Sonunda bu büyülü şehre ayak basabildik. Hep aklımızdaydı. Kaan biraz daha büyüsün öyle gidelim dedik. Ama sanırım çok da fazla bekleyemedik. 2,5 yaşında bir çocukla Kapadokya’yı gezmek tabiki de hiç kolay olmadı 🙂 Ama olsun. Biz gidebildiğimiz yerleri büyük bir keyifle gezdik. Kapadokya gezimizde, gezmeyi çok seven arkadaşlarımız Burak ve Esra da çocuklarıyla birlikte bizimleydi. Geçen yıl, hep birlikte Mardin’e gitmiştik.O gezimiz de keyifli geçmişti. Yıllar yıllar önce ise ekibimiz 4 kişiydi. O zamanlar, sadece yeme-içme üzerine kurguladığımız  Gaziantep ve Hatay gezilerini yapmıştık. Dünyanın en güzel lezzet duraklarını birlikte keşfetmiştik.  Yani demem o ki, gezmeye gitmeden önce, gezi arkadaşlarını iyi seçmek lazım. 🙂

Peki, gelelim benim Kapadokya gezi notlarıma.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Aslına bakarsanız, yaz dışındaki her mevsim, Kapadokya’ya çok yakışıyor. Ben, kışı çok yakıştırıyorum mesela. Muhteşem kar manzaralı Kapadokya fotoğrafları  sizleri de cezbetmiyor mu?

Biz, ilkbaharda gittik. Zaten, genel olarak bahar aylarının tercih edilmesi öneriliyor. Özellikle 23 nisan-19 mayıs arası gitmek doğru bir tercih olabilir. Biz 29 nisan tarihinde gitmiştik. Öte yandan sonbaharda gitmek daha da keyifli olabilir. Özellikle bağ bozum şenliklerine katılım öneriliyor.

Kapadokya’ya Ulaşım

Kapadokya’ya, bulunduğunuz konuma göre hava yolu ya da kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Biz İstanbul’dan, Nevşehir’e hava yolu aracılığıyla ulaşım sağladık. 1 saatlik uçuşun ardından Nevşehir(Kapadokya) hava limanına ulaştık. Bu arada Kayseri hava limanı da tercih edilebilir. Ancak orası, Nevşehir hava limanına göre daha uzak kalıyor Kapadokya’ya.

kapadokya-havalimani

Hava limanına ulaştıktan sonra mutlaka araba kiralanmalı. Aksi durumda gezebilmek mümkün değil. Hatta uçak biletlerinin alındığı dönemde araba kiralama meselesini de halletmek çok akıllıca olur. Çünkü son anda araba kiralamak sıkıntı oluyor. Boş araç bulamıyorsunuz. Bizim son anda araba bulabilmemiz hiç de kolay olmadı 😀

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya bölgesinde çokça turist rehberliği yapmış olan bir arkadaşımız, Göreme’nin gezilecek bir çok noktaya yakın olduğunu söylemişti. O sebepten dolayı otelimizi Göreme’den seçtik.  Booking.com üzerinden otel araştırmalarımızı yaptık. Karar vermemiz 3-5 gün sürünce, haliyle beğendiğim oteller dolmuş oldu. Son anda Local Cave House  da yer ayarlayabildik.

kapadokya-otel

 

 

 Kapadokya’da Yeme-İçme

Kapadokya’da bize göre yeme-içme kültürü fazla gelişmemiş. Lezzetli yemek peşinde olmamak, beklentiyi fazla tutmamak lazım. Yine de gittiğimiz restoranların çoğundan memnun kaldık. Şimdi onlardan bahsedeyim.

İlk akşam Göreme merkezde, bir restoranda yemek yedik. Meşhur testi kebabından söylemiştik. Ama lezzet açısından beklentilerimizi pek karşılamadı. O yüzden restoran adı veremiyorum. Ama umuyorum ki, bu kebabı hakkını vererek yapan çok daha iyi restoranlar vardır. Testi kebabı nasıl oluyor merak ediyorsanız, aşağıdaki mini videomu izleyebilirsiniz.

