Bodrum gezilecek yerler listesine başlamadan önce Bodrum’um tarihine kısaca değinmek istiyorum. Birçok uygarlığa evsahipliği yapan Bodrum’un antik çağlardaki ismi Halikarnassos. Tarihin babası olarak bilinen Heredot’a göre Bodrum, Dorlar tarafından kurulmuş. Ayrıca Bodrum, Karia ve Leleg medeniyetlerine de evsahipliği yapmış.

Bodrum en parlak ve iyi dönemini M.Ö. 353’te Karia Bölgesi’nin başkentiyken yaşamış. Dünya’nın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi bu dönemde Kral Mosolesu’un anısına yapılmış.

Bodrum birden fazla yerleşim yerinden oluşuyor. Dolayısıyla herkese göre Bodrum var. Bu yazımda Bodrum’un her köşesini tek tek anlattım. Bakalım size göre hangi Bodrum güzel? Ben en baştan söyleyeyim, Bodrum’un her köşesini ayrı seviyorum ancak sevmediğim daha doğrusu pek ısınamadığım yerler de yok değil. Gümbet mesela. Pek sevemedim. Turgutreis nedendir bilinmez, bana hiç Bodrum’daymışım gibi bir hava vermiyor.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler

Peki ya en sevdiğin yerler nereler diye sorarsanız, cevabım Bitez ve Gümüşlük olur. Bodrum tatillerimin büyük bir kısmı buralarda geçti. Belki de ondan dolayı çok seviyorum. Akyarlar, Karaincir, Ortakentyahşi ve Yalıçiftlik gibi yerlerde yeterince zaman geçiremedim. Bir sonraki tatilde en çok buralarda zaman geçirmeyi planlıyorum.

Sanırım konaklama adresimiz Akyarlar veya Gümüşlük olacak. Bargilya ise mutlaka uğrayacağım adreslerden biri. Eğer schengen vizemiz olursa, Kos Adası’na da uğramak istiyorum.

Öncelikle Bodrum Gezi Rehberi yazımı okumanızı tavsiye ederim. Orada Bodrum hakkında çok detaylı bilgiler var. İnstagram’da şuradayım. Sosyal medyadan güncel paylaşımları sık sık yapıyorum. Oraya da beklerim.

Bodrum bölge bölge nasıl gezilir? Hadi başlayalım.

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Bodrum’da nerede kalınır sorusuna en iyi cevapları Bodrum Gezi Rehberi yazımda bulabilirsiniz. Bodrum’da konaklama çok önemli. Bodrum gezilecek yerler listesindeki görmek istediğiniz yerleri belirleyip, otel seçiminize karar verebilirsiniz. Ayrıca Bodrum hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgi için de Bodrum Gezi Rehberi’ne bakabilirsiniz.

Bodrum’da Tekne Turu

Bodrum’daki yerleşim yerlerinin çoğundan günübirlik tekne turları yapılıyor. Tekne turlarıyla Bodrum’un bakir tertemiz koylarına ulaşabilirsiniz. Her tekne turunun güzergahı farklı. Günübirlik tekne turlarının yapıldığı bölgeler şöyle : Bodrum merkez, Gümbet, Bitez, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Torba, Güvercinlik ve Yalıçiftlik

Bodrum Gezilecek Yerler : Plajlar & Koylar

Bodrum plajları ve koyları
Bodrum gezilecek yerler

Bodrum’da denize girmek, tüm günü kumsalda geçirmek isteyen eminim çok kişi vardır. Kim istemez ki böyle güzel bir doğaya gelmişken, yazın keyfini çıkarmak. Bodrum’da plaj plaj gezme niyetiniz mi var? O zaman sizi Bodrum’daki Plajlar ve Koylar yazıma alayım. Bodrum’un en güzel plajlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum konaklama
Bodrum gezilecek yerler

Bodrum gezilecek yerler listesini bölge bölge yazıyorum ki Bodrum’un hangi köşesine giderseniz gidin, gezilecek yerler listesi hemen elinizin altında olsun. Hiç bir güzelliği kaçırmayın.

Bodrum gezilecek yerler denince aklınıza ilk olarak Bodrum’un tarihi yerleri geliyor olmalı. Bu tarihi yerlerin hemen hepsi de Bodrum’un merkezinde yer aldığından, sanki merkezi gezsek yeter gibi. Ama Bodrum gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil. Bodrum’un her köşesinde başka bir güzellik var.

Boğaziçi (Bargilya)

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler. Umut K. /Google Maps

Bargilya eski bir balıkçı kasabası. En uygun fiyatlı ve lezzetli balık restoranları sahil boyunca dizillidir. Bu salaş balık restoranlarında iyi deniz ürünleri bulabilirsiniz. Lagün Fish Restaurant, Bargilya Restaurant gibi birkaç restoran var burada.

Boğaziçi’ne gitmişken Bargilya Antik Kenti’ne ait kalıntıları gezmeyi unutmayın.

Lagün Restaurant Tel: 0532 786 03 40 Bargilya Restaurant  Tel: (0252) 524 50 34
Restoranlar birbirine çok yakın. Tek bir konum veriyorum. Konum için tıklayın.

Bargilya’ya (Boğaziçi Köyü) Nasıl Gidilir?

Bargilya Bodrum Havalimanı’na 13 km uzaklıkta. Eğer vaktiniz olursa, Bodrum’a hiç giriş yapmadan direk Bargilya’ya girin. Lezzetli balık ürünlerini yedikten sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Bargilya’ya ulaşmak için Bargilya Antik Kenti tabelalarını takip edin. Boğaziçi Köyü bir yarımada şeklinde. Dolayısıyla yolculuk esnasında sığ bir körfezden geçeceksiniz. Yolun her iki yanı deniz. Denizde çeşitli kuş türleri ve flamingoları görmek muhtemel.

Güvercinlik

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler : Güvercinlik

Güvercinlik Bodrum’un girişinde yer alan bir yerleşim birimi. Bodrum’da denizi ilk gördüğünüz yerdir aynı zamanda. Güvercinlik’te tatil köyü konseptiyle hizmet veren oteller bulunuyor. Butik otel konseptiyle hizmet veren yer sayısı sınırlı sayıda.

