Bodrum bembeyaz evleri, begonvilli sokakları, hafif esen rüzgarı ve insanı ferahlatan havası ile ülkemizin en sevilen tatil yerlerinden biri. Çoğu kişiye göre Bodrum pahalı, Bodrum sadece sosyetenin uğradığı bir yer. Ama bana göre her bütçeye, her kişiye göre Bodrum var ve Bodrum tatili mümkün. Ben ilk kez Bodrum’a gittiğimde önyargılarla gitmiştim. Bodrum’u pek seveceğimi düşünmemiştim. Çünkü bana göre de Bodrum pahalıydı ve pek doğal güzelliği yoktu. Özellikle Göcek ve Marmaris’ten sonra Bodrum bana hiç cazip gelmemişti. Ancak Bodrum’un o bembeyaz evleri çok başka bir atmosfer sunuyor, onu pek düşünememişim işte.. Hele o begonvillerin sardığı beyaz evler, renk cümbüşünün yaşandığı o dar sokaklar ve tertemiz plajlar.  İşte bu yüzden önyargıları bir kenara bırakalım ve Bodrum’un güzelliklerini konuşmaya başlayalım.

Bodrum’a ilk gidişimizde Bodrum Yarımadası’nın Torba ve Gündoğan haricindeki her yerine uğramıştık. Geçtiğimiz yaz 6 günlük Bodrum tatili planladım ve tüm yarımadayı hakkını vererek gezdik. Her gün başka bir plajda denize girdik. Farklı lezzetler tattık. Kafelerde takıldık. Bodrum’u bol bol fotoğrafladık.

Gezi Rehberi yazımı, Bodrum’da ulaşım, Bodrum’da ne yapılır?, Bodrum’da alışveriş, Bodrum’da nerede kalınır & konaklama tavsiyeleri, Bodrum’da gece hayatı, Bodrum’daki kamp yerleri, Bodrum’daki etkinlikler gibi başlıklar altında detaylandırarak anlattım. Bodrum’da gezilecek yerler, Bodrum plajları ve Bodrum yemek rehberi için ayrı içerikler hazırlayacağım. Vereceğim bilgiler umarım çok işinize yarar. Merak ettiklerinizi bu yazının en altındaki yorum bölümünden bana yazabilirsiniz.

Bodrum Hakkında

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Dünyanın ilk kadın amirali Artemis, Osmanlı amirali Turgut Reis, Halikarnas Balıkçısı lakaplı yazar Cevat Şakir Karaağaçlı, şair Neyzen Tevfik ve müziğin duayeni sanat güneşimiz Zeki Müren Bodrum’u çok sevmiş, bir süre Bodrum’da yaşamış ve isimlerini Bodrum’la özdeşleştirmiş kişilerdir. Bu isimleri Bodrum’un cadde isimlerinde, yerleşim yeri adlarında ve başka yer adlarında görebilirsiniz.

Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum için söylemiş olduğu sözlerle Bodrum’a giriş yapalım.

Yokuş başına geldiğinde
Bodrum’u göreceksin,
Sanma ki sen
Geldiğin gibi gideceksin
Senden öncekiler de
Böyleydiler
Akıllarını hep Bodrum‘da
Bırakıp gittiler.

Bodrum’un antik çağdaki adı Halikarnassos. Peki Bodrum adı nereden geliyor? Ne demek hiç merak ettiniz mi?

Bugünkü ismini, St. John  Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda  inşa edilen ve Aziz Petrus Kalesi (Bodrum Kalesi) adı verilen kaleden almış. Şöyle ki; kaleyle birlikte şehrin Aziz Petrus’a adanması sonucu şehrin ismi Petrium olarak değişmiş. Petrium’un zaman içinde Petrum, Potrum ve Bodrum şeklinde değişime uğradığı tahmin ediliyor.

Bodrum Nerede

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum Muğla ilimize bağlı bir ilçedir. Bir yarımada şeklinde olan Bodrum’da birden fazla yerleşim yeri var. Bu yerleşim yerlerinin bazıları eskiden birer beldeydi. Ancak sonradan belediyelik sisteminin değişmesiyle birlikte beldelikten çıktılar. Hepsi birer mahalle oldu. Ben ‘yerleşim yeri’ veya ‘bölge’ olarak bahsedeceğim. Bodrum,  merkeziyle ile birlikte 15 tane önemli yerleşim yerinden oluşuyor. Bu yerleşim yerleri arasında en popüler olanlar, balık restoranlarıyla öne çıkan Gümüşlük, marinası ile diğer yerleşim yerlerinden bir adım önde olan Yalıkavak, türkülere konu olan Bitez, eğlence mekanlarıyla ün salmış Gümbet ve Bodrum’un Merkezi.

Bodrum’un tüm gözde yerleşim yerlerinden bahsedeceğim. En gözde mahallelerini kısaca özetlemek gerekirse:
Akyarlar Mahallesi,
Göltürkbükü Mahallesi – Türkbükü
Güllük Mahallesi
Gümbet Mahallesi
Gümüşlük Mahallesi
Gündoğan Mahallesi
Güvercinlik Mahallesi
Konacık Mahallesi
Mazıköy Mahallesi
Mumcular Mahallesi
Ortakentyahşi Mahallesi
Torba Mahallesi
Turgutreis Mahallesi
Yalı Mahallesi – Yalıçiftlik & Kızılağaç
Yalıkavak Mahallesi

İşte bu yüzden herkese göre bir Bodrum var. Konaklama yapacağınız yeri doğru seçerseniz, Bodrum’daki tatilinizi hem güzel hem de uygun fiyata yapabilirsiniz.

Bodrum’a Ne Zaman Gidilir ?

Bodrum gezi rehberi

Bodrum’un keyfi yazın çıkar diyenler fena halde yanılıyorlar bence. Bodrum’u her mevsimde sevebilirsiniz. Yani, Bodrum masalı yılın her döneminde yaşanır.

Bahar Dönemi: Bahar döneminde Bodrum’un havası tadından yenmez. Özellikle sonbaharda mandalina ağaçlarının verdiği mis koku muhteşem. Bu dönemlerde rahatlıkla denize girebilirsiniz. Şehir henüz kalabalık olmadığından plajların ve koyların keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Kış Dönemi: Bodrum yaz kış yaşanabilir bir yer. Herşey elinizin altında. Çünkü Bodrum adeta bir mini İstanbul.  Dahası hava sıcaklığı süper.

Yaz Dönemi: Bodrum yaz döneminde çok güzel. Ziyaretçisi de bir hayli fazla oluyor. Ancak biz çok rahat gezdik ve keyif aldık.

