Barselona çok dolu bir şehir. Sokakların canlılığı, yeme-içme mekanlarının çokluğu, uygun fiyatlı alışveriş imkanları, birbirinden değerli müzeleri, güzel plajlarıyla çok fazla turist çeken bir kent. Hava sıcaklığı her daim gezmeye elverişli. Eğer imkanınız varsa, Barselona gezisini hiç ertelemeyin. Barselona gezi rehberi yazımda ihtiyaç duyacağınız her şeyi bulabileceksiniz.

Dil: Resmi diller Katalanca ve İspanyolca. İkisi birbirine benzer diller. Burası Katolanya’nın başkenti olduğu için maruz kalacağınız asıl dil genellikle katalanca olacaktır. Barselona, popüler turistik yerlerin başını çektiğinden dil konusunda problem yaşamazsanız. Hemen herkes ingilizce biliyor..

Para Birimi: İspanya bir schengen ülkesi olduğu için para birimi Euro.

Vize: İspanya’ya gitmek için schengen vizeniz olmak zorunda. İspanya için Schengen vize sürecini BLS firması yürütüyor. Bu firma üzerinden işlem yapmalısınız. Direk konsolosluğa başvuru yapamıyorsunuz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı yazım şurada. Ek bilgi: İspanya uzun vize veren ülkelerden biri değil. Genelde seyahat süresi kadar vize çıkıyor.

ATM’ler ve Kredi Kartları: Bizim para çekmemiz gereken bir durum olmadı. Eğer olsaydı sorun yaşamazdık diye düşünüyorum. ATM’ler şehrin birçok yerinde var. Kredi kartları hemen her yerde geçiyor. Mastercard ve visa kartlarınızı restoranlarda ve marketlerde kullanabilirsiniz. Biz kredi kartlarımızı çokca kullandık. American express kartınız varsa, şanslısınız. American express kart, yurtdışı harcamalarına daha fazla bonus veya mil veriyor.

Barselona Gezi Rehberi

Barselona Nerede

Barselona, İspanya’nın 2. büyük kenti ve akdeniz kıyısındaki en önemli ticaret merkezi. Barselona her ne kadar İspanya’nın bir parçası olarak görülse de burası aslında apayrı bir topluluğa ait. Katolonya Özerk Topluluğu’nu haberlerde sıkça duymuşsunuzdur. Hatta şehrin birçok noktasında “Katalonya, İspanya değildir” afişlerini de görebilirsiniz.

Girona, Lleida, Tarragona ve Barselona’nın bulunduğu bölgenin genel adı Katalonya. Başkenti ise Barselona. Katalan kültürünü bu dört bölge oluşturuyor. Katalanlar farklı bir topluluk. Kendi bayrakları, dilleri, gelenekleri ve festivalleri var.

İspanya’yı 40 yıl boyunca diktatörlükle yönetmiş olan General Francisco Franco, katalanları büyük baskı altında tutumuş. Franco’nun 1975 yılında vefatının ardından katalanların rönesansı başlamış.

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir –  Barselona Hava Durumu

Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona her mevsim ziyaret edebileceğiniz şehirlerden biri. Kentte akdeniz iklimi hakim olduğu için kış ayları bile pek soğuk değil.

Bahar Dönemi: Nisan-mayıs ve ekim-kasım dönemi gezmek için en keyifli dönemler. Havaların çok soğuk olmadığı bir dönem olduğu için gündüzleri ince bir hırka ile idare edebilirsiniz. Biz Kasım ayının ilk haftası şehirdeydik. Bazı günler çok güneşliydi. İnce bir üst yeterli oldu. Ancak sabah ve akşam saatleri kalın cekete ihtiyaç duyuluyor.

Yaz Dönemi: Hazirandan eylüle kadar olan  dönem şehrin en kalabalık olduğu dönem. Bu dönemde Barselona’nın tadı güzel çıkar. Hem plajlar hem de gece hayatı bakımından memnun kalacağınız bir seyahat olacaktır. Ayrıca şehrin en güzel festivalleri de bu dönemde oluyor. Çeşitli konserlere denk gelmek mümkün. Ancak konaklama açısından bakıldığında fiyatlar yüksek. Konaklama tesislerinde yer bulmak zor olabilir.

Kış Dönemi: Aralık ve şubat ayları arası en soğuk dönemler. Bu dönemde hava sıcaklığı 5 derece civarı. Ki gezmek için çok soğuk sayılmaz bence.

Barselona’ya Nasıl Gidilir

Ülkemizden Barselona’ya direk uçuşlar var. Barselona’da tek bir havalimanı olduğu için her şey kolay. Havalimanı adı : Aeroport de Barcelona-El Prat (Barselona Uluslararası Havalimanı).

Havalimanında 2 adet terminal var. Terminal isimleri şöyle: T1 ve T2.
Barselona’ya THY ile gidiyorsanız, iniş yapacağınız terminal T1.
Pegasus ile gidiyorsanız iniş yapacağınız terminal T2.

Hangi terminale indiğinizin bir önemi yok aslında. Her ikisinden de şehir merkezine ulaşmak çok kolay ve ulaşım süreleri hemen hemen aynı.

Barselona Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Aerobus

Havalimanından şehre ulaşmak için tercih edilen en popüler yöntem Aerobus isimli otobüsleri kullanmak.  T1 ve T2 terminallerinin her ikisinde Aerobus var. Yolculuk süresi yaklaşık 35 dakika.