Küçük bir balıkçısı kasabası olan Güvercinlik’te güzel ve uygun fiyatlı balık restoranları bulabilirsiniz. Doy Doy Balık Restoran, Balıkçı Hasan’ın Yeri gibi restoranların hepsi deniz kıyısında ve birbirlerine yakın mesafede. Gitmeden önce rezervasyon yapmalısınız.

Balıkçı Hasan’ın Yeri Tel:(0252) 374 56 28
Restoranlar birbirine çok yakın. Tek bir konum veriyorum. Konum için tıklayın.

Güvercinlik’e Nasıl Gidilir?

Güvercinlik-Bodrum Havalimanı arası sadece 15 km. Güvercinlik’in Bodrum’un merkezine olan uzaklığı ise 21 km.

Bodrum Yarımaadası Gezilecek Yerler
Bodrum gezilecek yerler haritası
Bodrum gezilecek yerler haritası

Güvercinlik sonrası Torba kavşağına ulaşıyorsunuz. Buradan Torba’ya geçebilirsiniz ya da düz devam etmek isterseniz Bodrum’un merkezine ulaşırsınız. Merkez’deki gezilecek yerlerle devam edelim. Önce batıya sonra da kuzeye doğru yönelerek tekrar Torba’ya ulaşacağız. Bodrum Yarımadası’nın tamamını gezmiş olacağız.  Torba sonrasında ise Bodrum’un Gökova Körfezi’ne doğru olan kıyılarından bahsedeceğim. Bu kıyılarda Yalıçiftlik ve Mazı var.

Bodrum gezilecek yerler rotamız şöyle olacak: Bodrum Merkez, Gümbet, Bitez, Ortakentyahşi, Bağla, Aspat, Karaincir, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Göltürkbükü, Torba.

Bodrum’dan Gökova körfezine doğru gidersek karşımıza sırasıyla Yalıçiftlik ve Mazı çıkacak. Ek olarak ise Çökertme’den bahsedeceğim. Çökertme Milas’a bağlı bir yerleşim yeri. Burayı da tatilinize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Bodrum Merkez

bodrum merkez gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Bodrum’un merkezinde gezilecek yerler

Bodrum Marina

Bodrum’da ilk gezilecek yer Marina’dır. Kıyı boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Günübirlik tekne turu yapmayı düşünüyorsanız, buradaki teknelerden bilgi alabilirsiniz.

Bodrum Çarşı

Çarşı, eskiden beri ilgi çeken ve sevilen bir alış veriş yeri. Oldukça büyük ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte. Burada biraz gezinip, hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Bodrum Kalesi

Kale, Bodrum’un simgesidir. Üç tarafı denizle çevrili olan Bodrum Kalesi tahmin edeceğiniz üzere bir yarımada şeklinde. Kalenin bir tarafı marina diğer tarafı ise gece kulüplerinin sıralı olduğu bir koy. Kalenin önü deniz ve arkasında ise Bodrum Çarşısı yer alır.

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler : Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi 1406-1523 yılları arasında inşa edilmiş. St. Jean şövalyelerinin kalesi olmuş. Bodrum Kalesi’nde 5 adet kule var;  Bunlar Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, İngiliz Kulesi ve Yılanlı Kule’dir.

Günümüzde Bodrum Kalesi’nde,  Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Ülkemizin tek sualtı arkeloloji müzesi ve dünyada da ayrı bir öneme sahip. Dünyanın en eski batığı olan Uluburun Batığı‘nı görmek için müzeye mutlaka gitmelisiniz. 3300 yıl önce batan gemi 15 metre uzunlukta ve 5 metre genişlikte.

Uluburun Batığı’yla beraber görebileceğiniz diğer batıklar ise şöyle: Finike Gelidonya Burnu Batığı, Bodrum Yassıada Batığı, Roma Tüccar Gemisi, Şeytan Deresi Batığı, Marmaris Serçe Limanı Batığı ve Tektaş Batığı.

Müze, İsveç’te, 1995’te aday olduğu Avrupa Müze Forumu Yılın Müzesi ödül töreninde Türkiye’yi temsil etti ve Certificate of Special Commendation ödülünü almaya hak kazandı.

Sualtı Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri
Giriş ücreti 30 lira. 65 yaş üstündeki ve 18 yaş altındaki kişiler müzeye ücretsiz giriş yapabilir.
Müze her gün 9.00-19.00 saatleri arasında açık. (Pazartesi günleri kapalı.)

Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?
Adres
: Çarşı, 48400 Tel: (0252) 316 25 16 Konum için tıklayın.

Barlar Sokağı

Bodrum Barlar Sokağı’nda çok fazla eğlence mekanı var. Buradaki mekanlar arasında her türlü konsept var. Caz, rock ne isterseniz. Canlı müzik yapan bazı mekanlarda ünlü şarkıcıların konserleri olabiliyor. Bodrum Gezi Rehberi yazımdaki Gece Hayatı başlığı altında mekan önerilerine yer vermiştim.

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Barlar Sokağı

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi dünyanın yedi harikasından biri. Kral Mausolos için yaptırılan anıt, döneminde görkemli bir yapıya sahipmiş. Ancak günümüzde esere ait kalıntıların çoğu kaybolmuş durumda. Ama yine de Bodrum’a gitmişken bu açıkhava müzesini gezin.

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro anadolunun en eski tiyatrolarında biri. 13 bin kişilik bir kapasiteye sahip olan antik tiyatroda yıl boyunca etkinlikler oluyor. Özellikle yaz akşamları burada her gün bir etkinlik var. Burada bir konsere denk gelirseniz hiç kaçırmayın. Çok keyifli olacağını düşünüyorum. Konserler için biletix’i kontrol etmelisiniz. Ben Antik Tiyatro’da bir konser izlemeyi veya etkinliğe katılmayı iple çekiyorum.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum gezilecek yerler: Zeki Müren Caddesi

Sanat güneşimiz Zeki Müren tam bir Bodrum aşığıydı. Yaşadığı dönemde sık sık Bodrum’a gidip gelen sanatçı, hayatının son dönemlerinde buradaki evinde inzivaya çekilmiş. Ölümünün ardından Kültür Bakanlığı, Zeki Müren’in yaşadığı evi müzeye dönüştürmüş. Evin alt katı pek değiştirilmeden bırakılmış. Üst kat ise tam bir müze formunda düzenlenmiş. Zeki Müren’in sahne kostümleri, aldığı ödüller, fotoğraflar, bazı şarkılarının sözleri ve mektuplar burada sergileniyor. Müzeyi gezerken tabi ki kulağınızda Zeki Müren Şarkıları var.

