• Menu
  • Menu

DOĞUM GÜNÜ HAZIRLIKLARI-PARTİ SÜSLERİ

Bebek sahibi olunca evimizde ne kadar çok kutlanacak gün oldu. Oğluşumun 1. yaş gününde yapmış olduğum hazırlıkları buradan yazmak istedim..Bebekleri için doğum günü yapacak olan annelere fikir olsun…

Partinin tüm detaylarını anlatmaya çalışacağım..Aklınıza takılan bir soru olursa, yazımın en altındaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Her şeyden önce partinin temasını belirlemek gerekiyor.Ben bunun için pintereste çok araştırma yaptım.İlk belirlediğim tema Elma idi.Ama daha sonra bu temanın kız bebekler için daha uygun olduğuna karar verdim ve fikrimi değiştirdim.(İleride bir kızım olursa,Bu temayı değerlendirebilirim  sanki 🙂 )

Sonra, neden balon olmasın ki dedim.Tüm çocuklar balonlara bayılır. Öyle ki bebeklerin bile hemen dikkati çeker. Hem ben balonun mutlulukla bir ilişkisi olduğuna inananlardanım. 🙂 İşte bu şekilde kararımı verdim.

Parti süslerimiz:  

1 yaş çerceve

Öncelikle, aşağıdaki 1 yaş çerçevesiyle başladım doğum günü hazırlıklarına. Pinterestte görmüştüm bu fikri. Çok hoşuma gitmişti.

Gelelim bu çerçevenin nasıl yapıldığına. Gerekli malzemeler:

  • 50X70’lik açık mavi karton
  • Uhu yapıştırıcı
  • Çift taraflı bant
  • Beğendiğiniz 12 fotoğraf

Ben çerçevede beğendiğim 12 fotoğrafı kullanmıştım. Sizler bebeğinizin aylık fotoğraflarını da kullanabilirsiniz.1 aylık foto, 2 aylık foto gibi… , 12 ayı için 12 adet fotoğraf olmuş olacak.

Yapılışı ise şöyle: 12 adet fotoğrafı şekildeki gibi yerleştirip, uhu ile yapıştırın. Daha sonra bu resimli çerçeveyi çift taraflı bant ile duvara yapıştırın.

Doğum günü sonrasında bu kartonu uygun bir çerçeveye koyup odasına asabilirsiniz. Ben öyle yaptım. İlerisi için çok güzel bir anı olacaktır.

 

Doğumgünü anı kartları

Yaş günleri için çok özel bir hatıra. Yıllar sonra okumak çok keyifli olacaktır. Bu kartları da tasarımınızla birlikte, özalitçiye gidip, bastırabilirsiniz.

 Banner

Parti masamız için böyle bir afiş yaptırdım. İnternetten printable çıktılar alıp, özalitçide bastırabilirsiniz.

Printable örnekler için aşağıdaki siteyi inceleyebilirsiniz. Ya da Google ve Pinterestte araştırmalara yapabilirsiniz.

http://catchmyparty.com/

 Uçan balonlarımızı,parti temamıza uydurdum. Parti logomuzda, sarı, mavi, kırmızı balon olduğunda, balon seçimim de bu yönde oldu. Bu balonları da balonevi‘nden bu şekilde satın aldım. 2 gün kadar bu şekilde havada kalabiliyorlar. Daha sonrasında ise havası iniyor.

Pompomlar 

Partilerin vazgeçilmezi pompomları da kendim yaptım. Bu süsler partiye ayrı bir şıklık katıyor. Yapımı kolay ve de çok eğlenceli.

Pompomları yapmak için öncelikle pelür kağıdı almalısınız. Eminönü’nde parti malzemeleri satılan sokakta bulabilirsiniz. Bir demette 24 adet var. 8 tanesinden bir pompom oluyor. Ben turkuaz, sarı, kırmızı renklerde 3 demet almıştım.

İnternette birçok sitede nasıl yapıldığı ayrıntılı olarak anlatılıyor. Aşağıdaki sitelerden inceleyebilirsiniz..

http://hayatimdakidler.com/?p=140

http://elfony.blogspot.com.tr/2012/08/kagt-ponpon-yapm.html

http://zeynepharikalardiyarinda.blogspot.com.tr/2012/10/kagttan-cicekler-yapalm-hic-solmasnlar.html

 

Balonlar

Balonları ise, çift tarafı yapışkanlı bant ile tavana tutturduk. Balonların uçlarını rabant ile bağladık ki, görselliği artsın. Balonların parlak olanlarını seçmenizi tavsiye ederim. Daha şık duruyor.

 Su şişesi, parti peceteleri için etiketler ve Hediyelik çanta

Su şişesi ve peçeteler için etiketler hazırladım. Hediyelikler için kullandığım çantaları ise yine Eminönü’nden almıştım..

 

dogum-gunu-hediyelik

Fotoğraflı Yemek Büfesi

Sevdiğim fotoğraflardan bazılarını da, yemek büfemizdeki aynanın önüne astım. Mandal ve çerçeveleri Eminönü’nde bulabilirsiniz…

Parti menüsünü ise yine arkadaşlarım oluşturdular. Yapabilenler bir çeşit yiyecek ile geldi. Evimizde de oğluşumun halası çok lezzetli yiyecekler yaptı. Ben ise sadece doğum günü pastasını ve kurabiyeleri yaptım.

Doğum Günü Menümüz:

Menümüzde yer alan yiyeceklerin bazılarının fotoğraflarını da ekliyorum..

Patlıcanlı börek,

Kısır,

dogum-gunu-menusu-kisir-2

Volkan kek

Ispanaklı tatlı,

dogum-gunu-menusu-ispanakli-tatli-2

Tırtıl kurabiye

dogum-gunu-menusu-tirtil-kurabiye-2

Islak kurabiye(browni kurabiye)

Havuçlu toplar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.