Bebek sahibi olunca evimizde ne kadar çok kutlanacak gün oldu. Oğluşumun 1. yaş gününde yapmış olduğum hazırlıkları buradan yazmak istedim. Bebekleri için doğum günü yapacak olan annelere fikir olsun.

Partinin tüm detaylarını anlatmaya çalışacağım. Aklınıza takılan bir soru olursa, yazımın en altındaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bu yazıda hem parti süslerinin nasıl yapıldığından hem de diş buğdayı ve 1 yaş doğum günü partilerimizin nasıl geçtiğinden bahsettim.

Her şeyden önce partinin temasını belirlemek gerekiyor. Ben bunun için pinterest’te çok araştırma yaptım. İlk belirlediğim tema Elma idi. Ama daha sonra bu temanın kız bebekler için daha uygun olduğuna karar verdim ve fikrimi değiştirdim.(İleride bir kızım olursa, bu temayı değerlendirebilirim  sanki 🙂 )

Sonra, neden balon olmasın ki dedim. Tüm çocuklar balonlara bayılır. Öyle ki bebeklerin bile hemen dikkati çeker. Hem ben balonun mutlulukla bir ilişkisi olduğuna inananlardanım. 🙂 İşte bu şekilde kararımı verdim.

Doğum Günü Parti Süsleri Nasıl Yapılır

1 yaş çerceve

Öncelikle, aşağıdaki 1 yaş çerçevesiyle başladım doğum günü hazırlıklarına. Pinterest’te görmüştüm bu fikri. Çok hoşuma gitmişti.

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Gelelim bu çerçevenin nasıl yapıldığına. Gerekli malzemeler:

  • 50X70’lik açık mavi karton
  • Uhu yapıştırıcı
  • Çift taraflı bant
  • Beğendiğiniz 12 fotoğraf

Ben çerçevede beğendiğim 12 fotoğrafı kullanmıştım. Sizler bebeğinizin aylık fotoğraflarını da kullanabilirsiniz.1 aylık foto, 2 aylık foto gibi… , 12 ayı için 12 adet fotoğraf olmuş olacak.

Yapılışı ise şöyle: 12 adet fotoğrafı şekildeki gibi yerleştirip, uhu ile yapıştırın. Daha sonra bu resimli çerçeveyi çift taraflı bant ile duvara yapıştırın.

Doğum günü sonrasında bu kartonu uygun bir çerçeveye koyup odasına asabilirsiniz. Ben öyle yaptım. İlerisi için çok güzel bir anı olacaktır.
Doğum Günü Anı Kartları

Yaş günleri için çok özel bir hatıra. Yıllar sonra okumak çok keyifli olacaktır. Bu kartları tasarımınızla birlikte, özalitçiye gidip, bastırabilirsiniz.

çift taraflı bantla balon yapıştırma
Banner

Parti masamız için böyle bir afiş yaptırdım. İnternetten printable çıktılar alıp, özalitçide bastırabilirsiniz.

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Printable örnekler için aşağıdaki siteyi inceleyebilirsiniz. Ya da Google ve Pinterest’te araştırmalara yapabilirsiniz.

http://catchmyparty.com/

Uçan Balonlar

Uçan balonlarımızı parti temamıza uydurdum. Parti logomuzda, sarı, mavi ve kırmızı balon olduğundan, balon seçimim bu yönde oldu. Bu balonları  balonevi‘nden bu şekilde satın aldım. 2 gün kadar havada kalabiliyorlar. Daha sonrasında ise havası iniyor.

Pompomlar

Partilerin vazgeçilmezi pompomları kendim yaptım. Bu süsler partiye ayrı bir şıklık katıyor. Yapımı kolay ve çok eğlenceli.

Pompomları yapmak için öncelikle pelür kağıdı almalısınız. Eminönü’nde parti malzemeleri satılan sokakta bulabilirsiniz. Bir demette 24 adet var. 8 tanesinden bir pompom oluyor. Ben turkuaz, sarı, kırmızı renklerde 3 demet almıştım.

çift taraflı bantla balon yapıştırma
çift taraflı bantla balon yapıştırma

İnternette birçok sitede nasıl yapıldığı ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Balonlar & Çift Taraflı Bantla Balon Yapıştırma Nasıl Yapılır?

Balonları ise çift tarafı yapışkanlı bant ile tavana tutturduk. Balonların uçlarını rabant ile bağladık ki, görselliği artsın. Balonların parlak olanlarını seçmenizi tavsiye ederim. Daha şık duruyor.

 Su şişesi, Parti Peceteleri için Etiketler ve Hediyelik Çanta

Su şişesi ve peçeteler için etiketler hazırladım. Hediyelikler için kullandığım çantaları ise yine Eminönü‘nden almıştım..

çift taraflı bantla balon yapıştırma
Fotoğraflı Yemek Büfesi

Sevdiğim fotoğraflardan bazılarını yemek büfemizdeki aynanın önüne astım. Mandal ve çerçeveleri Eminönü’nde bulabilirsiniz.

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Parti menüsünü ise yine arkadaşlarım oluşturdular. Yapabilenler bir çeşit yiyecek ile geldi. Evimizde de oğluşumun halası çok lezzetli yiyecekler yaptı. Ben ise sadece doğum günü pastasını ve kurabiyeleri yaptım.

Doğum Günü Menüsü

Menümüzde yer alan yiyeceklerin bazılarının fotoğraflarını ekliyorum..