Müzenin girişinde yer alan tabloda, Zeki Müren’in hayatı yazıyor. Mutlaka okuyunuz. Müze çıkışı girişle aynı yerden. Müzeye girişte okumayı unutursanız,  çıkışta okuyabilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri
Giriş ücreti 6 lira.
Yazın açılış ve kapanış saatleri: 8.30- 19.00
Kışın açılış ve kapanış saatleri: 8.30- 17.30
Pazartesi günleri müze kapalı.

Zeki Müren Sanat Müzesi’ne Nasıl Gidilir?
Adres
: Kumbahçe Mahallesi, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Tel: (0252) 313 19 39 Konum için tıklayın.

Gümbet

Bodrum Merkez’e en yakın bölge. Bodrum Merkez’den yürüyerek bile ulaşabilirsiniz. 45 dakika civarı sürüyor. Özel araçla ise 10 dakika var yok gibi.

Gece eğlenceleriyle ön plana çıkan Gümbet’te butik otel sayısı oldukça fazla. Ancak eğlencenin yoğun oduğu bir yer olduğundan geceleri ve gündüzler her daim müzik sesi var. Geceleri barlarda süren eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Gündüzleri ise genelde öğleden sonraları birçok beach’te partiler oluyor. Benim tatil anlayışıma pek uygun değil açıkçası. O yüzden de Gümbet konusunu hızlıca kapatıyorum.

Bitez Yalısı

Bodrum Bitez gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler : Bitez

Bodrum’da denize yakın yerlere “yalı” deniyor. Bitez’in “Bitez Yalısı” şeklinde ifade edilmesinin sebebi işte bu. Çökertme Türküsü’nde geçen acı hadisenin yaşandığı yer aynı zamanda.

Bitez dendiğinde benim aklıma ilk olarak Çökertme Türküsü’nün hikayesi, mandalina bahçeleri, upuzun bir sahil ve Bitez Dondurması geliyor.

Bitez koyu oldukça büyük bir koy. Sahil şeridi çok uzun. Sahil boyunca çeşitli butik oteller var. Butik otellerin bazıları iç kısımda ancak plaja uzaklıkları çok değil. Mandalina ağaçlarıyla kaplı bu bölgede konaklamak gerçekten keyifli. Gümbet’ten Aktur Tatil Sitesi’ne kadar olan bölüm Bitez olarak geçiyor. Aktur Tatil Sitesi’nin ilerisi ise Ortakentyahşi sahilleri.

Kısmet Lokantası: Kısmet Lokantası’nın yeri Konacık’ta. Bitez’e yakın mesafede olduğu için özellikle bahsetmek istedim. Kısmet Lokantası eskiden beri popüler bir adres ve popülerliğinden hala bir şey kaybetmedi. Burası bir esnaf lokantası. Ege’nin lezzetli yemeklerinin tamamını burada bulabilirsiniz. Üstelik fiyatlar da çok uygun. Adres: Konacık Mahallesi, Konacık Mh. Çelebi Kaptan Sk. 3/A, 48400 Tel: (0252) 319 00 96 Konum için tıklayın.

Bitez Dondurmacısı

Doğal dondurmalarıyla ün salmış bir işletme burası. Bodrum’un ve Bitez’in simge adresleri arasında yer alıyor. Ben dondurmalarına bayılıyorum. Birçoğunu denedim. Bence bal-badem, mandalina gibi çeşitleri mutlaka denemelisiniz.

Bitez dondurmacısı’nın yeri sahilde değil; Bitez’in girişinde. Bodrum’a geldiğinizde Bitez’e uğrama niyetiniz olmazsa yine de Bitez Dondurması’nı tadabilirsiniz. Bitez Dondurmacısı, Bodrum’un hemen her yerinde şube açmış. Ancak ben asıl çıkış noktasının olduğu bu dükkanı daha çok seviyorum. Adres: Bitez Mahallesi, Adliye Cd. No:48, 48470 Tel: (0252) 363 93 45 Konum için tıklayın.

Bitez’e Nasıl Gidilir?

Bodrum Havaalanı Bitez arası mesafe 41.2 km. Özel araçla yaklaşık 40 dakikada havalimanından Bitez’e ulaşmak mümkün. Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Bitez, Bodrum Merkez’e 15 dakikalık mesafede.

Ortakentyahşi

ortakentyahşi bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Camel Beach. Görsel: Taha Samet Gürlek / Google Maps

Ortakentyahşi Bodrum yarımadası’nın tam ortasında yer alıyor. O yüzden yolunuz mutlaka buradan geçecektir. Bodrum Merkez’e olan uzaklığı özel araçla yaklaşık 25 dakika.

Ortakentyahşi sahili upuzun. Akyarlar gibi denizin çok güzel olduğu bir sahile sahip. Ortakentyahşi’de denize girmek için çok fazla plaj var. Halk plajı mevcut. Daha sakin, rahat bir tatil için burayı seçebilirsiniz.

Camel Beach(Kargı Koyu): Denize girmek için tercih edebileceğiniz iyi plajlardan biri. Konum için tıklayın.

Akyarlar & Karaincir & Aspat & Bağla

Akyarlar Karaincir Plaji
Bodrum gezilecek yerler : Akyarlar Karaincir Plaji. Görsel: Hasan Doganay / Google Maps

Akyarlar’ı tanıyan ve bilen çoktur ama Karaincir, Aspat ve Bağla’yı pek duyan yoktur diye düşünüyorum. Karaincir, Aspat ve Bağla Akyarlar mahallesinde. Bu yerleşim yerlerinin hepsi küçük ve sahil şeridinde.

Şimdi neresi Akyarlar, neresi Karaincir, Aspat ve Bağla oluyor. Önce ona bi açıklık getireyim.