Bayram tatilleri yaz dönemine denk geliyorsa, Bodrum’u hiç düşünmeyin. Tüm tatilinizi otelde geçirecekseniz sorun olmaz. Ama yarımadanın çoğu yerine uğrama niyetiniz varsa, çok sıkıntı yaşarsınız.

Bodrum’a Nasıl Gidilir ?

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’a havayoluyla ulaşmak isterseniz, kullanabileceğiniz en ideal havalimanı Milas-Bodrum Havalimanı’dır. Havalimanı tam olarak Bodrum’da yer almadığı için ismi Milas Bodrum Airport olarak geçiyor. Bodrum Havaalanı, Bodrum’un merkezine 36 km mesafede ve özel araçla yaklaşık 35 dakika sürüyor.

Milas-Bodrum Havaalanı, Milas’a 17 km, Didim’e 64 km, Muğla’ya 90 km ve Akyaka’ya 97.6 km mesafede. (Akyaka için Dalaman Havalimanı daha doğru bir tercih olacaktır.)

Yakın yunan adası Kos’tan, Didim’den ve Datça’dan feribotla Bodrum’a ulaşabilirsiniz.

Otobüsle veya özel aracınızla Bodrum’a ulaşmak isterseniz, bazı büyük şehirlerin Bodrum’a olan mesafesi şöyle:
İstanbul-Bodrum arası 696 km. Yolculuk süresi yaklaşık 8,5 saat.
Ankara-Bodrum arası 706 km. Yolculuk süresi yaklaşık 9 saat.
İzmir-Bodrum arası 236 km. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat.
Antalya-Bodrum arası 420 km. Yolculuk süresi yaklaşık 5,5 saat.
Muğla-Bodrum arası 108 km. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 35 dakika.

Birden fazla yerde tatil yapma düşünceniz varsa ve Bodrum benim için olmazsa olmaz diyorsanız, Bodrum tatili ile nereleri kombinleyebilirsiniz bi bakalım:
Çeşme-Bodrum arası 303 km. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat 40 dakika veya 4 saat.
Kuşadası-Bodrum arası 153 km. Yolculuk süresi yaklaşık 2 saat 15 dakika.
Didim-Bodrum arası 113 km. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 40 dakika.
Akyaka-Bodrum arası 134 km. Yolculuk süresi yaklaşık 2 saat.
Marmaris-Bodrum
arası 161 km. Yolculuk süresi yaklaşık 2,5 saat. Marmaris’ten Bodrum’a ulaşmayı Datça üzerinden de yapabilirsiniz. Marmaris’ten Datça’ya geçip, Datça’dan feribotla Bodrum’a ulaşmak yine yaklaşık 2,5 saat.
Fethiye-Bodrum
arası 231 km. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat 15 dakika.

Milas-Bodrum Havaalanı’ndan Bodrum’a Ulaşım

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
Ücretsiz Servis (Atlasglobal)

Bodrum’a Atlasglobal ile uçanlar çok şanslı. Çünkü havalimanından yakın çevredeki çeşitli yerleşim bölgelerine ücretsiz ulaşım imkanına sahipler. Atlasglobal, havalimanına gidiş-gelişler için ücretsiz servis sağlıyor. Tüm servislerde, kalkış saatinden 10 dk. önce hareket noktasında olunması ve servis kullanımlarında ilgili uçuşa ait elektronik biletin veya cep telefonuna gelen kısa mesajın ibraz edilmesi zorunlu. Ücretsiz servis güzergahı ve saatleri, yolcu ve uçuş yoğunluğuna göre değişmekte. Ayrıntılı bilgi için Atlasglobal’in çağrı merkezini arayabilirsiniz. Atlasglobal’in ücretsiz servis sağladığı yerleşim yerleri şöyle: Bitez, Bodrum, Gümbet, Konacık, Milas, Muğla, Turtgutreis, Yatağan. Ücretsiz servis konusunda hızlıca bilgi almak için tıklayın.

Havaş

Milas Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum şehir merkezine ve Didim’e düzenli olarak Havaş servisleri var. Bodrum Havaş servisleri Güvercinlik, Torba yolunu takip ederek Bodrum Otogarı’na ulaşıyor. Bu güzergah üzerinde Güvercinlik, Hotel Etap Altınel, Hotel Blue Dreams, Hotel Samara yolu ve Torba yolundaki yolcu duraklarında indi-bindi yapabilirsiniz. Servisin Bodrum şehir merkezine ulaşım süresi 45 dk. Ücreti ise 17,50 lira. Ancak ücretlerde güncellemeler olabilir. Siz her ihtimale karşı Havaş’ın websitesini incelemeyi unutmayın. Bodrum Otogar’dan ise Bodrum’un önemli yerleşim merkezlerine minibüslerle ulaşabilirsiniz. Havaş servisleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Muttaş

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait Muttaş otobüsleriyle havalimanından Bodrum Otogarı’na ulaşabilirsiniz. Muttaş otobüslerini havalimanının iç hatlar kısmında bulabilirsiniz. Otobüslerin kalkış saati uçakların iniş saatine göre değişmekte. Ücret: 17,5 lira.  

Bodrum’dan havalimanına giderken ise uçakların uçuş saatinden en az 2 saat önce Bodrum Otogarı’nda bulunmanız gerekiyor. Torba Kavşağı Alt Geçidi ve Güvercinlik Metro önünden yolcu alımı yapılıyor.

Ayrıca, Muttaş otobüslerini Menteşe Otogar, Yatağan Otogar ve Milas Üç Yol noktalarına ulaşmak için de kullanabilirsiniz. Burada ek bir bilgi daha geçmek istiyorum. Muğla’nın bir diğer havalimanı olan Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris, Ortaca, Fethiye Otogar, Köyceğiz’e ulaşmak için yine muttaş otobüslerini kullanabilirsiniz. Muttaş otobüs seferleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın. Muttaş otobüslerinin fiyat tarifeleri gideceğiniz noktaya göre değişkenlik gösteriyor. Fiyat tarifelerini öğrenmek için tıklayın.

Araç kiralama

Bodrum’da toplu taşıma çoğu zaman işinizi görür ancak Bodrum yarımadasının tamamını gezmek ve farklı plajlarda denize girmek isterseniz aracınızın olması şart. Havalimanından araç kiralamak bu yüzden çok önemli. Bence ayırabilecek bir bütçeniz varsa araba kiralayın. Bodrum’un her yerini doya doya gezin.

Transfer

 Özel transfer seçenekleri artık birçok havalimanında mevcut. Özellikle kalabalık gruplar için çok mantıklı bir seçenek.

