• Menu
  • Menu

İSTANBULDA NADİDE BİR SEMT:KUZGUNCUK

Kuzguncuk, İstanbul’un nadide semtlerinden bir tanesi. Bakkalıyla, manavıyla, komşuluk ilişkileriyle bir bütün olan mahalle kavramı, Kuzguncuk’ta hala yaşıyor. Kuzguncuk, mimarisi iyi korunmuş, rengarenk cumbalı evleriyle cazibe merkezi olmaya hakediyor.

Biraz mahalle, biraz da köy havası var bu semtte. Hayat yavaş akıyor bir kere. Herkes herkesle sohbet halinde.  Kaan Emir ile beraber sokaklarda gezerken bir çok kişi ile sohbet ettik.

Eski ismi Kosinitza oln Kuzguncuk’ta farklı milletten insanlar bir arada huzur içinde yaşamışlar. Burada cami, kilise ve sinagogları yan yana görmek mümkün…

Kuzguncuk’a sahil tarafından geldiyseniz eğer Dilim Pastanesi‘nin hemen önünden semtin ana caddesi olan İcadiye Caddesi’ne giriş yapıyorsunuz. Cadde boyunca ilerleyerek, ilginizi çeken sokaklara girip dolaşın.

Kuzguncuk’un Tatlı Mekanları

Burada mütevazi tatlı mekanlara rastlamak pek muhtemeldir. Öyle güzel mekanlar var ki, hepsini bir günde deneyimlemek tabiki mümkün değil. Deneyimlediğim ve bir daha gidersem denemeyi umut ettiğim mekanları aşağıya yazıyorum.

Dilim Pastanesi:  İcadiye caddesinin girişinde yer alan bu mekan, semtin köklü adreslerinden. Buradan alacağınız yiyeceklerle, Çınaraltı Kafe’de bir masade oturup, çay eşliğinde boğazın keyfini çıkarabilirsiniz. Biz ilk öncelikle bu pastaneye uğradık. Çay içip, kahvaltılık bişeyler atıştırdık.

Ada Kafe: Bir aile işletmesi olan kafenin sahibeleri çok tatlı insanlar. Çok sevdim. Kahvaltı ya da kahve için uğrayabilirsiniz.

Kuzguncuk Botanik Bahçe : Şener Şen’in başrolünde oynadığı “Yol Ayrımı” Filmine evsahipliği yapmış olan bir botanik bahce. Yan tarafı da kafe olarak işletiliyor. Çiçeklere ilginiz varsa mutlaka uğrayan. Kafe tarafı biraz daha salaş ve antika objelerler dolu. Botanik bahçeyi, parkta tanıştımız bir teyze önermişti. Yoksa böyle bir yerden benim de haberim yoktu.

Çınaraltı Çay Bahçesi: Kuzguncuk otobüs durağının karşısında bulunan kafenin müdavimi çok. Kahvaltı için gelecekseniz erken davranmanızda fayda var. Boğaza karşı kahvaltı keyfi yapmak için ister kahvaltılıklarınızı evden getirin isterseniz de kafeden temin edin.

İsmet Baba Restoran: Kuzguncuk iskelesinde bulunuyor. Mezeleri meşhur.

Asude Çay Evi: Minik taburelere oturup, mahalle atmosferini yaşayabileceğiniz bir çay evi.

Asude Ev Yemekleri ve Çağ Kebabı: Ekmek teknesi dizisine ev sahipliği yapan mekanda iyi lezzetler bulabilirsiniz.

Kuzguncuk Balıkçısı : Balık çorbası, deniz mahsüllü yemekleri denemek isteyenler buraya uğrayabilir.

Betty blue: Güzel ev yemekleri, kurabiyeleri ve kahveleri için gelebilirsiniz.

Kafe La Mekan :Dekoruyla dikkat çeken bir kafe. Fotoğraf tutkunlarının da gözdesi haline gelmiş. Bir aile işletmesi olan bu mekanın en çok reçelleri öneriliyor.

Pita: Kahvaltılık ev yapımı ürünleriyle dikkat çeken bir mekan. Kuzguncuk gezisine kahvaltı ile başlayacaksanız burası çok iyi bir seçim olacaktır.

Nail Kitabevi Kafe: Kitapseverlerin mutlaka uğraması gereken bir mekan. Huzurlu bir ortamda, kitabınızı okurken kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kuzguncuk Bostan Cafe: Menüsü ve manzarası çok iyi olan bir kafe.

Metet Közde Döner: İstanbul’un en iyi 10 dönercisi arasına girmiş bir dönerci. Her daim kalabalık.  Öğlen yemeğini burada değerlendirebilirsiniz.

Çikolatacı Aziz bey: Çikolata ve kahve severler mutlaka uğrasın.

Lebosi: Ev yapımı çikolata atölyesi. Farklı aromada çikolatalar tadabileceğiniz bir dükkan.

Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk, Üsküdar yakınlarında bulunuyor. Biz Beşiktaş’tan vapur ile Üsküdar’a ulaştık. Minibüs ile sahil yolu boyunca ilerledik. 5-10dk’da kuzguncuk’a geldik. Dileyen, Üsküdar’dan sahil boyunca yürüyerek de ulaşabilir.

KUZGUNCUK Hakkında kısa kısa

Mahalle kültürünün hala korunduğu bu şirin semtte,

  • Mütevazi, küçük çaplı 3-5 masalık mekanlar var. Güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabilirsiniz.(istanbul fiyatlarına göre daha uygun)
  • Gezip, dolaşabilir, güzel fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz.
  • Geziye mola verip, tatlı mekanlarda bir kahve içebilirsiniz.
  • Kuzguncuk fırınına özel iyi dondurmaları tadabilir, akşam eve dönerken, sevdiklerinize acıbadem kurabiyesi ve sadece fındıktan(un içermiyor) yapılan kurabiyelerden götürebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.