Turgutreis’den sahil boyunca ilerleyerek Bodrum Merkez’e doğru yol aldığınızı düşünürsek yol Turgutreis, Akyarlar, Karaincir, Aspat, Bağla, Ortakentyahşi, Bitez, Gümbet, Bodrum Merkez şeklindedir.

Akyarlar, Karaincir, Aspat ve Bağla birbirine o kadar yakın ki. Her yer yürüme mesafesi öyle söyleyeyim.

Akyarlar, Bodrum’un diğer yerleşim yerlerine göre daha küçük bir yer. Denizin en berrak ve dolayısıyla yüzmenin keyfine en çok varılacak yer aynı zamanda. Dalış yakmak için uygun bir denize sahip.

Akyarlar’ın plajı küçük. Denize girmek için tercih edebileceğiniz plajlar: Meteor Beach, La Brezza Beach, Karaincir Belediye Plajı, Karaincir Beach Bal Mahmut’un Yeri, Aspat Beach.

Meteor Beach: Plaja girişte 15 liraya depozitolu kart satın almanız gerekiyor. İçerideki tüm harcamaları bu kartla yapıp, çıkışta ödemeyi yaptıktan sonra kartı iade etmeniz gerekiyor. Şezlonglar ayrıca ücretli. Konum için tıklayın.

Karaincir Belediye Plajı konum için tıklayın. Bağla koyu konum için tıklayın.

Yakın yunan adası Kos’un en yakın olduğu yer Akyarlar. Dolayısıyla Akyarlar’dan Kos’un ışıklarını görebilirsiniz.

Ayrıca, Akyarlar Bodrum Merkez’den sonra ikinci büyük yerleşim yeri olan Turgutreis’e de çok yakın mesafede. Alışveriş için Turgutreis’e geçebilirsiniz. Turgutreis’e yaklaşık 15 dakikada varmak mümkün.

Aspat

Çökertme türküsünde “Burası da Aspat değil Halilim, aman Bitez yalısı” şeklinde geçen söz buraya aittir. Halil Efe ve arkadaşları Aspat yerine Bitez kıyısından karaya çıkarlar ve yakalanırlar. Günümüzde Aspat sahilinde özel bir işletme olan “Aspat Beach” vardır. Aspat Koyu konum için tıklayın.

Akyarlar’a Nasıl Gidilir?

Akyarlar Bodrum Havaalanı’na özel araçla 1 saatlik mesafede. Bodrum Merkez’den toplu taşıma ile gitmek isterseniz, Bodrum Otogar’dan kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Akyarlar Bodrum merkezine 20 km mesafede. Bodrum Merkez’den özel araçla iki şekilde Akyarlar’a varabilirsiniz. Her ikisi de 35 dakika sürüyor. Birincisi, Ortakent’i geçip Gürece taraflarından Akyarlar sapağına girmek; İkinci ise Gümbet, Bitez, Yahşi şeklinde devam eden sahil şeridindeki yolu kullanmak.

Turgutreis

Bodrum Turgutreis Kadıkalesi Plajı
Bodrum gezilecek yerler : Turgutreis Kadıkalesi Plajı. Görsel: Muhammet Güler / Google Maps

Turgutreis diğer yerleşim yerlerine göre daha çok bir kasaba havasında. O yüzden de yazın tatili geçirmek için çok etkili bir yer olmayabilir. Ancak Turgutreis Gümüşlük ve Akyarlar’a yakın mesafede ve buralara Turgutreis’ten toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün.

Ayrıca Turgutreis’te tekne turlarına katılabilirsiniz. Buradaki yeme içme mekanları diğer bölgelere göre çok uygun fiyatlı.

Kadıkalesi plajı: Kadıkalesi,Turgutreis’ten Gümüşlüğe doğru olan sahil şeridinde bulunuyor. Turgutreis’in 4 km kuzeyinde ve eski Leleg kentlerinden biri. Konum için tıklayın.

Peksimet Plajı: Kadıkalesi Halk Plajı’na yakın mesafede.

Gümüşlük

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler : Gümüşlük

Bodrum gezilecek yerler arasındaki favorim Gümüşlük. Bodrum’a gidip de Gümüşlük’ü görmeden dönmek olmaz! Gümüşlük, mandalina bahçeleriyle, deniziyle, sahil boyunca dizilmiş şık balık restoranlarıyla, Tavsan Adası’yla ve batık kentiyle kesinlikle görülmeye değer bir yer.

Bu bölümde, Gümüşlük’e gittiğinizde işinize yaracak çok önemli bilgilerle dolu mini bir Gümüşlük Gezi Rehberi hazırladım. Gümüşlük’ün her yerini en fazla 1 saatte gezebilirsiniz. Ancak bu süre kesinlikle yetmeyecektir.

Gümüşlük çok eski bir yerleşim yeri ve 3. derece doğal sit alanı konumunda. Gümüşlük’ün geçmişteki adı Myndos Antik Kenti. 4000 yıllık bir tarihe sahip olan Myndos Antik Kenti’ne ait harabeler görülmeye değer.

Gümüşlük sahili boyunca yer alan şık balık restoranlarının ambiansları birbirinden güzel. Sahil boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.  

Gümüşlük Gezilecek Yerler
Bodrum Gümüşlük
Bodrum gezilecek yerler: Gümüşlük

Sahil boyunca çok fazla balık restoranı var. Gümüşlük Balık restoranlarının dekorasyonu ve güzelliği başınızı döndürecek. Özellikle gün batımı saatleri harika. Fiyatlar yüksek ama pazarlıkla bütçenize uygun bir yer bulabilirsiniz. Gümüşlük sahilinin en sonunda yer alan Melengeç Balık ve Mimoza Gümüşlük, Gümüşlük’ün en ünlü ve pahalı balık restoranları. Buradaki fiyatlar diğer balık restoranlarının 2 katı gibi. Mimoza’nın önünde güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ancak balık yemek için oturmayın.

Canlık müzik dinleyebileceğiniz mekanlar mevcut. Hatta ünlü bir şarkıcının konserine bile denk gelebilirsiniz. Mesela, Biz oradayken Kalben’in konseri vardı. Jazz Café, Club Gümüşlük, Off Gümüşlük gibi mekanlar çok nezih yerler.