Aerobus 1 Çalışma Saatleri
Havalimanından Şehre Ulaşım ( Terminal T1 (Airport BCN) – Pl. Catalunya (Barcelona) )
05:35 – 07:20 saatleri arası 10 dakikada bir
07:30 – 22:20 saatleri arası 5 dakikada bir
22:25 – 01:05 saatleri arası 10 dakikada bir
Şehirden Havalimanına Ulaşım ( l. Catalunya (Barcelona) – Terminal T1 (Airport BCN) )
05:00 – 06:40 saatleri arası 10 dakikada bir
06:50 – 21:45 saatleri arası 5 dakikada bir
21:50 h to 00:30 saatleri arası 10 dakikada bir

Aerobus 2 Çalışma Saatleri
Havalimanından Şehre Ulaşım ( Terminal T2 (Airport BCN) – Pl. Catalunya (Barcelona) )
05:35 – 01:00 saatleri arası 10 dakikada bir
Şehirden Havalimanına Ulaşım ( Pl. Catalunya (Barcelona) – Terminal T2 (Airport BCN) )
05:00 – 00:30 saatleri arası 10 dakikada bir

Otobüs önce Espanyol Meydanı’na uğruyor. Son durak ise Katalunya Meydanı. Oteliniz hangi meydana yakınsa orada inebilirsiniz. Biz Espanyol Meydanı’nda inip, oradan da metroya binmiştik.
Havalimanına dönüşte ise Katalunya Meydanı’ndan yine aynı aralıklarla hareket eden otobüsleri yakalayabilirsiniz.

Aerobus Bilet Ücreti 5.90 EUR. 4 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz binebilir. Bileti otobüsün girişindeki görevliden satın alabilirsiniz. Online bilet satın almak veya güncel bilet ücretleri için tıklayın. T-10, T-Mes, T-50/30, T-Trimestre T-Jove, T-Familiar,T-12, T-Dia tipli biletlerle Aerobus’a binmek mümkün değil.

İpucu: Gidiş-dönüş biletini birlikte alırsanız, daha ekonomik olur. Gidiş-dönüş bilet ücreti 10.20 EUR. (Dönüş bileti 15 gün içinde geçerli.)

Metro

Eğer T1 terminalindeyseniz, metroyu kullanabilirsiniz. T2 terminalinde metro yok. Ancak T2’den T1’e ücretsiz servislerle ulaşıp, yine metroyu kullanabilirsiniz. Metro adı: L9S (Turuncu hat). Zona Universitària yönüne doğru binmelisiniz. Zona Universitària durağında inip, L3(Yeşil hat) metrosuna aktarma yapmalısınız. L3 hattı tüm turistik noktalardan geçen hat. Gezi boyunca en çok bu hattı kullanacaksınız. Aktarmada Trinitat Nova yönüne bindiğinizde istediğiniz turistik noktada inebilirsiniz. Plaça Espanya, La Rambla, Plaça Catalunya hangisinde inmek isterseniz.

Havaalanına gitmek için standart tek bir metro bileti kullanamazsınız. Billete Aeropuerto (Airport Ticket) adında özel bir metro havaalanı biletine ihtiyacınız var. T10 biletini de Barcelona Havaalanı’ndaki metro durakları içinde kullanamazsınız.

Barcelona T1 veya T2 havaalanına vardığınızda, çıkmak için biletinizi onaylamanız gerekir. Geçerli bir havaalanı biletiniz yoksa, havaalanından bir tane almanız gerekir.

Metro Havaalanı Bilet (Billete Aeropuerto) Ücreti: Tek bilet: 4,60 €

Metro Çalışma Saatleri: Her gün 05.00’den gece yarısına kadar çalışır. Cuma gecesi (cumadan cumartesiye) metro servisi saat 02.00’de durur ve saat 05.00’te başlar. Cumartesi ve Pazar günleri ise 24 saat aralıksız çalışır.

Taksi

Metro ve Aerobus’ların çalışmadığı saatlerde havalimanında olursanız taksiyi tercih edebilirsiniz.

Barselona Şehir İçi Ulaşım

Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Şehir içinde gezerken pek toplu taşımaya ihtiyaç duymazsınız. Ancak  bazı noktalara gitmek için toplu taşıma şart.

Otobüs: Yurtdışında otobüs kullanmak bana hep zor gelirdi. Hangi duraktan hangi otobüse binilir? Otobüs zamanında gelir mi? gibi çokça endişe vardı kafamda. Ancak Barselona’da otobüs kullanmak epey kolay oldu. Hatta ben bundan sonra her avrupa şehrinde otobüs kullanmayı denerim. Google Maps tüm otobüs hatlarını gösteriyor. Hatta otobüsün kaç dakika içinde geleceği bile net. Bizi hiç yanıltmadı. 2-3 kez otobüs kullandık. Daha doğrusu otobüs kullanmamız gerekti. Örnekler: 1- Bunkers del Carmen şehrin dışında bir yer ve tek ulaşım seçeneği otobüs. 2- Barselonata plajlarının olduğu kısma yürümek güzel ancak dönüşte insan illaki bir araca binmek istiyor. Burada da otobüs kullanmak iyi oldu.  

Metro: Barselona’da metro ağı çok geniş. İlk bakışta karışık gelebilir ancak hiç endişelenmeyin. Kullanımı gerçekten çok rahat. Metro içindeki yönlendirmeler iyi. En çok kullanacağınız metro hattı L3(Yeşil hat.) Park Güell ve Sagrada Familia gibi turistik noktaların bazılarına giderken L3’ten başka bir metro hattına aktarma yapmak gerekiyor. Aktarma yapılan yerlerdeki yönlendirmeler iyi olduğu için sorun yaşamazsınız.

Hem otobüste hem de metroda kullanabileceğiniz tek kullanımlık bilet ücreti : 2.20€

Şehir İçi Ulaşım Kartları

Barselona’da başlıca 3 çeşit şehir kartı var. T10, HolaBCN ve BarcelonaCard olarak isimlendirilen şehir kartları ulaşımda kolaylık sağlıyor.

T10: Toplu taşımaya 10 binişlik hak sağlıyor. Birden fazla kişi aynı karttan yararlanabiliyor. T10 kart, havalimanı metrosu ve otobüslerinde geçerli değil. T10 kart ücreti: 10,20€

HolaBCN: Her yere sınırsız ulaşım imkanı sağlıyor. Kart kişiye özel. Havalimanı metro ve otobüslerinde geçerli.
HolaBCN 2, 3, 4, 5 günlük olarak satılıyor.
2 günlük HolaBCN ücreti: 15€
3 günlük HolaBCN ücreti: 22€
4 günlük HolaBCN ücreti: 28,50€
5 günlük HolaBCN ücreti: 35€

BarcelonaCard: Her yere sınırsız ulaşım imkanı sağlıyor. Kart kişiye özel. Havalimanı metro ve otobüslerinde geçerli. Barcelonacard’ı, Plaça Catalunya gibi merkezi noktalardaki turizm ofislerinden satın alabilirsiniz.
Bazı turistik noktalara ücretsiz giriş hakkı veriyor. Ancak bu turistik noktalar hemen her turistin ziyaret ettiği Sagrada Familia, Park Güell, Casa Battlo gibi yerler değil. Ücretsiz yerlerden bazıları Picasso Müzesi, MACBA, Fundació Joan Miró.
Ayrıca bazı turistik noktalara da indirimli giriş hakkı veriyor. Casa Battlo, Casa Amatller, Casa Mila, Poble Espanyol gibi. İndirimler 2-3 euro civarı. Tüm indirimleri görmek için tıklayın.

