Category

BODRUM

Category

Bodrum yerli yabancı birçok kişinin tatil rotalarından biri. Her sene tatilci akınına uğruyor, gün geçtikçe kalabalıklaşmaya devam ediyor. Ancak her şeye rağmen hala gidilesi ve sevilesi bir yer olmaya devam edecek. Zaten ne demiştik, herkese göre bir Bodrum var. Bodrum’un birden fazla yerleşim yerinden oluşması ve irili ufaklı çok sayıda plaja sahip olmasından dolayı bunu söylüyorum elbette. Bodrum’da denize girilecek en güzel yerler listesi bu yazıda. İşte detaylı bilgilerle dolu Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları listesi.

BodrumGeziRehberi ve Bodrum’da Gezilecek yerler yazılarım detaylı bilgiler içeriyor. Okumayı unutmayınız. İnstagram’dan takip etmek isterseniz, şuradayım >> instagram.com/mutludusler

Bodrum’un En Güzel Plajları ve Koyları

Bodrum Kargıcak Koyu
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Kargıcak koyu

Bodrum’un en güzel plajları ve koyları yazısında ücretli-ücretsiz tüm plajlardan bahsettim. Bazı plajlarda fahiş ücretler ödemeniz gerekirken, bazılarında hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ücretli plajlar nispeten sakin olabilir ancak ücretsiz plajlarda da sakinlik yok değil. Özellikle hiçbir işletmenin olmadığı koylar bu anlamda mükemmel.  Ve hepsi bu yazıda. En beğendiğiniz plajları sizlerde yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Bodrum’la ilgili diğer yazılarımda olduğu gibi tüm yazımı yine Bodrum Merkez’den başlayarak sırasıyla önce Bodrum’un güneyini, batısını ve en son olarak da kuzeyini ele alarak kurguladım. Yarımadanın dışında kalan Yalıçiftlik ve Mazı Köyü plajları ise bu yazının en altında.

Bodrum gezilecek yerler haritası
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları

Başlamadan önce şuraya kısa bir özet bırakayım.
Bodrum’un en güzel plajları ve Bodrum’un en güzel koyları listesi.

 • Sarnıç Beach ve Aktur Plajı
 • Bitez Plajı
 • Ortakentyahşi Plajı
 • Karaincir Plajı
 • Meteor Beach
 • Küdür Koyu
 • Türkbükü Plajı
 • Cennet Koyu
 • Torba Plajı
 • Kargıcak Koyu
 • Mazı Köyü Koyları

Bodrum’un genelinde plajlara giriş ücreti yok. Sadece sahilde yediğiniz içtiğiniz şeylerin ücretini ödersiniz. Ancak bazı plajlarda ve koylarda buna da mecbur değilsiniz. İşte onlardan en çok sevdiklerim ve beğendiklerim.
Bodrum’un ücretsiz plajları

 • Cennet Koyu,
 • Kargıcak Koyu,
 • Torba Plajı

Bodrum’un en güzel plajları ve Bodrum’un en güzel koyları neredeymiş? Hadi Başlayalım.

Bodrum Merkez Plajları ve Koyları

Bodrum Plajları Bodrum Koyları
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Kumbahçe Plajı. Görsel: Tümer Yelençe / Google Maps
Kumbahçe Plajı – Bodrum Halk Plajı

Şehrin kalbinde denize girebileceğiniz nadir yerlerden biri burası. Soyunma kabini, duş ve tuvalet var. Bodrum’un çoğu yerinde olduğu gibi şezlong ücretsiz ve işletmelere sadece yeme içme ücreti ödüyorsunuz. Bodrum Kalesi’ne karşı denize girmek isterseniz, istikamet Kumbahçe Sahili.

Akşamları tüm şezlonglar kaldırılıp yerine masalar konuluyor. Hem akşam yürüyüşü hem de kale manzaralı kafelerde bir şeyler yiyip içmek için de tercih edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Kumbahçe Plajı Barlar Sokağı’nın sonunda. Bodrum Kale’sine 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Ayrıca, Zeki Müren Sanat Müzesi’ne de 2 dakikalık mesafede. Konum için tıklayın.

Bardakçı Koyu

Eskiden çok popüler ve güzel olan Bardakçı Koyu, Zeki Müren gibi ünlüler kendine çekermiş. Ancak günümüzde özel işletmeler plajı parsellemiş durumda. Yani eskinin Bardakçı Koyu artık yok.

Halk plajı var ancak sembolik olarak. Denize girilecek alan çok küçük ve yer bulmak imkansız gibi. Denize girmek için özel işletmeleri tercih ederseniz daha rahat edersiniz. Ancak onlarında fiyatları oldukça yüksek. Deniz sakin ve dalgasız. Sahil ve deniz tabanı kumlu.

Giriş Ücreti: Halk Plajı tarafı ücretsiz. Özel İşletmelere ait olan yerlerin ücreti, işletmelere göre değişkenlik gösteriyor.
Nasıl Gidilir: Bardakçı Koyu Bodrum Kalesi’ne 30 dakikalık yürüme mesafesinde. Konumu Gümbet’e çok yakın.  Toplu taşıma ile koya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bodrum Limanı’ndan kalkan deniz taksilerini de kullanabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Gümbet Plajları & Gümbet Koyları

Gümbet Plajı

Gümbet, plaj partileriyle daha çok öne çıkan bir bölge. Dolayısıyla genç tatilcilerin ve turistlerin uğrak noktası. Denizi sığ ve kumlu. En popüler su sporları merkezleri Gümbet’te. Water ski, rüzgar sörfü, scuba dalış, jet ski, parasailing, muz ve pedalos gibi su sporları aktivitelerini Gümbet’te rahatlıkla yapabilirsiniz.

Gümbet Konum için tıklayın.

Bitez Plajları & Bitez Koyları

Bodrum Bitez gezi rehberi
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Bitez Plajı

Bitez Plajı

Bitez Plajı Bodrum’un büyük plajlarından biri. Çeşitli işletmelerin yer aldığı sahil kıyısında istediğiniz yerden denize girebilirsiniz. İşletmelerdeki şezlongları ücretsiz kullanabilirsiniz. Ancak bu işletmelerden yiyecek-içecek almanız gerekir.

Bitez Plajı korunaklı bir koy olduğundan fazla rüzgar almıyor. Denizi sessiz, sakin ve güzel. Deniz tabanı kum ve hemen derinleşmiyor. Çocuklar için çok uygun. Gümbet’ten Aktur Tatil Sitesi’ne kadar olan bölüm Bitez olarak geçiyor. Aktur Tatil Sitesi’nin ilerisi ise Ortakentyahşi sahilleri.

Doğal dondurmalarıyla ün salmış bir işletme olan Bitez Dondurmacısı mutlaka uğramanız gereken lezzet duraklarından. Acıktığınızda ise istikamet Kısmet Lokantası. Ege’nin lezzetli yemeklerinin tamamını burada bulabilirsiniz. Üstelik fiyatlar da çok uygun. Kısmet Lokantası’na gitmek için bir araca ihtiyacınız var.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir:  Bitez’de konaklama yaparsanız, denize gireceğiniz en yakın yer burası.  Bodrum Merkez’den ise Bitez minibüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Sarnıç Beach Club

Bitez’in iyi beach’lerinden biri burası. Denize iskeleden girebiliyorsunuz. İyi müziklerin çalındığı güzel bir ortamı var. Ayrıca mutfaklarından çıkan yemeklerde çok çok iyi.

Giriş Ücreti:  100 lira. Ancak ücretler değişebilir. Güncel fiyat bilgisi için tesisi arayabilirsiniz. Rez. 0 530 034 34 34     T. 0 252 363 93 00
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Aktur Plaj

Bitez’in iyi beach’lerinden bir diğeri ise Aktur. Restorandaki yemekler de çok iyi.

Giriş Ücreti: Yok. Bilgi almak için tesisi arayabilirsiniz. Tel : 444 30 45  / 0252-343 14 21
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Ortakentyahşi Plajları & Ortakentyahşi Koyları

ortakentyahşi bodrum gezilecek yerler
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Camel Beach. Görsel: Taha Samet Gürlek / Google Maps

Ülkemizin en güzel plajlarından biri burası. Sahil boyunca dizili çeşitli işletmelerden yiyecek içecek alabilirsiniz. Bodrum’da ailecek keyifli vakit geçirilebilecek nezih yerlerin başında geliyor. Bodrum’un yüksek fiyatlı plajlarına en iyi alternatif aynı zamanda. İşletmelerdeki menü fiyatları gayet normal, denizi kumlu ve sakin.

Giriş Üceti: Yok.
Nasıl Gidilir: Bodrum Merkez’den kalkan Ortakentyahşi minibüslerini kullanabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Camel Beach – Kargı Koyu

Develerle turların yapıldığı ilginç bir plaj. Turistler daha çok ilgi gösteriyor haliyle. Ancak bu durum sizde kötü bir etki bırakmasın. Plajın doğası gerçekten güzel.

Giriş Üceti: Yok. Ancak şezlong ve şemsiyeleri kullanmanız karşılığında birşeyler yiyip içmeniz, yani belirli bir tutarda harcama yapmanız gerekir.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Ilgınlar Plajı

Ilgınlar Plajı’nın ortamını sevdik. Plajda epey zaman geçirdik. Ortamı sakin, müzik yok. Genellikle aileler bulunuyor. Plajın konumu, Bodrum Bağla’da.
Plaja giriş ücretsiz. Şezlong ve şemsiye ücretsiz. Burada sadece yiyecek-içecek için ücret ödüyorsunuz. 

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Akyarlar Plajları & Akyarlar Koyları

Akyarlar Karaincir Plaji
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Akyarlar Karaincir Plaji. Görsel: Hasan Doganay / Google Maps

Denizi Bodrum’un diğer yerlerine göre bir tık daha serin. Ancak berrak denizinden dolayı müdavimi çok. Buradaki özel plajlarda genel olarak giriş ücretsiz. Ancak içeride belirli tutarda bir harcama yapma zorunluluğunuz var. Her işletmenin harcama alt limiti ise farklı.

Akyarlar’ın plajı  küçük. Denize girmek için tercih edebileceğiniz plajlar: Bağla Koyu, Aspat Beach, Bal Mahmut’un Yeri, La Brezza Beach, Karaincir Belediye Plajı, Meteor Beach.

Karaincir Plajı

Plajın işletmesini belediye yapıyor. Plajdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok.
Konum için tıklayın.

Aspat Koyu

Çökertme türküsünde “Burası da Aspat değil Halilim, aman Bitez yalısı” şeklinde geçen söz buraya aittir. Halil Efe ve arkadaşları Aspat yerine Bitez kıyısından karaya çıkarlar ve yakalanırlar. Günümüzde Aspat sahilinde özel bir işletme olan “Aspat Beach” var.

Giriş Ücreti: Güncel fiyat bilgisi için tesisi arayabilirsiniz. Tel: (0252) 331 07 11
Konum için tıklayın.


Akyarlar’daki diğer beach’ler ise şöyle:

Bağla Koyu
Konum için tıklayın.

Bal Mahmut’un Yeri
Giriş Ücreti: 40 lira. Güncel fiyat bilgisi için tesisi arayabilirsiniz. Tel: (0252) 393 60 32
Konum için tıklayın.

La Brezza Beach – Zuzuli Beach
Giriş Ücreti: Güncel fiyat bilgisi için tesisi arayabilirsiniz. Tel: (0252) 393 66 77
Konum için tıklayın.

Meteor Beach: Akyarlar’ın sevilen yerlerinden biri Meteor Beach. Yemek  için restoranını da kullanabilirsiniz.
Giriş Ücreti: Güncel fiyat bilgisi için tesisi arayabilirsiniz. Tel: (0252) 393 79 64
Konum için tıklayın.

Turgutreis Plajları & Turgutreis Koyları

Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Turgutreis Kadıkalesi Plajı. Görsel: Muhammet Güler / Google Maps
Kadıkalesi Plajı

Kadıkalesi plajı Turgutreis’te denize girebileceğiniz iyi plajlardan biri. Denizi tertemiz. Belediyeye ait şezlonglar var. Otopark mevcut.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Peksimet Plajı

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Gümüşlük’ten buraya gelebilirsiniz. Konum için tıklayın.

Gümüşlük Plajları & Gümüşlük Koyları

Bodrum gezi rehberi
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları :Gümüşlük
Gümüşlük Plajı

Gümüşlük plajı mavi bayrağa sahip. Denizi temiz ancak kumlu bir yapıda olduğu için ilk girişte su bulanık olabilir. Plajın hemen yanıbaşında çok tatlı mekanlar var. Plaj sonrası keyifli vakit geçirmek garanti. Artı bir aktivite ise denizin içinden yürüyerek Tavşan Adası’na gitmek.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Yalıkavak Plajları & Yalıkavak Koyları

Bodrum gezi rehberi
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Yalıkavak
Yalıkavak Halk Plajı

Yalıkavak’ta denize girmek için halk plajını tercih edebilirsiniz. Ya da aracınızla yakın çevredeki koylara geçebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Küdür Koyu

Popüler yerlerden biri ve ücretsiz. Burada mangal yapmak mümkün. Haftasonları kalabalık olabiliyor. Erken gitmekte fayda var. Küdur Koyu Bodrum’un en güzel plajları arasında gösteriliyor.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Gündoğan Plajları & Gündoğan Koyları

Gündoğan Gezilecek Yerler
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Gündoğan Plajı

Gündoğan Halk Plajı

Gündoğan’ın upuzun bir sahili var. 3 km’yi bulan sahil şeridinde denize girmek isterseniz butik otellerin iskelelerini veya halk plajını tercih edebilirsiniz. Halk plajı mavi bayraklı ve girişi ücretsiz. Ulaşımı çok rahat.
Merkezi konumda ve yeme içme mekanlarına çok yakın. Birşey yemek isterseniz, Midyeci Şehmus Usta’nın Yeri adlı mekana bakabilirsiniz. Buraların en sevilen mekanı.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Küçükbük

Gündoğan’ın en güzel koylarından biri. Burada hem denize girebilir hem de koydaki salaş mekanlarda iyi yemekler yiyebilirsiniz. Muhtarın Yeri adlı mekan sevilen yerlerden biri.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Göltürkbükü Plajları & Göltürkbükü Koyları

Bodrum gezi rehberi
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları :Türkbükü Plajı

Türkbükü Belediye Halk Plajı

Türkbükü denince aklınıza sadece Maçakızı, Kuum gibi lüks ‘beach’ ler geliyor olabilir. Ama bu algı yanlış. Popüler ve aşırı pahalı özel işletmelerin dışında, orta düzeyde birçok işletme mevcut. Hatta Belediye’ye ait olan bir Halk Plajı da var. Deniz durgun ve berrak. Üstelik şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz. Plajın hemen yanında Tükbükü Café var. Türkbükü Café bir belediye tesisi. Yiyecek-içecek uygun fiyatlı.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Cennet Koyu

Bodrum Cennet Koyu
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Cennet Koyu

Cennet Koyu, isminin hakkını fazlasıyla veren bir koy. Su tamamen durgun. Rengi de aynen bu fotoğraftaki gibi. Yüzmek inanılmaz keyifli. Uzun zaman geçirebilirsiniz. Koyda bir tesis yok. Etraf bakir. Ulaşım çok çok kolay. Yollar düzgün. Anayola kısa mesafede. Burada gölgelik alanlardan denize girebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Cennet Koyu, Bodrum’un kuzeyinde, Göltürkbükü’nde. Konum için tıklayın.