Gümüşlük Pastanesi: Gümüşlük’ün kalbinde yer alan bu pastaneyi çok sevdim. İçeride çok acayip lezzetler var. Konum için tıklayın.

Bodrum Belediyesi Çay Bahçesi: Gümüşlük Pastanesi’nin tam karşısında olan Bodrum Belediyesi’ne ait çay bahçesi, denize sıfır olarak konumlanmış. Ortamı güzel. Fazla rağbet görüyor. Gümüşlük Pastane’sinden alışveriş yapıp öyle gelin buraya. Çay söylediniz mi tamamdır bu iş. Konum için tıklayın.

Gümüşlük Plajı: Gümüşlük’te denize girmek için özel bir işletmeye geçmenize gerek yok. Mis gibi mavi bayraklı bir halk plajı var. Konum için tıklayın.

Limon Gümüşlük: Gümüşlük’ün simge mekanlarından biri burası. Hem kahvaltı hem de akşam yemeği için gidebilirsiniz. Buranın özellikle gün batımı manzarası muhteşem. O yüzden gün batımına yakın gitmeniz daha güzel olacaktır. Ancak fiyatlar pahalı. Rezervasyonsuz asla gitmeyin.
Adres: Gümüşlük Mahallesi, Kardak Caddesi , 10. Yıl sokak, 48970 Web adı: limongumusluk.com Tel: 0554 740 62 60 Konum için tıklayın.

Teldolap Cafe and Restaurant: Gümüslük tepelerinde konumlamış olan Teldolap, muhteşem bir gün batımı manzarası sunuyor. Gümüşlük manzarası yine çok güzel. Hem kahvaltı hem de akşam yemeği için gidebilirsiniz. Ancak fiyatlar pahalı sayılır. Akşamları canlı müzik performansları da var.  Rezervasyon şart.
Adres:
Gümüşlük Mahallesi, 1041 Sok. No:16 D:2, 48970 Tel: (0252) 394 37 29 Konum için tıklayın.

Tavşan adası

Gümüşlük’ün güzelliklerinden biri. Gümüşlük sahilden yürüyerek Tavşan Adası’na ulaşabilirsiniz. Yürüyüş yapılan yolda su seviyesi diz hizasını birazcık geçiyor. Yanınızda mayo veya çabuk kuruyan kıyafetler bulundurun. Kral Yolu adı verilen bu yürüyüş yolu batık şehrin üzerinde ve gerçekten çok keyifli. Gün batımına denk gelirseniz, tadından yenmez bence. Club Gümüşlük yakınlarına geldiğinizde gözünüz Kral Yolu’nu arasın. Tavşan adası konum için tıklayın.

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: (Gümüşlük) Kral yolu ve Tavşan adası

Tavşan Adası’nda Myndos Antik Kenti’ne ait çok fazla tarihi kalıntı var. Kazı çalışmaları sebebiyle ada yıllardır kapalı. Adayı tam olarak gezemiyorsunuz. Adanın en tepesinden manzara süpermiş. Ancak bu manzaraya kazı çalışmaları bittiğinde kavuşacağız. Eskiden ada üzerinde çok fazla tavşan yaşarmış. Ancak günümüzde bulunmuyor artık.

Karakaya Köyü

Gümüşlük sırtlarında bulunan eski bir rum köyü. 800 yıllık bir tarihe sahip bu köyde yaşam bulunmuyor. Bodrum mimarisini yansıtan eski otantik taş evlerinin örnekleriyle dolu bu köyde kısa bir gezinti yapabilirsiniz. Günbatımı ve Gümüşlük manzarasını kaçımayın.

Gümüşlük’ten Bayrak Tepe’ye Yürüyüş

Baharda Bodrum’da olursanız, bu rotayı mutlaka yapın. Doğayla içiçe mis adaçayı ve kekik kokularıyla beraber çok keyifli bir yolculuk bu.  Yol boyunca masmavi koylar manzaranız olacak. Bir yanda renk renk çiçekler, bir yanda otlayan hayvanlar ve yemyeşil bir doğa. Yani tam bir kır gezisi olacak sizin için. Tepeye çıktığınızda ise panoramik bir manzara var. Gümüşlük’teki Bodrum Belediyesi Çay Bahçesi’nden Bayrak Tepe’ye yürüyüş süresi yaklaşık 1,5 saat. Bayrak Tepe konum için tıklayın.

Gümüşlük’te Nerede Kalınır?

Otel Gümüşlük, Hera Apart Gümüşlük ve Özak Pansiyon gibi butik oteller sahile yakın olduğundan en çok tercih edilenler arasında. Biraz daha uygun bütçeli oteller için tepede yer alan Gümüşlük otellerine bakabilirsiniz.

Gümüşlük’e Nasıl Gidilir?

Gümüşlük Bodrum Havaalanı’na 56 km uzaklıkta. Özel araçla 1 saatte ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Gümüşlük’e ulaşmak isterseniz, Bodrum Merkez’den veya Turgutreis’ten kalkan Gümüşlük minibüslerini kullanabilirsiniz.

Gümüşlük’e özel aracınızla gitmek isterseniz, kullanabileceğiniz 3 adet yol var. 

  • Bodrum Merkez’den Gümüşlük’e gitmek için öncelikle Turgutreis istikametine doğru yol almalısınız. Turgutreis yolundayken Gürece taraflarına geldiğinizde sağa girmelisiniz. Dereköy ve Peksimet köylerini geçtiğinizde Gümüşlük’tesiniz. Bu güzergahta yolculuk süresi 34 dakika. Gümüşlük’ün Bodrum Merkez’e olan uzaklığı ise 21,7 km. Navigasyon genellikle bu yolu gösteriyor. Ancak sapağı kaçırırsanız da üzülmeyin.
  • Turgutreis’ten farklı bir yol daha var. O yolu tercih edebilirsiniz. Yol üzerinde bol bol bahçe ve kamp yeri var. Bu güzergahta Gümüşlük’ün Bodrum Merkez’e olan uzaklığı 27,1 km. Yolculuk süresi ise 40 dakikayı geçiyor.
  • Gümüşlük’e ulaştıran 3. yol ise Yalıkavak’tan geliyor. Türkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak’tan Gümüşlük’e gitmek için en ideal yol burası. Gümüşlük’e vardığınızda kendinizi Limon Gümüşlük’ün önünde bulacaksınız. Yalıkavak Gümüşlük arası mesafe 10,9 km. Yolculuk süresi ise yaklaşık 18 dakika.