BarcelonaCard 72, 96, 120 saatlik olarak satılıyor.
72 saatlik BarcelonaCard ücreti: 46€. (4-12 yaş çocuklar için 22€)
96 saatlik BarcelonaCard ücreti: 56€. (4-12 yaş çocuklar için 28€)
120 saatlik BarcelonaCard ücreti: 61€. (4-12 yaş çocuklar için 33€)

BarcelonaCardExpress: BarcelonaCard’ın 48 saatlik olanı. BarcelonaCard’tan tek farkı ise ilgili turistik noktalara ücretsiz giriş imkanı vermemesi. Bazı turistik noktalara olan indirimli girişler ve sınırsız ulaşım imkanı BarcelonaCard’daki gibi. Ücreti 20€.

Peki hangi kartı almalı ya da hiç mi almasak ?

Biz önce iki günlük HolaBCN kart aldık. Bu kart bittikten sonra ise hep T10 kart aldık. T10 kart her açıdan uygun bir kart. Hem süresiz olması hem de birden fazla kişinin aynı kartı kullanabilmesi büyük avantaj. HolaBCN kartın pek bir avantajını göremedik. Eğer HolaBCN’nin geçerli olduğu günlerde uzak yerlerin çoğuna gidebilseydik ve kartı havalimanından alabilseydik avantajını görürdük. Ancak biz o iki günde en uzak noktaların hepsini gezemedik ve bileti de havalimanından alamamıştık zaten. Çünkü T2 terminalinde HolaBCN satan bir yer yoktu.

Barselona’da Nerede Kalınır ? – Barselona Konaklama

Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Eixample: Konaklama için iyi adreslerden biri. Fiyatlar yüksek olabilir. Ancak aylar öncesinden rezervasyon yapma şansınız olursa, nispeten uygun fiyata denk getirebilirsiniz. Burada konaklamanın güzel yanı Casa Battlo, Casa Mila gibi önemli eserler yakın olmak.

Ciutat Vella: Eski şehir içerisinde yer almak güzel olur.  El Raval, Barri Gotic, La Ribera ve La Barcelonata arasından birini seçebilirsiniz. Bu bölgede kalırsanız, muhtelemelen yer yere yürüyerek ulaşırsınız. En sık kullanacağınız metro durağı La Rambla caddesindeki Liceu olacaktır. Burası şehrin kalbi olduğu için yine fiyatlar yüksek olabilir.

Ben 4 gün için airbnb evi kiralamıştım. Evimiz El Raval bölgesindeydi. Liceu metro durağına 7 dakikalık yürüme mesafesi vardı. Bu evde kalmak rahat oldu ancak evi kimseye önermeyeceğim. Çünkü rezervasyon yaptığımız evden farklı bir yerde kaldık. Adres olarak pek bir şey değişmedi. Ancak benim sectiğim ev daha düzgündü. Burası kalınabilir seviyede olsa da bizi ilk başta hayal kırıklığına uğrattı. Hatta ilk gördüğümüzde kalmak istemedik, başka otel filan baktık ancak yer bulamayınca mecbur kaldık. Ayarladığımız evden farklı olduğu için ev sahibinden indirim yapmasını istedik. Pek oralı olmadılar. Ancak kendilerini airbnb’ye rapor edeceğimi söyleyince, istediğimiz indirimi yaptılar. Ve indirim oranı anında hesabıma geçti. Ki zaten bu bizim ilk verdiğimiz parayı haketmiyordu. Burada ek bilgi vermek istiyorum. Airbnb üzerinden ev kiralarken, evin yorumlarını iyi okuyun. Bunu mutlaka yapıyorsunuzdur zaten ama ev sahibinin profiline gidip oradaki yorumları da okumak lazım. Ben ev sahibine ait yorumları görmüş oalsaydım, evi kiralamazdım.

El Raval bölgesi konaklama için gayet iyi. Burası hakkında internette bolca kötü yorum var. O yorumların sebebi ise eskiden El Raval bölgesinin tekin olmayışından. Ama günümüzde bu bölge tamamen temizlenmiş durumda. O yüzden kafanızda bir soru işareti olmasın.

Poble Sec: Bölgesi de düşünülebilir. Bu bölgede güzel hosteller var. Ayrıca meşhur “tapas street” de burada.

Biz ilk 2 gece Poble Sec bölgesinde bir hostelde kaldık. Odamız 3 kişilikti. Banyo ve tuvalet ortak kullanımlıydı. Hostelin yeri iyiydi. Parelel-lel metro durağına 3-4 dakikalık yürüme mesafesindeydi. Hostelin banyosu ve tuvaleti ortak kullanımlı olmasına rağmen gayet temizdi. Burayı önerebilirim.

Ev veya otel seçimi yaparken, La Rambla caddesine veya Plaça Catalunya’ya olan uzaklığa bakarak karar verebilirsiniz. Bu bölgedeki metro ağının adı L3. L3 metrosuna direk aktarması olan metro ağlarına yakın olan yerleri de göz ardı etmeyin. Bu şekilde daha uygun fiyatlı otel bulabilirsiniz.

Uçak biletinizi aldıktan hemen sonra konaklama işini halledin. Çünkü Barselona aşırı turistik bir şehir, uygun fiyatlı seçenekler hızla tükeniyor. Genç turistlerin ve backpaker’ların yoğun olduğu bir yer olduğundan yatakhane tipi hostel sayısı çok fazla. Eğer böyle yerlerde kalmak isterseniz, konaklamayı çok uyguna getirebilirsiniz. Grup halınde geziyorsanız, yatakhane tipli yerler iyi bir seçenek.