Torba Plajları & Torba Koyları

Bodrum Torba Plajı nerede
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Torba Plajı
Torba Plajı

Torba’nın plajını gerçekten çok sevdim. Deniz durgun ve berrak. Ve oldukça sakin bir plaj burası. Şezlong, şemsiye sayısı sınırlı sayıda ve tamemen ücretsiz. Plajda belediyenin işlettiği bir kafe var. Oradan uygun fiyata hertürlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Yalıçiftlik Plajları & Yalıçiftlik Koyları

Bodrum Kargıcak Koyu
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Kargıcak Koyu
Yalıçiftlik plajı

Yalıçiftlik Plajı’nı ücretsiz kullanabilirsiniz. Belediyeye ait kafe plajın yanıbaşında.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Konum için tıklayın.

Gerenkuyu koyu

Bir zamanların iyi sahillerinden biriydi burası. Ancak günümüzde bir inşaat firması tarafından tamamen parsellenmiş durumda. Konum için tıklayın.

Kargıcak Koyu
Bodrum gezi rehberi
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Kargıcak Koyu

Bodrum’un Gökova’ya doğru olan sahil kıyısında. Kargıcak Koyu’nda epey zaman geçirdik. Çünkü burası yüzmeye doyamadığımız bir koy oldu. Deniz adeta bir Datça Palamutbükü. Berrak, temiz ve sakin. Yolları hiç sormayın. Yolun bir kısmı iyi olsa da 2km’ye yakın kısmı toprak, taşlı ve bozuk. Bir Bodrum tatilinde buraya zaman ayırın diyemeyeceğim. Çünkü Kargıcak Koyu Bodrum’a yakın bir konumda sayılmaz. 
Ama Yalıçiftlik, Mazı ve Çökertme taraflarına giderseniz, Kargıcak Koyu’na uğrayabilirsiniz. Yanınızda mutlaka yiyecek-içecek bulundurun. Çevrede alışveriş yapacak yakın bir yer yok.
Duş, WC, soyunma kabini bulunmuyor. Kamp atmak için uygun bir yer.

Not: Bir Kargıcak Koyu da Ortaca’da(Muğla) var. Hatta ayrıntılı bilgileri bloguma yazmıştım. İnternette arama yaptığınızda Ortaca’daki Kargıcak Koyu’na rastlamanız muhtemel. Aman karışıklık olmasın. 

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Sadece özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Bir toplu taşıma aracıyla ulaşmak mümkün değil. Konum için tıklayın.

Mazı Plajları & Mazı Koyları

Bodrum Mazı Plajları ve Koyları
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Mazı Plajları ve Koyları

Mazı Bodrum’un en sakin koylarını barındırıyor. Mazı’da 8 adet koy var. Ben burada 4 tanesine yer vereceğim. Ulaşımları rahat. Tüm koyları sahildeki konum sıralamalarına göre yazıyorum. Yani, Bodrum’dan Gökova’ya doğru ele alıyorum.

Mazı’ya giriş yaptğınızda tabelalar sizi plajlar konusunda yönlendiriyor. Çakıllıyalı Koyu ve İnceyalı Koyu için yolun sağından gitmeniz gerekir. Daha sonra yol tekrar ikiye ayrılacak. Hangi koya gitmek istiyorsanız, seçiminiz ona göre yapmalısınız.

Hurma Koyu ve Ilgın Koyu için yolun solundan devam etmeniz gerekir. Yol sizi Hurma Sahili’ne ulaştıracak. Hurma Sahili’nden Ilgın Koyu’na özel araçla ulaşmak ise sadece 5 dakika.

Nasıl Gidilir:  Bodrum’dan Mazı’ya araçla ulaşım süresi yaklaşık 1 saat. Toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz, Bodrum Otogar’dan kalkan Mazı minibüslerini kullanabilirsiniz.

Çakıllıyalı Koyu  

Sakin ve güzel bir koy. Sahil kıyısında “Mazı Çiçek Pansiyon” , “Mazı Eray Pansiyon” gibi pansiyonlar var. Yeme-içme için bu pansiyonların restoranlarını tercih edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Mazı Çiçek Pansiyon Konum için tıklayın.

İnceyalı Koyu (Mazı Koyu) 

Mazı’nın sakin koylarının bir diğeri de  İnceyalı. Taşlı bir sahil şeridine sahip bu plajda vakit geçirmek çok keyifli.
Sahil şeridinde “Mazi İnceyali Pansiyon” , “Yakamoz Pansiyon Mazı” gibi restoran ve pansiyonlar var.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Yakamoz Pansiyon Mazı Konum için tıklayın.

Hurma Koyu

Hurma Koyu Mazı’nın tam merkezinde. Biz gittiğimizde hava çok rüzgarlıydı ve deniz dalgalıydı. O yüzden denize giremedik. Ancak genel olarak çok sakin bir koy burası. “Mazı Restaurant”,Kayabaşı Restaurant”, “Sahil Pansiyon Ve Restaurant” gibi mekanlar var. Bu mekanların konumundan Hurma Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Hurma Koyu Konum için tıklayın.

Ilgın Koyu
Bodrum Mazı Ilgın Koyu
Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları : Mazı Ilgın Koyu

Ilgın Koyu’nda herhangi bir işletme yok. O yüzden şezlong ve şemsiye bulunmuyor. Buraya gelirken yanınızda yiyecek ve içecek mutlaka getirin. Duş, WC, soyunma kabini de yok. Kamp atmak için uygun bir yer. Konumu Mazı’nın merkezine çok yakın. Araçla Ilgın Koyu’na giderken çok dikkatli olmalısınız. Yolun bir kısmı toprak ve biraz eğimli.

Giriş Ücreti: Yok.
Nasıl Gidilir: Hurma Sahili’nden 20 dakika yürüme mesafesinde ve özel araçla 5 dakika sürüyor. Özel aracınızla direk koya inebilirsiniz. Konum için tıklayın.Bodrum Plajları ve Bodrum Koyları yazım bitti. Diğer Bodrum yazılarımı buraya ekliyorum. O yazılarıma da beklerim.

Bodrum Gezi Rehberi
Bodrum Gezilecek Yerler

İnstagram’da varım. Oraya da beklerim. Takip ederseniz çok sevinirim.

https://www.instagram.com/p/BnWBaXknGcG/


Bodrum gezilecek yerler listesine başlamadan önce Bodrum’um tarihine kısaca değinmek istiyorum. Birçok uygarlığa evsahipliği yapan Bodrum’un antik çağlardaki ismi Halikarnassos. Tarihin babası olarak bilinen Heredot’a göre Bodrum, Dorlar tarafından kurulmuş. Ayrıca Bodrum, Karia ve Leleg medeniyetlerine de evsahipliği yapmış.

Bodrum en parlak ve iyi dönemini M.Ö. 353’te Karia Bölgesi’nin başkentiyken yaşamış. Dünya’nın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi bu dönemde Kral Mosolesu’un anısına yapılmış.

Bodrum birden fazla yerleşim yerinden oluşuyor. Dolayısıyla herkese göre Bodrum var. Bu yazımda Bodrum’un her köşesini tek tek anlattım. Bakalım size göre hangi Bodrum güzel? Ben en baştan söyleyeyim, Bodrum’un her köşesini ayrı seviyorum ancak sevmediğim daha doğrusu pek ısınamadığım yerler de yok değil. Gümbet mesela. Pek sevemedim. Turgutreis nedendir bilinmez, bana hiç Bodrum’daymışım gibi bir hava vermiyor.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler

Peki ya en sevdiğin yerler nereler diye sorarsanız, cevabım Bitez ve Gümüşlük olur. Bodrum tatillerimin büyük bir kısmı buralarda geçti. Belki de ondan dolayı çok seviyorum. Akyarlar, Karaincir, Ortakentyahşi ve Yalıçiftlik gibi yerlerde yeterince zaman geçiremedim. Bir sonraki tatilde en çok buralarda zaman geçirmeyi planlıyorum.

Sanırım konaklama adresimiz Akyarlar veya Gümüşlük olacak. Bargilya ise mutlaka uğrayacağım adreslerden biri. Eğer schengen vizemiz olursa, Kos Adası’na da uğramak istiyorum.

Öncelikle Bodrum Gezi Rehberi yazımı okumanızı tavsiye ederim. Orada Bodrum hakkında çok detaylı bilgiler var. İnstagram’da şuradayım. Sosyal medyadan güncel paylaşımları sık sık yapıyorum. Oraya da beklerim.

Bodrum bölge bölge nasıl gezilir? Hadi başlayalım.

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Bodrum’da nerede kalınır sorusuna en iyi cevapları Bodrum Gezi Rehberi yazımda bulabilirsiniz. Bodrum’da konaklama çok önemli. Bodrum gezilecek yerler listesindeki görmek istediğiniz yerleri belirleyip, otel seçiminize karar verebilirsiniz. Ayrıca Bodrum hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgi için de Bodrum Gezi Rehberi’ne bakabilirsiniz.

Bodrum’da Tekne Turu

Bodrum’daki yerleşim yerlerinin çoğundan günübirlik tekne turları yapılıyor. Tekne turlarıyla Bodrum’un bakir tertemiz koylarına ulaşabilirsiniz. Her tekne turunun güzergahı farklı. Günübirlik tekne turlarının yapıldığı bölgeler şöyle : Bodrum merkez, Gümbet, Bitez, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Torba, Güvercinlik ve Yalıçiftlik

Bodrum Gezilecek Yerler : Plajlar & Koylar

Bodrum plajları ve koyları
Bodrum gezilecek yerler

Bodrum’da denize girmek, tüm günü kumsalda geçirmek isteyen eminim çok kişi vardır. Kim istemez ki böyle güzel bir doğaya gelmişken, yazın keyfini çıkarmak. Bodrum’da plaj plaj gezme niyetiniz mi var? O zaman sizi Bodrum’daki Plajlar ve Koylar yazıma alayım. Bodrum’un en güzel plajlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum konaklama
Bodrum gezilecek yerler

Bodrum gezilecek yerler listesini bölge bölge yazıyorum ki Bodrum’un hangi köşesine giderseniz gidin, gezilecek yerler listesi hemen elinizin altında olsun. Hiç bir güzelliği kaçırmayın.

Bodrum gezilecek yerler denince aklınıza ilk olarak Bodrum’un tarihi yerleri geliyor olmalı. Bu tarihi yerlerin hemen hepsi de Bodrum’un merkezinde yer aldığından, sanki merkezi gezsek yeter gibi. Ama Bodrum gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil. Bodrum’un her köşesinde başka bir güzellik var.

Boğaziçi (Bargilya)

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler. Umut K. /Google Maps

Bargilya eski bir balıkçı kasabası. En uygun fiyatlı ve lezzetli balık restoranları sahil boyunca dizillidir. Bu salaş balık restoranlarında iyi deniz ürünleri bulabilirsiniz. Lagün Fish Restaurant, Bargilya Restaurant gibi birkaç restoran var burada.

Boğaziçi’ne gitmişken Bargilya Antik Kenti’ne ait kalıntıları gezmeyi unutmayın.

Lagün Restaurant Tel: 0532 786 03 40 Bargilya Restaurant  Tel: (0252) 524 50 34
Restoranlar birbirine çok yakın. Tek bir konum veriyorum. Konum için tıklayın.

Bargilya’ya (Boğaziçi Köyü) Nasıl Gidilir?

Bargilya Bodrum Havalimanı’na 13 km uzaklıkta. Eğer vaktiniz olursa, Bodrum’a hiç giriş yapmadan direk Bargilya’ya girin. Lezzetli balık ürünlerini yedikten sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Bargilya’ya ulaşmak için Bargilya Antik Kenti tabelalarını takip edin. Boğaziçi Köyü bir yarımada şeklinde. Dolayısıyla yolculuk esnasında sığ bir körfezden geçeceksiniz. Yolun her iki yanı deniz. Denizde çeşitli kuş türleri ve flamingoları görmek muhtemel.

Güvercinlik

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler : Güvercinlik

Güvercinlik Bodrum’un girişinde yer alan bir yerleşim birimi. Bodrum’da denizi ilk gördüğünüz yerdir aynı zamanda. Güvercinlik’te tatil köyü konseptiyle hizmet veren oteller bulunuyor. Butik otel konseptiyle hizmet veren yer sayısı sınırlı sayıda.

Küçük bir balıkçısı kasabası olan Güvercinlik’te güzel ve uygun fiyatlı balık restoranları bulabilirsiniz. Doy Doy Balık Restoran, Balıkçı Hasan’ın Yeri gibi restoranların hepsi deniz kıyısında ve birbirlerine yakın mesafede. Gitmeden önce rezervasyon yapmalısınız.

Balıkçı Hasan’ın Yeri Tel:(0252) 374 56 28
Restoranlar birbirine çok yakın. Tek bir konum veriyorum. Konum için tıklayın.

Güvercinlik’e Nasıl Gidilir?

Güvercinlik-Bodrum Havalimanı arası sadece 15 km. Güvercinlik’in Bodrum’un merkezine olan uzaklığı ise 21 km.

Bodrum Yarımaadası Gezilecek Yerler
Bodrum gezilecek yerler haritası
Bodrum gezilecek yerler haritası

Güvercinlik sonrası Torba kavşağına ulaşıyorsunuz. Buradan Torba’ya geçebilirsiniz ya da düz devam etmek isterseniz Bodrum’un merkezine ulaşırsınız. Merkez’deki gezilecek yerlerle devam edelim. Önce batıya sonra da kuzeye doğru yönelerek tekrar Torba’ya ulaşacağız. Bodrum Yarımadası’nın tamamını gezmiş olacağız.  Torba sonrasında ise Bodrum’un Gökova Körfezi’ne doğru olan kıyılarından bahsedeceğim. Bu kıyılarda Yalıçiftlik ve Mazı var.

Bodrum gezilecek yerler rotamız şöyle olacak: Bodrum Merkez, Gümbet, Bitez, Ortakentyahşi, Bağla, Aspat, Karaincir, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Göltürkbükü, Torba.

Bodrum’dan Gökova körfezine doğru gidersek karşımıza sırasıyla Yalıçiftlik ve Mazı çıkacak. Ek olarak ise Çökertme’den bahsedeceğim. Çökertme Milas’a bağlı bir yerleşim yeri. Burayı da tatilinize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Bodrum Merkez

bodrum merkez gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Bodrum’un merkezinde gezilecek yerler

Bodrum Marina

Bodrum’da ilk gezilecek yer Marina’dır. Kıyı boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Günübirlik tekne turu yapmayı düşünüyorsanız, buradaki teknelerden bilgi alabilirsiniz.

Bodrum Çarşı

Çarşı, eskiden beri ilgi çeken ve sevilen bir alış veriş yeri. Oldukça büyük ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte. Burada biraz gezinip, hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Bodrum Kalesi

Kale, Bodrum’un simgesidir. Üç tarafı denizle çevrili olan Bodrum Kalesi tahmin edeceğiniz üzere bir yarımada şeklinde. Kalenin bir tarafı marina diğer tarafı ise gece kulüplerinin sıralı olduğu bir koy. Kalenin önü deniz ve arkasında ise Bodrum Çarşısı yer alır.

