Maşukiye kahvaltı yerleri ve alabalık tesisleriyle dolu küçük bir köy. Yemyeşil doğası ve mis gibi temiz orman havasından dolayı benim sevdiğim yerlerden biri.

Daha önce 2 kez Maşukiye’ye gitmiştim. Tüm bilgilerimi birleştirdim ve size güzel bir Maşukiye Kahvaltı Rehberi hazırladım. Bu yazıda Maşukiye nerede, Maşukiye’ye ulaşım, Maşukiye kahvaltı yerleri, restoran tavsiyeleri, Maşukiye otelleri, Maşukiye gezilecek yerler ve Sapanca kahvaltı yerleri hakkında bilgileri okuyacaksınız.. Her türlü soru, görüş ve önerilerinizi bu yazının altındaki yorum bölümünden veya instagram üzerinden bana yazabilirsiniz. İnstagramdan takip etmek isterseniz, şuradayım.

Maşukiye, küçük şelaleleri, akarsuları, ahşap evleri ve geniş bitki örtüsüyle kendisini hemen sevdiren yerlerden olsa da sezonda giderseniz, Maşukiye’yi sevemeyebilirsiniz. Çünkü Maşukiye’nin popülerliği iyice arttı ve birbiri ardına açılan tesislerle birlikte birçok kişi için haftasonu kaçamak noktası haline geldi.

Maşukiye Nerede

Maşukiye Kocaeli ilinin Kartepe ilçesine bağlı bir mahalledir. Kartepe’nin eteklerinde bulunur.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
maşukiye kahvaltı yerleri

Maşukiye Kartepe

Maşukiye Kartepe Kayak Merkezi yolunun üstünde yer alıyor. Eğer kayak mevsiminde Maşukiye’ye gitmek isterseniz, sabahın erken saatlerinde yola düşmenizi öneririm. Haftasonu Maşukiye yolları kalabalık olabiliyor. Özellikle Sömestr zamanı daha bir kalabalık.

Biz İstanbul Küçükçekmece’den 8.30 gibi yollara düştük. Pek trafiğe yakalanmadık. Birde gözünüz hep navigasyonda olsun. Yolun bazı bölümlerinde, yol bakım çalışmaları var. Navigasyon size farklı rotalar önerebilir.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
maşukiye kahvaltı yerleri

Sömestr tatilinde Maşukiye’ye gittiğimiz için kahvaltı sonrası Kartepe’ye çıkamadık. Maşukiye’den Kartepe Kayak Merkezi’ne araçla ulaşım süresi yaklaşık 35 dakika. Ancak sömestr zamanı olduğunda bu süre 3 saate kadar çıkıyor. Bu durumda sizde rotanızı bizim gibi Maşukiye Pazarı’na veya Sapanca’ya çevirebilirsiniz

Maşukiye’ye Ne Zaman Gidilir – Maşukiye Hava Durumu

Maşukiye her mevsim güzel. Kışın giderseniz, sobalı restoranlarda sıcacık bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında buralar hep yeşil ve gölgeli. Serinlik insanın içine işliyor. Yeşile bürünmüş doğa büyük huzur veriyor.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
maşukiye kahvaltı yerleri

Maşukiye’ye Nasıl Gidilir? – Maşukiye Yol Tarifi

Bazı yerleşim yerlerinin Maşukiye’ye olan uzaklığını aşağıyı bırakıyorum. Bu uzaklıkları Maşukiye Merkez Cami’sine göre yazdım. Maşukiye kahvaltı yerleri ve alabalık tesisleri Maşukiye Merkez’in üst tarafında. Yani Kartepe’ye doğru yol almanız gerekiyor. Maşukiye Merkez Camii’den yaklaşık 1-1,5 km sonra restoranların bulunduğu bölgedesiniz.