Barselona’nın Semtleri

Gezilecek yerlerden önce size Barselona’nın semtlerini anlatmak istiyorum. Çünkü El Born, Barri Gotik, La Barcelonata gibi isimleri sıkça duyacaksınız.

Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona birçok farklı bölgeye ve mahalleye ayrılmış durumda. En popüler olanları şöyle:

Gracia: Bir zamanlar kentin eteklerinde bir Katalan kasabasıymış. Günümüzde bu bölgede yoğun bir öğrenci nüfusu var. Gaudi’nin Park Güell’ine de ev sahipliği yapmakta.

Eixample: Kentin en iyi modernist mimari yapıları bu bölgede. Gaudi’nin Casa Batllo, Casa Mila ve Sagrada Familia’sına ev sahipliği yapar. Aynı zamanda şehirdeki en iyi bar ve kulüplerin çoğunu da barındırmakta. En iyi alışveriş merkezlerinden bazılarını Eixample’da görebilirsiniz.

Ciutat Vella: Katalanca ‘’Eski Şehir’’ anlamına gelen Ciutat Vella şehrin en eski ve tarihi bölgesi. Semt Akdeniz sahili ile Eixample semti arasında. Barselona şehrinin merkezi burası oluyor. Ciutat Vella kendi içinde farklı bölgelere ayrılmış. Bu bölgeler, El Raval, Barri Gotik, La Ribera, La Barcelonata. Bölgelerin dışında eklemek istediğim önemli bir cadde var: La Rambla.

Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler
  1. La Rambla: Burası şehrin en işlek ve turistik caddesi. Başlı başına küçük bir semt gibi.  Plaça de Catalunya(Katalunya Meydanı)’dan sahildeki Kristof Kolomb Heykeli (Mirador de Colom)‘ne kadar uzanır. La Ramla, aynı zamanda El Raval ve Barri Gotik bölgelerini birbirinden ayırır.
  • El Raval: Bir zamanlar manastırlar ve kiliselerin yoğun olduğu bölgede, 20.yüzyıl itibariyle randevuevleri türemiş. Dolayısıyla El Raval hep kötü bir semt olarak akıllarda yer etmiş. Ancak yakın zamanda yapılan iyileştirme çalışmalarıyla bölge tamamen temizlenmiş durumda. Son moda butikler, kültür merkezleri gibi yerlerle bölgenin kalkınması sağlanmış.
  • Barri Gotic (Gothic Quarter): La Rambla ile Via Laietana(Laietana Caddesi) arasında uzanan bir bölge. kuzeyinde Plaça de Catalunya ve güneyinde Port Vell ile sınırlandırılmış. Gotik semt olarak da bilinen bölge, eski Roma yerleşimleri üzerine kurulmuş. Barri Gotik’in dar sokaklarında dolaşırken ortaçağ ruhunu hissedeceksiniz.
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi : Carrer del Bisbe (Bisbe Caddesi)
  • La Ribera ve El Born: Barri Gotik ile Ciutadella Parkı arasında kalan bölge. Yani Via Laietana ile Ciutadella Parkı arası. Bölgede labirentli sokaklar çok fazla. Ortaçağ havasının hakim olduğu bu bölgede geleneksel yerel dükkanlar, son moda butikler, barlar, şık restoranlar var.  La Ribera’nın en tatlı yerleri ise El Born sokaklarında. El Born, La Ribera bölgesinin içinde minik bir bölge ve La Ribera’nın sahile yakın kısmı oluyor. El Born’un en turistik noktaları ise Museu Picasso ve Gotik tarzın değerli örneği Santa Maria del Mar Kilisesi.
  • La Barceloneta ve Port Vell: Barselona’nın kıyı şeridi yani plajların bulunduğu bölge, La Barcelonata olarak tanımlanmış. 4.8 km’lik kumsal, sanayi bölgesinin 1992 olimpiyatları için kaldırılmasından sonra ortaya çıkmış. Tren rayları yapılmış ve ulaşım kolaylaşmış. Günümüzde hem yerel halk hem de turistler bu bölgede akdeniz güneşinin tadını çıkarıyor. Yaz kış farketmez, mutlaka uğrayın. Çünkü Barselona yakın zamanda dünyanın en iyi plaj şehri seçildi. Kesinlikle görülmeye değer. Port Vell, La Barcelonata’nın liman kısmı. Port Vell’de kaçırmamanız gereken şey ise Teleferik turu(Port Cable Car).
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Sants-Montjuic(El Poble Sec): Birkaç güzel parkın bulunduğu hoş bir açık alan olan bu bölge, dağın zirvesine çıktığınızda şehrin muhteşem manzarasını sunmakta. Ayrıca birçok Olimpiyat tesisine yakın.

Barselona’da Gezilecek Yerler

Plaça de Catalunya

Barselona’nın en büyük meydanı ve tüm ulaşım ağlarının birleşme noktası. Şehirde gezerken bu meydanı kendinize odak noktası olarak belirleyebilirsiniz. Meydanın bir tarafı La Rambla caddesine, başka bir tarafı da Passeig de Gracia’ya bağlanıyor.

Ulaşım: L3 metrosu, Plaça Catalunya metro durağı veya her türlü otobüs.

La Rambla

Barselona’nın en ünlü ve turistik caddesi. Cadde, Plaça Catalunya’dan başlayıp, sahildeki Kristof Kolomb heykeline kadar uzanıyor. Oldukça geniş olan caddede çeşitli satıcılar, turistlerin ilgisini çekmeye çalışan sokak sanatçıları ve bolca kafe var. Ayrıca şehrin en turistik pazarı olan  La Boqueria da burada.

Passeig de Gracia

Barselona’nın en lüks caddesi Passeig de Gracia. Çünkü pahalı markaların hemen hepsinin mağazası cadde boyunca sıralı. Ama hepsinden önemlisi bu cadde Gaudi’nin önemli eserleri Casa Battlo, Casa Mila, Casa Amatler’e ev sahipliği yapıyor. O yüzden hemen her turistin Passeig de Gracia’ya yolu düşüyor. Cadde bir ucu Plaça Catalunya’ya uzanıyor.