Bodrum’da Şehir İçi Ulaşım

Bodrum birden fazla yerleşim bölgesinden oluşuyor ve bu bölgelerin birbirine göre mesafesi epey fazla. Bodrum’un merkezinde veya Bodrum’un bir yerleşim bölgesinde sadece otelde zaman geçirecekseniz tabii ki bir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Bir gün Bitez’de; başka bir gün Akyarlar’da denize girerim, akşam yemeğine de Gümüşlük balık restoranlarına uğrarım derseniz işte o zaman bir araca ihtiyacınız olacak. Kendi özel aracınız bu anlamda size çok fayda sağlayacaktır. Toplu taşıma bazen zaman kaybı olabiliyor.

Özel aracınız yoksa da bu pek sorun değil aslında. Bodrum’daki toplu taşıma çoğu ihtiyacınıza cevap verecektir. Bodrum şehiriçi ulaşım ağı gayet yeterli. Bodrum Otogarı’ndan Bodrum’daki tüm yerleşim yerlerine minibüs seferleri düzenlemekte. Seferler 15 ila 30 dakikada bir yapılıyor.

Bodrum Otogarı’ndan kalkan minibüslerle Akyarlar, Bağla, Bitez, Gümbet, Gümüşlük, Gündoğan, Göltürkbükü, Güvercinlik, Karaincir, Mazı, Mumcular, Ortakent, Torba, Turgutreis, Yalıçiftlik, Yalıkavak gibi birçok noktaya ulaşabilirsiniz.Minibüslerin sefer saatlerine ve güzergahlarına bakmak için tıklayın.

Eğer Bodrum’da uzun süre kalacaksınız, Kentkart almanızda fayda var. Kentkart ile toplu taşımadan indirimli yararlanabilirsiniz. Bodrum Otogar’dan Kentkart temin edebilirsiniz.

Bodrum’da Nerede Kalınır ?

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’u karış karış gezdik. Bodrum’un güzel plajlarında ve koylarında denize girdik. Muhteşem günbatımlarına şahit olduk ve unutulmaz anılar biriktirdik. vee tabii ki Bodrum’a bir kez daha aşık olduk. Bodrum’da bazı yerler var ki kalbimizdeki yeri apayrı. Onlardan biri Bitez. Çökertme Türküsü‘ne de konu olan “Bitez Yalısı” nı biz çok seviyoruz. Bodrum’a her gittiğimizde konaklama adresimiz burası oluyor. Son gidişimizde Hakan Otel’de konakladık. Hakan Otel’i hem aile işletmesi olduğu için hem de internetteki güzel yorumlardan dolayı tercih ettik.ve çok memnun kaldık. 

Bodrum Otelleri

Bodrum otelleri ve pansiyonları için erken rezervasyon seçeneklerine mutlaka bakın. Ancak butik otel veya aile işletmesi olan yerler için pek acele etmeye gerek yok. Genellikle yer bulunabiliyor. Fiyat açısından da çok kayda değer bir fark olmuyor. Biz Bodrum’a ilk gidişimizde hiç bir yere rezervasyon yapmadan gitmiştik. Kısa sürede otel bulmuştuk. Ikinci gidişimizde ise kamp deneyimi yaşamak istediğimiz için ilk olarak bir kamp alanına geçtik. Kamp yerinde ne kadar kalacağımıza karar vermediğimizden önceden bir otel ayarlamamıştık. Kampta 2 gün kaldıktan sonra ise bir otele geçmeye karar verdik ve internetten otel araştırmalarına başladım. Kısa sürede yer buldum.

Yani demem o ki, Bodrum’da lüks otelleri tercih edecekseniz tabii ki aylar öncesinden yerinizi ayırtın. Ancak planlı bir tatil anlayışınız yoksa da hiç dert etmeyin. Illaki bir otel bulursunuz. Çünkü otel seçenekleri o kadar fazla ki. Ancak bayram tatillerinde konaklama yeri bulamayabilirsiniz. Onu da belirteyim. Zaten bayramlarda Bodrum’u tercih etmek pek akıl karı değil. Hem oteller ve plajlar kalabalık hem de trafik acayip yoğun oluyor. Kısacık bayram tatilinizi böyle heba etmeyin derim. En iyisi pek popüler olmayan yerlere akın etmek. Onları da bu yazıda anlatacağım.

Bodrum’da birden fazla yerleşim yerinin olduğundan bahsetmiştim. Hem uygun fiyat açısından hem de güzel plajlara kolayca ulaşabilmek için konaklama yerini iyi belirlemek önemli. Yerleşim yerlerini tek tek ele alarak konaklama önerilerini yazıyorum.

Bodrum konaklama
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’daki konaklama tavsiyelerini, Bodrum’un merkezinden başlayarak güneyden kuzeye doğru anlatacağım. Yani sırasıyla Bodrum Merkez, Gümbet, Bitez, Ortakentyahsi, Akyarlar, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü ve Torba. Bodrum’un Gökova’ya doğru kıyı şeridindeki Yalıçiftlik ve Mazıköy ile konaklama seçeneklerini tamamlamış olacağız.

Bodrum Merkez

Bodrum’un merkezinde konaklayabileceğiniz çok iyi oteller var. Bodrum’un merkezi, ulaşım açısından en rahat edeceğiniz yer aynı zamanda. Havalimanından veya diğer şehirlerden gelen tüm ulaşım araçları Bodrum Otogar’a ulaşıyor. Otogardan otele geçmek rahat olur. Yine, Bodrum’un çeşitli plajlarına gitmek isterseniz otogardan kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca eğlence mekanları, yeme içme alternatifleri oldukça fazla. Yunan adası Kos’a veya Datça’ya feribotla günübirlik gitmek isterseniz, feribotlar marinadan kalkıyor. Koy koy gezen günübirlik tekne turları yine marinadan kalkıyor. Aynı zamanda hiç araca gerek duymadan Bodrum Kalesi, Zeki Müren Müzesi gibi yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Alışveriş için Bodrum Çarşı’sında seçenek çok.

Gümbet

Bodrum’un merkezine 30-40 dk’lık bir yürüme mesafesinde. Yaklaşık 3-3,5 km civarı. Gümbet, eğlence mekanlarıyla dolu bir yer. Gündüzleri plaj partileri, geceleri barlar ve diskolar tatilcilerle dolup taşıyor. Gümbet’te bir otelde konaklama yaparsanız, gürültü kirliliğinden dolayı geceleri muhtemelen rahat uyuyamazsınız. Ancak denizi çok güzel, sığ ve berrak. Otelden çıktığınızda 3-5 dk içinde denizdesiniz. Her gece barlara akarım, gece hayatı olmayan bir tatil düşünemem diyenlerdenseniz, Gümbet sizin için doğru bir tercih. Ancak Gümbet benim favorilerim arasında değil maalesef.

