• Menu
  • Menu

AZMAK NEHİRİNDE TEKNE TURU – AKYAKA

Selimiye(Marmaris) dönüşü gün bitmeden Akyaka’ya geçip, azmak kenarında birer kahve içmek niyetindeyiz.

Akyaka’ya çok az bir yolumuz  kalmıştı ki, Serdar yolun sağ tarafına doğru saptı. Burası neresi demeye kalmadı ”Akçakoca köyü “ yazısını gördüm. Eski yola mı giriyoruz derken işte bu muhteşem ağaçların arasında bulduk kendimizi. Burası  eski Marmaris yolu. Muğla tarafından gelindiğinde, Akyaka’ya ulaştıktan sonra, marmaris’e doğru saptığınız durumda sol tarafta görünen muhteşem ağaçların arasında  işte bu yol var.

eski marmaris yolu
eski marmaris yolu

Bu ağaçlı yoldan ilerlemek nefis. Düğün çekimi yapan bir çift vardı hatta. Nasıl güzel fotoğraflar çıkıyordur tahmin edebiliyorum.

Akyaka’ya varınca, şöyle bir etrafı turluyoruz önce. Burası ne kadar da büyümüş. Harika butik oteller var. Nehir kenarındaki restoranlar da çok güzel.

Nerede kahve içeceğimize bir türlü karar veremeyince, arabayı uygun bir yere park edip, sahil tarafına doğru ilerliyoruz.

Nehir turu yapan teknelerin olduğu noktaya gelince atladık bir tekneye. Azmak’ta tekne ile gezinmek yaklaşık olarak yarım saat sürüyor. Ücreti ise 8TL.

akyaka-nehir-turu

İskelede bir yazı dikkatimizi çekiyor. Paylaşmadan edemeyeceğim.

Roma’yı gör de öl, Gökova’yı gör de yaşa”  Halikarnas Balıkçısı

Mesajı aldınız siz.. 🙂 🙂 🙂

Ben buranın çok etkileyici bir yer olduğunu düşünmemiştim ama yanılmışım. Bu doğa harikasına bayıldım. Ailecek çok sevdiğimiz kesin 🙂

azmak-nehir-turu

Nehrin su altı bitki örtüsünün zenginliği, burayı adeta görsel bir şölene dönüştürmüş.

Derinliğin 8 mt ye kadar ulaştığı noktalarda bile suyun dibini görebilmek büyüleyici. Ya suyun rengine ne demeli.

doğa harikası
doğa harikası

Harika değil mi tüm bu güzellikler?

Tam da 1-2 gün öncesinde nehrin fazlaca kirletildiğini okumuştum yerel gazeteden. Tur teknesi sahipleri isyandaydı. Bu doğal güzelliğin korunması gerektiğini savunuyorlardı. Bence çok haklılar. Gönüllü bir dalgıç bir miktar temizlik yapmış. Ancak daha temizlenmesi gereken noktalar var. Özellikle teknelerin kalkış yaptığı noktaların daha çok temizlenmeye ihtiyacı var.

Buranın suyu buz gibi ama dilerseniz bu soğuk sularda ferahlamak için yüzmek de mümkün. Nehrin berrak olduğu kesimlerde insanlar sudan çıkmıyordu. Bana sorarsanız. Ben ayağımı  bile sokmam. Su o kadar çok soğuk ki.  😀

Tekne turu esnasında, muhteşem Akyaka evlerinin manzarasına da şahit oluyoruz.

akyaka-evleri

Nehir turunu Akyaka taraflarına tatile gelen herkese içtenlikle tavsiye edebilirim. Ben Kaan Emir biraz daha büyüdükten sonra tekrar bu tura katılmak istiyorum. Onunla beraber nehirde gezinen ördekleri, kazları ve balıkları izlemek çok keyifli olacaktır.

Nehir turu sonrası sahildeki %100 keçi sütünden imal edildiğini yazan bir dondurmacıdan dondurma aldık. Evet dondurmaları güzel ama fiyatları çok yüksekti. Ama ben yine de tavsiye ederim. Lezzeti güzel.

Ve gün bitti. İstikamet yine Dalaman. Ertesi gün sabahtan Antalya yollarındayız.

 

 

2 haftalık tatilimizde bebeğimizle birlikte nerelere gittik?Sırasıyla okuyun,belki hoşunuza gidecek tavsiyeler vardır. 🙂

Sarıgerme plajı – Ortaca

Sarsala koyu – Dalaman

İnlice koyu – Göcek

Selimiye tatili- Marmaris

Azmak Nehir Turu – Akyaka(Gökova)

Kurşunlu şelalesi – Antalya

Çıralı tatili – Kemer

Kaş-Kalkan tatili ve Kaputaj plajı

Günlüklü koyu – Fethiye

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.