Patlıcanlı börek,

Kısır,

dogum-gunu-menusu-kisir-2

Volkan kek

Ispanaklı tatlı,

dogum-gunu-menusu-ispanakli-tatli-2

Tırtıl kurabiye

dogum-gunu-menusu-tirtil-kurabiye-2

Islak kurabiye(browni kurabiye)

Havuçlu toplar

Balon Temalı Doğum Günü Partisi – Kaan Emir 1 Yaşında

Zaman hızla aktı geçti ve oğluşum 1 yaşında oldu. Ben tabi her anne gibi 1. yaş gününe çok özendim. Yaş günü partisi için detaylı hazırlıklar yaptım.

Haftalar öncesinden temayı belirledim. Belirlediğim temaya uygun nasıl pasta ve kurabiyeler yapabilirim arayışına girdim internette. Böyle parti hazırlıklarıyla uğraşmayı seviyorum. Keyif alıyorum:) Ama bir o kadar da yoruluyorum tabi. Özellikle karar verme aşaması insanı daha da çok yoruyor. Ama olsun. Keşke bütün yorgunluklar böyle olsa, değil mi?…

Gelelim partimize. Neler yaptık, Nasıl geçti?

Doğum günü partimizi evimizde yaptık. Temamız balon olduğundan her yeri rengarenk süsledik. Partimizin başında oğluşun çok uykusu vardı. O yüzden pek huysuzdu. Pastamızı kesip, fotoğraf ve video çekimi yaptıktan sonra oğluş uyudu. Tüm parti boyunca da uyanmadı 🙂

Tabi biz o arada bol bol sohbet edip, eğlendik. Uyandığında ise keyfi gayet yerindeydi. Dolayısıyla daha güzel fotoğraflar çekilebildik. Sonrasında ise 1. yaş günlerinin olmazsa olmazı Cake Smash‘i yaptık. Her şey istediğim gibi oldu. Çok şükür.

Oğluşum, Aşkım ve Ben
Minik Aşkım Kaan Emir

Doğum günü pastamız. Pastayı yine ben yaptım tabi 🙂

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Butik 1 yaş kurabiyelerimizi temamıza uygun olarak hazırladım.

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Oğlumun fotoğraflarından “1” şeklinde bir çerçeve hazırladım. Bunu hazırlamak çok keyifliydi 🙂

1-yas-fotograf-cerceve-1

Etiketli su şişeleri ve etiketli peçeteler…

 

Misafirlerimizin hediyeliklerini koymaları için hazırladığım çantalar….İçinde, Makarna Lütfen‘den sipariş ettiğim hediyelik erişte paketi ve benim yaptığım şeker hamurlu 1 yaş kurabiyeleri vardı .

Oğluş için hazırladığım anı kartları. Misafirlerimiz bu kartlara Kaan Emir’in yıllar sonra okuması için notlar yazdılar. Bu  da oğlum için şık bir anı oldu…

Evimizin salonu. Evimizi bu şekilde rengarenk balon ve pompomlarla süsledik. Çocukların çok hoşuna gitti.

dogum-gunu-balon-susleme

Uçan balonlarımızı da parti logomuza uydurdum 🙂

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Yiyecek Büfemiz. Büfemizi yine sevdiğim fotoğraflarla süsledim. Güzel bir anı köşesi oluşturdum.

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Diş Buğdayı Parti, Pasta, Konsept, Süsler ve Hediyelikler

Kaan Emir’in diş buğdayı partisini yaptık. Oğlum 6,5 aylık olduğunda ilk dişlerini çıkardı. Sanıldığı kadar zorlu bir süreç olmadı bizim için. Bu konuda biraz şanslıyız galiba 🙂

İlk dişinin çıktığını farketmemizle beraber parti hazırlıklarına başladım. 25 gün sonra partimizi gerçekleştirdik. İşte partimizin detayları…

Diş Buğdayı Parti Masası

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Diş Buğdayı Pastası

Diş buğdayı pastamız anne elinden 🙂 Daha önce günlük gerçekleştirilen pasta kursuna katılmıştım. Sonrasında arkadaşlarımın bebekleri için pastalar yaptım. Bu sayede kendimi geliştirme fırsatım oldu. O yüzden oğlumun her doğum gününde pastasını ben yapacağım inşallah..

Hediyelik Diş Buğdayı Kurabiyeleri

Diş kurabiyeleri de anne elinden tabi ki. Diş kurabiye kalıbıyla kurabiyelerimi yaptım. Beyaz şeker hamuruyla kapladım. Ve üzerine sarı fiyonk koydum.

Kuplarda Diş Buğdayı

Hediyelik Bebek Kolonyaları

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Bebek kolonyası fikrini pek sevdim. İnternette parti fikirleri ile ilgili araştırma yaparken böyle bir şeyle karşılaştım. Bende yapmak istedim. Kolonya şişelerini internet üzerinden sipariş verdim. Şişelerin üzerindeki etiketleri, tasarımcı bir arkadaşım çizdi. Özalitçiden çıktılarını aldım. Şişelere johnson’s baby bebek kolonyasından  koydum.

Etiketli Su Şişeleri

Etiketli Parti Peçeteleri

Veee pastamızın kesilmiş hali 🙂

çift taraflı bantla balon yapıştırma

Paylaşmak Güzeldir

Author

Write A Comment