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler : Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi 1406-1523 yılları arasında inşa edilmiş. St. Jean şövalyelerinin kalesi olmuş. Bodrum Kalesi’nde 5 adet kule var;  Bunlar Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, İngiliz Kulesi ve Yılanlı Kule’dir.

Günümüzde Bodrum Kalesi’nde,  Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Ülkemizin tek sualtı arkeloloji müzesi ve dünyada da ayrı bir öneme sahip. Dünyanın en eski batığı olan Uluburun Batığı‘nı görmek için müzeye mutlaka gitmelisiniz. 3300 yıl önce batan gemi 15 metre uzunlukta ve 5 metre genişlikte.

Uluburun Batığı’yla beraber görebileceğiniz diğer batıklar ise şöyle: Finike Gelidonya Burnu Batığı, Bodrum Yassıada Batığı, Roma Tüccar Gemisi, Şeytan Deresi Batığı, Marmaris Serçe Limanı Batığı ve Tektaş Batığı.

Müze, İsveç’te, 1995’te aday olduğu Avrupa Müze Forumu Yılın Müzesi ödül töreninde Türkiye’yi temsil etti ve Certificate of Special Commendation ödülünü almaya hak kazandı.

Sualtı Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri
Giriş ücreti 30 lira. 65 yaş üstündeki ve 18 yaş altındaki kişiler müzeye ücretsiz giriş yapabilir.
Müze her gün 9.00-19.00 saatleri arasında açık. (Pazartesi günleri kapalı.)

Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?
Adres
: Çarşı, 48400 Tel: (0252) 316 25 16 Konum için tıklayın.

Barlar Sokağı

Bodrum Barlar Sokağı’nda çok fazla eğlence mekanı var. Buradaki mekanlar arasında her türlü konsept var. Caz, rock ne isterseniz. Canlı müzik yapan bazı mekanlarda ünlü şarkıcıların konserleri olabiliyor. Bodrum Gezi Rehberi yazımdaki Gece Hayatı başlığı altında mekan önerilerine yer vermiştim.

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Barlar Sokağı

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi dünyanın yedi harikasından biri. Kral Mausolos için yaptırılan anıt, döneminde görkemli bir yapıya sahipmiş. Ancak günümüzde esere ait kalıntıların çoğu kaybolmuş durumda. Ama yine de Bodrum’a gitmişken bu açıkhava müzesini gezin.

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro anadolunun en eski tiyatrolarında biri. 13 bin kişilik bir kapasiteye sahip olan antik tiyatroda yıl boyunca etkinlikler oluyor. Özellikle yaz akşamları burada her gün bir etkinlik var. Burada bir konsere denk gelirseniz hiç kaçırmayın. Çok keyifli olacağını düşünüyorum. Konserler için biletix’i kontrol etmelisiniz. Ben Antik Tiyatro’da bir konser izlemeyi veya etkinliğe katılmayı iple çekiyorum.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum gezilecek yerler: Zeki Müren Caddesi

Sanat güneşimiz Zeki Müren tam bir Bodrum aşığıydı. Yaşadığı dönemde sık sık Bodrum’a gidip gelen sanatçı, hayatının son dönemlerinde buradaki evinde inzivaya çekilmiş. Ölümünün ardından Kültür Bakanlığı, Zeki Müren’in yaşadığı evi müzeye dönüştürmüş. Evin alt katı pek değiştirilmeden bırakılmış. Üst kat ise tam bir müze formunda düzenlenmiş. Zeki Müren’in sahne kostümleri, aldığı ödüller, fotoğraflar, bazı şarkılarının sözleri ve mektuplar burada sergileniyor. Müzeyi gezerken tabi ki kulağınızda Zeki Müren Şarkıları var.

Müzenin girişinde yer alan tabloda, Zeki Müren’in hayatı yazıyor. Mutlaka okuyunuz. Müze çıkışı girişle aynı yerden. Müzeye girişte okumayı unutursanız,  çıkışta okuyabilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri
Giriş ücreti 6 lira.
Yazın açılış ve kapanış saatleri: 8.30- 19.00
Kışın açılış ve kapanış saatleri: 8.30- 17.30
Pazartesi günleri müze kapalı.

Zeki Müren Sanat Müzesi’ne Nasıl Gidilir?
Adres
: Kumbahçe Mahallesi, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Tel: (0252) 313 19 39 Konum için tıklayın.

Gümbet

Bodrum Merkez’e en yakın bölge. Bodrum Merkez’den yürüyerek bile ulaşabilirsiniz. 45 dakika civarı sürüyor. Özel araçla ise 10 dakika var yok gibi.

Gece eğlenceleriyle ön plana çıkan Gümbet’te butik otel sayısı oldukça fazla. Ancak eğlencenin yoğun oduğu bir yer olduğundan geceleri ve gündüzler her daim müzik sesi var. Geceleri barlarda süren eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Gündüzleri ise genelde öğleden sonraları birçok beach’te partiler oluyor. Benim tatil anlayışıma pek uygun değil açıkçası. O yüzden de Gümbet konusunu hızlıca kapatıyorum.

Bitez Yalısı

Bodrum Bitez gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler : Bitez

Bodrum’da denize yakın yerlere “yalı” deniyor. Bitez’in “Bitez Yalısı” şeklinde ifade edilmesinin sebebi işte bu. Çökertme Türküsü’nde geçen acı hadisenin yaşandığı yer aynı zamanda.

Bitez dendiğinde benim aklıma ilk olarak Çökertme Türküsü’nün hikayesi, mandalina bahçeleri, upuzun bir sahil ve Bitez Dondurması geliyor.

Bitez koyu oldukça büyük bir koy. Sahil şeridi çok uzun. Sahil boyunca çeşitli butik oteller var. Butik otellerin bazıları iç kısımda ancak plaja uzaklıkları çok değil. Mandalina ağaçlarıyla kaplı bu bölgede konaklamak gerçekten keyifli. Gümbet’ten Aktur Tatil Sitesi’ne kadar olan bölüm Bitez olarak geçiyor. Aktur Tatil Sitesi’nin ilerisi ise Ortakentyahşi sahilleri.

Kısmet Lokantası: Kısmet Lokantası’nın yeri Konacık’ta. Bitez’e yakın mesafede olduğu için özellikle bahsetmek istedim. Kısmet Lokantası eskiden beri popüler bir adres ve popülerliğinden hala bir şey kaybetmedi. Burası bir esnaf lokantası. Ege’nin lezzetli yemeklerinin tamamını burada bulabilirsiniz. Üstelik fiyatlar da çok uygun. Adres: Konacık Mahallesi, Konacık Mh. Çelebi Kaptan Sk. 3/A, 48400 Tel: (0252) 319 00 96 Konum için tıklayın.

Bitez Dondurmacısı

Doğal dondurmalarıyla ün salmış bir işletme burası. Bodrum’un ve Bitez’in simge adresleri arasında yer alıyor. Ben dondurmalarına bayılıyorum. Birçoğunu denedim. Bence bal-badem, mandalina gibi çeşitleri mutlaka denemelisiniz.

Bitez dondurmacısı’nın yeri sahilde değil; Bitez’in girişinde. Bodrum’a geldiğinizde Bitez’e uğrama niyetiniz olmazsa yine de Bitez Dondurması’nı tadabilirsiniz. Bitez Dondurmacısı, Bodrum’un hemen her yerinde şube açmış. Ancak ben asıl çıkış noktasının olduğu bu dükkanı daha çok seviyorum. Adres: Bitez Mahallesi, Adliye Cd. No:48, 48470 Tel: (0252) 363 93 45 Konum için tıklayın.

Bitez’e Nasıl Gidilir?

Bodrum Havaalanı Bitez arası mesafe 41.2 km. Özel araçla yaklaşık 40 dakikada havalimanından Bitez’e ulaşmak mümkün. Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Bitez, Bodrum Merkez’e 15 dakikalık mesafede.

Ortakentyahşi

ortakentyahşi bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Camel Beach. Görsel: Taha Samet Gürlek / Google Maps

Ortakentyahşi Bodrum yarımadası’nın tam ortasında yer alıyor. O yüzden yolunuz mutlaka buradan geçecektir. Bodrum Merkez’e olan uzaklığı özel araçla yaklaşık 25 dakika.

Ortakentyahşi sahili upuzun. Akyarlar gibi denizin çok güzel olduğu bir sahile sahip. Ortakentyahşi’de denize girmek için çok fazla plaj var. Halk plajı mevcut. Daha sakin, rahat bir tatil için burayı seçebilirsiniz.

Camel Beach(Kargı Koyu): Denize girmek için tercih edebileceğiniz iyi plajlardan biri. Konum için tıklayın.

Akyarlar & Karaincir & Aspat & Bağla

Akyarlar Karaincir Plaji
Bodrum gezilecek yerler : Akyarlar Karaincir Plaji. Görsel: Hasan Doganay / Google Maps

Akyarlar’ı tanıyan ve bilen çoktur ama Karaincir, Aspat ve Bağla’yı pek duyan yoktur diye düşünüyorum. Karaincir, Aspat ve Bağla Akyarlar mahallesinde. Bu yerleşim yerlerinin hepsi küçük ve sahil şeridinde.

Şimdi neresi Akyarlar, neresi Karaincir, Aspat ve Bağla oluyor. Önce ona bi açıklık getireyim.

Turgutreis’den sahil boyunca ilerleyerek Bodrum Merkez’e doğru yol aldığınızı düşünürsek yol Turgutreis, Akyarlar, Karaincir, Aspat, Bağla, Ortakentyahşi, Bitez, Gümbet, Bodrum Merkez şeklindedir.

Akyarlar, Karaincir, Aspat ve Bağla birbirine o kadar yakın ki. Her yer yürüme mesafesi öyle söyleyeyim.

Akyarlar, Bodrum’un diğer yerleşim yerlerine göre daha küçük bir yer. Denizin en berrak ve dolayısıyla yüzmenin keyfine en çok varılacak yer aynı zamanda. Dalış yakmak için uygun bir denize sahip.

Akyarlar’ın plajı küçük. Denize girmek için tercih edebileceğiniz plajlar: Meteor Beach, La Brezza Beach, Karaincir Belediye Plajı, Karaincir Beach Bal Mahmut’un Yeri, Aspat Beach.

Meteor Beach: Plaja girişte 15 liraya depozitolu kart satın almanız gerekiyor. İçerideki tüm harcamaları bu kartla yapıp, çıkışta ödemeyi yaptıktan sonra kartı iade etmeniz gerekiyor. Şezlonglar ayrıca ücretli. Konum için tıklayın.

Karaincir Belediye Plajı konum için tıklayın. Bağla koyu konum için tıklayın.

Yakın yunan adası Kos’un en yakın olduğu yer Akyarlar. Dolayısıyla Akyarlar’dan Kos’un ışıklarını görebilirsiniz.

Ayrıca, Akyarlar Bodrum Merkez’den sonra ikinci büyük yerleşim yeri olan Turgutreis’e de çok yakın mesafede. Alışveriş için Turgutreis’e geçebilirsiniz. Turgutreis’e yaklaşık 15 dakikada varmak mümkün.

Aspat

Çökertme türküsünde “Burası da Aspat değil Halilim, aman Bitez yalısı” şeklinde geçen söz buraya aittir. Halil Efe ve arkadaşları Aspat yerine Bitez kıyısından karaya çıkarlar ve yakalanırlar. Günümüzde Aspat sahilinde özel bir işletme olan “Aspat Beach” vardır. Aspat Koyu konum için tıklayın.

Akyarlar’a Nasıl Gidilir?

Akyarlar Bodrum Havaalanı’na özel araçla 1 saatlik mesafede. Bodrum Merkez’den toplu taşıma ile gitmek isterseniz, Bodrum Otogar’dan kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Akyarlar Bodrum merkezine 20 km mesafede. Bodrum Merkez’den özel araçla iki şekilde Akyarlar’a varabilirsiniz. Her ikisi de 35 dakika sürüyor. Birincisi, Ortakent’i geçip Gürece taraflarından Akyarlar sapağına girmek; İkinci ise Gümbet, Bitez, Yahşi şeklinde devam eden sahil şeridindeki yolu kullanmak.

Turgutreis

Bodrum Turgutreis Kadıkalesi Plajı
Bodrum gezilecek yerler : Turgutreis Kadıkalesi Plajı. Görsel: Muhammet Güler / Google Maps

Turgutreis diğer yerleşim yerlerine göre daha çok bir kasaba havasında. O yüzden de yazın tatili geçirmek için çok etkili bir yer olmayabilir. Ancak Turgutreis Gümüşlük ve Akyarlar’a yakın mesafede ve buralara Turgutreis’ten toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün.

Ayrıca Turgutreis’te tekne turlarına katılabilirsiniz. Buradaki yeme içme mekanları diğer bölgelere göre çok uygun fiyatlı.

Kadıkalesi plajı: Kadıkalesi,Turgutreis’ten Gümüşlüğe doğru olan sahil şeridinde bulunuyor. Turgutreis’in 4 km kuzeyinde ve eski Leleg kentlerinden biri. Konum için tıklayın.

Peksimet Plajı: Kadıkalesi Halk Plajı’na yakın mesafede.

Gümüşlük

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler : Gümüşlük

Bodrum gezilecek yerler arasındaki favorim Gümüşlük. Bodrum’a gidip de Gümüşlük’ü görmeden dönmek olmaz! Gümüşlük, mandalina bahçeleriyle, deniziyle, sahil boyunca dizilmiş şık balık restoranlarıyla, Tavsan Adası’yla ve batık kentiyle kesinlikle görülmeye değer bir yer.

Bu bölümde, Gümüşlük’e gittiğinizde işinize yaracak çok önemli bilgilerle dolu mini bir Gümüşlük Gezi Rehberi hazırladım. Gümüşlük’ün her yerini en fazla 1 saatte gezebilirsiniz. Ancak bu süre kesinlikle yetmeyecektir.

Gümüşlük çok eski bir yerleşim yeri ve 3. derece doğal sit alanı konumunda. Gümüşlük’ün geçmişteki adı Myndos Antik Kenti. 4000 yıllık bir tarihe sahip olan Myndos Antik Kenti’ne ait harabeler görülmeye değer.

Gümüşlük sahili boyunca yer alan şık balık restoranlarının ambiansları birbirinden güzel. Sahil boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.  

Gümüşlük Gezilecek Yerler
Bodrum Gümüşlük
Bodrum gezilecek yerler: Gümüşlük

Sahil boyunca çok fazla balık restoranı var. Gümüşlük Balık restoranlarının dekorasyonu ve güzelliği başınızı döndürecek. Özellikle gün batımı saatleri harika. Fiyatlar yüksek ama pazarlıkla bütçenize uygun bir yer bulabilirsiniz. Gümüşlük sahilinin en sonunda yer alan Melengeç Balık ve Mimoza Gümüşlük, Gümüşlük’ün en ünlü ve pahalı balık restoranları. Buradaki fiyatlar diğer balık restoranlarının 2 katı gibi. Mimoza’nın önünde güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ancak balık yemek için oturmayın.

Canlık müzik dinleyebileceğiniz mekanlar mevcut. Hatta ünlü bir şarkıcının konserine bile denk gelebilirsiniz. Mesela, Biz oradayken Kalben’in konseri vardı. Jazz Café, Club Gümüşlük, Off Gümüşlük gibi mekanlar çok nezih yerler.