Bitez

Bodrum’un merkezine 1 saat yürüme mesafesinde. Yaklaşık 5 km uzaklıkta. Araçla 20 dakikada Bodrum’un merkezinden Bitez’e ulaşabilirsiniz. Bitez’i seviyoruz. Özellikle butik oteller ve apartlardan dolayı favorimiz. Uygun fiyatlı butik otelleri burada çok rahat bulabilirsiniz. Otellerin denize uzaklığı en fazla 5 dakika. Bitez’in genişçe bir plajı var. Denizi dalgasız. Yüzmek çok keyifli.

Bodrum Bitez gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
Ortakentyahşi

Bodrum’un merkezine 11 km kadar uzaklıkta. Bodrum’un merkezinden araçla 25 dakikada Yahşi sahillerine varabilirsiniz. Yahşi plajı berrak ve durgun denizinden dolayı çok sevilen bir yer. Ortamı gayet sakin. Denize gireyim, kitap okuyayım diyorsanız; Ortakentyahşi civarında bir konaklama yeri bakın. Uygun bütçeli konaklama seçeneklerini burada da bulabilirsiniz.

Akyarlar & Karaincir

Bodrum’un merkezine 21 km kadar uzaklıkta. Bodrum’un merkezinden araçla 45 dakikada Akyarlar’a ulaşabilirsiniz. Bu bölgede çok iyi ‘beach’ ler var. Denizi inanılmaz berrak ve pırıl pırıl. Yüzmek çok çok keyifli. Bodrum’un diğer yerleşim yerlerine göre deniz suyu bir tık daha soğuk olabilir. Hem uygun bütçeli hem de orta bütçeli oteller bulabilirsiniz. Sakin bir tatil yapmak için güzel.

Gümüşlük

Gümüşlük’te çok çeşitli balık restoranları ve iyi bir kaç bar var. Ancak yüksek ses yasağı olduğu için burada hiç gürültü yok. Sakin bir tatil için Gümüşlük’ü tercih edebilirsiniz. Otel seçenekleri sınırlı sayıda. Halk plajı var. Denizi hafif dalgalı olabiliyor.

Yalıkavak

Denizin en dalgalı olduğu yerlerden biri. Yalıkavak’ta orta ve yüksek bütçeli çok fazla otel var. ‘beach’ konsepti çok yaygın.

Göltürkbükü

Sakin bir tatil için Göltürkbükü’nü seçebilirsiniz. Bu bölgede genellikle yüksek bütçeli oteller var. Çoğu butik otel.

Torba

Sakin bir tatil isteyenler için çok ideal. Torba konumundan dolayı tercih edilesi bir yer. Hem Bodrum Havaalanı’na çok yakın hem de Bodrum’un merkezine. İkisinin arasında aslında. Bodrum’un merkezine 7 km mesafede. Havalimanına ise 32 km’lik bir mesafesi var.

Yalıçiftlik

Bodrum denince pek akla gelmeyen bir yer. Çünkü popüler değil. Ancak doğası çok güzel. En sakin ve huzurlu Bodrum tatilini Yalıçiftlik’te yapabilirsiniz. Yalıçiftlik Bodrum Yarımadası’nın dışında; Akyaka’ya doğru olan güzergahta bulunuyor. Bu bölgede bakir çok fazla koy var. Bodrum’un merkezine olan uzaklığı ise 30 km.

Mazıköy

Mazıköy, Bodrum’un en uzak noktası. Bodrum’un merkezine olan uzaklığı 43 km. Yalıçiftlik gibi Mazıköy de pek popüler değil.

Bodrum’dan Ne Alınır ? – Bodrum’da Alışveriş

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum sandaleti adıyla tescillenmiş, antik sandaletleri Bodrum’un hemen her bölgesinde özellikle de Bodrum Çarşısı’nda bulabilirsiniz. Bodrum Çarşı her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz büyük bir çarşı. Çarşı içinde özel dokumalar, su kabakları, halılar, yeldeğirmenleri gibi turistik ürünlerin yanısıra temel birçok malzemeyi bulabilirsiniz.

Bodrum’daki yerleşim yerlerindeki hediyelik eşya dükkanlarında ve yerleşim birimleri arasındaki yollarda bulunan küçük mağazalarda çeşitli boylarda Bodrum’un simgesi yel değirmenlerini görebilirsiniz.

Gümüşlük yolu üzerindeki Le Kabbak’ın Bodrum tarzı su kabakları görülmeye değer. Gümüşlük’te hemen girişte göreceğiniz mini kulübelerde el yapımı takılara mutlaka göz atmalısınız.

Konacık ve Ortakent civarında Koçtaş, 5M Migros, Decathlon ve Metro gibi büyük mağaza zincilerinin alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz.

Bodrum’daki Alışveriş Yerleri : Ünlü kozmetik ve giyim markalarını bulabileceğiniz yerler; Bodrum Çarşısı, Milta Bodrum Marina(Bodrum’un merkezinde), Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi, Avenue Bodrum AVM (Konacık), Midtown AVM (Ortakent), Yalıpark Alışveriş merkezi(Yalıkavak) ve Turgutreis D Marin.

Bodrum’un Pazarları :  Özel el işleri, ev yapımı reçeller, yöresel ürünler, kumaşlar, çeşitli otlar ve baharatlar için Bodrum’un pazarlarını kaçırmayın. Bu pazarların bazıları giyim; bazıları ise yiyecek üzerine. Pazar gezmeyi sevenler için hangi gün nerenin pazarı var? Onları da şuraya bırakayım.

Pazartesi : Türkbükü, Kumbahçe, Güvercinlik pazarı
Salı : Bodrum Merkez (Giyim), Yalıkavak (Sebze), Gölköy pazarı
Çarşamba : Gündoğan, Ortakent, Gümüşlük, Akçaalan pazarı
Perşembe : Yalıkavak (Giyim), Akyarlar ve Bitez pazarı
Cuma : Bodrum Merkez (Sebze), Konacık ve Yalı pazarı
Cumartesi : Turgutreis pazarı
Pazar : Gümbet, Kızılağaç ve Mumcular pazarı

Bodrum’da Ne Yenir ? – Bodrum Restoran Önerileri

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da yeme içme konusunda seçeneğiniz çok fazla. Uygun fiyatlı küçük lokantalardan tutun da en lüks restoranlara kadar her şey var. Bodrum’daki restoranları bölge bölge yazıyorum.  Her bölgedeki kahvaltı ve  yemek mekanlarıyla birlikte güzel kafe ve pasteneleri de yazdım. Bu yazımda çokca uygun fiyatlı mekan önerisi var.

Tüm bilgiler Bodrum’da Ne Yenir? yazımda olacak.