Maşukiye Sapanca arası 11,2 km. Yolculuk süresi yaklaşık 14 dakika.
Maşukiye Kartepe Kayak Merkezi arası 16,2 km.  Yolculuk süresi yaklaşık 32 dakika. Veya 18,3 km. Yolculuk süresi yaklaşık 34 dakika. (Maşukiye Camii’nden Kartepe’ye 2 adet yol var.)
Maşukiye İzmit(Kocaeli)arası 20,8 km. Yolculuk süresi yaklaşık 25 dakika.
Maşukiye İstanbul arası 127 km. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 43 dakika.
Maşukiye Bursa arası 155 km.Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 47 dakika.
Maşukiye Ankara arası 327 km. Yolculuk süresi yaklaşık 3 saat 16 dakika.

Maşukiye İçi Ulaşım

Maşukiye alabalık tesisleri ve kahvaltı yerleri birbirine çok yakın. Aracınızı restoranların park alanlarına park ettikten sonra yürüyerek her yeri gezebilirsiniz. Maşukiye Pazar Yeri farklı bir yerde. Onu Maşukiye Pazarı başlığı altında detaylandıracağım.

Maşukiye’de Ne Yapılır?

Birçok kişi Maşukiye’ye kahvaltı yapmak için geliyor. Ancak isteyen alabalık tesislerinde kiremitte alabalık da deneyebilir. Ya da sadece restoranların bahçelerinde yer alan masalarda oturup, demlik çay alabilirsiniz.

Maşukiye’de kahvaltı sonrası yapılacaklar arasında ATV turu ve zipline var. Zipline gidiş dönüş 2 tur için ücret 25 lira.

Maşukiye Kahvaltı

Maşukiye kahvaltı yerleri ve alabalık tesisleri nehir boyunca dizilidir. Maşukiye’deki tesislerin hemen hepsi büyük işletmeler. Her işletmenin bahçesi ve birden fazla restoranı var. Maşukiye’nin olayı kahvaltı veya kiremitte alabalık.
🔸Bahar ve yaz aylarında Maşukiye’ye kahvaltı için gelirseniz, dere kenarında veya üstündeki ahşap set ve köşk masalarını tercih edebilirsiniz.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
maşukiye kahvaltı yerleri

🔸 Kışın ahşap restoranların içinde sıcacık sobabaşı kahvaltıları var.
🔸Kaç kişiyseniz ona göre kahvaltı söylemeniz gerekiyor. Yani 3 kişi için 2 kişilik kahvaltı siparişini kabul etmiyorlar. Sanırım, sandalye başına göre fiyat hesaplamak istiyorlar. Geneli böyle. Farklı olan varsa, bu yazının altındaki yorum bölümüne yazabilir. Kahvaltı serpme şeklinde.
🔸Maşukiye kahvaltısı, demlik çay, sahanda yumurta, patates kızartması, sigara böreği ve diğer basit kahvaltılıklardan oluşuyor. Menemen ve muhlama için ayrıca sipariş vermeniz ve ücret ödemeniz gerekiyor.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri

🔸Kahvaltılar genel olarak güzel ancak aman aman bir yöresel kahvaltı asla değil. Buranın olayı zaten doğa ile iç içe olmak ve dinlenmek .
🔸En güzel yöresel ürünleri Maşukiye Pazarı’nda bulabilirsiniz.

Son olarak; aile işletmesi, mütevazi yer önerileriniz varsa, alırım. Küçük işletmeler her zaman favorim ve ilk tercihim😊 Maşukiye’de böyle bir mekana yıllar önce denk gelmiştim. Ama sonra kapanmış orası.

Maşukiye Kahvaltı Fiyatları

Kişi başı kahvaltı ücreti 40 TL. Bu ücret mekana göre değişiyor. Ortalama ücret 40- 50 lira arası.
Menemen 20 lira; Muhlama 25 lira.

Kahvaltının yanında gelen kapalı bardak sular ayrıca ücrete tabi. Bizim gittiğimiz yerde öyleydi en azından.