Gümüşlük Pastanesi: Gümüşlük’ün kalbinde yer alan bu pastaneyi çok sevdim. İçeride çok acayip lezzetler var. Konum için tıklayın.

Bodrum Belediyesi Çay Bahçesi: Gümüşlük Pastanesi’nin tam karşısında olan Bodrum Belediyesi’ne ait çay bahçesi, denize sıfır olarak konumlanmış. Ortamı güzel. Fazla rağbet görüyor. Gümüşlük Pastane’sinden alışveriş yapıp öyle gelin buraya. Çay söylediniz mi tamamdır bu iş. Konum için tıklayın.

Gümüşlük Plajı: Gümüşlük’te denize girmek için özel bir işletmeye geçmenize gerek yok. Mis gibi mavi bayraklı bir halk plajı var. Konum için tıklayın.

Limon Gümüşlük: Gümüşlük’ün simge mekanlarından biri burası. Hem kahvaltı hem de akşam yemeği için gidebilirsiniz. Buranın özellikle gün batımı manzarası muhteşem. O yüzden gün batımına yakın gitmeniz daha güzel olacaktır. Ancak fiyatlar pahalı. Rezervasyonsuz asla gitmeyin.
Adres: Gümüşlük Mahallesi, Kardak Caddesi , 10. Yıl sokak, 48970 Web adı: limongumusluk.com Tel: 0554 740 62 60 Konum için tıklayın.

Teldolap Cafe and Restaurant: Gümüslük tepelerinde konumlamış olan Teldolap, muhteşem bir gün batımı manzarası sunuyor. Gümüşlük manzarası yine çok güzel. Hem kahvaltı hem de akşam yemeği için gidebilirsiniz. Ancak fiyatlar pahalı sayılır. Akşamları canlı müzik performansları da var.  Rezervasyon şart.
Adres:
Gümüşlük Mahallesi, 1041 Sok. No:16 D:2, 48970 Tel: (0252) 394 37 29 Konum için tıklayın.

Tavşan adası

Gümüşlük’ün güzelliklerinden biri. Gümüşlük sahilden yürüyerek Tavşan Adası’na ulaşabilirsiniz. Yürüyüş yapılan yolda su seviyesi diz hizasını birazcık geçiyor. Yanınızda mayo veya çabuk kuruyan kıyafetler bulundurun. Kral Yolu adı verilen bu yürüyüş yolu batık şehrin üzerinde ve gerçekten çok keyifli. Gün batımına denk gelirseniz, tadından yenmez bence. Club Gümüşlük yakınlarına geldiğinizde gözünüz Kral Yolu’nu arasın. Tavşan adası konum için tıklayın.

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: (Gümüşlük) Kral yolu ve Tavşan adası

Tavşan Adası’nda Myndos Antik Kenti’ne ait çok fazla tarihi kalıntı var. Kazı çalışmaları sebebiyle ada yıllardır kapalı. Adayı tam olarak gezemiyorsunuz. Adanın en tepesinden manzara süpermiş. Ancak bu manzaraya kazı çalışmaları bittiğinde kavuşacağız. Eskiden ada üzerinde çok fazla tavşan yaşarmış. Ancak günümüzde bulunmuyor artık.

Karakaya Köyü

Gümüşlük sırtlarında bulunan eski bir rum köyü. 800 yıllık bir tarihe sahip bu köyde yaşam bulunmuyor. Bodrum mimarisini yansıtan eski otantik taş evlerinin örnekleriyle dolu bu köyde kısa bir gezinti yapabilirsiniz. Günbatımı ve Gümüşlük manzarasını kaçımayın.

Gümüşlük’ten Bayrak Tepe’ye Yürüyüş

Baharda Bodrum’da olursanız, bu rotayı mutlaka yapın. Doğayla içiçe mis adaçayı ve kekik kokularıyla beraber çok keyifli bir yolculuk bu.  Yol boyunca masmavi koylar manzaranız olacak. Bir yanda renk renk çiçekler, bir yanda otlayan hayvanlar ve yemyeşil bir doğa. Yani tam bir kır gezisi olacak sizin için. Tepeye çıktığınızda ise panoramik bir manzara var. Gümüşlük’teki Bodrum Belediyesi Çay Bahçesi’nden Bayrak Tepe’ye yürüyüş süresi yaklaşık 1,5 saat. Bayrak Tepe konum için tıklayın.

Gümüşlük’te Nerede Kalınır?

Otel Gümüşlük, Hera Apart Gümüşlük ve Özak Pansiyon gibi butik oteller sahile yakın olduğundan en çok tercih edilenler arasında. Biraz daha uygun bütçeli oteller için tepede yer alan Gümüşlük otellerine bakabilirsiniz.

Gümüşlük’e Nasıl Gidilir?

Gümüşlük Bodrum Havaalanı’na 56 km uzaklıkta. Özel araçla 1 saatte ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Gümüşlük’e ulaşmak isterseniz, Bodrum Merkez’den veya Turgutreis’ten kalkan Gümüşlük minibüslerini kullanabilirsiniz.

Gümüşlük’e özel aracınızla gitmek isterseniz, kullanabileceğiniz 3 adet yol var. 

 • Bodrum Merkez’den Gümüşlük’e gitmek için öncelikle Turgutreis istikametine doğru yol almalısınız. Turgutreis yolundayken Gürece taraflarına geldiğinizde sağa girmelisiniz. Dereköy ve Peksimet köylerini geçtiğinizde Gümüşlük’tesiniz. Bu güzergahta yolculuk süresi 34 dakika. Gümüşlük’ün Bodrum Merkez’e olan uzaklığı ise 21,7 km. Navigasyon genellikle bu yolu gösteriyor. Ancak sapağı kaçırırsanız da üzülmeyin.
 • Turgutreis’ten farklı bir yol daha var. O yolu tercih edebilirsiniz. Yol üzerinde bol bol bahçe ve kamp yeri var. Bu güzergahta Gümüşlük’ün Bodrum Merkez’e olan uzaklığı 27,1 km. Yolculuk süresi ise 40 dakikayı geçiyor.
 • Gümüşlük’e ulaştıran 3. yol ise Yalıkavak’tan geliyor. Türkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak’tan Gümüşlük’e gitmek için en ideal yol burası. Gümüşlük’e vardığınızda kendinizi Limon Gümüşlük’ün önünde bulacaksınız. Yalıkavak Gümüşlük arası mesafe 10,9 km. Yolculuk süresi ise yaklaşık 18 dakika.

Yalıkavak

Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler
Bodrum Gezilecek Yerler : Yalıkavak

Yalıkavak, balık ve sünger avcılığının yapıldığı küçücük bir köymüş. Şimdilerde Yalıkavak adını daha çok sahip olduğu marinasıyla söz ettiriyor. Palmarina süper lüks markaları görebileceğiniz bir bölge.

Yalıkavak Palmarina’dan dolayı çok lüks bir yer olarak hafızalara kazınmış olabilir. Ancak uygun fiyatlı çok seçenek var. İlk önerim deniz kıyısındaki Yalıkavak Belediyesi İskele Café. Biz gittiğimizde çok sakindi. Konum için tıklayın.

Yalıkavak sahilde bulunan balık restoranlarında iyi deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Hem salaş hem de süslü mekanlar birarada. Mutlaka bütçenize uygun bir yer bulursunuz. Güneşi burada batırmak bir Yalıkavak klasiği.

Yalıkavak çok rüzgarlı bir yer. Dolayısıyla Bodrum’daki yel değirmenlerinin birçoğu burada. Ayrıca denizi çok dalgalı. Benim yüzmek için tercih etmeyeceğim türden. Ancak seveni de çok tabi.

Yalıkavak’ta denize girmek için halk plajını tercih edebilirsiniz. Ya da aracınızla yakın çevredeki koylara geçebilirsiniz. Yalıkavak Halk Plaji konum için tıklayın.

Küdür Koyu: Popüler yerlerden biri ve ücretsiz. Burada mangal yapmak mümkün. Haftasonları kalabalık olabiliyor. Erken gitmekte fayda var. Konum için tıklayın.

Xuma Village ve Dodo Beach Yalıkavak’ın en ünlü Beach Club’ları.
Xuma Village
Adres: Yalıkavak Mahallesi, Küdür Cd. No:81, 48400 Tel: (0252) 385 47 75 Konum için tıklayın.
Dodo Beach
Adres: Yalıkavak Mahallesi, Küdür Mevkii Fok Caddesi No: 1, 48430 Tel: (0252) 385 34 39 Konum için tıklayın.

Havva Ana Kahvaltı Evi: Yalıkavak’ta yöresel ve güzel bir kahvaltı için Havva Ana Kahvaltı Evi’ne uğrayabilirsiniz. Havva Ana Kahvaltı Evi , Gökçebel mahallesinde. Konumu biraz Yalıkavak’ın dışında.
Adres:
Gökçebel Mahallesi, 48990 Province Tel: 0532 684 79 66 Konum için tıklayın.

Yalıkavak Gezilecek Yerler

Yalıkavak’ta gezilecek yerler, Yalıkavak Pazarı, Palmarina, Yel değirmenleri, Geriş Köyü, Sandima Köyü ve Dibeklihan Kültür Sanat Köyü.

Yalıkavak Pazarı: Perşembe günleri kurulan Yalıkavak Pazarı oldukça büyük. Pazar yerinde yöresel ve el emeği ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca sadece yeme-içme için de pazara uğrayabilirsiniz. Nefis otlu gözlemeler ve çok daha fazlası pazar yerinde mevcut.

Palmarina (Yalıkavak Marina): Palmarina ülkemizin en iyi marinalarından biri. Marina demek super lüks yatlar demek. Yani fiyatların çok uçuk olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. Lüks yatların ve pahalı markaların dükkanlarının yer aldığı farklı bir yer burası. Liman’da yer alan bir nevi AVM diyebiliriz. Palmarina özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık oluyor. Konum için tıklayın.

Yel Değirmenleri: 1800 lü yıllarda yapılmış olan yel değirmenleri Yalıkavak tepelerinde yer alıyor.

Geriş Köyü: Yalıkavak’ın güney tepesinde bulunuyor. Geriş Köyü’nden Yalıkavak manzarasını izleyebilir hatta güneşi burada batırabilirsiniz. Kahvaltı yapmak da seçenekler arasında.

Panorama Pasanda Restaurant
Adres: Geriş Mahallesi, Eski Okul Sk., 48990 Web adı: panoramapasanda.com Tel: (0252) 385 34 73 Konum için tıklayın.

Sandima Köyü: Yalıkavak’a 2 km uzaklıkta, 600 yıllık tarihe sahip bir türkmen köyü. Günümüzde yaşamın olmadığı bu köyde terk edilmiş yaşamların izlerini sürebilirsiniz. Köyde yaşayan tek hane Nuriş Sanatevi. Nuriş Sanatevi’nin konumundan buraya ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Sandima köyü yolu üzerindeki kahvaltıcılarda kahvaltı yapabilirsiniz. Nar çiçeği kahvaltı evi ve Asmalı çardak kahvaltı evi meşhur adresler. Asmalı çardak kahvaltı evi Konum için tıklayın. Tel: 0533 568 63 33

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü: Yalıkavak yolu üzerinde bulunuyor. Yalıkavak’a girişte veya Yalıkavak’tan dönüşte buraya uğrayabilirsiniz. Mimarisiyle farklılık gösteren ve ücretsiz gezebileceğiniz bir yer. Çok özel el sanatları, yöresel tasarım kıyafetler ve takıların satıldığı mağazalar var. Konum için tıklayın. Tel: 0532 527 76 49

Yalıkavak’a Nasıl Gidilir?

Yalıkavak Bodrum’un merkezine 17,8 km uzaklıkta. Özel araçla Yalıkavak’a ulaşım süresi yaklaşık 35 dakika. Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan Yalıkavak minibüslerini tercih edebilirsiniz.

Gündoğan

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler: Gündoğan

Gündoğan’ın eski adı Farilya. Farilya Rumca’da “güneşin doğuşu” anlamına geliyor. 1961 yılında bu isim türkçeleştirilmiş ve Gündoğan bugünkü “Gündoğan” ismini almış.

Gündoğan’ın çok uzun bir sahili var. 3 km’yi bulan sahil şeridinde denize girmek isterseniz butik otellerin iskelelerini veya halk plajını tercih edebilirsiniz. Halk plajı mavi bayraklı ve girişi ücretsiz. Birşey yemek isterseniz, Midyeci Şehmus Usta’nın Yeri adlı mekana bakabilirsiniz. Buraların en sevilen mekanı. Konum için tıklayın.

Toprak Ana:  İyi yöresel kahvaltıları burada bulabilirsiniz.
Adres:
Gündoğan Mahallesi, Aşık Veysel Cd., 48400 Tel: 0543 606 60 73 Konum için tıklayın.

Gündoğan Gezilecek Yerler
Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezilecek yerler : Gündoğan

Gündoğan’ın tarihi çok eskilere dayanıyor. Dolayısıyla Gündoğan gezilecek yerler arasında tarihi yerler epey fazla. Peynir Çiçeği Mağarası, Aziz Apostol Kilisesi, Osmanlı Kulesi, Elli İki Merdiven Kilisesi, yel değirmenleri ve antik kral mezarları görülmesi gereken yerler arasında.

Küçükbük: Gündoğan’ın en güzel koylarından biri. Burada hem denize girebilir hem de koydaki salaş mekanlarda iyi yemekler yiyebilirsiniz. Muhtarın Yeri adlı mekan sevilen yerlerden biri. Konum için tıklayın.

Yalı Cami: Gündoğan’ın ilginç bir özelliği ise ülkemizin ilk Yalı Camiine ev sahipliği yapmasıdır. Gündoğan Mahallesi’nde denize sıfır konumdaki Yalı Cami açıldığı günden beri büyük ilgi görüyor. Cami’nin hemen önü ise plaj.

Apostol Adası(Kucuktavşan Ada): Gündoğan’ın tam karşısında yer alan Apostol Adası’na tekneyle 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Ada üzerinde tarihi kalıntılar var.

Fener Adası: Apostol Adası ile yan yana. Bodrum’da feneri olan tek ada aynı zamanda. Fener Adası’nda çok güzel bir kumsal var.

Gündoğan’a Nasıl Gidilir?

Bodrum Havalimanı Gündoğan arası 46,7 km. Özel araç ile yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bodrum Merkez’den Gündoğan’a özel araçla ulaşım süresi ise 27 dakika.
Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan Gündoğan Minibüslerini tercih edebilirsiniz.

Gündoğan, Göltürkbükü ile Yalıkavak arasında. Gündoğan’dan her ikisine de özel araçla 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Göltürkbükü & Türkbükü

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Türkbükü

Sıra geldi Bodrum gezilecek yerler listesinin en sosyetik yeri olan Türkbükü’ne. Gölköy ve Türkbükü isimli yerleşim yerlerinin birleşmesi sonucu bölgeye “Göltürkbükü” ismi verilmiş. Bodrum’daki tüm tabelalarda bu ismi görmeniz muhtemel. Koyun bir kısmı Göltürkbükü, diğer kısmı ise Türkbükü olarak geçiyor. Göltürkbükü daha mütevazi işletmelerin yer aldığı bir yer. Türkbükü’nde ise hem aşırı pahalı hem de orta bütçeli işletmeler var.