Ulaşım: L3 metrosu, Diagonal metro durağı.

La Sagrada Familia
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yapıların en başında La Sagrada Familia geliyor. La Sagrada Familia, oldukça ihtişamlı bir yapı. Gördüğümde çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Bu kadar etkileyici olduğunu düşünmemiştim.
Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilika aynı zamanda. Yapımı halen devam ettiğinden, her Sagrada Familia fotoğrafında vinçler de yerini alıyor.
Turistik yerleri gezmeye bu noktadan başlamak çok mantıklı olur. Biz şehrin en ilginç parklarından biri olan Parc del Laberint d’Horta ile güne başladık. Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Battlo şeklinde devam ettik.

Giriş Ücreti: 17 Euro. Audioguide ile gezmek isterseniz toplam ücret 25 Euro. Tüm bunlara ek olarak kuleye de çıkmak isterseniz toplam ücret 32 Euro. Güncel bilgilere bakmak için tıklayın.
Ulaşım: L3 metrosunu kullanırsanız, Diagonal durağında L5 metrosuna aktarma yapmanız gerekir. Veya Plaça Catalunya’nın yakınlarında Passeig de Gràcia durağından L2 metrosuna binip direk ulaşabilirsiniz. İniş durağı Sagrada Familia.

La Pedrara (Casa Mila)
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Casa Mila (1906-1912), mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan ve Pere Milà ve Roser Segimon tarafından yaptırılan bir bina.
Casa Mila (1906-1912) Antoni Gaudi’nin hem yapısal hem de işlevsel yeniliklerin yanı sıra süs ve dekoratif çözümleriyle sivil mimarlığın en ikonik eseri. La Pedrera (taş ocağı) olarak bilinen bina, görünüş olarak açık bir taş ocağına benzemekte. Çünkü yapı doğadan çizilmiş formlar içermekte.

Casa Mila’ya giriş biletini internetten satın alabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 22 Euro. 7-12 yaş için giriş ücreti 11 Euro.  0-6 yaş çocuklar ücretsiz giriş yapabilir.
Saatler: 09.00-23.00
Ulaşım: L3 veya L5 metrosu, Diagonal durağında.  L2, L3 veya L4 metrosu Passeig de Gràcia durağı.

Casa Battlo
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona seyahatinde görülmesi gereken en önemli yerler kuşkusuz ki ünlü mimar Gaudi’nin eserleridir. Bu eserlerden en çok bilinenleri, La Sagrada Familia, Casa Battlo, Casa Mila ve Park Güell. Ancak Gaudi’nin eserleri bu kadarla da sınırlı değil.

Her birinin girişi ücretli olduğu için aralarında seçim yapmak gerekiyor. Seçim yapmak ise pek kolay değil. Çünkü insan hepsini görmek istiyor. Ben bu seyahatte Casa Battlo ve Park Güell’e şans verdim.
Gaudi, Casa Battlo’yu Josep Battlo için tasarlamış ve Battlo ailesi bir süre bu binada yaşamışlar. Battlo ailesinin yaşamını girişte verilen Audio Guide’ler sayesinde daha iyi anlamak mümkün. Hem her odanın hikayesini dinliyorsunuz, hem de Audio Guide’ı duvarlara tutarak her odanın mobilyalı halini görebiliyorsunuz.
Çatı katı işte bu fotoğraftaki gibi. Mimar burayı ejderhaya benzetmeye çalışmış.
1875-1877 yılları arasında inşa edilen Casa Battlo, dışarıdan bakıldığında oldukça etkileyici. İçini gezmek ise ayrıca keyifli. 

Giriş Ücreti: 25 Euro.  7 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz giriş yapabilir.
Saatler: 09.00-21.00
Ulaşım: L2, L3 veya L4 metrosu Passeig de Gràcia durağı.

Casa Amatller
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Casa Amatller, Casa Battlo’nun hemen yanıbaşında bir başka Gaudi eseri. İçini gezmek için bilet almak gerekiyor.

Park Güell
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Park Güell, bahçeleri ve eşsiz mimari özellikleriyle dolu halka açık bir park. Katalonya’nın modernizmi en iyi temsil ettiği Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış.

Park, Gaudi’nin çalışmalarına büyük bir tutkusu olan ve onun patronu olan zengin bir girişimci Eusebi Güell adına yapılmış. Park başlangıçta lüks bir konut kompleksinin bir parçası olarak tasarlanmış, ancak yıllar geçtikçe bu fikir değişmiş ve onun yerine Güell ve Gaudi, bir masal için uygun olabilecek bir park tasarlamış.

Park 1922’de halka açılmış ve o zamandan beri Barselona’nın başlıca turistik yerlerinden biri. 1984’ten beri UNESCO dünya kültür mirası listesinde.

Parkın büyük bir kısmını ücretsiz gezebiliyorsunuz. Ancak asıl görülmesi gerekenler ücretli kısımda. O yüzden internetten bilet alıp öyle gidin. Biletsiz giderseniz, orada çok sıra beklersiniz.

İpucu: Park açılmadan yarım saat öncesinde orada olursanız(Çok erken kalkmanız gerekir), parkın ücretli kısmına ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde akşam kapanıştan sonra da her yeri ücretsiz gezebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 8.50 Euro. 6 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz giriş yapabilir. 7-12 yaş arası için ücret 6.00 Euro.
Ulaşım: L3 metrosu Trinitat Nova yönüne doğru binip Vallcarca ya da Lesseps duraklarından birinde inmeniz gerek. Her ikisinden de yürüme mesafesi hemen hemen aynı. Biz her ikisini de denedik. Lesseps durağında inmenizi öneririm. Buradaki yol daha düz.

El Born

Barselona’da vakit geçirilecek en keyifli sokaklar El Born’da. Ortaçağ havasını koruyan, daracık sokaklar ve her sokakta karşınıza çıkan minik dükkanlar, kafeler. Asıl Barselona burası. El Born’a gitmişken Picasso Müzesi’ni ve Santa Maria del Mar Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım: L4 metrosu, “Jaume I” durağı. Veya L3 metrosu Liceu  durağında inip, 11-12 dakika yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Plaça Reial

La Ramba caddesinden hemen giriş yapabilceğiniz minik bir meydan. Barları ve kulüpleri ile ünlü. Buradaki mekanalarda tatlı bir mola verebilirsiniz. Gelmişken Los Tarantos biletlerinizi almayı unutmayın.