Bodrum’daki Kamp Alanları

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Kamp denince akla ilk gelen yerlerden biri kesinlikle Bodrum degildir. Ama biz Bodrum tatilinin 2 gününde kamp yapmayı tercih ettik. Bodrum’daki kamp yerleriyle ilgili düşüncelerimi sıralamak gerekirse;

Zetaş Camping: Gümbet’te bulunuyor. Konumu çok merkezi. Plaja mesafesi 5dk. Kamp yapmak isteyenler kendi çadırıyla geliyor. Çadır kiralama söz konusu değil. 2 gece kaldığımız bu kamp alanının plaja yakınlığını, ortamın serin oluşunu, düzenini sevdik. Ancak kamp alanının eğlence mekanlarına yakın oluşunu hiç sevmedik. Akşamdan sabah 04’e kadar süren bir müzik gürültüsü var. Bu durum ilk başta bizi çok rahatsız etsede ertesi gün alışmıştık. Yine de Bodrum’daki 1. Favorim burası.

Ecofarm Camping: Gümüşlük’te mandalina ağaçlarıyla donatılmış bir bahçede bulunuyor. Plaja uzaklığı 1,5 km civarı. Konaklama ücretine kahvaltı dahil. 2. Favorim burası.

Volo Camping: Yarımdanın ortasında bulunuyor. Burada kendi çadırınızı kurabilirsiniz ya da çadır kiralayabilirsiniz. Bungalow kiralama seçeneği var. Ayrıca konaklama ücretine kahvaltı&akşam yemeği dahil. Kamp alanında havuz var ancak plaja gitmek isterseniz araç şart.

Ilgınlar Camping: Artık bir kamp alanı değil. Çadır kurulumu yok. Sadece Bungalow kiralayabilirsiniz. Plaj hemen yanıbaşında. Ilgınlar Plajı’nı sevdim. Konaklama yapmasanız bile günübirlik denize girmek için gidebilirsiniz.

Bodrum’da Ne Yapılır ?

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da yapılacak çok şey var.

1. İlk yapılacak şey deniz, kum, güneş üçlüsünden başkası olamaz.

Öncelikle tabii ki deniz, kum, güneş üçlüsünü yapmak. Bodrum’da deniz keyfi yapmak için sayısız plaj ve koy var. Bazı plajların daha doğrusu “beach”lerin ücretleri çok uçuk olabilir, orta bütçeli beach ve uygun fiyatlı plaj sayısı da bir hayli fazla. Ancak plaj keyfi yapmak için plajlara para ödemeniz gerekmiyor aslında. Bodrum’daki tüm yerleşim yerlerinde tertemiz halk plajları var. Plajın işletmesini belediye yaptığı için belediye’nin işletmesi de bu plajlarda hizmet veriyor. Biz Bodrum’daki halk plajlarını ve belediyeye ait kafeleri gerçekten çok sevdik. Kafe’de satılan yiyecekler hem lezzetli hem de uygun fiyatlı. Kafe çalışanları güleryüzlü. Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Torba bölgelerindeki belediye kafelerini birebir tecrübe ettik.

2. Tarihi yerleri gezin.

Bodrum’un tarihi zenginlikleri azımsanmayacak seviyede. Kale, Halikarnas Mozolesi, Su Altı Arkeoloji Müzesi ve Zeki Müren Evi Müzesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler.

3. Tekne turu yapın.

Tekne turu yapmak bir yaz tatilinin olmazsa olmazlarından. Türkiye’nin çoğu yerinde tekne turu yaptım. Her turda, ülkemizin doğal güzelliklerine şaşırıyorum, seviniyorum ve mutlu oluyorum. Gerçekten olanğanüstü bir coğrafya’da yaşıyoruz. Bodrum’da tekne turu yapmak isterseniz, öncelikle kendinize bir bölge seçmelisiniz. Yani, tekneye nereden binmeyi planlıyorsunuz? Günübirlik tekne turlarının yapıldığı bölgeler şöyle : Bodrum merkez, Gümbet, Bitez, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Torba, Güvercinlik ve Yalıçiftlik. Her turun kendine göre bir güzergahı var. Biz Bodrum’un merkezindeki tekne turlarından bilgi almıştık. Burada 3 tip tekne turu var. Teknenin güzergahına göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Tekne turlarının uğradığı bazı koy ve adalar ise şöyle: Karaada, Akvaryum Koyu, Deve Plajı, Tavşan Burnu, Meteor Çukuru, Aspat Plajı, Poyraz Limanı ve Orak Adası.

Günlük tekne turları dışında bir de özel tekne turları var. Yani kalabalık bir ekipseniz, kendinize özel bir tekne turu ayarlayabilirsiniz. Gitmek istediğiniz koyları da siz belirlersiniz. 8-10 kişiyle böyle bir tur yaparsanız, günlük turlara ödeyeceğiniz ücrete yakın bir ücret ödersiniz. Bilgi için tıklayın.

4. Koyları keşfe çıkın.

Bodrum’da çoğu insanın bilmediği güzel koylar var. Koyların çoğu bakir. Dolayısıyla WC, duş ve soyunma kabini içermiyor. Böyle yerlerin güzel tarafı hemen ağaçların altından denize giriyor olmak ve kalabalık olmayışları. Bu koylara gelirken kamp sandalyesi, su, yiyecek ve içecek getirmeyi unutmayın. Denizin içine kamp sandalyelerini kurun ve keyfinizi bakın.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
5. Balık restoranlarında bir akşam yemeği yiyin.

Ülkemizin diğer tatil bölgelerinde olduğu gibi Bodrum’da da fazlaca balık restoranı var. Diğer tatil bölgelerinden farklı olarak Bodrum’daki balık restoranlarının ambiyansı çok başka. Bodrum’un en güzel balık restoranları Gümüşlük’te. O yüzden Gümüşlük’e mutlaka uğrayın. Baştan belirteyim. Gümüşlük’teki mekanların menu fiyatları çok çok yüksek. 2. Önerim ise Yalıkavak. Yalıkavak’taki restoranların ambiyansını da beğenmiştim. Ancak favorim tabii ki her zaman Gümüşlük. Yalıkavak’ta Gümüşlük’e göre daha uygun fiyatlı balık restoranları bulabilirsiniz. En uygun balık restoranları ise Güvercinlik ve Bargilya taraflarında. Güvercinlik, Bodrum’un merkezine yakın sayılır; ancak Bargilya biraz uzak kalıyor. Bodrum’un merkezinden Bargilya’ya araçla 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
6. Gün batımı manzaralarını kaçırmayın.