Türkbükü denince aklınıza sadece Maçakızı, Kuum gibi lüks ‘beach’ ler geliyor olabilir. Ama bu algı yanlış. Popüler ve aşırı pahalı özel işletmelerin dışında, orta düzeyde birçok işletme mevcut. Hatta Belediye’ye ait olan bir Halk Plajı da var. Deniz durgun ve berrak.

Türkbükü Café: Google Map’e “Türkbükü Cafe” yazarak direkt olarak Türkbükü’nün kalbine varabilirsiniz. Türkbükü Cafe bir belediye tesisi. Hemen yanıbaşında tertemiz ve ferah bir halk plajı var. Konum için tıklayın.

Türkbükü gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler: Türkbükü

Trafiğe kapalı bir cadde olan “Liman cad.” boyunca özel beach’leri, butik alışveriş dükkanlarını, restoranları ve otelleri görebilirsiniz. Hoca’nın Yeri, Türkbükü Doğal Dondurma ve Le Kabbak kaçırmamanız gereken yerler.

Hoca’nın Yeri: Mantı ve çiğbörek yemek için uğranmalı. Konum için tıklayın.
Türkbükü Doğal Dondurma:
Buradaki dondurmaların tadına bakılmalı.
Le Kabbak:
Liman caddesi boyunca yürüdüğünüzde hemen dikkatinizi çekecek bir dükkan burası. Su kabaklarından abajürler ve deniz kabuluklarından çok güzel hediyelikler var.

Bodrum Cennet Koyu
Bodrum gezilecek yerler: Cennet Koyu

Cennet Koyu: Göltürkbükü tarafında bulunan mutlaka uğramanız ve yüzmeniz gereken bir koy. Burada kamp atmayı da düşünebilirsiniz. Konum için tıklayın.

Torba

Bodrum Torba Plajı nerede
Bodrum gezilecek yerler: Torba Plajı

Torba, Bodrum’un kuzeyinde yer alan bir yerleşim yeri. Kalabalıktan uzak sakin bir tatil için Torba’yı tercih edebilirsiniz. Ben Torba’yı ilk gidişimde çok sevdim.
Torba’da konaklamak isterseniz, daha çok tatil köyü konseptiyle hizmet veren otellere bakmalısınız.

Aracınızı Torba Mahallesi Muhtarlığı yakınlarındaki ara sokakalara ücretsiz park edebilirsiniz. Sahil boyunca yürüyüş yapın. Torba sahilinde çeşitli özel işletmeler var. Ancak denize girmek için Torba Plajı’nı tercih edin.

Torba Plajı: Tertemiz bir halk plajı. Giriş ücretsiz. Şezlong ve Şemsiye de ücretsiz. Deniz durgun ve berrak. Torba Plajı’nda Bodrum Belediyesi’ne ait kafe var. Yiyecekler gerçekten lezzetli. Çalışanlar güler yüzlü. Konum için tıklayın.

Torba’ya Nasıl Gidilir?

Torba, Bodrum Yarımadası’nın girişinde.  Bodrum Merkez’e 6,6 km uzaklıkta. Günübirlik gelmek için çok ideal. Toplu taşıma için Bodrum Otogar’dan kalkan minübüsleri tercih edebilirsiniz.

Yalıçiftlik – Kızılağaç ( Yalı Mahallesi )

Bodrum Kargıcak Koyu
Bodrum gezilecek yerler: Kargıcak Koyu

Yalıçiftlik ya da diğer adıyla Yalı Mahallesi Bodrum’a biraz uzak kalan bir bölge. Aslında çok uzak sayılmaz. Pek adı duyulmadığından dolayı böyle bir algı oluşmuş olabilir diye düşünüyorum. O yüzden de çok bakir.

Yalıçiftlik plajı: Yalıçiftlik Plajı’nı ücretsiz kullanabilirsiniz. Belediyeye ait kafe plajın yanıbaşında. Konum için tıklayın.

Kargıcak Koyu: Harika bir koy. Ancak yolu biraz meşakatli. Ücretsiz giriş yapabileceğiniz bu koyda herhangi bir tesis yok. WC, duş ve soyunma kabini bulunmuyor. Konum için tıklayın.

Yalıçiftlik’e Nasıl Gidilir?

Yalıçiftlik Bodrum Merkez’e özel araçla 30 dakikalık mesafede. Bodrum’a girişte yer alan Torba kavşağındaki “Kızılağaç- Yalıçiftlik” tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bodrum Otogar’dan Yalıçiftlik’e giden minibüsler var. Onları da kullanabilirsiniz.

Mazı

Bodrum Mazı Ilgın Koyu
Bodrum gezilecek yerler: Mazı’daki Ilgın Koyu

Mazıköy, Bodrum’un Gökova Körfezine doğru olan kısmında. Mazıköy için Bodrum’un en uzak noktası diyebiliriz. Mazı köy’ün ilerisi Milas; devamında ise küçük koylar ve Akyaka var. Bu güzergah’tan Akyaka’ya ulaşabilirsiniz. Ancak yollar çok virajlı ve dar. Ekstra dikkat gerekiyor.

Mazı son yılların trend tatil yerlerinden biri olmaya aday. Ancak büyük beklentilerle gidilmemesi gereken bir yer. Sakin ve salaş ortamları daha doğru köy havası olan yerleri sevenler tercih etmeli.

Bu çevrede bakir güzel koylar var. Sahil şeridindeki koylar sırasıyla şöyle: Çakıllıyalı Koyu, İnceyalı Koyu, Hurma Koyu, Ilgın Koyu.

Çakıllıyalı Koyu:  “Mazı Çiçek Pansiyon” , “Mazı Eray Pansiyon” gibi restoran ve pansiyonlar var.
Bu mekanların konumundan Çakıllıyalı Koyu’na ulaşabilirsiniz. Mazı Çiçek Pansiyon konum için tıklayın.

İnceyalı Koyu (Mazı Koyu) :  “Mazi İnceyali Pansiyon” , “Yakamoz Pansiyon Mazı” gibi restoran ve pansiyonlar var.
Bu mekanların konumundan İnceyalı Koyu’na ulaşabilirsiniz. Yakamoz Pansiyon Mazı konum için tıklayın.

Hurma Koyu:  “Mazı Restaurant”, “Kayabaşı Restaurant”, “Sahil Pansiyon Ve Restaurant gibi mekanlar var. Hurma Koyu konum için tıklayın.

Ilgın Koyu: Üstteki koylarda yemek yiyebileceğiniz tesisler ve pansiyonlar var. Ancak Ilgın Koyu’nda bir tesis yok. Yolu biraz meşakatli. konum için tıklayın

Mazı’ya Nasıl Gidilir?

Mazı, Bodrum Merkez’e 50 km mesafede. Mazı’ya ulaşma süresi ise 1 saati geçiyor.

Bodrum Çevresinde Gezilecek Yerler

Bodrum Çökertme sahili
Bodrum gezilecek yerler: Çökertme sahili

Çökertme

Çökertme’nin denizini ve ortamını sevdim. 
1-2 gecelik konaklama yaparak güzel dinlenilir burada. Çökertme’ye burada kısaca değiniyorum. Çünkü ayrı bir yazıda anlatmak istiyorum. Konum için tıklayın

Çökertme sonrası Ören, Akbük şeklinde giderseniz Akyaka’ya ulaşırsınız. Akyaka Gezi Rehberi’ni de yakında ekleyeceğim bloguma. Akyaka sonrasında ise ister Marmaris isterseniz de Fethiye tarafına doğru yol alabilirsiniz.

Marmaris tarafına doğru gitmek isterseniz; Bördübet – Amazon,
Sedir Adası,
Selimiye,
Bozburun
devamında Datça yapabilirsiniz.

Fethiye tarafına doğru gitmek isterseniz;
Köyceğiz Yuvarlakçay ilk durağınız olsun. Devamında Ekincik’e veya Dalyan’a geçebilirsiniz.
Dalyan İztuzu Plajı,
Göcek,
Fethiye şeklinde devam edebilirsiniz.

Bodrum’dan Yakın Yunan Adaları

Bodrum gezilecek yerler
Bodrum gezilecek yerler

Hazır Bodrum’a gelmişken schengen vizeniz de varsa, yakın yunan adalarına kolaylıkla geçebilirsiniz. Schengen vizeniz yoksa, eğer kapı vizesi uygulaması devam ediyorsa Kapı Vizesi alıp yine yunan adalarına geçebilirsiniz. Ancak Kapı Vizesi için önceden gerekli evrakları hazırlayıp, tur şirketlerine göndermek gerekiyor. Seyahatinizi planladıktan sonra evraklarınızı hazır etmeyi unutmayın.

Günübirlik veya 2-3 gün konaklamalı tatiller için yunan adaları iyi bir seçenek. Kos, Leros, Kalimnos, Siros, Nisiros, Rodos, Simi, Patmos ve Samos Bodrum’dan geçebileceğiniz yunan adaları.

Bodrum’un merkezinden veya Turgutreis’ten bu adalara geçmek mümkün. Bazı adalara hem Turgutreis’ten hem de Bodrum Merkez’den ulaşım var.
Bodrum Gezilecek Yerler rehberim burada bitti. Sormak istediklerinizi bu yazının altındaki yorum bölümünden bana yazabilirsiniz. İnstagramdan takip etmek isterseniz, instagram adresim şöyle : instagram.com/mutludusler/

Bodrum bembeyaz evleri, begonvilli sokakları, hafif esen rüzgarı ve insanı ferahlatan havası ile ülkemizin en sevilen tatil yerlerinden biri. Çoğu kişiye göre Bodrum pahalı, Bodrum sadece sosyetenin uğradığı bir yer. Ama bana göre her bütçeye, her kişiye göre Bodrum var ve Bodrum tatili mümkün. Ben ilk kez Bodrum’a gittiğimde önyargılarla gitmiştim. Bodrum’u pek seveceğimi düşünmemiştim. Çünkü bana göre de Bodrum pahalıydı ve pek doğal güzelliği yoktu. Özellikle Göcek ve Marmaris’ten sonra Bodrum bana hiç cazip gelmemişti. Ancak Bodrum’un o bembeyaz evleri çok başka bir atmosfer sunuyor, onu pek düşünememişim işte.. Hele o begonvillerin sardığı beyaz evler, renk cümbüşünün yaşandığı o dar sokaklar ve tertemiz plajlar.  İşte bu yüzden önyargıları bir kenara bırakalım ve Bodrum’un güzelliklerini konuşmaya başlayalım.

Bodrum’a ilk gidişimizde Bodrum Yarımadası’nın Torba ve Gündoğan haricindeki her yerine uğramıştık. Geçtiğimiz yaz 6 günlük Bodrum tatili planladım ve tüm yarımadayı hakkını vererek gezdik. Her gün başka bir plajda denize girdik. Farklı lezzetler tattık. Kafelerde takıldık. Bodrum’u bol bol fotoğrafladık.

Gezi Rehberi yazımı, Bodrum’da ulaşım, Bodrum’da ne yapılır?, Bodrum’da alışveriş, Bodrum’da nerede kalınır & konaklama tavsiyeleri, Bodrum’da gece hayatı, Bodrum’daki kamp yerleri, Bodrum’daki etkinlikler gibi başlıklar altında detaylandırarak anlattım. Bodrum’da gezilecek yerler, Bodrum plajları ve Bodrum yemek rehberi için ayrı içerikler hazırlayacağım. Vereceğim bilgiler umarım çok işinize yarar. Merak ettiklerinizi bu yazının en altındaki yorum bölümünden bana yazabilirsiniz.

Bodrum Hakkında

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Dünyanın ilk kadın amirali Artemis, Osmanlı amirali Turgut Reis, Halikarnas Balıkçısı lakaplı yazar Cevat Şakir Karaağaçlı, şair Neyzen Tevfik ve müziğin duayeni sanat güneşimiz Zeki Müren Bodrum’u çok sevmiş, bir süre Bodrum’da yaşamış ve isimlerini Bodrum’la özdeşleştirmiş kişilerdir. Bu isimleri Bodrum’un cadde isimlerinde, yerleşim yeri adlarında ve başka yer adlarında görebilirsiniz.

Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum için söylemiş olduğu sözlerle Bodrum’a giriş yapalım.

Yokuş başına geldiğinde
Bodrum’u göreceksin,
Sanma ki sen
Geldiğin gibi gideceksin
Senden öncekiler de
Böyleydiler
Akıllarını hep Bodrum‘da
Bırakıp gittiler.

Bodrum’un antik çağdaki adı Halikarnassos. Peki Bodrum adı nereden geliyor? Ne demek hiç merak ettiniz mi?

Bugünkü ismini, St. John  Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda  inşa edilen ve Aziz Petrus Kalesi (Bodrum Kalesi) adı verilen kaleden almış. Şöyle ki; kaleyle birlikte şehrin Aziz Petrus’a adanması sonucu şehrin ismi Petrium olarak değişmiş. Petrium’un zaman içinde Petrum, Potrum ve Bodrum şeklinde değişime uğradığı tahmin ediliyor.

Bodrum Nerede

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum Muğla ilimize bağlı bir ilçedir. Bir yarımada şeklinde olan Bodrum’da birden fazla yerleşim yeri var. Bu yerleşim yerlerinin bazıları eskiden birer beldeydi. Ancak sonradan belediyelik sisteminin değişmesiyle birlikte beldelikten çıktılar. Hepsi birer mahalle oldu. Ben ‘yerleşim yeri’ veya ‘bölge’ olarak bahsedeceğim. Bodrum,  merkeziyle ile birlikte 15 tane önemli yerleşim yerinden oluşuyor. Bu yerleşim yerleri arasında en popüler olanlar, balık restoranlarıyla öne çıkan Gümüşlük, marinası ile diğer yerleşim yerlerinden bir adım önde olan Yalıkavak, türkülere konu olan Bitez, eğlence mekanlarıyla ün salmış Gümbet ve Bodrum’un Merkezi.

Bodrum’un tüm gözde yerleşim yerlerinden bahsedeceğim. En gözde mahallelerini kısaca özetlemek gerekirse:
Akyarlar Mahallesi,
Göltürkbükü Mahallesi – Türkbükü
Güllük Mahallesi
Gümbet Mahallesi
Gümüşlük Mahallesi
Gündoğan Mahallesi
Güvercinlik Mahallesi
Konacık Mahallesi
Mazıköy Mahallesi
Mumcular Mahallesi
Ortakentyahşi Mahallesi
Torba Mahallesi
Turgutreis Mahallesi
Yalı Mahallesi – Yalıçiftlik & Kızılağaç
Yalıkavak Mahallesi

İşte bu yüzden herkese göre bir Bodrum var. Konaklama yapacağınız yeri doğru seçerseniz, Bodrum’daki tatilinizi hem güzel hem de uygun fiyata yapabilirsiniz.

Bodrum’a Ne Zaman Gidilir ?

Bodrum gezi rehberi

Bodrum’un keyfi yazın çıkar diyenler fena halde yanılıyorlar bence. Bodrum’u her mevsimde sevebilirsiniz. Yani, Bodrum masalı yılın her döneminde yaşanır.