Los Tarantos
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona’ya gitmişken bir flemenko gösterisi izlemeden olmaz. Bir akşamınızı buraya ayırın. Biz flemenko izlemekten çok keyif aldık. Los Tarantos hem ulaşım hem de fiyat bakımından uygun. Gösteri yaklaşık yarım saat sürüyor. Biletleri online satın alabileceğiniz gibi direk gişeden de alabilirsiniz. Biz öğlen saatlerinde gişeden alıp, akşamında gösteriyi izlemiştik. Bilgi için tıklayın.

Giriş Ücreti: 15 Euro. 6 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz giriş yapabilir.
Ulaşım: Plaça Reial’de.  Bu meydana, La Rambla caddesinden direk giriş yapabilirsiniz. En yakın metro durağı Liceu.

Parc de la Ciutadella
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Şehrin güzel parklarından biri burası. El Born sokaklarını gezdikten sonra La Ribera’ya doğru ilerlerseniz bu park karşınıza çıkacak. Parkın içinde küçük bir gölet, kafeler, oturma yerleri, çeşitli heykeller ve birbirinden güzel ağaçlar var.

Giriş: Ücretsiz.
Ulaşım: Yürüyerek ulaşabilirsiniz. La Rambla caddesindeki Liceu metro durağına 16 dakikalık yürüme mesafesinde.

Arc de Triumf (Zafer Takı)

Parc de La Ciutadella’nın hemen girişinde yer alıyor.
Arc de Triomf, Modernista mimar JOSEP VILASECA tarafından tasarlanan Mudéjar tarzında renkli tuğla ile yapılmış bir zafer kemeri. Ark çok sayıda heykel ve kabartma ile bezenmiş. Parc de la Ciutadella’ya yaklaşık 300 metre mesafede.

Picasso Museum

Barselona bir sanat kenti ve bu nedenle Picasso’nun tüm dünyadaki en büyük koleksiyonu burada, Museu Picasso’da. Eserler tüm yaşam boyu sanatını kapsayan çizimler, resimler, seramikler ve gravürlerden oluşuyor. Müze, La Ribera’nın eski ortaçağ sarayının içinde ve 1963’ten beri ziyarete açık.

Giriş Ücreti: 12 Euro.  Güncel fiyat bilgisi için tıklayın.
Saatler: 09.00-19.00 arası açık. (Pazartesi kapalı.)
Ücretsiz Giriş: Her Perşembe 18.00-21.30 arası ve her ayın ilk Pazar günü 09.00-19.00 arası. Ücretsiz giriş yapabilmek için biletinizin olması gerekiyor. Online bilet almak için tıklayın.
Ulaşım: En yakın metro durağı Jaume I (L4 metro hattı). La Rambla caddesindeki Liceu metro durağına 11-12 dakikalık yürüme mesafesinde.
Adres: Carrer de Sant Pau, 110, 08001 Barcelona, Spain Konum için tıklayın.

Palau de la Musica
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona’da çok çeşitli muhteşem mimari eserler var ancak hepsinin en çarpıcılarından biri, hiç şüphesiz Palau de la Música Catalana. Bina aslen Katalan modernist tarzında bölgenin en ünlü mimarlarından biri olan Lluís Domènech I Montaner tarafından tasarlanmış.

Biz Barselona sokaklarında gezinirken tesadüf eseri binanın önüne geldik. Ve kendimizi içeride bulduk. Dışarıdan baktığınızda zaten ilginizi çekecektir. Kafe kısmına geçip, en azından binanın giriş salonunu görebilirsiniz.

Sarayın iç kısmını gezmek isterseniz, bir etkinliğe bilet almanız gerek.

Poble Espanyol
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Burası sonradan yapılma bir köy, bir açık hava müzesi. 
Poble Espanyol, tüm İspanya hakkında fikir sahibi olmak için çok iyi bir fırsat.
Köy, 1929 yılında ‘Barselona Uluslararası Sergisi’ için tasarlanmış. 48 bin metrekare bir alana yapılan köyde, İspanya ‘nın Endülüs, Bask gibi tüm bölgelerinden izler var.
Proje için 1600 köy seçilmiş, 3 bin civarında bina incelenmiş. 13 ay gibi kısa bir sürede 117 bina Poble Espanyol için inşa edilmiş.
Tüm bu hazırlıklar 6 aylık sergi için yapılmış. Sergi bittiğinde ise köyün müze olarak kalmasına karar verilmiş.
Köye giriş yaptığınızda ilk olarak Plaza Mayor yani Ana Meydan’a ulaşıyorsunuz.
Plaza Mayor, Segovia’daki(Madrid yakınlarında köy) bir köy meydanı referans alınarak yapılmış.
Meydanı çevreleyen evler ise İspanya’nın diğer bölgelerindeki önemli yapılardan ilham alınarak tasarlanmış .
Poble Espanyol’u yapay bir köy olarak tanımlamamak lazım. Eskiden kalma bir sergi alanı ancak Sokaklarında yürüyebilir, kafelerinde lezzetli tapasların ve sangriaların tadına bakabilirsiniz. Hediyelik eşya satan bolca dükkan var. Ayrıca festivallere de denk gelebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 12.60 euro. 4-12 yaş arası için bilet ücreti : 6.30 euro. 4 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz giriş yapabilir. Güncel bilet fiyatları için tıklayın.
Saatler: 09.00-24.00 (Pazartesi 09.00-20.00 ; Cuma  09.00-03.00 ; Cumartesi  09.00-04.00)
Ulaşım: Poble Espanyol, Plaça Espanya’ya 12 dakikalık yürüme mesafesinde. Plaça Espanya’ya L3 metrosu ile ulaşabilirsiniz.