Yalıkavak

Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler
Bodrum Gezilecek Yerler : Yalıkavak

Yalıkavak, balık ve sünger avcılığının yapıldığı küçücük bir köymüş. Şimdilerde Yalıkavak adını daha çok sahip olduğu marinasıyla söz ettiriyor. Palmarina süper lüks markaları görebileceğiniz bir bölge.

Yalıkavak Palmarina’dan dolayı çok lüks bir yer olarak hafızalara kazınmış olabilir. Ancak uygun fiyatlı çok seçenek var. İlk önerim deniz kıyısındaki Yalıkavak Belediyesi İskele Café. Biz gittiğimizde çok sakindi. Konum için tıklayın.

Yalıkavak sahilde bulunan balık restoranlarında iyi deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Hem salaş hem de süslü mekanlar birarada. Mutlaka bütçenize uygun bir yer bulursunuz. Güneşi burada batırmak bir Yalıkavak klasiği.

Yalıkavak çok rüzgarlı bir yer. Dolayısıyla Bodrum’daki yel değirmenlerinin birçoğu burada. Ayrıca denizi çok dalgalı. Benim yüzmek için tercih etmeyeceğim türden. Ancak seveni de çok tabi.

Yalıkavak’ta denize girmek için halk plajını tercih edebilirsiniz. Ya da aracınızla yakın çevredeki koylara geçebilirsiniz. Yalıkavak Halk Plaji konum için tıklayın.

Küdür Koyu: Popüler yerlerden biri ve ücretsiz. Burada mangal yapmak mümkün. Haftasonları kalabalık olabiliyor. Erken gitmekte fayda var. Konum için tıklayın.

Xuma Village ve Dodo Beach Yalıkavak’ın en ünlü Beach Club’ları.
Xuma Village
Adres: Yalıkavak Mahallesi, Küdür Cd. No:81, 48400 Tel: (0252) 385 47 75 Konum için tıklayın.
Dodo Beach
Adres: Yalıkavak Mahallesi, Küdür Mevkii Fok Caddesi No: 1, 48430 Tel: (0252) 385 34 39 Konum için tıklayın.

Havva Ana Kahvaltı Evi: Yalıkavak’ta yöresel ve güzel bir kahvaltı için Havva Ana Kahvaltı Evi’ne uğrayabilirsiniz. Havva Ana Kahvaltı Evi , Gökçebel mahallesinde. Konumu biraz Yalıkavak’ın dışında.
Adres:
Gökçebel Mahallesi, 48990 Province Tel: 0532 684 79 66 Konum için tıklayın.

Yalıkavak Gezilecek Yerler

Yalıkavak’ta gezilecek yerler, Yalıkavak Pazarı, Palmarina, Yel değirmenleri, Geriş Köyü, Sandima Köyü ve Dibeklihan Kültür Sanat Köyü.

Yalıkavak Pazarı: Perşembe günleri kurulan Yalıkavak Pazarı oldukça büyük. Pazar yerinde yöresel ve el emeği ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca sadece yeme-içme için de pazara uğrayabilirsiniz. Nefis otlu gözlemeler ve çok daha fazlası pazar yerinde mevcut.

Palmarina (Yalıkavak Marina): Palmarina ülkemizin en iyi marinalarından biri. Marina demek super lüks yatlar demek. Yani fiyatların çok uçuk olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. Lüks yatların ve pahalı markaların dükkanlarının yer aldığı farklı bir yer burası. Liman’da yer alan bir nevi AVM diyebiliriz. Palmarina özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık oluyor. Konum için tıklayın.

Yel Değirmenleri: 1800 lü yıllarda yapılmış olan yel değirmenleri Yalıkavak tepelerinde yer alıyor.

Geriş Köyü: Yalıkavak’ın güney tepesinde bulunuyor. Geriş Köyü’nden Yalıkavak manzarasını izleyebilir hatta güneşi burada batırabilirsiniz. Kahvaltı yapmak da seçenekler arasında.

Panorama Pasanda Restaurant
Adres: Geriş Mahallesi, Eski Okul Sk., 48990 Web adı: panoramapasanda.com Tel: (0252) 385 34 73 Konum için tıklayın.

Sandima Köyü: Yalıkavak’a 2 km uzaklıkta, 600 yıllık tarihe sahip bir türkmen köyü. Günümüzde yaşamın olmadığı bu köyde terk edilmiş yaşamların izlerini sürebilirsiniz. Köyde yaşayan tek hane Nuriş Sanatevi. Nuriş Sanatevi’nin konumundan buraya ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Sandima köyü yolu üzerindeki kahvaltıcılarda kahvaltı yapabilirsiniz. Nar çiçeği kahvaltı evi ve Asmalı çardak kahvaltı evi meşhur adresler. Asmalı çardak kahvaltı evi Konum için tıklayın. Tel: 0533 568 63 33

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü: Yalıkavak yolu üzerinde bulunuyor. Yalıkavak’a girişte veya Yalıkavak’tan dönüşte buraya uğrayabilirsiniz. Mimarisiyle farklılık gösteren ve ücretsiz gezebileceğiniz bir yer. Çok özel el sanatları, yöresel tasarım kıyafetler ve takıların satıldığı mağazalar var. Konum için tıklayın. Tel: 0532 527 76 49

Yalıkavak’a Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Bodrum’un merkezine 17,8 km uzaklıkta. Özel araçla Yalıkavak’a ulaşım süresi yaklaşık 35 dakika. Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan Yalıkavak minibüslerini tercih edebilirsiniz.

Gündoğan

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler: Gündoğan

Gündoğan’ın eski adı Farilya. Farilya Rumca’da “güneşin doğuşu” anlamına geliyor. 1961 yılında bu isim türkçeleştirilmiş ve Gündoğan bugünkü “Gündoğan” ismini almış.

