Kapadokya Balon Turu Hakkında Herşey

Kapadokya balon turu fiyatları


Kapadokya’ya geldiniz ve balon turu yapmadıysanız, bu coğrafyayı gezmiş ve keyif almış sayılmazsınız bence. Kapadokya o kadar güzel ki; tarihi dokusuyla, doğasıyla muhteşem. Tabiki balon turlarıyla daha  bir güzel.

Sanırım Kapadokya denince akla ilk gelen şeyler balon uçuşları ve peri bacalarıdır. Öyle değil mi?  Kapadokya balon uçuşlarını denemeden,  kuş misali peri bacaları arasında dolaşmadan Kapadokya’dan dönmek olmaz.

Kapadokya balon  fiyatları yüksek. Biz başta çok tereddüt ettik fiyattan dolayı. Ama sonra binmeye karar verdik. İyi ki, iyi ki yapmışım dediğim bir deneyimdi. Eğer imkanınız varsa mutlaka değerlendirin.

Balona binmekten biraz korkuyordum açıkçası. Binebilir miyim? Kendimi kötü hisseder miyim diye. Ama hiç öyle olmadı. Baştan sona çok keyifli geçen bir yolculuktu.

Kapadokya Balon Turu

Balon Kalkış Alanına Gidiş

Kapadokya balon turu, sabahın erken saatlerinde yapılmakta. Balona binmek için sabahın 4.30’unda uyanmanız gerek.  Bir gün önceden anlaştığınız tur şirketi otele gelip sizi alacak. Direkt olarak kendi merkezlerine götürecek. Gecenin o saatinde Kapadokya’da tüm tur şirketlerinin araçları vızır vızır. Her sokaktan bir servis geçiyor.

Merkeze geldiğinizde tur ücretini ödemelisiniz. Burada mini bir kahvaltı yapabilirsiniz. Tur şirketi, basit kahvaltılıkları hazır etmiş oluyor.

Kapadokya balon turu hakkında kısa bir bilgilendirmenin ardından herkes hangi pilot ile uçacaksa, pilotun isminin yazılı olduğu servise bindirilip, balonların kalkış noktasına götürülüyor.

 Balonla Yolculuk

Biz alana geldiğimizde, bineceğimiz balon hazırlık aşamasındaydı. Ben 1-2 selfie çekeyim derken, balon hazır oldu.

kapadokya balon turu firmaları
mutluluk

Çok fazla bekleme olmadı. Balona, herkes tek tek bindikten sonra, pilot uçuş hakkında kısa bilgiler verdi. Çok espirililer bu arada, söylemeden geçmeyeyim 🙂

Bol kahkaha ve neşe içerisinde yükselmeye başladık. Balonların bir çoğu havalanmıştı. Bazıları ise yeni kalkış yapıyordu.

kapadokya balon turu saatleri

Pilot, rüzgarın yönüne göre çevreyi gezdiriyor. Kapadokya peri bacaları aşağıda, rengarenk balonlar dört bir yanınızda. Çok yavaş ilerleniyor. Uçuş esnasında herhangi bir sarsıntı olmuyor. Gayet sakin ve huzurlu bir ortam var.

kapadokya balon turu nerede yapılır
kapadokya balon turu nerede yapılır

 Kapadokya Balon Turu Ne Zaman Yapılır?

Günün her saati balon keyfi yaşamak mümkün değil. Uçuşlar, günün erken saatlerinde yapılıyor. Çünkü bu vakitlerde hava akımı daha kontrollü, dolayısıyla daha rahat ve dengeli bir uçuş gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca inişler de daha yumuşak oluyor.

Yılın her mevsiminde balon turu yapmak mümkün.

Kapadokya balon turu ne zaman yapılır
Kapadokya balon turu ne zaman yapılır

Kapadokya Balon Turu Güvenli mi?

Onca balon nasıl oluyor da çarpışmıyor. Hiç merak ettiniz mi? Balonların çarpışmasını önlemek için şöyle bir önlem almışlar: Pilot, hem kendi yer ekibiyle telsiz üzerinden görüşmeler yapıyor hemde o esnada havada olan balonları kullanan pilotlarla başka bir telsiz üzerinden iletişim halinde.

Kapadokya Balon Kazası” haberlerini duyduğunuzda, balon uçuşlarının çok güvensiz ve ilkel olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak şunu söylemeliyim ki, Sıcak Hava Balonları, tüm dünyada en güvenli taşıtlar olarak biliniyor.

Kapadokya balon turu güvenli mi
Kapadokya balon turu güvenli mi

Balon turunda sabit bir rota yok. Dolayısıyla iniş noktası belli değil. Bundan dolayı, aşağıdaki ekip araç ile sürekli olarak balonu takip ediyor.

İnişe geçmek istediğinde ise, bir süre alçaldık. Aşağıdaki ekipten biri havaya kum atıp, rüzgarın yönünü öğrendi. Ve bulunduğumuz konumun iniş için uygun olmadığına karar verildi ve biz tekrar havalandık.

Başka yöne doğru ilerlerken, aşağıdaki servis ekibi de bizimle birlikte ilerledi. Ve yeni bir iniş noktası belirlendi. İniş çok sert olmadığı için korkulacak bir durum oluşmadı.

Şampanya Partisi

Aşağıda bizi bir sürpriz bekliyordu. Balon iniş yaptıktan sonra şampanya patlatılıyormuş. Kaptan kısa bir konuşma yaptı Ve tatlı bir sohbet başladı.

kapadokya balon turu acenteleri
kapadokya balon turu acenteleri

Adımıza düzenlenen sertifikalarımızı aldıktan sonra fotoğraflar çekilip, servislerimize binerek tekrar otele döndük. Balon turundan memnun kalmamak pek mümkün değil. Kapadokya’ya yolu düşen herkese içtenlikle tavsiye ederim. Biz çok eğlendik 🙂

Bize göre, bir sabah balona binilmeli, başka bir sabah ise yine aynı saatlerde kalkılıp, havadaki balonlar seyredilmeli.

Kapadokya Balon Firmaları

Aklımda kalan bir kaç balon firması aşağıdaki şekilde. Biz Kapadokya Balloons ile uçtuk.

Kapadokya Balloons
Royal Balloon
Anatolian Balloons
Voyager Balloons
Skyway Balloons

Kapadokya Balon Turu Fiyatları Ne Kadardır?

Son olarak balon turu ücretleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Kapadokya Balon turu ücretleri 130-170 EUR arasında değişiyor. Balon turunda geçireceğiniz 1,5- 2 saatlik bir zaman için fiyatlar inanılmaz yüksek maalesef.

Balon turu Vlog-1:

 

Balon turu Vlog-2:

Kapadokya hakkındaki diğer yazılarım için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Kapadokya gezi notları

Bunu Sosyal medyada paylaşın...

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.