Bahar Dönemi: Bahar döneminde Bodrum’un havası tadından yenmez. Özellikle sonbaharda mandalina ağaçlarının verdiği mis koku muhteşem. Bu dönemlerde rahatlıkla denize girebilirsiniz. Şehir henüz kalabalık olmadığından plajların ve koyların keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Kış Dönemi: Bodrum yaz kış yaşanabilir bir yer. Herşey elinizin altında. Çünkü Bodrum adeta bir mini İstanbul.  Dahası hava sıcaklığı süper.

Yaz Dönemi: Bodrum yaz döneminde çok güzel. Ziyaretçisi de bir hayli fazla oluyor. Ancak biz çok rahat gezdik ve keyif aldık.

Bayram tatilleri yaz dönemine denk geliyorsa, Bodrum’u hiç düşünmeyin. Tüm tatilinizi otelde geçirecekseniz sorun olmaz. Ama yarımadanın çoğu yerine uğrama niyetiniz varsa, çok sıkıntı yaşarsınız.

Bodrum’a Nasıl Gidilir ?

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’a havayoluyla ulaşmak isterseniz, kullanabileceğiniz en ideal havalimanı Milas-Bodrum Havalimanı’dır. Havalimanı tam olarak Bodrum’da yer almadığı için ismi Milas Bodrum Airport olarak geçiyor. Bodrum Havaalanı, Bodrum’un merkezine 36 km mesafede ve özel araçla yaklaşık 35 dakika sürüyor.

Milas-Bodrum Havaalanı, Milas’a 17 km, Didim’e 64 km, Muğla’ya 90 km ve Akyaka’ya 97.6 km mesafede. (Akyaka için Dalaman Havalimanı daha doğru bir tercih olacaktır.)

Yakın yunan adası Kos’tan, Didim’den ve Datça’dan feribotla Bodrum’a ulaşabilirsiniz.

Otobüsle veya özel aracınızla Bodrum’a ulaşmak isterseniz, bazı büyük şehirlerin Bodrum’a olan mesafesi şöyle:
İstanbul-Bodrum arası 696 km. Yolculuk süresi yaklaşık 8,5 saat.
Ankara-Bodrum arası 706 km. Yolculuk süresi yaklaşık 9 saat.
İzmir-Bodrum arası 236 km. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat.
Antalya-Bodrum arası 420 km. Yolculuk süresi yaklaşık 5,5 saat.
Muğla-Bodrum arası 108 km. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 35 dakika.

Birden fazla yerde tatil yapma düşünceniz varsa ve Bodrum benim için olmazsa olmaz diyorsanız, Bodrum tatili ile nereleri kombinleyebilirsiniz bi bakalım:
Çeşme-Bodrum arası 303 km. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat 40 dakika veya 4 saat.
Kuşadası-Bodrum arası 153 km. Yolculuk süresi yaklaşık 2 saat 15 dakika.
Didim-Bodrum arası 113 km. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 40 dakika.
Akyaka-Bodrum arası 134 km. Yolculuk süresi yaklaşık 2 saat.
Marmaris-Bodrum
arası 161 km. Yolculuk süresi yaklaşık 2,5 saat. Marmaris’ten Bodrum’a ulaşmayı Datça üzerinden de yapabilirsiniz. Marmaris’ten Datça’ya geçip, Datça’dan feribotla Bodrum’a ulaşmak yine yaklaşık 2,5 saat.
Fethiye-Bodrum
arası 231 km. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat 15 dakika.

Milas-Bodrum Havaalanı’ndan Bodrum’a Ulaşım

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
Ücretsiz Servis (Atlasglobal)

Bodrum’a Atlasglobal ile uçanlar çok şanslı. Çünkü havalimanından yakın çevredeki çeşitli yerleşim bölgelerine ücretsiz ulaşım imkanına sahipler. Atlasglobal, havalimanına gidiş-gelişler için ücretsiz servis sağlıyor. Tüm servislerde, kalkış saatinden 10 dk. önce hareket noktasında olunması ve servis kullanımlarında ilgili uçuşa ait elektronik biletin veya cep telefonuna gelen kısa mesajın ibraz edilmesi zorunlu. Ücretsiz servis güzergahı ve saatleri, yolcu ve uçuş yoğunluğuna göre değişmekte. Ayrıntılı bilgi için Atlasglobal’in çağrı merkezini arayabilirsiniz. Atlasglobal’in ücretsiz servis sağladığı yerleşim yerleri şöyle: Bitez, Bodrum, Gümbet, Konacık, Milas, Muğla, Turtgutreis, Yatağan. Ücretsiz servis konusunda hızlıca bilgi almak için tıklayın.

Havaş

Milas Bodrum Havalimanı’ndan Bodrum şehir merkezine ve Didim’e düzenli olarak Havaş servisleri var. Bodrum Havaş servisleri Güvercinlik, Torba yolunu takip ederek Bodrum Otogarı’na ulaşıyor. Bu güzergah üzerinde Güvercinlik, Hotel Etap Altınel, Hotel Blue Dreams, Hotel Samara yolu ve Torba yolundaki yolcu duraklarında indi-bindi yapabilirsiniz. Servisin Bodrum şehir merkezine ulaşım süresi 45 dk. Ücreti ise 17,50 lira. Ancak ücretlerde güncellemeler olabilir. Siz her ihtimale karşı Havaş’ın websitesini incelemeyi unutmayın. Bodrum Otogar’dan ise Bodrum’un önemli yerleşim merkezlerine minibüslerle ulaşabilirsiniz. Havaş servisleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Muttaş

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait Muttaş otobüsleriyle havalimanından Bodrum Otogarı’na ulaşabilirsiniz. Muttaş otobüslerini havalimanının iç hatlar kısmında bulabilirsiniz. Otobüslerin kalkış saati uçakların iniş saatine göre değişmekte. Ücret: 17,5 lira.  

Bodrum’dan havalimanına giderken ise uçakların uçuş saatinden en az 2 saat önce Bodrum Otogarı’nda bulunmanız gerekiyor. Torba Kavşağı Alt Geçidi ve Güvercinlik Metro önünden yolcu alımı yapılıyor.

Ayrıca, Muttaş otobüslerini Menteşe Otogar, Yatağan Otogar ve Milas Üç Yol noktalarına ulaşmak için de kullanabilirsiniz. Burada ek bir bilgi daha geçmek istiyorum. Muğla’nın bir diğer havalimanı olan Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris, Ortaca, Fethiye Otogar, Köyceğiz’e ulaşmak için yine muttaş otobüslerini kullanabilirsiniz. Muttaş otobüs seferleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın. Muttaş otobüslerinin fiyat tarifeleri gideceğiniz noktaya göre değişkenlik gösteriyor. Fiyat tarifelerini öğrenmek için tıklayın.

Araç kiralama

Bodrum’da toplu taşıma çoğu zaman işinizi görür ancak Bodrum yarımadasının tamamını gezmek ve farklı plajlarda denize girmek isterseniz aracınızın olması şart. Havalimanından araç kiralamak bu yüzden çok önemli. Bence ayırabilecek bir bütçeniz varsa araba kiralayın. Bodrum’un her yerini doya doya gezin.

Transfer

 Özel transfer seçenekleri artık birçok havalimanında mevcut. Özellikle kalabalık gruplar için çok mantıklı bir seçenek.

Bodrum’da Şehir İçi Ulaşım

Bodrum birden fazla yerleşim bölgesinden oluşuyor ve bu bölgelerin birbirine göre mesafesi epey fazla. Bodrum’un merkezinde veya Bodrum’un bir yerleşim bölgesinde sadece otelde zaman geçirecekseniz tabii ki bir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Bir gün Bitez’de; başka bir gün Akyarlar’da denize girerim, akşam yemeğine de Gümüşlük balık restoranlarına uğrarım derseniz işte o zaman bir araca ihtiyacınız olacak. Kendi özel aracınız bu anlamda size çok fayda sağlayacaktır. Toplu taşıma bazen zaman kaybı olabiliyor.

Özel aracınız yoksa da bu pek sorun değil aslında. Bodrum’daki toplu taşıma çoğu ihtiyacınıza cevap verecektir. Bodrum şehiriçi ulaşım ağı gayet yeterli. Bodrum Otogarı’ndan Bodrum’daki tüm yerleşim yerlerine minibüs seferleri düzenlemekte. Seferler 15 ila 30 dakikada bir yapılıyor.

Bodrum Otogarı’ndan kalkan minibüslerle Akyarlar, Bağla, Bitez, Gümbet, Gümüşlük, Gündoğan, Göltürkbükü, Güvercinlik, Karaincir, Mazı, Mumcular, Ortakent, Torba, Turgutreis, Yalıçiftlik, Yalıkavak gibi birçok noktaya ulaşabilirsiniz.Minibüslerin sefer saatlerine ve güzergahlarına bakmak için tıklayın.

Eğer Bodrum’da uzun süre kalacaksınız, Kentkart almanızda fayda var. Kentkart ile toplu taşımadan indirimli yararlanabilirsiniz. Bodrum Otogar’dan Kentkart temin edebilirsiniz.

Bodrum’da Nerede Kalınır ?

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’u karış karış gezdik. Bodrum’un güzel plajlarında ve koylarında denize girdik. Muhteşem günbatımlarına şahit olduk ve unutulmaz anılar biriktirdik. vee tabii ki Bodrum’a bir kez daha aşık olduk. Bodrum’da bazı yerler var ki kalbimizdeki yeri apayrı. Onlardan biri Bitez. Çökertme Türküsü‘ne de konu olan “Bitez Yalısı” nı biz çok seviyoruz. Bodrum’a her gittiğimizde konaklama adresimiz burası oluyor. Son gidişimizde Hakan Otel’de konakladık. Hakan Otel’i hem aile işletmesi olduğu için hem de internetteki güzel yorumlardan dolayı tercih ettik.ve çok memnun kaldık. 

Bodrum Otelleri

Bodrum otelleri ve pansiyonları için erken rezervasyon seçeneklerine mutlaka bakın. Ancak butik otel veya aile işletmesi olan yerler için pek acele etmeye gerek yok. Genellikle yer bulunabiliyor. Fiyat açısından da çok kayda değer bir fark olmuyor. Biz Bodrum’a ilk gidişimizde hiç bir yere rezervasyon yapmadan gitmiştik. Kısa sürede otel bulmuştuk. Ikinci gidişimizde ise kamp deneyimi yaşamak istediğimiz için ilk olarak bir kamp alanına geçtik. Kamp yerinde ne kadar kalacağımıza karar vermediğimizden önceden bir otel ayarlamamıştık. Kampta 2 gün kaldıktan sonra ise bir otele geçmeye karar verdik ve internetten otel araştırmalarına başladım. Kısa sürede yer buldum.

Yani demem o ki, Bodrum’da lüks otelleri tercih edecekseniz tabii ki aylar öncesinden yerinizi ayırtın. Ancak planlı bir tatil anlayışınız yoksa da hiç dert etmeyin. Illaki bir otel bulursunuz. Çünkü otel seçenekleri o kadar fazla ki. Ancak bayram tatillerinde konaklama yeri bulamayabilirsiniz. Onu da belirteyim. Zaten bayramlarda Bodrum’u tercih etmek pek akıl karı değil. Hem oteller ve plajlar kalabalık hem de trafik acayip yoğun oluyor. Kısacık bayram tatilinizi böyle heba etmeyin derim. En iyisi pek popüler olmayan yerlere akın etmek. Onları da bu yazıda anlatacağım.

Bodrum’da birden fazla yerleşim yerinin olduğundan bahsetmiştim. Hem uygun fiyat açısından hem de güzel plajlara kolayca ulaşabilmek için konaklama yerini iyi belirlemek önemli. Yerleşim yerlerini tek tek ele alarak konaklama önerilerini yazıyorum.

Bodrum konaklama
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’daki konaklama tavsiyelerini, Bodrum’un merkezinden başlayarak güneyden kuzeye doğru anlatacağım. Yani sırasıyla Bodrum Merkez, Gümbet, Bitez, Ortakentyahsi, Akyarlar, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü ve Torba. Bodrum’un Gökova’ya doğru kıyı şeridindeki Yalıçiftlik ve Mazıköy ile konaklama seçeneklerini tamamlamış olacağız.

Bodrum Merkez

Bodrum’un merkezinde konaklayabileceğiniz çok iyi oteller var. Bodrum’un merkezi, ulaşım açısından en rahat edeceğiniz yer aynı zamanda. Havalimanından veya diğer şehirlerden gelen tüm ulaşım araçları Bodrum Otogar’a ulaşıyor. Otogardan otele geçmek rahat olur. Yine, Bodrum’un çeşitli plajlarına gitmek isterseniz otogardan kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca eğlence mekanları, yeme içme alternatifleri oldukça fazla. Yunan adası Kos’a veya Datça’ya feribotla günübirlik gitmek isterseniz, feribotlar marinadan kalkıyor. Koy koy gezen günübirlik tekne turları yine marinadan kalkıyor. Aynı zamanda hiç araca gerek duymadan Bodrum Kalesi, Zeki Müren Müzesi gibi yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Alışveriş için Bodrum Çarşı’sında seçenek çok.

Gümbet

Bodrum’un merkezine 30-40 dk’lık bir yürüme mesafesinde. Yaklaşık 3-3,5 km civarı. Gümbet, eğlence mekanlarıyla dolu bir yer. Gündüzleri plaj partileri, geceleri barlar ve diskolar tatilcilerle dolup taşıyor. Gümbet’te bir otelde konaklama yaparsanız, gürültü kirliliğinden dolayı geceleri muhtemelen rahat uyuyamazsınız. Ancak denizi çok güzel, sığ ve berrak. Otelden çıktığınızda 3-5 dk içinde denizdesiniz. Her gece barlara akarım, gece hayatı olmayan bir tatil düşünemem diyenlerdenseniz, Gümbet sizin için doğru bir tercih. Ancak Gümbet benim favorilerim arasında değil maalesef.

Bitez

Bodrum’un merkezine 1 saat yürüme mesafesinde. Yaklaşık 5 km uzaklıkta. Araçla 20 dakikada Bodrum’un merkezinden Bitez’e ulaşabilirsiniz. Bitez’i seviyoruz. Özellikle butik oteller ve apartlardan dolayı favorimiz. Uygun fiyatlı butik otelleri burada çok rahat bulabilirsiniz. Otellerin denize uzaklığı en fazla 5 dakika. Bitez’in genişçe bir plajı var. Denizi dalgasız. Yüzmek çok keyifli.

Bodrum Bitez gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
Ortakentyahşi

Bodrum’un merkezine 11 km kadar uzaklıkta. Bodrum’un merkezinden araçla 25 dakikada Yahşi sahillerine varabilirsiniz. Yahşi plajı berrak ve durgun denizinden dolayı çok sevilen bir yer. Ortamı gayet sakin. Denize gireyim, kitap okuyayım diyorsanız; Ortakentyahşi civarında bir konaklama yeri bakın. Uygun bütçeli konaklama seçeneklerini burada da bulabilirsiniz.

Akyarlar & Karaincir

Bodrum’un merkezine 21 km kadar uzaklıkta. Bodrum’un merkezinden araçla 45 dakikada Akyarlar’a ulaşabilirsiniz. Bu bölgede çok iyi ‘beach’ ler var. Denizi inanılmaz berrak ve pırıl pırıl. Yüzmek çok çok keyifli. Bodrum’un diğer yerleşim yerlerine göre deniz suyu bir tık daha soğuk olabilir. Hem uygun bütçeli hem de orta bütçeli oteller bulabilirsiniz. Sakin bir tatil yapmak için güzel.