Gün batımını izlemeyi ben çok seviyorum. Özellikle yaz tatilinde izlenen gün batımları daha bir güzel oluyor. Bodrum’da gün batımını izleyebileceğiniz çok güzel yerler var. İlk akla gelenler Limon ve Teldolap. Bu mekanlarda bir akşam yemeğiyle birlikte harika gün batımı manzaralarını yakalayabilirsiniz. Ancak belirtmem gerekir ki; Limon ve Teldolap gibi mekanlar çok popüler olduğundan öncesinde bir rezervasyon şart ve tahmin edeceğiniz üzere menu fiyatları yüksek. Gün batımını izlemek için illaki bir mekana geçmek ve gereksiz para harcamanız gerekmiyor.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Yalıkavak en güzel gün batımı manzaralarını sunuyor. Bunun için Yalıkavak sahilde bulunmanız yeterli. Güvercinlik yine güzel gün batımını izleyebileceğiniz yerlerden. Hatta akşam saatlerine doğru Bodrum’a gelirseniz, Güvercinlik yakınlarındaki gün batımı izleme noktalarını görebilirsiniz. Buralarda bir mola vermeyi unutmayın. Güvercinlik içindeki restoranlardan da gün batımını yakalamanız mümkün.

7. Kahvaltı mekanlarında yöresel kahvaltılıkların tadına bakın.

Bodrum’da yöresel kahvaltı sunan popüler mekanlar çok fazla. Haliyle fiyatları biraz yüksek. Yalıkavak’ta Asmalı Çardak, Havva Ana; Gümüşlük’te Teldolap; Gündoğan’da Toprak Ana.

Uygun fiyatlı yöresel kahvaltılar için Çamlık Köyü’ne bakın. Çamlık Köyü’nün konumu yarımadanın dışında ve Bodrum’un merkezine olan uzaklığı 18 km. Zıp Zıp Köy Kahvaltısı meşhur yerlerden biri.

8. Trekking yapın

Trekking yolları son yıllarda daha bir güzelleşti. Rotaların belli olması, işaret ve yönledirmelerin iyi yapılmış olmasından dolayı trekking tutkunları arttı bence. Bodrum’da Karia ve Leleg isimli iki adet popüler trekking rotası var.

Adını antik çağda bu bölgede yaşamış olan Karia medeniyetinden alan Karia Yolu, Muğla ve Aydın illerini kapsıyor. 4 etaptan oluşan ve 820 kilometrelik bir trekking rota. 3. Ve 4. Etaplar Bodrum’da; diğerleri ise Dalyan ve Ören çevresinde.

Karia Yolu, Mazıköy Mahallesi’nden başlayıp, Bodrum’un merkezine kadar sürüyor. Trekking rotasının ayrıntılı hali şöyle: Mazı(Mazıköy Mahallesi) –  kissebükü koyu(Mazıköy Mahallesi) – çiftlikköy(Yalı Mahallesi) – Kızılağaç(Yalı Mahallesi) – Bodrum Merkez. Çok uzun bir rota olduğu için kendinize uygun olan kısa bir bölümünü yapabilirsiniz bence.

Leleg Yolu Etrim’den Turgutreis’e uzanan çok büyük bir rota. Toplam uzunluğu ise 185 km. Leleg Yolu da Karia Yolu gibi birden fazla etaptan oluşuyor. Bu rotanın kendinize uygun olan bir bölümünü yapabilirsiniz.

9. Uçak Batığı’na dalış yapın

Eğer bir dalış severseniz, Bodrum’daki uçak batığına dalış yapmayı düşünebilirsiniz. 2008 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Bodrum Su Altı Derneği’ne(BOSAD) bağışlanan, 20 metre uzunluğunda ve 30 metre kanat açıklığına sahip münfesih C-47 DAKOTA tipi askeri uçak, 1 Temmuz Kabotaj Bayramında başarıyla batırılmış.  Zamanla uçak batığına olan ilgi artmış. Uçak batığı Paçoz Koyu’nun sol tarafında ve Bodrum’un merkezine 20 dk uzaklıkta.

10. Bir festivale veya etkinliğe katılın

Bodrum’da yılın faklı zamanlarında, Antik Tiyatro Konserleri, Mandalina Festivali, Chill Out Festival, Sun Splash Festival, Bale Festivali, Gündoğan Sucuk Ekmek Partisi gibi bir sürü etkinlik düzenleniyor. Tüm etkinlikleri “Etkinlik ve Festivaller” başlığı altında detaylandıracağım.

11. Windsurf(Rüzgar Sörfü) öğrenin

Bodrum’da rüzgar sörfü yapabileceğiniz yerler var. Bitez, Ortakent, Akyarlar ve Turgutreis’te windsurf merkezlerini bulabilirsiniz.

12. Serbest dalış yapın

Bodrum’da serbest dalış yapabileceğiniz yerler: Küçük Reef, Orak Adası, Kurt Burnu, Delikli Mağara, Büyük Resif. Bu konuda eğitim alabilceğiniz yerlerden biri Medfish serbest dalis okulu.

13. Geceleri barlara akmak serbest

Bodrum gece hayatıyla çok popüler. Eskiden beri gelen bar ve disko kültürü var. Yaz döneminde ünlü barlarda, popüler sanatçıları dinleyebilirsiniz. Veya sınırsız eğlence sunan kulüplerde sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

Bodrum’da Gece Hayatı – Popüler Barlar ve Eğlence Mekanları

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum gece hayatı, popüler barları ve gece kulüplerinden dolayı çok tercih ediliyor. Eğlence mekanlarının en yoğun olduğu yer Bodrum’un merkezi. Burada Bodrum’un en ünlü gece kulüplerini bulabilirsiniz. Türkbükü ve Yalıkavak yine popüler barların bulunduğu yerlerden. Gümbet çok fazla eğlence mekanı barındırıyor. Daha sakin eğlence mekanları için ise Gümüşlük’e bakabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Bodrum’un hemen her yerleşim yerinde sakin müzik yapan iyi mekanlar var. Bitez sahili boyunca dizili restoranların bazılarında çok iyi canlı müzik performanslarına denk gelebilirsiniz.

Peki, Bodrum’un en ünlü gece kulüpleri nerelerdir?

Bodrum Merkez & Barlar Sokağı

Bodrum’un merkezinde mutlaka uğramanız gereken yer Barlar Sokağı. Burada çok fazla mekan var. Dolayısıyla mutlaka kendinize uygun, eğlence anlayışınızı yansıtan bir mekan bulursunuz. İlginizi çeken, ilk görüşte beğendiniz yere oturun bence. Ama yine de en ünlülerini merak ediyorsanız, işte bu rehber sizin için.

