• Menu
  • Menu

GAZİANTEP GEZİSİ

Hatay-Gaziantep gezisi için, Şubat 2012’de almıştık uçak biletlerimizi. Ve büyük gün  geldi çattı. 8 aralık cumartesi günü, sabah 5.40 uçağı ile Hatay’a gittik. Vardığımızda saat  7 olmuştu. Hava nispeten iyiydi. Aralık ayı olmasından dolayı biraz soğuktu. Ama yağış yoktu.

Hava limanında hemen araba kiraladık. Ve düştük Gaziantep yollarına. Yaklaşık  2,5 saat sonra Gaziantep’teydik.Öncelikli olarak otelimize gittik.Tilmen otelde 4 kişilik rezervasyonumuzu önceden yapmıştık. 2 kişilik oda  fiyatı 110 TL. Otel temiz. Biz beğendik. Ve de memnun kaldık. Eşyalarımızı otele bıraktık.Arabayı da otelin otoparkına  bırakıp,şehri dolaşmaya başladık.

GAZİANTEP KAHVALTISINDA  NE YENİR?

Henüz kahvaltı yapmamıştık. O yüzden ilk durağımız, Metanet Beyran salonu oldu.

metanetbeyran

Beyran, Antep’e özgü bir çorba çeşidi. Gayet doyurucu bir çorba. İçinde çok iyi pişirilmiş et ve pirinç var. Biz sevdik bu çorbayı. 🙂

Daha çorbamızı içerken, bir sonraki durağı konuşmaya başlamıştık bile.Sonraki durağımız meşhur katmer ustası, Katmerci Zekeriya oldu.

katmer

Bu yöredeki katmer, kaymak ve fıstık ile yapılıyor. Bi tür tatlı diyebiliriz. 4 kişiye, 2 tane katmer fazlasıyla yetti. Çaylarımızı içtik. Müthiş rahatlamıştık. Çünkü bu katmer bambaşka bişey. Çok beğendik. 🙂

Sonrasında Eski Antep’i gezmeye başladık. Her taraf çarşı ve han. Küçük esnafın çokluğu dikkatimizi çekti. Ticaret fazlasıyla gelişmiş bu şehirde. Gezerek ünlü Tahmis Kahvesine geldik. Burada menengüç kahvesi içilirmiş. Menengüç kahvesinin tadı biraz acı olduğundan, biz onu tercih etmedik. Türk kahvesi söyledik sadece.

Tahmis_kahvesikahve
Kahveden çıktık,Ve soluğu Çelebioğulları baklavada aldık.
baklava

Muhteşem baklavaları tatma zamanı gelmişti. Hepsi güzel görünüyordu. Hemen istediğimiz baklavalardan söyledik. Ve yemeğe başladık. Bu muhteşem bir tat. 🙂

Uçağa yetişmek için erken kalktığımızdan, hepimizde bir yorgunluk vardı. Otele gidip biraz uyuyalım dedik. akşam yemeği için uğrayacağımız adres tabi ki de İmam Çağdaş’tı.

Otelde biraz dinlendikten sonra, bakır çarşısını gezdik. Alışveriş yaptık.

IMG_0555 IMG_0557

GAZİANTEP YEMEKLERİ

Ve gezerek İmam Çağdaş’ın yerine gittik. Aslında hiçbirimiz aç değildik. Ancak,bir daha ne zaman geliriz buralara diyerekten, yemek yemeğe hazırladık kendimizi. 😀 😀 😀 Burada yediğim yemekler çok lezzetliydi. Hiç aç olmama rağmen, herşeyden yedim.

Ortaya karışık kebap söyledik…
kebap

Tek kelimeyle harikaydı. Et çok iyi pişirilmişti.

Ali Nazik kebabı(alttaki fotoğraf) ise, bugüne kadar yediğim Ali Nazik kebaplarının en iyisiydi. Tamamını bitirdim.

ali_nazik

Ayrıca sofradaki diğer mezelerde çok güzeldi.

lahmacun pide

meze

Buradan çok memnun kaldık. O kadar çok yemek yedik ki. Biraz yürüyüş  yapalım, Yediklerimizi eritelim dedik. Tabi aklımız yine baklavada. 😀 😀 😀 Bu defa bir başka baklavacıya doğru yol aldık. Oraya gidene kadar baya yürüdük, Yeni Gaziantep’i gezmiş olduk bu sayede.

Aradığımız baklavacıyı bulduk. Koçak baklavada da baklavamızı yedik…

baklava_2

Yalnız buranın fiyatları biraz daha pahalı. Ayrıca lezzet açısından da bir fark göremedik biz. Çelebioğullarındaki baklavada gayet güzeldi. Koçak baklavadan çıkıp, yine gezerek, kaldığımız otelin önüne çıktık. Baktık saat daha erken, bir kafeye gidip çay içelim dedik.

Bu defaki durağımız Yeşilsu Cafe oldu. Ferah bir çay bahçesi. Çay ve Sahlep söyledik.

sahlep

Bu memlekette her şeyin içine fıstık katılıyor. Artık bundan eminim. 😀 sahlep bile fıstıklı geldi.

Güzel, keyifli bir gün oldu bizim için. Şehirde gezilecek çok fazla yer var. Mozaik müzesi, Kale, Hayvanat bahçesi gibi. Ancak biz buraları gezemedik, vaktimiz kısıtlı olduğundan. Bir daha ki geziye erteledik artık.

Ertesi günü, Hatay yollarındaydık. Devamı bir sonraki yazıda…. 🙂

 

Nimet

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 comments