Gündoğan’ın çok uzun bir sahili var. 3 km’yi bulan sahil şeridinde denize girmek isterseniz butik otellerin iskelelerini veya halk plajını tercih edebilirsiniz. Halk plajı mavi bayraklı ve girişi ücretsiz. Birşey yemek isterseniz, Midyeci Şehmus Usta’nın Yeri adlı mekana bakabilirsiniz. Buraların en sevilen mekanı. Konum için tıklayın.

Toprak Ana:  İyi yöresel kahvaltıları burada bulabilirsiniz.
Adres:
Gündoğan Mahallesi, Aşık Veysel Cd., 48400 Tel: 0543 606 60 73 Konum için tıklayın.

Gündoğan Gezilecek Yerler
Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler : Gündoğan

Gündoğan’ın tarihi çok eskilere dayanıyor. Dolayısıyla Gündoğan gezilecek yerler arasında tarihi yerler epey fazla. Peynir Çiçeği Mağarası, Aziz Apostol Kilisesi, Osmanlı Kulesi, Elli İki Merdiven Kilisesi, yel değirmenleri ve antik kral mezarları görülmesi gereken yerler arasında.

Küçükbük: Gündoğan’ın en güzel koylarından biri. Burada hem denize girebilir hem de koydaki salaş mekanlarda iyi yemekler yiyebilirsiniz. Muhtarın Yeri adlı mekan sevilen yerlerden biri. Konum için tıklayın.

Yalı Cami: Gündoğan’ın ilginç bir özelliği ise ülkemizin ilk Yalı Camiine ev sahipliği yapmasıdır. Gündoğan Mahallesi’nde denize sıfır konumdaki Yalı Cami açıldığı günden beri büyük ilgi görüyor. Cami’nin hemen önü ise plaj.

Apostol Adası(Kucuktavşan Ada): Gündoğan’ın tam karşısında yer alan Apostol Adası’na tekneyle 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Ada üzerinde tarihi kalıntılar var.

Fener Adası: Apostol Adası ile yan yana. Bodrum’da feneri olan tek ada aynı zamanda. Fener Adası’nda çok güzel bir kumsal var.

Gündoğan’a Nasıl Gidilir?

Bodrum Havalimanı Gündoğan arası 46,7 km. Özel araç ile yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bodrum Merkez’den Gündoğan’a özel araçla ulaşım süresi ise 27 dakika.
Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan Gündoğan Minibüslerini tercih edebilirsiniz.

Gündoğan, Göltürkbükü ile Yalıkavak arasında. Gündoğan’dan her ikisine de özel araçla 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Göltürkbükü & Türkbükü

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Türkbükü

Sıra geldi Bodrum gezilecek yerler listesinin en sosyetik yeri olan Türkbükü’ne. Gölköy ve Türkbükü isimli yerleşim yerlerinin birleşmesi sonucu bölgeye “Göltürkbükü” ismi verilmiş. Bodrum’daki tüm tabelalarda bu ismi görmeniz muhtemel. Koyun bir kısmı Göltürkbükü, diğer kısmı ise Türkbükü olarak geçiyor. Göltürkbükü daha mütevazi işletmelerin yer aldığı bir yer. Türkbükü’nde ise hem aşırı pahalı hem de orta bütçeli işletmeler var.

Türkbükü denince aklınıza sadece Maçakızı, Kuum gibi lüks ‘beach’ ler geliyor olabilir. Ama bu algı yanlış. Popüler ve aşırı pahalı özel işletmelerin dışında, orta düzeyde birçok işletme mevcut. Hatta Belediye’ye ait olan bir Halk Plajı da var. Deniz durgun ve berrak.

Türkbükü Café: Google Map’e “Türkbükü Cafe” yazarak direkt olarak Türkbükü’nün kalbine varabilirsiniz. Türkbükü Cafe bir belediye tesisi. Hemen yanıbaşında tertemiz ve ferah bir halk plajı var. Konum için tıklayın.

Türkbükü gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Türkbükü

Trafiğe kapalı bir cadde olan “Liman cad.” boyunca özel beach’leri, butik alışveriş dükkanlarını, restoranları ve otelleri görebilirsiniz. Hoca’nın Yeri, Türkbükü Doğal Dondurma ve Le Kabbak kaçırmamanız gereken yerler.

Hoca’nın Yeri: Mantı ve çiğbörek yemek için uğranmalı. Konum için tıklayın.
Türkbükü Doğal Dondurma:
Buradaki dondurmaların tadına bakılmalı.
Le Kabbak:
Liman caddesi boyunca yürüdüğünüzde hemen dikkatinizi çekecek bir dükkan burası. Su kabaklarından abajürler ve deniz kabuluklarından çok güzel hediyelikler var.

Bodrum Cennet Koyu
Bodrum gezilecek yerler: Cennet Koyu

Cennet Koyu: Göltürkbükü tarafında bulunan mutlaka uğramanız ve yüzmeniz gereken bir koy. Burada kamp atmayı da düşünebilirsiniz. Konum için tıklayın.

Torba

Bodrum Torba Plajı nerede
Bodrum gezilecek yerler: Torba Plajı

Torba, Bodrum’un kuzeyinde yer alan bir yerleşim yeri. Kalabalıktan uzak sakin bir tatil için Torba’yı tercih edebilirsiniz. Ben Torba’yı ilk gidişimde çok sevdim.
Torba’da konaklamak isterseniz, daha çok tatil köyü konseptiyle hizmet veren otellere bakmalısınız.

Aracınızı Torba Mahallesi Muhtarlığı yakınlarındaki ara sokakalara ücretsiz park edebilirsiniz. Sahil boyunca yürüyüş yapın. Torba sahilinde çeşitli özel işletmeler var. Ancak denize girmek için Torba Plajı’nı tercih edin.

Torba Plajı: Tertemiz bir halk plajı. Giriş ücretsiz. Şezlong ve Şemsiye de ücretsiz. Deniz durgun ve berrak. Torba Plajı’nda Bodrum Belediyesi’ne ait kafe var. Yiyecekler gerçekten lezzetli. Çalışanlar güler yüzlü. Konum için tıklayın.

Torba’ya Nasıl Gidilir?

Torba, Bodrum Yarımadası’nın girişinde.  Bodrum Merkez’e 6,6 km uzaklıkta. Günübirlik gelmek için çok ideal. Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan minübüsleri tercih edebilirsiniz.

