Balon olmadan olmaz!

kapadokya-balon-turu-5
Kapadokya’ya geldiniz ve balona binmediyseniz, bu coğrafyayı gezmiş, bu coğrafyadan keyif almış sayılmazsınız bence. Kapadokya o kadar güzel ki. Tarihi dokusuyla, doğasıyla muhteşem. ve tabi ki balon turlarıyla. Sanırım Kapadokya denince akla ilk gelen balon uçuşları ve peri bacalarıdır. Öyle değil mi? Buralara kadar gelmişken balon uçuşlarını denemeden,  kuş misali peri bacaları arasında dolaşmadan dönmek olmazdı.

Evet, fiyatları yüksek. Biz de başta çok tereddüt ettik fiyattan dolayı. Ama sonra binmeye karar verdik. İyi ki, iyi ki yapmışım dediğim bir deneyimdi. Eğer imkanınız varsa mutlaka değerlendirin.

Ben balona binmekten biraz korkuyordum açıkçası. Binebilir miyim? Kendimi kötü hisseder miyim diye. Ama hiç öyle olmadı. Baştan sona çok keyifli geçen bir yolculuktu.

Balon Kalkış Alanına Gidiş

Balona binmek için sabahın 4.30’unda uyanmanız gerekiyor. Bir gün önceden anlaştığınız tur şirketi otele gelip sizi alıyor. Direkt olarak kendi merkezlerine götürüyor. Bu arada gecenin o saatinde Kapadokya’da tüm tur şirketlerinin araçları vızır vızır. Her sokaktan bir servis geçiyor. Resmen, trafik oluştu şehirde.

Merkeze geldiğinizde ücret ödemesi alınıyor ve mini kahvaltının ardından, balon turu hakkında kısa bir bilgilendirme yapılıyor. Daha sonra herkes, hangi pilot ile uçacaksa, pilotun isminin yazılı olduğu servise bindirilip, balonların kalkış noktasına götürülüyor.

Balonla Yolculuk

Biz alana geldiğimizde, bineceğimiz balon hazırlık aşamasındaydı. Ben 1-2 selfie çekeyim derken, balon hazır oldu.

kapadokya-balon-turu-4
mutluluk

Çok fazla bekleme olmadı. Balona, herkes tek tek bindikten sonra, pilot uçuş hakkında kısa bilgiler verdi. Çok espirililer bu arada, söylemeden geçmeyeyim 🙂

Bol kahkaha ve neşe içerisinde yükselmeye başladık. Tabi diğer balonlar da havalanmıştı. Bazıları yeni kalkış yapıyordu.

kapadokya-balon-turu-8

Pilot, rüzgarın yönüne göre çevreyi gezdiriyor. Çok yavaş ilerleniyor. Uçuş esnasında herhangi bir sarsıntı olmuyor. Gayet sakin ve huzurlu bir ortam var.

kapadokya-balon-turu-6
Aşk Vadisi.. En çok burada zaman geçirdik sanırım 🙂

 

Günün her saati balon keyfi yaşamak mümkün değil. Uçuşlar, günün erken saatlerinde yapılıyor. Çünkü bu vakitlerde hava akımı daha kontrollü, dolayısıyla daha rahat ve dengeli bir uçuş gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca inişler de daha yumuşak oluyor.

kapadokya-balon-turu-7

 

Bu arada onca balon nasıl oluyor da çarpışmıyor.  Onun da önlemini söyle almışlar. Pilot, hem kendi yer ekibiyle telsiz üzerinden görüşmeler yapıyor hem de o esnada havada olan balonları kullanan pilotlarla da başka bir telsiz üzerinden iletişim halinde.

kapadokya-balon-turu-9

Balon turunda sabit bir rota yok. Dolayısıyla iniş noktası da belli değil. Bundan dolayı, aşağıdaki ekip de araç ile sürekli olarak balonu takip ediyor.

Balon inişe geçmek istediğinde ise, bir süre alçaldık. Aşağıdaki ekipten biri havaya kum atıp, rüzgarın yönünü öğrendi. Ve bulunduğumuz konumun iniş için uygun olmadığına karar verilerek, biz tekrar havalandık.

Başka yöne doğru ilerlerken, aşağıdaki servis ekibi de bizimle birlikte ilerledi. Ve yeni bir iniş noktası belirlendi. İniş çok sert olmadığı için korkulacak bir durum da oluşmadı.

Şampanya Partisi

Aşağıda bizi bir sürpriz bekliyordu tabi. Balon iniş yaptıktan sonra şampanya patlatılıyormuş. Kaptan kısa bir konuşma yapıyor. Ve sohbet başlıyor.

kapadokya-balon-turu-sampanya-partisi

Adımıza düzenlenen sertifikalarımızı aldıktan sonra fotoğraflar çekilip, servislerimize binerek tekrar otele döndük. Balon turundan memnun kalmamak pek mümkün değil sanırım. Kapadokya’ya yolu düşen herkese içtenlikle tavsiye ederim. Biz çok eğlendik 🙂

Bize göre, bir sabah balona binilmeli, başka bir sabah ise yine aynı saatlerde kalkılıp, havadaki balonlar seyredilmeli.

Bir daha gitmek nasip olur mu ki? Amin İnşallah 🙂

 

Balon turu esnasında bol bol video kaydı aldım. Şimdi sıra o videolarda. Videolarımı izlemekten keyif aldıysanız, “Beğen” tuşuna basmayı ve yorum bölümüne, yorum bırakmayı unutmayın lütfen.  Keyifli seyirler 🙂

 

Balon turu Vlog-1:

 

Balon turu Vlog-2:

 

 

 

Kapadokya hakkındaki diğer yazılarım için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Kapadokya gezi notları

Kapadokya’da bir yeraltı şehri

 

Bunu Sosyal medyada paylaşın...

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.