 

İkinci gün akşam Ürgüp’te Şüküroğulları restoranda yemek yedik. Sipariş ettiğimiz yiyecekler gayet lezzetliydi. Burası 2-3 katlı büyük bir restoran. Menüleri oldukça geniş.

kapadokya-urgup-aksam-yemegi

 

Yemekten sonra,  Merkez Pastanesine geçtik. Dondurmaları şahane.

urgup-merkez-pastanesi-dondurma

 

Üçüncü gün ise Göreme’de, silk road cafe-restoran adlı bir mekanda gecenin 12’sinde yemek yedik. Şehirdeki çoğu restoran kapanmıştı. Burası da kapanıyordu. Bizim özel ricamızla, restoranı kapatmadılar ve bize özel bir sofra kurdular. Buradan çok memnun kaldık. Müşteriye yaklaşımları, yiyeceklerin lezzeti  süperdi. Geç saatte yemek yediğimizden çocuklar uyumuştu, dolayısıyla bol sohbetli, rahat bir yemek yiyebildik.
kapadokya-goreme-aksam-yemegi

İnternetten araştırdığım kadarıyla bazı lezzet durakları varmış. Nedendir bilinmez, biz buralara gitmemişiz. Belki sizler denemek istersiniz. 🙂

Ziggy Cafe, Muti, Kapadokya Sofrası, Seki Restaurant, Sacred House, Old Greek House, Lil’a Restoran, Seten Restoran

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da gezilecek o kadar çok yer var ki. Hepsini gezebilmek mümkün olmayabilir. Biz Ihlara vadisine gidemedik mesela. ve yine gidemediğimiz bir kaç kale daha var. Olsun, tüm bunlar bu coğrafyayı tekrar ziyaret edebilmemiz için birer bahanemiz olsun. Ben yıllar sonra tekrar gitmeyi çok istiyorum çünkü. 🙂

Gezilecek yerleri, bizim gezi planımıza göre yazacağım. Ben internet ortamında sıkı bir araştırma yaptığımdan gayet verimli bir gezi rotası çıkartmışım.

1.gün

Uçuşumuz öğlen gibiydi ve günü değerlendirebilecektik. Ancak  uçuştan 1 ay önce kadar, uçuş saatlerimiz değiştirildi. Dolayısıyla, Bizim Kapadokya’ya ulaşmamız akşam saatlerini buldu. Otele yerleşimin ardından, hemen Göreme Açıkhava Müzesi‘ne gittik.Müzenin kapanmasına yarım saat kadar vardı. Amacımız tabi ki,  müze kart çıkartmaktı. Sonrasında Göreme’de kısa bir gezintinin ardından, akşam yemeği ile günü sonlandırdık.

Müze kart demişken,Gitmeden önce mutlaka müze kart edinmekte yarar var. Ya da bizim gibi Kapadokya’ya ayak basar basmaz hemen kendinize bir müze kart çıkartın. Çok önemli.  Müze kart buradaki hemen hemen her müzede geçerli. Bu sayede ücret ödemeden müzeleri gezebiliyorsunuz.

2.gün

Bugünün gezi planı oldukça yoğundu. En çok yorulduğumuz gün oldu sanırım. Çıkış noktamız Göreme olduğundan gezilecek yerlere ulaşmamız hiç sıkıntı olmadı.

 • Avanos : Bizim ilk durağımız Avanos oldu. Burada çanak-çömlek atölyelerini gezdik. Çömlek yapımını deneyimledik. El yapımı muhteşem ürünlerin olduğu dükkanlarda gezindik. Süzme yoğurt yapmak için üretilen çömleklerden ve toprak cezvelerden satın aldık.

kapadokya-avanos-comlek

 • Kızılırmak

Kızılırmak, Avanos’u ikiye bölüyor. Nehir kenarında çok keyifli çay bahçeleri mevcut. Ortam çok ferah. Köprü üzerinde yer alan sallanan köprüden geçmek oldukça eğlenceli. Özellikle köprü üstü kalabalıksa, sallantı daha da şiddetli oluyor. Yürümek zorlaşıyor.

 • Çavuşin Kilisesi

 

kapadokya-cavusin

Göreme – Avanos yolu üzerinde,  Çavuşin kasabasında yer alan bu kiliseyi de mutlaka ziyaret edin. Kiliseyi gezebilmek için  bilmem kaç adet merdiveni aşmanız gerek 🙂 Müze kartınız varsa ücretsiz gezebiliyorsunuz.

 • Paşabağ Vadisi – Peri Bacaları

Peri bacalarını en net şekilde gözlemleyebileceğiniz bir yer burası.Biz gittiğimizde oldukça kalabalıktı. Burada fazlaca zaman geçirdik. En çok turiste de burada rastladık.

Giriş ücretsiz.

kapadokya-pasa-bagi-peri-bacalari-1024x765

 

 • Zelve Ören Yeri

Sonraki durağımız Zelve ören yeri oldu. Burası da açık hava müzesi gibi. En eski yerleşim yerlerinden biri olarak gösteriliyor.Gezi parkuru oldukça büyük. Çocuklarla gezmek tabi ki biraz zorlu.