Yalıçiftlik – Kızılağaç ( Yalı Mahallesi )

Bodrum Kargıcak Koyu
Bodrum gezilecek yerler: Kargıcak Koyu

Yalıçiftlik ya da diğer adıyla Yalı Mahallesi Bodrum’a biraz uzak kalan bir bölge. Aslında çok uzak sayılmaz. Pek adı duyulmadığından dolayı böyle bir algı oluşmuş olabilir diye düşünüyorum. O yüzden de çok bakir.

Yalıçiftlik plajı: Yalıçiftlik Plajı’nı ücretsiz kullanabilirsiniz. Belediyeye ait kafe plajın yanıbaşında. Konum için tıklayın.

Kargıcak Koyu: Harika bir koy. Ancak yolu biraz meşakatli. Ücretsiz giriş yapabileceğiniz bu koyda herhangi bir tesis yok. WC, duş ve soyunma kabini bulunmuyor. Konum için tıklayın.

Yalıçiftlik’e Nasıl Gidilir?

Yalıçiftlik Bodrum Merkez’e özel araçla 30 dakikalık mesafede. Bodrum’a girişte yer alan Torba kavşağındaki “Kızılağaç- Yalıçiftlik” tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bodrum Otogar’dan Yalıçiftlik’e giden minibüsler var. Onları da kullanabilirsiniz.

Mazı

Bodrum Mazı Ilgın Koyu
Bodrum gezilecek yerler: Mazı’daki Ilgın Koyu

Mazıköy, Bodrum’un Gökova Körfezine doğru olan kısmında. Mazıköy için Bodrum’un en uzak noktası diyebiliriz. Mazı köy’ün ilerisi Milas; devamında ise küçük koylar ve Akyaka var. Bu güzergah’tan Akyaka’ya ulaşabilirsiniz. Ancak yollar çok virajlı ve dar. Ekstra dikkat gerekiyor.

Mazı son yılların trend tatil yerlerinden biri olmaya aday. Ancak büyük beklentilerle gidilmemesi gereken bir yer. Sakin ve salaş ortamları daha doğru köy havası olan yerleri sevenler tercih etmeli.

Bu çevrede bakir güzel koylar var. Sahil şeridindeki koylar sırasıyla şöyle: Çakıllıyalı Koyu, İnceyalı Koyu, Hurma Koyu, Ilgın Koyu.

Çakıllıyalı Koyu:  “Mazı Çiçek Pansiyon” , “Mazı Eray Pansiyon” gibi restoran ve pansiyonlar var.
Bu mekanların konumundan Çakıllıyalı Koyu’na ulaşabilirsiniz. Mazı Çiçek Pansiyon konum için tıklayın.

İnceyalı Koyu (Mazı Koyu) :  “Mazi İnceyali Pansiyon” , “Yakamoz Pansiyon Mazı” gibi restoran ve pansiyonlar var.
Bu mekanların konumundan İnceyalı Koyu’na ulaşabilirsiniz. Yakamoz Pansiyon Mazı konum için tıklayın.

Hurma Koyu:  “Mazı Restaurant”, “Kayabaşı Restaurant”, “Sahil Pansiyon Ve Restaurant gibi mekanlar var. Hurma Koyu konum için tıklayın.

Ilgın Koyu: Üstteki koylarda yemek yiyebileceğiniz tesisler ve pansiyonlar var. Ancak Ilgın Koyu’nda bir tesis yok. Yolu biraz meşakatli. konum için tıklayın

Mazı’ya Nasıl Gidilir?

Mazı, Bodrum Merkez’e 50 km mesafede. Mazı’ya ulaşma süresi ise 1 saati geçiyor.

Bodrum Çevresinde Gezilecek Yerler

Bodrum Çökertme sahili
Bodrum gezilecek yerler: Çökertme sahili

Çökertme

Çökertme’nin denizini ve ortamını sevdim. 
1-2 gecelik konaklama yaparak güzel dinlenilir burada. Çökertme’ye burada kısaca değiniyorum. Çünkü ayrı bir yazıda anlatmak istiyorum. Konum için tıklayın

Çökertme sonrası Ören, Akbük şeklinde giderseniz Akyaka’ya ulaşırsınız. Akyaka Gezi Rehberi’ni de yakında ekleyeceğim bloguma. Akyaka sonrasında ise ister Marmaris isterseniz de Fethiye tarafına doğru yol alabilirsiniz.

Marmaris tarafına doğru gitmek isterseniz; Bördübet – Amazon,
Sedir Adası,
Selimiye,
Bozburun
devamında Datça yapabilirsiniz.

Fethiye tarafına doğru gitmek isterseniz;
Köyceğiz Yuvarlakçay ilk durağınız olsun. Devamında Ekincik’e veya Dalyan’a geçebilirsiniz.
Dalyan İztuzu Plajı,
Göcek,
Fethiye şeklinde devam edebilirsiniz.

Bodrum’dan Yakın Yunan Adaları

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler

Hazır Bodrum’a gelmişken schengen vizeniz de varsa, yakın yunan adalarına kolaylıkla geçebilirsiniz. Schengen vizeniz yoksa, eğer kapı vizesi uygulaması devam ediyorsa Kapı Vizesi alıp yine yunan adalarına geçebilirsiniz. Ancak Kapı Vizesi için önceden gerekli evrakları hazırlayıp, tur şirketlerine göndermek gerekiyor. Seyahatinizi planladıktan sonra evraklarınızı hazır etmeyi unutmayın.

Günübirlik veya 2-3 gün konaklamalı tatiller için yunan adaları iyi bir seçenek. Kos, Leros, Kalimnos, Siros, Nisiros, Rodos, Simi, Patmos ve Samos Bodrum’dan geçebileceğiniz yunan adaları.

Bodrum’un merkezinden veya Turgutreis’ten bu adalara geçmek mümkün. Bazı adalara hem Turgutreis’ten hem de Bodrum Merkez’den ulaşım var.
Bodrum Gezilecek Yerler rehberim burada bitti. Sormak istediklerinizi bu yazının altındaki yorum bölümünden bana yazabilirsiniz. İnstagramdan takip etmek isterseniz, instagram adresim şöyle : instagram.com/mutludusler/

Paylaşmak Güzeldir

Author

Write A Comment