Gümüşlük

Gümüşlük’te çok çeşitli balık restoranları ve iyi bir kaç bar var. Ancak yüksek ses yasağı olduğu için burada hiç gürültü yok. Sakin bir tatil için Gümüşlük’ü tercih edebilirsiniz. Otel seçenekleri sınırlı sayıda. Halk plajı var. Denizi hafif dalgalı olabiliyor.

Yalıkavak

Denizin en dalgalı olduğu yerlerden biri. Yalıkavak’ta orta ve yüksek bütçeli çok fazla otel var. ‘beach’ konsepti çok yaygın.

Göltürkbükü

Sakin bir tatil için Göltürkbükü’nü seçebilirsiniz. Bu bölgede genellikle yüksek bütçeli oteller var. Çoğu butik otel.

Torba

Sakin bir tatil isteyenler için çok ideal. Torba konumundan dolayı tercih edilesi bir yer. Hem Bodrum Havaalanı’na çok yakın hem de Bodrum’un merkezine. İkisinin arasında aslında. Bodrum’un merkezine 7 km mesafede. Havalimanına ise 32 km’lik bir mesafesi var.

Yalıçiftlik

Bodrum denince pek akla gelmeyen bir yer. Çünkü popüler değil. Ancak doğası çok güzel. En sakin ve huzurlu Bodrum tatilini Yalıçiftlik’te yapabilirsiniz. Yalıçiftlik Bodrum Yarımadası’nın dışında; Akyaka’ya doğru olan güzergahta bulunuyor. Bu bölgede bakir çok fazla koy var. Bodrum’un merkezine olan uzaklığı ise 30 km.

Mazıköy

Mazıköy, Bodrum’un en uzak noktası. Bodrum’un merkezine olan uzaklığı 43 km. Yalıçiftlik gibi Mazıköy de pek popüler değil.

Bodrum’dan Ne Alınır ? – Bodrum’da Alışveriş

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum sandaleti adıyla tescillenmiş, antik sandaletleri Bodrum’un hemen her bölgesinde özellikle de Bodrum Çarşısı’nda bulabilirsiniz. Bodrum Çarşı her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz büyük bir çarşı. Çarşı içinde özel dokumalar, su kabakları, halılar, yeldeğirmenleri gibi turistik ürünlerin yanısıra temel birçok malzemeyi bulabilirsiniz.

Bodrum’daki yerleşim yerlerindeki hediyelik eşya dükkanlarında ve yerleşim birimleri arasındaki yollarda bulunan küçük mağazalarda çeşitli boylarda Bodrum’un simgesi yel değirmenlerini görebilirsiniz.

Gümüşlük yolu üzerindeki Le Kabbak’ın Bodrum tarzı su kabakları görülmeye değer. Gümüşlük’te hemen girişte göreceğiniz mini kulübelerde el yapımı takılara mutlaka göz atmalısınız.

Konacık ve Ortakent civarında Koçtaş, 5M Migros, Decathlon ve Metro gibi büyük mağaza zincilerinin alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz.

Bodrum’daki Alışveriş Yerleri : Ünlü kozmetik ve giyim markalarını bulabileceğiniz yerler; Bodrum Çarşısı, Milta Bodrum Marina(Bodrum’un merkezinde), Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi, Avenue Bodrum AVM (Konacık), Midtown AVM (Ortakent), Yalıpark Alışveriş merkezi(Yalıkavak) ve Turgutreis D Marin.

Bodrum’un Pazarları :  Özel el işleri, ev yapımı reçeller, yöresel ürünler, kumaşlar, çeşitli otlar ve baharatlar için Bodrum’un pazarlarını kaçırmayın. Bu pazarların bazıları giyim; bazıları ise yiyecek üzerine. Pazar gezmeyi sevenler için hangi gün nerenin pazarı var? Onları da şuraya bırakayım.

Pazartesi : Türkbükü, Kumbahçe, Güvercinlik pazarı
Salı : Bodrum Merkez (Giyim), Yalıkavak (Sebze), Gölköy pazarı
Çarşamba : Gündoğan, Ortakent, Gümüşlük, Akçaalan pazarı
Perşembe : Yalıkavak (Giyim), Akyarlar ve Bitez pazarı
Cuma : Bodrum Merkez (Sebze), Konacık ve Yalı pazarı
Cumartesi : Turgutreis pazarı
Pazar : Gümbet, Kızılağaç ve Mumcular pazarı

Bodrum’da Ne Yenir ? – Bodrum Restoran Önerileri

Bodrum Gümüşlük gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da yeme içme konusunda seçeneğiniz çok fazla. Uygun fiyatlı küçük lokantalardan tutun da en lüks restoranlara kadar her şey var. Bodrum’daki restoranları bölge bölge yazıyorum.  Her bölgedeki kahvaltı ve  yemek mekanlarıyla birlikte güzel kafe ve pasteneleri de yazdım. Bu yazımda çokca uygun fiyatlı mekan önerisi var.

Tüm bilgiler Bodrum’da Ne Yenir? yazımda olacak.

Bodrum’daki Kamp Alanları

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Kamp denince akla ilk gelen yerlerden biri kesinlikle Bodrum degildir. Ama biz Bodrum tatilinin 2 gününde kamp yapmayı tercih ettik. Bodrum’daki kamp yerleriyle ilgili düşüncelerimi sıralamak gerekirse;

Zetaş Camping: Gümbet’te bulunuyor. Konumu çok merkezi. Plaja mesafesi 5dk. Kamp yapmak isteyenler kendi çadırıyla geliyor. Çadır kiralama söz konusu değil. 2 gece kaldığımız bu kamp alanının plaja yakınlığını, ortamın serin oluşunu, düzenini sevdik. Ancak kamp alanının eğlence mekanlarına yakın oluşunu hiç sevmedik. Akşamdan sabah 04’e kadar süren bir müzik gürültüsü var. Bu durum ilk başta bizi çok rahatsız etsede ertesi gün alışmıştık. Yine de Bodrum’daki 1. Favorim burası.

Ecofarm Camping: Gümüşlük’te mandalina ağaçlarıyla donatılmış bir bahçede bulunuyor. Plaja uzaklığı 1,5 km civarı. Konaklama ücretine kahvaltı dahil. 2. Favorim burası.

Volo Camping: Yarımdanın ortasında bulunuyor. Burada kendi çadırınızı kurabilirsiniz ya da çadır kiralayabilirsiniz. Bungalow kiralama seçeneği var. Ayrıca konaklama ücretine kahvaltı&akşam yemeği dahil. Kamp alanında havuz var ancak plaja gitmek isterseniz araç şart.

Ilgınlar Camping: Artık bir kamp alanı değil. Çadır kurulumu yok. Sadece Bungalow kiralayabilirsiniz. Plaj hemen yanıbaşında. Ilgınlar Plajı’nı sevdim. Konaklama yapmasanız bile günübirlik denize girmek için gidebilirsiniz.

Bodrum’da Ne Yapılır ?

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da yapılacak çok şey var.

1. İlk yapılacak şey deniz, kum, güneş üçlüsünden başkası olamaz.

Öncelikle tabii ki deniz, kum, güneş üçlüsünü yapmak. Bodrum’da deniz keyfi yapmak için sayısız plaj ve koy var. Bazı plajların daha doğrusu “beach”lerin ücretleri çok uçuk olabilir, orta bütçeli beach ve uygun fiyatlı plaj sayısı da bir hayli fazla. Ancak plaj keyfi yapmak için plajlara para ödemeniz gerekmiyor aslında. Bodrum’daki tüm yerleşim yerlerinde tertemiz halk plajları var. Plajın işletmesini belediye yaptığı için belediye’nin işletmesi de bu plajlarda hizmet veriyor. Biz Bodrum’daki halk plajlarını ve belediyeye ait kafeleri gerçekten çok sevdik. Kafe’de satılan yiyecekler hem lezzetli hem de uygun fiyatlı. Kafe çalışanları güleryüzlü. Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Torba bölgelerindeki belediye kafelerini birebir tecrübe ettik.

2. Tarihi yerleri gezin.

Bodrum’un tarihi zenginlikleri azımsanmayacak seviyede. Kale, Halikarnas Mozolesi, Su Altı Arkeoloji Müzesi ve Zeki Müren Evi Müzesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler.

3. Tekne turu yapın.

Tekne turu yapmak bir yaz tatilinin olmazsa olmazlarından. Türkiye’nin çoğu yerinde tekne turu yaptım. Her turda, ülkemizin doğal güzelliklerine şaşırıyorum, seviniyorum ve mutlu oluyorum. Gerçekten olanğanüstü bir coğrafya’da yaşıyoruz. Bodrum’da tekne turu yapmak isterseniz, öncelikle kendinize bir bölge seçmelisiniz. Yani, tekneye nereden binmeyi planlıyorsunuz? Günübirlik tekne turlarının yapıldığı bölgeler şöyle : Bodrum merkez, Gümbet, Bitez, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Torba, Güvercinlik ve Yalıçiftlik. Her turun kendine göre bir güzergahı var. Biz Bodrum’un merkezindeki tekne turlarından bilgi almıştık. Burada 3 tip tekne turu var. Teknenin güzergahına göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Tekne turlarının uğradığı bazı koy ve adalar ise şöyle: Karaada, Akvaryum Koyu, Deve Plajı, Tavşan Burnu, Meteor Çukuru, Aspat Plajı, Poyraz Limanı ve Orak Adası.

Günlük tekne turları dışında bir de özel tekne turları var. Yani kalabalık bir ekipseniz, kendinize özel bir tekne turu ayarlayabilirsiniz. Gitmek istediğiniz koyları da siz belirlersiniz. 8-10 kişiyle böyle bir tur yaparsanız, günlük turlara ödeyeceğiniz ücrete yakın bir ücret ödersiniz. Bilgi için tıklayın.

4. Koyları keşfe çıkın.

Bodrum’da çoğu insanın bilmediği güzel koylar var. Koyların çoğu bakir. Dolayısıyla WC, duş ve soyunma kabini içermiyor. Böyle yerlerin güzel tarafı hemen ağaçların altından denize giriyor olmak ve kalabalık olmayışları. Bu koylara gelirken kamp sandalyesi, su, yiyecek ve içecek getirmeyi unutmayın. Denizin içine kamp sandalyelerini kurun ve keyfinizi bakın.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
5. Balık restoranlarında bir akşam yemeği yiyin.

Ülkemizin diğer tatil bölgelerinde olduğu gibi Bodrum’da da fazlaca balık restoranı var. Diğer tatil bölgelerinden farklı olarak Bodrum’daki balık restoranlarının ambiyansı çok başka. Bodrum’un en güzel balık restoranları Gümüşlük’te. O yüzden Gümüşlük’e mutlaka uğrayın. Baştan belirteyim. Gümüşlük’teki mekanların menu fiyatları çok çok yüksek. 2. Önerim ise Yalıkavak. Yalıkavak’taki restoranların ambiyansını da beğenmiştim. Ancak favorim tabii ki her zaman Gümüşlük. Yalıkavak’ta Gümüşlük’e göre daha uygun fiyatlı balık restoranları bulabilirsiniz. En uygun balık restoranları ise Güvercinlik ve Bargilya taraflarında. Güvercinlik, Bodrum’un merkezine yakın sayılır; ancak Bargilya biraz uzak kalıyor. Bodrum’un merkezinden Bargilya’ya araçla 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi
6. Gün batımı manzaralarını kaçırmayın.

Gün batımını izlemeyi ben çok seviyorum. Özellikle yaz tatilinde izlenen gün batımları daha bir güzel oluyor. Bodrum’da gün batımını izleyebileceğiniz çok güzel yerler var. İlk akla gelenler Limon ve Teldolap. Bu mekanlarda bir akşam yemeğiyle birlikte harika gün batımı manzaralarını yakalayabilirsiniz. Ancak belirtmem gerekir ki; Limon ve Teldolap gibi mekanlar çok popüler olduğundan öncesinde bir rezervasyon şart ve tahmin edeceğiniz üzere menu fiyatları yüksek. Gün batımını izlemek için illaki bir mekana geçmek ve gereksiz para harcamanız gerekmiyor.

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Yalıkavak en güzel gün batımı manzaralarını sunuyor. Bunun için Yalıkavak sahilde bulunmanız yeterli. Güvercinlik yine güzel gün batımını izleyebileceğiniz yerlerden. Hatta akşam saatlerine doğru Bodrum’a gelirseniz, Güvercinlik yakınlarındaki gün batımı izleme noktalarını görebilirsiniz. Buralarda bir mola vermeyi unutmayın. Güvercinlik içindeki restoranlardan da gün batımını yakalamanız mümkün.

7. Kahvaltı mekanlarında yöresel kahvaltılıkların tadına bakın.

Bodrum’da yöresel kahvaltı sunan popüler mekanlar çok fazla. Haliyle fiyatları biraz yüksek. Yalıkavak’ta Asmalı Çardak, Havva Ana; Gümüşlük’te Teldolap; Gündoğan’da Toprak Ana.

Uygun fiyatlı yöresel kahvaltılar için Çamlık Köyü’ne bakın. Çamlık Köyü’nün konumu yarımadanın dışında ve Bodrum’un merkezine olan uzaklığı 18 km. Zıp Zıp Köy Kahvaltısı meşhur yerlerden biri.

8. Trekking yapın

Trekking yolları son yıllarda daha bir güzelleşti. Rotaların belli olması, işaret ve yönledirmelerin iyi yapılmış olmasından dolayı trekking tutkunları arttı bence. Bodrum’da Karia ve Leleg isimli iki adet popüler trekking rotası var.

Adını antik çağda bu bölgede yaşamış olan Karia medeniyetinden alan Karia Yolu, Muğla ve Aydın illerini kapsıyor. 4 etaptan oluşan ve 820 kilometrelik bir trekking rota. 3. Ve 4. Etaplar Bodrum’da; diğerleri ise Dalyan ve Ören çevresinde.

Karia Yolu, Mazıköy Mahallesi’nden başlayıp, Bodrum’un merkezine kadar sürüyor. Trekking rotasının ayrıntılı hali şöyle: Mazı(Mazıköy Mahallesi) –  kissebükü koyu(Mazıköy Mahallesi) – çiftlikköy(Yalı Mahallesi) – Kızılağaç(Yalı Mahallesi) – Bodrum Merkez. Çok uzun bir rota olduğu için kendinize uygun olan kısa bir bölümünü yapabilirsiniz bence.

Leleg Yolu Etrim’den Turgutreis’e uzanan çok büyük bir rota. Toplam uzunluğu ise 185 km. Leleg Yolu da Karia Yolu gibi birden fazla etaptan oluşuyor. Bu rotanın kendinize uygun olan bir bölümünü yapabilirsiniz.

9. Uçak Batığı’na dalış yapın

Eğer bir dalış severseniz, Bodrum’daki uçak batığına dalış yapmayı düşünebilirsiniz. 2008 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Bodrum Su Altı Derneği’ne(BOSAD) bağışlanan, 20 metre uzunluğunda ve 30 metre kanat açıklığına sahip münfesih C-47 DAKOTA tipi askeri uçak, 1 Temmuz Kabotaj Bayramında başarıyla batırılmış.  Zamanla uçak batığına olan ilgi artmış. Uçak batığı Paçoz Koyu’nun sol tarafında ve Bodrum’un merkezine 20 dk uzaklıkta.