Maşukiye Kahvaltı Yerleri & Mekan Önerileri

Vadi Restoran

Bizim kahvaltı için tercih ettiğimiz yer burası. Ortamı gerçekten güzel. Personel güleryüzlü ve yardımsever. Vadi Restoran’ı kolaylıkla bulursunuz. Yeri çok merkezi. Rezervasyon şart değil. Biz rezervasyonsuz gittik. Yer bulmakta sorun yaşamadık. Ama bizden sonra çok gelen oldu. Tüm masalar doldu. Mekanın kendi otoparkı var.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
Maşukiye kahvaltı yerleri

Ayrıca servis çok hızlı. Ancak patates kızartması ve sigara börekleri soğuktu. Muhlamanın lezzeti fena değildi. Demlik çay, bal-kaymak ikilisi ve kızarmış ekmekler güzeldi.

Konum için tıklayın.

Saklı Bahçe

Vadi restoran’ın üst çaprazında bulunuyor. Kişi başı kahvaltı ücreti 45-50 lira arasında.

Kahvaltı için tercih edebileceğiniz diğer mekanlar:  Maşukiye Değirmen Restoran, Koru Restoran, Manolya Restoran, Çınaraltı Restoran.

Maşukiye Alabalık

Maşukiye’de hiç alabalık denemedik. Alabalık için Maşukiye Alabalık Tesisleri, Akasya Balık, Cansu Alabalık gibi mekanlara bakabilirsiniz.

Maşukiye Pazarı

Pazar gezmeyi çok severim. Özellikle yöresel yiyeceklerin satıldığı yurdum pazarları benim favorim.  Ürünü üreticiden almak, üreticiyle sohbet etmek ve onlara küçük de olsa bir destek sağlamayı çok önemsiyorum.

Eve dönüş yolundayken tesadüfen Maşukiye Pazarı’nı gördük ve alışveriş yapmak istedik. Maşukiye Pazarı küçük ancak birçok ihtiyacınıza cevap verebilecek nitelikte. Esanafı çok nazik ve yardımsever. Tezgahlarda satılan ürünler taze ve iyi kalitede.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
Maşukiye Pazarı

Bu pazar yerinde en çok ilgimi çeken şeylerden biri çeşit çeşit peynirlerin sergilendiği peynir tezgahı oldu. Buradan tulum peyniri, isli çerkez peyniri ve isli abaza peyniri satın aldık. Burayı kesinlikle öneririm.

Pazar yerinde çerkez peynirleri, balkabağı, kestane, ceviz, köy tavuğu, köy yumurtası, bitki çayları ve taze mevsim sebze, meyvelerini bulabilirsiniz.

maşukiye kahvaltı yerleri sapanca kahvaltı yerleri
Maşukiye pazarı

🔸Maşukiye Pazarı, pazar günleri Maşukiye içinde kuruluyor. Restoranların olduğu bölgede değil. Konumu Kartepe Çiçekçilik’in yanıbaşında.
🔸 Cumartesi günü Maşukiye’de olursanız, Kırkpınar Pazarı’da uğramayı düşünebilirsiniz.

Maşukiye Pazar Yeri’nin konumu için tıklayın.

Maşukiye’de Nerede Kalınır – Maşukiye Otelleri – Maşukiye Konaklama

Maşukiye küçük bir köy. O yüzden de daha çok küçük işletmeler yer alıyor. Maşukiye Otelleri arasında bungalov evler, pansiyon, butik otel seçenekleri var. Kayak mevsiminde Maşukiye’ye gelirseniz, Kartepe Otellerini tercih edebilirsiniz. Ancak ekonomik seçenekler için Maşukiye otelleri ideal.

Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye’nin doğası çok güzel. Burada sakin ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Etrafı keşfetmek isterseniz, Kartepe ve Sapanca Maşukiye’ye yakın gezilecek yerler.