Bunkers Del Carmen (MUHBA – Colina de la Rovira)
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona’nın yukarısında bulunan El Carmel semtindeki Turó de la Rovira tepesine bir akşamınızı ayırın. Burası Bunkers del Carmel. Şehrin en iyi manzarasını sunan eski bir yeraltı askeri sığınağı.
Bunkers del Carmel, Barselona’yı 360 derece görebileceğiniz harika bir yer. Hem bu sayede şehrin meşhur ızgara şeklindeki kent planını daha net görmüş oluyorsunuz.
Burayı ziyaret etmenin en iyi yanı tüm önemli simge ve anıtları bir arada görebiliyor olmak.
Yiyecek ve içecekle gitmek en güzeli. Çünkü herkes öyle yapıyor. Çünkü piknikcilik. Çünkü ortam bunu gerektiriyor.
Bunkers del Carmel’de saatlerce kalabilirsiniz. Günü, gün batımını, şehrin ışıklandırılmış halini görün. Güvenlik konusunda hiç bir sıkıntı yok. 2 tane polis görev yapıyor. Fotoğraf için kendini tehlikeye atanlar polisler tarafından anında uyarılıyor. Okuduğum kaynaklarda Bunkers del Carmel’e ulaşımın çok zahmetli olduğu yazıyordu. Ama biz o kadar çok zorlanmadık. 45 dk otobüs yolculuğu ve 5dk yürüme ile tepeye ulaştık.

Giriş: Ücretsiz.
Ulaşım: Ulaşım için çokça seçenek var. Biz Google Maps’in yönlendirmesiyle bir otobüse bindik. “Via Laietana, Carrer Comtal” durağından V17 nolu otobüse binip “Gran Vista-Turo de la Rovira” durağında indik. Buradan da 5 dakika yürüdük. Dönüşte farklı bir duraktan binip geldik. Farklı bir duraktan binme sebebimiz ise tamamen herkesin gittiği yöne doğru gittiğimizden oldu. Her ikisinde de yürüme mesafesi hemen hemen aynı.
Siz Plaça Catalunya’dan hareket eden 22 ve 24 nolu “El Carmel” otobüsleriyle direk ulaşabilirsiniz. 22 nolu otobüsten “Gran Vista-Turo de la Rovira” durağında inmelisiniz. 24 nolu otobüsten ise “Doctor Bové – Gran Vista” durağında inmelisiniz.
Metro ile ulaşım yok mu diyenler için bir not ekleyeyim. L4 metrosu (Turuncu hat) Trinitat Nova yönüne binip “Alfons X” durağında inmelisiniz. Ancak burada 20 dakikalık bir yürüme mesafesi var.

Cactus Garden
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona’da sıradışı bir park; Cactus Garden.
Dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilmiş 800’den fazla kaktüs türü, bu parkta hem yetişiyor hem de sergileniyor. Kaktüs bahçesi gezmek benim için keyifli ve ilginç bir deneyim oldu. Kaktüs ailesinin üyelerini yakından görmek isteyenler, ‘Barselona Gezilecek Yerler’ listesine bu parkı eklesin.
Cactus Garden, Montjuic tepesinin limana bakan tarafında. Montjuic tepesinin bu bölgesi kuzey rüzgarlarına kapalı. Ve hava sıcaklığı şehrin diğer bölgelerine göre 2 derece daha fazla olduğu için kaktüslere doğal bir yaşam alanı oluşmuş.

Giriş: Ücretsiz.
Ulaşım: Cactus Garden’a Barceloneta’dan kalkan teleferikle (Port Cable Car) ulaşmak en güzeli.
Teleferik turu yapmak istemezseniz, La Ramla caddesinin en sonunda yer alan Kristof Kolomb Heykeli’nden yürüyerek de parka ulaşabilirsiniz. Yürüme süresi yaklaşık 16 dakika.

Teleferico Del Puerto (Port Cable Car)
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona’da teleferik turu yapmak isterseniz, Teleferic de Montjuic veya Teleferico del Puerto(Port Cable Car) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Port Cable Car için Port Vell’e gitmelisiniz.

Giriş Ücreti : Tek yön 11 euro. Çift yön 16,5 euro. Güncel fiyat bilgisi için tıklayın.
Konum için tıklayın.

Parc del Laberint d’Horta – Laberint d’Horta Park
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

İlk kez Pinterest’te gördüğümde, ben buraya gitmeliyim demiştim. 
Nedense burayı hep bi sarayın bahçesi olarak hayal etmişim. Ancak ortada bir saray yoktu.
Parc del Laberint d’Horta, oldukça ilginç bir park. Hem çocuklar için hem de yetişkinler için çok eğlenceli.
Yeşil koridorlarda gezmek keyifli. Kendinizi her an bir çıkmaz sokakta bulabilirsiniz.
Yemyeşil koridorlardan oluşan park bu kadarla sınırlı değil. Çok sayıda tarihi bina, çeşmeler, göletler ve enterasan bitkilerin bulunduğu ormanlık alanlar var.
Parc del Laberint, Barselona’nın kuzeyinde şehir merkezinden biraz uzakta yer alıyor. Ama ulaşım hiç zor değil.
1792 yılında tasarlanmış olan bu park, şehrin en eski parkı olarak olarak biliniyor.
Parkın çeşitli bölgelerinde Mitolojik figürlerin heykellerine rastlayabilirsiniz.
Parka giriş ücreti sembolik bir rakam. Çarşamba ve Pazar günleri ise giriş ücretsiz.

Giriş Ücreti: 2,17 Euro. 5 yaşın altınki çocuklar ücretsiz giriş yapabilir. (Çarşamba ve Pazar günleri giriş ücretsiz)
Saatler: 10.00-18.00 (Kasım, Aralık, Ocak & Şubat); 10.00-19.00 (Mart & Ekim); 10.00-20.00 (Nisan); 10:00-21:00 (Mayıs,Haziran,Temmuz,Ağustos,Eylül)
Ulaşım: L3 metrosuna binip, Mundet durağında inebilirsiniz. 15 dakikalık yürüyüşle parka ulaşabilirsiniz.

Tibidabo

Tibidabo dünyanın en eski eğlence parklarından biri. Park bir girişimci tarafından Salvador Andreu adına, yüz yıldan fazla bir süre önce yapılmış. Park, orijinal cazibe merkezleri ve birçok yenileriyle, Avrupa’nın en eski eğlence parkları arasında üçüncü sırada.