10. Bir festivale veya etkinliğe katılın

Bodrum’da yılın faklı zamanlarında, Antik Tiyatro Konserleri, Mandalina Festivali, Chill Out Festival, Sun Splash Festival, Bale Festivali, Gündoğan Sucuk Ekmek Partisi gibi bir sürü etkinlik düzenleniyor. Tüm etkinlikleri “Etkinlik ve Festivaller” başlığı altında detaylandıracağım.

11. Windsurf(Rüzgar Sörfü) öğrenin

Bodrum’da rüzgar sörfü yapabileceğiniz yerler var. Bitez, Ortakent, Akyarlar ve Turgutreis’te windsurf merkezlerini bulabilirsiniz.

12. Serbest dalış yapın

Bodrum’da serbest dalış yapabileceğiniz yerler: Küçük Reef, Orak Adası, Kurt Burnu, Delikli Mağara, Büyük Resif. Bu konuda eğitim alabilceğiniz yerlerden biri Medfish serbest dalis okulu.

13. Geceleri barlara akmak serbest

Bodrum gece hayatıyla çok popüler. Eskiden beri gelen bar ve disko kültürü var. Yaz döneminde ünlü barlarda, popüler sanatçıları dinleyebilirsiniz. Veya sınırsız eğlence sunan kulüplerde sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

Bodrum’da Gece Hayatı – Popüler Barlar ve Eğlence Mekanları

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum gece hayatı, popüler barları ve gece kulüplerinden dolayı çok tercih ediliyor. Eğlence mekanlarının en yoğun olduğu yer Bodrum’un merkezi. Burada Bodrum’un en ünlü gece kulüplerini bulabilirsiniz. Türkbükü ve Yalıkavak yine popüler barların bulunduğu yerlerden. Gümbet çok fazla eğlence mekanı barındırıyor. Daha sakin eğlence mekanları için ise Gümüşlük’e bakabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Bodrum’un hemen her yerleşim yerinde sakin müzik yapan iyi mekanlar var. Bitez sahili boyunca dizili restoranların bazılarında çok iyi canlı müzik performanslarına denk gelebilirsiniz.

Peki, Bodrum’un en ünlü gece kulüpleri nerelerdir?

Bodrum Merkez & Barlar Sokağı

Bodrum’un merkezinde mutlaka uğramanız gereken yer Barlar Sokağı. Burada çok fazla mekan var. Dolayısıyla mutlaka kendinize uygun, eğlence anlayışınızı yansıtan bir mekan bulursunuz. İlginizi çeken, ilk görüşte beğendiniz yere oturun bence. Ama yine de en ünlülerini merak ediyorsanız, işte bu rehber sizin için.

En güzel gece kulüpleri ve barlar, Bodrum Yat Limanı’ndan Bodrum Kalesi’ne doğru uzanan Neyzen Tevfik Caddesi ve devamındaki Cumhuriyet Caddesi’nde(Barlar Sokağı). Tüm mekanları bu sıraya göre yazıyorum. Yani Bodrum Yat Limanı’ndan sahil boyunca yürüyerek eski Halikarnas Diskosu’na doğru gittiğinizi düşünün.

Marina Yacht Club

Bodrum’un en popüler mekanlarından biri burası. Konumu hemen Bodrum Yat Limanı’nda. Adres: Eskiçeşme Mahallesi, Marina Yacht Club, Milta Bodrum Marina Neyzen Tevfik Caddesi No:5, 48400 Web Adı: marinayachtclub.com Tel: (0252) 316 12 28 Konum için tıklayın.

Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum Kalesi’nden bir zamanların ünlü kulübü Halicarnassus Club’a kadar olan sokak boyunca birçok bar ve gece kulübünü görebilirsiniz. Kulüplerin çoğu Cumhuriyet Sokak’ta. Anlatacağım tüm kulüpler birbirine çok yakın. Yaklaşık yürüme mesafesi 1 dakika.

Watermelon Bar – Karpuz Bar

Pop müzik dinlemek isterseniz bu mekanı tercih edebilirsiniz. Mekan Bodrum Kalesi’nin hemen arka tarafında. Adres: Çarşı Mahallesi, 5. Sk., 48400 Web Adı: karpuzbar.com Konum için tıklayın.

Mandalin Bodrum – Mandalin Sound

Mandalin Bodrum, Bodrum kalesine çok yakın bir konumda.  Canlı performansların sergilendiği gece kulübünde ünlü isimlerinde performanslarına denk gelebilirsiniz. Adres: Çarşı Mahallesi, Dr. Alimbey Caddesi, 1025. Sk., 48400 Web Adı: mandalinsound.com Tel: 0549 226 48 48 Konum için tıklayın.

Gekko Cocktails&Whisky

MandalinSound’un hemen yakınındaki bu barın kokteyleri çok meşhur. Ambiyansı ve konumu çok iyi. Adres: Çarşı Mahallesi, 1025. Sokak, Dr. Alim Bey Cd., 48400 Konum için tıklayın.

Kule Rock City Bar

Bodrum’un eski mekanlarından biri. Sadece rock müzik yapmıyorlar, farklı müziklere de yer veriyorlar. Happy Hours’ları kaçırmayın. . Adres: Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Barlar Sokağı No:55, 48400 Web Adı: kulebar.com Tel: 0555 824 88 34 Konum için tıklayın.

Körfez Bar

Bodrum’un iyi rock barlarından biri burası. Müzikleri kaliteli. Ortam güzel. Adres: Çarşı Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:2, 48400 Web Adı: korfezbar.com.tr Tel: (0252) 316 59 66 Konum için tıklayın.

Moonlight Bar

Moonlight Bar, denize sıfır konumda. Bodrum Kalesi ve günbatımı manzarası ortamı daha da güzelleştiriyor. Adres: Çarşı Mahallesi, Dr. Alim Bey Cd., 48400 Web Adı: moonlightbodrum.com Tel: (0252) 313 20 85 Konum için tıklayın.

Mavi Bar

Canlı müzik için tercih edilecebilecek iyi barlardan biri. Kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız, sevimli mekan. Adres: Kumbahçe Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:175, 48400 Tel: (0252) 326 39 32 Konum için tıklayın.

Yalıkavak Gece Kulüpleri & Barlar & Eğlence Mekanları

Yalıkavak için verdiğim mekanlar birbirine çok yakın. Yalıkavak marinada bir şeyler içmek isterseniz, bu mekanlara bakabilirsiniz. Ancak Palmarina fiyatlarının yüksek olduğunu belirteyim.

Minör Restaurant Yalikavak

Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Cd. No:17, 48400 Web Adı: minorrestaurant.business.site Tel: (0252) 385 38 63 Konum için tıklayın.

Agency Bistro Palmarina

Palmarina’da canlı müzik dinlemek isterseniz, The Agency doğru mekan. Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Cd. No:37, 48990 Web Adı: agencybistro.com Tel: 0533 056 54 84 Konum için tıklayın.

Fenix Yalıkavak Marina

Adres: Yalıkavak Mahallesi, Yalıkavak Beldesi, AE Blok -1, 48990 Web Adı: fenixistanbul.com Tel: 0549 790 18 06 Konum için tıkayın.

Zuma

Zuma Yalıkvak’ın kaliteli mekanlarından biri. Buradaki gün batımı çok iyi. Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Caddesi Yalıkavak No:36, Palmarina, 48990 Web Adı: zumarestaurant.com Tel: (0252) 385 48 07 Konum için tıklayın.

Türkbükü Gece Kulüpleri & Barlar & Eğlence Mekanları

Türkbükü mekanlarının hemen hepsi çok pahalı. Ama yinede çok merak ediyorum diyenler varsa, aşağıdaki mekan önerilerine bakabilir.

Maçakızı

Maçakızı’nı bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ayran ve lahmacun’un 75 lira olduğu yer dersem şıp diye hatırlarsınız bence. Bu haber günlerce konuşulmuştu. Hatta anahaber bültenlerine bile çıkmıştı. Şimdilerde fiyatlar nasıl bilmiyorum ama Maçakızı hala Bodrum’un en pahalı ve en ünlü mekanlarından biri. Adres: Göltürkbükü Mahallesi, Keleş Hanım Cd. No:27, 48483 Konum için tıklayın.

Sess Türkbükü

Adres: Göltürkbükü Mahallesi, Göktürkbükü mah, 48483 Tel: (0252) 377 59 77 Konum için tıklayın.

Miam Restoran

Adres: Menemene, Atatürk Cd. No:51, 48400 Tel: (0252) 377 56 12 Konum için tıklayın.

Off Gümüşlük

Gümüşlük’ün keyifli mekanlarından bir diğeri de Off Gümüşlük. Mekan hem şık hem de canlı müzik performansları çok iyi. Adres: Gümüşlük Mahallesi, 1120. Sk., 48970 Tel: 0538 921 53 54 Konum için tıklayın.

Jazz Cafe

Kaliteli canlı müzik dinleyebilirsiniz. Ambians, yemekler ve kokteyller güzel. Adres: Karakaya Mahallesi, 1120. Sk., 48970 Tel: 0539 322 81 89 Konum için tıklayın.

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum tek bir yerleşim yeri olmadığından dolayı çok fazla gezilecek yer var. Bodrum’da Gezilecek Yerler Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi ve Zeki Müren Sanat Evi ile sınırlı değil.

Bodrum’u bölge bölge nasıl gezebiliriz? Nerede neyi görmek gerekir? Hepsini Bodrum’da Gezilecek Yerler Rehberinde anlattım.

Bodrum’daki Plajlar ve Koylar

Bodrum gezi rehberi
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da plaj sayısı çok fazla.  Karaincir, Akyarlar, Yahşi ve Bitez sahilleri keyifli plajlarla dolu. Cennet Koyu’nu çok tavsiye ederim. Suyun rengi inanılmaz. Hem ulaşımı kolay. Yüzmekten en çok keyif aldığım yerlerden biri burası oldu.

Kargıcak Koyu Bodrum‘un merkezine uzak ama denizi muhteşem. Bodrum’dan Akyaka’ya doğru bir yolculuk yapma düşünceniz olursa, Kargıcak Koyu’na uğrayabilirsiniz.

Bodrum’da plajları ve koyları ayrı bir yazıda listeledim. Tüm bilgilere erişmek için Bodrum’daki Plajlar ve Koylar yazısına tıklayın.

Bodrum’da Etkinlik & Festivaller

Gündoğan Gezilecek Yerler
Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da diğer tatil yerlerine göre daha fazla etkinlik bulabilirsiniz.. Bodrum’da ilk önereceğim etkinlik, antik tiyatroda güzel bir konser yakalamak. Hem antik tiyatronun o güzel havasını solumak hem de tatilinizi taçlandırmak için konserlerini mutlaka takip edin. Biletix’te tüm konserlerin bilgilerini bulabilirsiniz.

Aralık- Ocak

Mandalina Festivali, Bodrum’un en güzel festivallerinden. Bu festivalde, sizinde tahmin edeceğiniz üzere, mandalina ile yapılmış her türlü yiyeceği bulmak mümkün. Mandalinalı peynir, mandalina reçeli her ne ararsanız. Mandalina Şenliği, Bodrum’un Ortakent, Bitez ve Turgutreis mahallelerinde gerçekleştiriliyor. Aralık ayının son günlerinde Bodrum’da olursanız, bu festivali yakalayabilirsiniz. Festivalin tahmini gerçekleşme zamanı 29-30 aralık gibi. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Şubat

Sucuk Şarap Festivali, şubat ayında Gündoğanda gerçekleşen geleneksel bir festival. Kışın ortasında nefis bir plaj partisi arayanlar bu festivali kaçırmasın. Güncel bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Mart

Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali,  peynir üretimi gezisi, atölyeler, panel, sergi, belgesel film gösterimi, kitap imza etkinlikleri ile dört günlük bir ekogastronomi şöleni sunan bir festival. Bilgi için tıklayın.

Nisan

Global Run Bodrum Yarı Maratonu, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile daha büyük hayalleri gerçekleştirmek için yapılıyor. Sloganları ise “Parıltı için herkes Bodrum’a koşuyor seni de bekliyoruz.”

Maratonun amacı; görmeyen, az gören ve görmenin yanı sıra başka engelleri de olan çocukları doğumlarından, eğitimleri tamamlanana kadar her alanda yaşıtlarıyla aynı seviyeye getirmek. Bilgi için tıklayın.

Mayıs

Bodrum’un mayıs ayı festivalleri: Pedasa Festivali, Uçurtma ile Farkındalık Festivali, Ortakent Yahşi Bahar Festivali, Uluslarası Bodrum Dans Festivali.

Haziran

Bodrum’un haziran ayı festivalleri: Modern Dans Festivali, Summer Tango Fest, VivaFest Bodrum Salsa Festivali, MindBody Festival Bodrum

Temmuz

Bodrum’un temmuz ayı festivalleri: Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Chill-Out Festival Bodrum, Rock festivali.

Ağustos

Müzik Festivali, çok keyifli bir organizasyon. Festival kapsamında çok fazla etkinlik yapılıyor. Etkinlik takvimlerini mutlaka inceleyin. Bilgi için tıklayın.

Eylül

Eylül, Bodrum’un en güzel zamanları. Hem hava çok güzel hem de Bodrum’un çok yoğun bir etkinlik programı var. Özellikle Caz Festivali’ni kaçırmayın.

Caz Festivali kapsamında çok çok güzel konserler yapılıyor. Etkinlikler yarımadanın çeşitli yerlerinde.  Bodrum Antik Tiyatro ve Off Gümüşlük etkinliklerin gerçekleştirildiği yerlerden bazıları. Ayrıntılı bilgi için resmi web sitelerine bakabilirsiniz. Bilgi için tıklayın.

Karya Kültür Sanat Derneği’nin (Karsanat) düzenlediği çok güzel etkinlikler var. Bilgi için resmi websitelerine bakabilirsiniz.

Dans Festivali, Salsa, Bachata ve Kizomba workshopları, yarışmalar, dans gösterileri, havuz ve plaj partileriyler dolu çok renkli bir festival. Bilgi için tıklayın.

Eylül ayında gerçekleşen diğer festivaller ise Deniz festivali, Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri, D-Marin Deniz Filmleri Festivali, Barok Müzik Festivali, SunSplash Music Festival.

Ekim

The bodrum Cup, Era Bodrum Yelken Kulübü’nün hayata geçirdiği, deniz meraklılarına ve profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği öğretip benimsetmek üzere 1989 yılında başlattığı bir organizasyon. Heyecan dolu yarışlar ve çeşitli etkinliklerle dolu keyifli bir festival. Bilgi için tıklayın.

Kasım

Bodrun Ultra Maratonu. Bilgi için tıklayın.
Gezi Rehberim burada bitti. Ancak Bodrum’a ait yazılarım devam edecek. Bu yazının altındaki yorum bölümünden her türlü soru, görüş ve önerilerinizi yazabilirsiniz. İnstagram’dan takip etmek isterseniz, instagram adresim : instagram.com/mutludusler/

https://www.instagram.com/p/BnN99F6nL7d/