En güzel gece kulüpleri ve barlar, Bodrum Yat Limanı’ndan Bodrum Kalesi’ne doğru uzanan Neyzen Tevfik Caddesi ve devamındaki Cumhuriyet Caddesi’nde(Barlar Sokağı). Tüm mekanları bu sıraya göre yazıyorum. Yani Bodrum Yat Limanı’ndan sahil boyunca yürüyerek eski Halikarnas Diskosu’na doğru gittiğinizi düşünün.

Marina Yacht Club

Bodrum’un en popüler mekanlarından biri burası. Konumu hemen Bodrum Yat Limanı’nda. Adres: Eskiçeşme Mahallesi, Marina Yacht Club, Milta Bodrum Marina Neyzen Tevfik Caddesi No:5, 48400 Web Adı: marinayachtclub.com Tel: (0252) 316 12 28 Konum için tıklayın.

Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum Kalesi’nden bir zamanların ünlü kulübü Halicarnassus Club’a kadar olan sokak boyunca birçok bar ve gece kulübünü görebilirsiniz. Kulüplerin çoğu Cumhuriyet Sokak’ta. Anlatacağım tüm kulüpler birbirine çok yakın. Yaklaşık yürüme mesafesi 1 dakika.

Watermelon Bar – Karpuz Bar

Pop müzik dinlemek isterseniz bu mekanı tercih edebilirsiniz. Mekan Bodrum Kalesi’nin hemen arka tarafında. Adres: Çarşı Mahallesi, 5. Sk., 48400 Web Adı: karpuzbar.com Konum için tıklayın.

Mandalin Bodrum – Mandalin Sound

Mandalin Bodrum, Bodrum kalesine çok yakın bir konumda.  Canlı performansların sergilendiği gece kulübünde ünlü isimlerinde performanslarına denk gelebilirsiniz. Adres: Çarşı Mahallesi, Dr. Alimbey Caddesi, 1025. Sk., 48400 Web Adı: mandalinsound.com Tel: 0549 226 48 48 Konum için tıklayın.

Gekko Cocktails&Whisky

MandalinSound’un hemen yakınındaki bu barın kokteyleri çok meşhur. Ambiyansı ve konumu çok iyi. Adres: Çarşı Mahallesi, 1025. Sokak, Dr. Alim Bey Cd., 48400 Konum için tıklayın.

Kule Rock City Bar

Bodrum’un eski mekanlarından biri. Sadece rock müzik yapmıyorlar, farklı müziklere de yer veriyorlar. Happy Hours’ları kaçırmayın. . Adres: Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Barlar Sokağı No:55, 48400 Web Adı: kulebar.com Tel: 0555 824 88 34 Konum için tıklayın.

Körfez Bar

Bodrum’un iyi rock barlarından biri burası. Müzikleri kaliteli. Ortam güzel. Adres: Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:2, 48400 Web Adı: korfezbar.com.tr Tel: (0252) 316 59 66 Konum için tıklayın.

Moonlight Bar

Moonlight Bar, denize sıfır konumda. Bodrum Kalesi ve günbatımı manzarası ortamı daha da güzelleştiriyor. Adres: Çarşı Mahallesi, Dr. Alim Bey Cd., 48400 Web Adı: moonlightbodrum.com Tel: (0252) 313 20 85 Konum için tıklayın.

Mavi Bar

Canlı müzik için tercih edilecebilecek iyi barlardan biri. Kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız, sevimli mekan. Adres: Kumbahçe Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:175, 48400 Tel: (0252) 326 39 32 Konum için tıklayın.

Yalıkavak Gece Kulüpleri & Barlar & Eğlence Mekanları

Yalıkavak için verdiğim mekanlar birbirine çok yakın. Yalıkavak marinada bir şeyler içmek isterseniz, bu mekanlara bakabilirsiniz. Ancak Palmarina fiyatlarının yüksek olduğunu belirteyim.

Minör Restaurant Yalikavak

Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Cd. No:17, 48400 Web Adı: minorrestaurant.business.site Tel: (0252) 385 38 63 Konum için tıklayın.

Agency Bistro Palmarina

Palmarina’da canlı müzik dinlemek isterseniz, The Agency doğru mekan. Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Cd. No:37, 48990 Web Adı: agencybistro.com Tel: 0533 056 54 84 Konum için tıklayın.

Fenix Yalıkavak Marina

Adres: Yalıkavak Mahallesi, Yalıkavak Beldesi, AE Blok -1, 48990 Web Adı: fenixistanbul.com Tel: 0549 790 18 06 Konum için tıkayın.

Zuma

Zuma Yalıkvak’ın kaliteli mekanlarından biri. Buradaki gün batımı çok iyi. Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Caddesi Yalıkavak No:36, Palmarina, 48990 Web Adı: zumarestaurant.com Tel: (0252) 385 48 07 Konum için tıklayın.

Türkbükü Gece Kulüpleri & Barlar & Eğlence Mekanları

Türkbükü mekanlarının hemen hepsi çok pahalı. Ama yinede çok merak ediyorum diyenler varsa, aşağıdaki mekan önerilerine bakabilir.

Maçakızı

Maçakızı’nı bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ayran ve lahmacun’un 75 lira olduğu yer dersem şıp diye hatırlarsınız bence. Bu haber günlerce konuşulmuştu. Hatta anahaber bültenlerine bile çıkmıştı. Şimdilerde fiyatlar nasıl bilmiyorum ama Maçakızı hala Bodrum’un en pahalı ve en ünlü mekanlarından biri. Adres: Göltürkbükü Mahallesi, Keleş Hanım Cd. No:27, 48483 Konum için tıklayın.

Sess Türkbükü

Adres: Göltürkbükü Mahallesi, Göktürkbükü mah, 48483 Tel: (0252) 377 59 77 Konum için tıklayın.

Miam Restoran

Adres: Menemene, Atatürk Cd. No:51, 48400 Tel: (0252) 377 56 12 Gümüşlük Gece Kulüpleri & Barlar & Eğlence Mekanları

Gümüşlük’te keyifli mekan sayısı sınırlı sayıda. Ancak her biri birbirinden güzel. Ben burada sadece 3 tanesine yer veriyorum. Zaman içinde listeyi genişletebiliriz bence. Varsa sevdiğiniz yerler, bu yazının altındaki yorum bölümüne ekleyin.

Club Gümüşlük

Club Gümüşlük, gündüzleri beach club olarak hizmet veriyor. Geceleri ise Gümüşlük’ün bohem havasına uygun bir bara dönüşüyor. Mekanda zaman zaman canlı konserler yapılıyor. Adres: Gümüşlük Mahallesi, Yalı Mevkii 1120. Sokak, 48970 Web adı: clubgumusluk.com Tel: (0252) 394 34 01 Konum için tıklayın.