Camp Nou Experience
Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Camp Nou’da 1 gün. Camp Nou Experience nedir? Çok mu gerekli? Biraz anlatayım.
Camp Nou, 99.300 seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu. Ancak benim için ziyaret sebebi sadece bu değil. Aynı zamanda La Liga’nın en önemli takımlarından FC Barcelona’nın iç saha maçlarını yaptığı bir stad. Olay sadece futbol ile ilgili değil aslında. Bu bir kültür. 
FC Barcelona, Katalanların dünyaya açılan kapısı olduğu için Camp Nou turunu yapmanın gerekli olduğunu düşünmüştüm. Bir futbol fanatiği değilim ancak bir çok futbolcunun ismini ve hangi takımda oynadığını bilirim. Camp Nou gezme amacım bir futbol külübünü gezmekten çok daha fazlasıydı benim için.
Bu tur boyunca, FC Barcelona’nın müzesine girip, tarihine yolculuk yapabilirsiniz. Futbolcuların adım attığı bir çok noktayı görme şansına sahipsiniz ve sahaya indikleri merdivenlerden inip stada giriş yapabiliyorsunuz. Stadın en ikonik bölümlerine erişiminiz oluyor.

Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Tüm dünyada Camp Nou olarak anılan stadın resmî ismi Estadi del Futbol Club Barcelona. Ancak sadece bizde mi böyle bilmiyorum ama Nou Camp şeklinde ifade eden çok.
Camp Nou Experince biletlerini FcBarcelona’nın resmî websitesinden satın alırsanız, indirimli giriş yapabilirsiniz. Online bilet almak için tıklayın.

Giriş Ücreti: 26 Euro
Saatler: 10.00-17.00
Ulaşım: L3 metrosuna binip, Palau Reial durağında inebilirsiniz.

Maç izlemek isterseniz, bilet fiyatlarına bakmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Yeni sezonun biletleri yazın satışa çıkıyor. Daha belli değildir deyip, bakmamazlık etmeyin. Kontrol etmekte fayda var. Biletler için şu linke bakabilirsiniz.

Plaça d’Espanya

Plaça Catalunya’dan sonraki büyük meydan burası. Birçok ulaşım seçeneği mevcut. Meydanda yer alan AVM eskiden bir arenaymış. AVM’nin en üst katına çıkıp, Barselona’ya bakış atabilirsiniz.

Magic Fountain of Montjuic

Dünyanın en güzel çeşmelerinden biri. Burada belirli günlerde muhteşem renk, ışık, hareket, müzik ve su akrobasi gösterimi var. Kesinlikle muhteşem bir show. Kaçırmayın.

Giriş: Ücretsiz. Gösteriler Perşembe,Cuma ve Cumartesi günleri.
Ulaşım: L3 metrosu, Plaça Espanya durağı.

Museu Nacional d’Art de Catalunya (Katalan Ulusal Sanat Müzesi)

MNAC (Ulusal Müze Art de Catalunya), Roma döneminden yirminci yüzyılın ortasına kadar 1000 yıl süren katalan sanat koleksiyonları içerir. Herhangi bir sanat aşığı ya da Katalan tarihi hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek isterseniz, mutlaka uğrayın.

Müze, Picasso, GAUDÍ ve Dalí dahil olmak üzere en ünlü Katalan sanatçılarından bazılarının eserlerini de içermekte.

Giriş : 12 Euro. Öğrenciler indirimli; 16 yaşından küçükler ücretsiz giriş yapabilir.
Ücretsiz Girişler: Cumartesi 15.00’dan sonra; her ayın ilk Pazar günü; 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü ve 11 Eylül Katalonya’nın ulusal günü.
Saatler: 10.00-18.00 (Pazar günleri 15.00’a kadar açık. Pazartesi günleri kapalı. )
Ulaşım: L3 metrosu, Plaça Espanya durağı.

Barselona’da Ne Yenir – Barselona Yeme İçme

Barselona gezi rehberi Barselona'da gezilecek yerler
Barselona gezi rehberi Barselona’da gezilecek yerler

Barselona asla aç kalmayacağınız avrupa şehirlerinden biri. Hem yeme  içme çeşitleri hem de lokal ve ucuz yemek sunan mekan sayısı çok fazla. Barselona için tam bir gurme cenneti diyebiliriz. 
Barselona’da akdeniz mutfağı hakim ve deniz ürünleriyle yapılan yemekler bolca var. 
6 günlük Barselona seyahatinde çok fazla lokal mekan denedik. Önerilerim, Barselona gezi rehberi yazımı çok uzatacağı için ayrı bir yazıda anlatmaya karar verdim. Barselona yeme içme rehberi için tıklayın.

Barselona’da Kaç Gün Kalmalı?

Barselona birçok avrupa şehri gibi 4 günde rahatça gezebileceğiniz bir şehir. Ancak bu süre tabi ki kişiye göre değişir. Mesela, müze gezmeyi çok seviyorsanız bu süre asla yetmeyecektir. Ancak başlıca turistik noktaları gezmek ve keyifli vakit geçirmek için 4 gün ideal. 3 günde ise hızlandırılmış bir Barselona turu yine güzel olur. Aslında Barselona’da ne kadar uzun kalabiliyorsanız, o kadar kalın bence. Hele yazın giderseniz, plaj keyfi ile birlikte süreyi uzatmak harika olur.

Biz 6 günlük seyahatimizin 4 gününü Barselona; 2 gününü ise Valensiya veya Girona olarak planlamıştık. Ancak sonradan çok yorucu olacağına karar verdik. Belki Girona’ya günübirlik geçilebilirdi ancak oraya da pek halimiz kalmadı.

6 günde listemdeki her yeri gezdik. Daha fazla zaman olsaydı, yine gezilecek yerler vardı.

Barselona gezi rehberi yazım burada bitti. İnstagramdan takip etmek isterseniz, instagram adresim : instagram/mutludusler

Barselona yemek rehberi
İspanya vizesi

Paylaşmak Güzeldir

Author

Write A Comment