Müze girişinde yer alan gözlemecilerde bir dinlenme molası verebilirsiniz.

Giriş 10 tL. Müze kart ile ücretsiz.

 

kapadokya-zelve-oren-yeri-1024x765

 • Ürgüp Üç Güzeller

Burası bir Kapadokya klasiği. O sebepten burayı da gezi planınıza mutlaka ekleyin. Ürgüp üç güzeller, Nevşehir-Ürgüp yolu üzerinde yer alıyor. Ürgüp’e 1-2 km uzaklıkta.

Giriş ücretsiz.

urgup-uc-guzeller-peri-bacalari-1024x765

 

 • Ürgüp

Günü, Ürgüp’te tamamladık. Akşam gözüyle Ürgüp’ü gezdik. Keyifli bir akşam yemeği yedik.

3.gün

 • Göreme Açık Hava Müzesi 

Zamanın en önemli dini merkezlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Müzede bir çok kilise(Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise), manastır gibi yapılar mevcut. Bazı kiliselerdeki resimler çok etkileyici.  Burası oldukça büyük. Burayı bir turist rehberi eşliğinde gezmek gerek mutlaka. Bizim rehberimiz olmadığından biz de müze girişinde kiralanan kulaklı cihazlardan(audio guide)  aldık. Müzeyi gezerken, girdiğiniz yerde yazan numarayı, cihaza giriş yaptığınızda,orası ile ilgili bilgileri dinleyebiliyorsunuz. Bu şekilde gezmek çok keyifli oldu. Müzede yer alan kiliselerde fotoğraf çekmek,video kaydı almak ise yasak ve kesinlikle izin verilmiyor. Çünkü her odada bir amca nöbet tutuyor. 🙂
Müzede, Karanlık Kilise diye adlandırılan bölüme giriş yapmak için ise ekstra ücret(10TL) ödemek gerekiyor. Biz burayı ziyaret etmedik. Ama buranın da çok güzel ve özel olduğu söyleniyor.

Müzenin açılış – kapanış saatlerine değinmek gerekirse;
Nisan-Ekim Dönemi : Yaz Açılış Saati: 08:00 – Yaz Kapanış Saati: 19:00
Kasım-Mart Dönemi : Kış Açılış Saati: 08:00 – Kış Kapanış Saati: 17:00

Giriş 30TL. Müzekart ile ücretsiz.

 • Uçhisar Kalesi

Bölgenin en yüksek noktalarından biri.Biz sadece kalenin bulunduğu noktaya kadar geldik. İçeriye girmedik. Çünkü fazla yorulmuştuk. Bir de, gün bitmeden bir an önce yeraltı şehirlerini gezmek istiyorduk.

 • Kaymaklı Yeraltı Şehri:

Yeraltı şehriyle ilgili detaylı bilgileri ayrı bir blog yazısında yayınlayacağım.

 • Sunset Point

Otelden aldığımız, çevredeki turistik noktaları gösteren afişten  böyle bir yer olduğunu keşfettik. Ve güneş batmadan bu noktaya yetişmeye çalıştık. Başardık tabi ki 🙂

kapadokya-gun-batimi-sunset-point-1024x765

 

Uçsuz bucaksız bir manzara var burada. Ayrıca buradan sabahın erken saatlerinde gökyüzündeki balonları seyretmek de çok keyifli olabilir.

4.gün

 • Balon Turu

Kapadokya’daki son günümüzde ise balon turu yaptık. Detaylı bilgileri ayrı bir blog yazısında yayınlayacağım.

 • Ürgüp Alışveriş

Balon turunun bitiminin ardından otele döndük.Kahvaltımızı yaptık.Ve  Ürgüp’e geçtik. Gündüz gözüyle Ürgüp’ü gezdik. Alışveriş yaptık.

Eklemek İstediğim Diğer Notlar

Kapadokya’da  gezmeye zamanımızın yetmediği bir çok yer var. Dolayısıyla oralar ile ilgili notlar ekleyemiyorum blog yazıma. Onları da maddeler halinde sıralamak istedim ki,  belki sizler gezi rotanıza eklemek istersiniz. 🙂

Mustafapaşa (Sinasos),

Güvercinlik Vadisi,

Ihlara Vadisi,

Derinkuyu Yeraltı Şehri,

Devrent Vadisi.

 

 

 

Kapadokya hakkındaki diğer yazılarım için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Kapadokya’da balon turu

Kapadokya’da bir yeraltı şehri

Bunu Sosyal medyada paylaşın...

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.