Off Gümüşlük

Gümüşlük’ün keyifli mekanlarından bir diğeri de Off Gümüşlük. Mekan hem şık hem de canlı müzik performansları çok iyi. Adres: Gümüşlük Mahallesi, 1120. Sk., 48970 Tel: 0538 921 53 54 Konum için tıklayın.

Jazz Cafe

Kaliteli canlı müzik dinleyebilirsiniz. Ambians, yemekler ve kokteyller güzel. Adres: Karakaya Mahallesi, 1120. Sk., 48970 Tel: 0539 322 81 89 Konum için tıklayın.

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum tek bir yerleşim yeri olmadığından dolayı çok fazla gezilecek yer var. Bodrum’da Gezilecek Yerler Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi ve Zeki Müren Sanat Evi ile sınırlı değil.

Bodrum’u bölge bölge nasıl gezebiliriz? Nerede neyi görmek gerekir? Hepsini Bodrum’da Gezilecek Yerler Rehberinde anlattım.

Bodrum’daki Plajlar ve Koylar

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da plaj sayısı çok fazla.  Karaincir, Akyarlar, Yahşi ve Bitez sahilleri keyifli plajlarla dolu. Cennet Koyu’nu çok tavsiye ederim. Suyun rengi inanılmaz. Hem ulaşımı kolay. Yüzmekten en çok keyif aldığım yerlerden biri burası oldu.

Kargıcak Koyu Bodrum‘un merkezine uzak ama denizi muhteşem. Bodrum’dan Akyaka’ya doğru bir yolculuk yapma düşünceniz olursa, Kargıcak Koyu’na uğrayabilirsiniz.

Bodrum’da plajları ve koyları ayrı bir yazıda listeledim. Tüm bilgilere erişmek için Bodrum’daki Plajlar ve Koylar yazısına tıklayın.

Bodrum’da Etkinlik & Festivaller

Gündoğan Gezilecek Yerler
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da diğer tatil yerlerine göre daha fazla etkinlik bulabilirsiniz.. Bodrum’da ilk önereceğim etkinlik, antik tiyatroda güzel bir konser yakalamak. Hem antik tiyatronun o güzel havasını solumak hem de tatilinizi taçlandırmak için konserlerini mutlaka takip edin. Biletix’te tüm konserlerin bilgilerini bulabilirsiniz.

Aralık- Ocak

Mandalina Festivali, Bodrum’un en güzel festivallerinden. Bu festivalde, sizinde tahmin edeceğiniz üzere, mandalina ile yapılmış her türlü yiyeceği bulmak mümkün. Mandalinalı peynir, mandalina reçeli her ne ararsanız. Mandalina Şenliği, Bodrum’un Ortakent, Bitez ve Turgutreis mahallelerinde gerçekleştiriliyor. Aralık ayının son günlerinde Bodrum’da olursanız, bu festivali yakalayabilirsiniz. Festivalin tahmini gerçekleşme zamanı 29-30 aralık gibi. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Şubat

Sucuk Şarap Festivali, şubat ayında Gündoğanda gerçekleşen geleneksel bir festival. Kışın ortasında nefis bir plaj partisi arayanlar bu festivali kaçırmasın. Güncel bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Mart

Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali,  peynir üretimi gezisi, atölyeler, panel, sergi, belgesel film gösterimi, kitap imza etkinlikleri ile dört günlük bir ekogastronomi şöleni sunan bir festival. Bilgi için tıklayın.

Nisan

Global Run Bodrum Yarı Maratonu, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile daha büyük hayalleri gerçekleştirmek için yapılıyor. Sloganları ise “Parıltı için herkes Bodrum’a koşuyor seni de bekliyoruz.”

Maratonun amacı; görmeyen, az gören ve görmenin yanı sıra başka engelleri de olan çocukları doğumlarından, eğitimleri tamamlanana kadar her alanda yaşıtlarıyla aynı seviyeye getirmek. Bilgi için tıklayın.

Mayıs

Bodrum’un mayıs ayı festivalleri: Pedasa Festivali, Uçurtma ile Farkındalık Festivali, Ortakent Yahşi Bahar Festivali, Uluslarası Bodrum Dans Festivali.

Haziran

Bodrum’un haziran ayı festivalleri: Modern Dans Festivali, Summer Tango Fest, VivaFest Bodrum Salsa Festivali, MindBody Festival Bodrum

Temmuz

Bodrum’un temmuz ayı festivalleri: Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Chill-Out Festival Bodrum, Rock festivali.

Ağustos

Müzik Festivali, çok keyifli bir organizasyon. Festival kapsamında çok fazla etkinlik yapılıyor. Etkinlik takvimlerini mutlaka inceleyin. Bilgi için tıklayın.

Eylül

Eylül, Bodrum’un en güzel zamanları. Hem hava çok güzel hem de Bodrum’un çok yoğun bir etkinlik programı var. Özellikle Caz Festivali’ni kaçırmayın.

Caz Festivali kapsamında çok çok güzel konserler yapılıyor. Etkinlikler yarımadanın çeşitli yerlerinde.  Bodrum Antik Tiyatro ve Off Gümüşlük etkinliklerin gerçekleştirildiği yerlerden bazıları. Ayrıntılı bilgi için resmi web sitelerine bakabilirsiniz. Bilgi için tıklayın.

Karya Kültür Sanat Derneği’nin (Karsanat) düzenlediği çok güzel etkinlikler var. Bilgi için resmi websitelerine bakabilirsiniz.

Dans Festivali, Salsa, Bachata ve Kizomba workshopları, yarışmalar, dans gösterileri, havuz ve plaj partileriyler dolu çok renkli bir festival. Bilgi için tıklayın.

Eylül ayında gerçekleşen diğer festivaller ise Deniz festivali, Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri, D-Marin Deniz Filmleri Festivali, Barok Müzik Festivali, SunSplash Music Festival.

Ekim

The bodrum Cup, Era Bodrum Yelken Kulübü’nün hayata geçirdiği, deniz meraklılarına ve profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği öğretip benimsetmek üzere 1989 yılında başlattığı bir organizasyon. Heyecan dolu yarışlar ve çeşitli etkinliklerle dolu keyifli bir festival. Bilgi için tıklayın.

Kasım

Bodrun Ultra Maratonu. Bilgi için tıklayın.
Gezi Rehberim burada bitti. Ancak Bodrum’a ait yazılarım devam edecek. Bu yazının altındaki yorum bölümünden her türlü soru, görüş ve önerilerinizi yazabilirsiniz. İnstagram’dan takip etmek isterseniz, instagram adresim : instagram.com/mutludusler/

https://www.instagram.com/p/BnN99F6nL7d/

Paylaşmak Güzeldir

Author

Write A Comment