Vaktiniz varsa, önce Kartepe’ye çıkın. Yol boyunca Sapanca Gölü manzarası size eşlik edecek. Sonrasında, Sapanca Gölü kıyısına inip; göl kenarında yürüyüş yapabilir veya gölde gezmek için deniz bisikleti kiralayabilirsiniz.

Sapanca Kahvaltı Yerleri & Restoran Önerileri

Sapanca Sakarya iline bağlı bir ilçe. Sapanca’da yapılacak çok şey var. Kahvaltı yerleri ve restoran önerileri de oldukça fazla. Yani Sapanca apayrı bir yazı olur. Sapanca için ayrı bir yazı yazacağım ancak o yazı hazır olana kadar aşağıdaki öneriler size çok fayda sağlayacaktır. Sapanca kahvaltı yerlerinin bazılarına özellikle yer vermek istedim. Maşukiye’den vazgeçerseniz, bu mekanlara bakabilirsiniz.

Çiftlik Restaurant

Çiftlik Restoran daha önce gittiğim ve çok beğendiğim bir yer. Alternatif bir yer ararsanız buraya bakabilirsiniz. Bu mekanın özellikle bahçesi çok güzel. Kahvaltısı yöresel.

Adres: Rüstempaşa Mahallesi, Hasanpaşa Mahallesi Meşeli No:17, 54600 Sapanca/Sakarya.
Tel: (0264) 592 68 97
Konum için tıklayın.

Eker Lokantası Sapanca

Çok lezzetli yemekler var burada. Etli, sebzeli yemekler ve yöresel yiyecekler gerçekten iyi. Ve hepsi uygun fiyatlı. Biz daha önce Sapanca’ya geldiğimizde burada yedimiz yemeklerden dolayı ertesi gün kahvaltı yapamamıştık. O kadar güzel yani.

Adres: Rüstempaşa Mahallesi, Mimar Sinan Cd. No:9, 54600 Sapanca/Sakarya.
Web: ekerlokantasi.com
Tel: (0264) 582 79 77
Konum için tıklayın.

Uğurlu Dükkan – Lucky Shop

Kıymetli el yapılı ürünlerin satıldığı çok tatlı bir dükkan. Burada hem alışveriş hem de kahvaltı yapabilirsiniz. Ya da sadece ev yapımı tatlılardan yemek ve nefis bir kahve içmek için  Uğurlu Dükkan’a uğrayabilirsiniz.

Adres: Soğuksu Mahallesi, Bağdat Cd., 54600 Sapanca/Sakarya.
Web: ugurludukkan.com
Tel: 539 609 1739
Konum için tıklayın.

Heinz – Heinz Ev Mantısı

Heinz, Çiftlik Restoran’a yakın bir konumda. İyi kahvaltıcılarından biri burası. Henüz deneme şansım olmadı benimde.

Adres: Rüstempaşa Mahallesi, Kırkpınar Evleri İçi Yolu, 54600 Sapanca/Sakarya.
Konum için tıklayın.

Beta Home Lake House Sapanca

Şömine başında güzel kahvaltılar yapabileceğiniz, sakin bir mekan. Kahvaltı için önceden rezervasyon şart. Konaklama için ideal adreslerden biri. Ayrıca sadece çay saati için de bu mekana gidebilirsiniz.

Adres: Rüstempaşa Mahallesi, Sahil Yolu Caddes No:222, 54600 Sapanca/Sakarya.
Web: betahomelakehouse.com
Tel: 0533 695 45 79
Konum için tıklayın.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Ailecek keyifli vakit geçirmek için ideal yerlerden biri burası. Orman içi güzel bir tesis. Tesis içinde kafe, restoran ve hediyelik eşyaların satıldığı bir dükkan var.  Dükkanda hediyelik eşyaların yanı sıra yerel ürünlerin satışı da var. Ancak fiyatlar pahalı. Kişi başı kahvaltı ücreti 70 lira.

Ayrıca doğa sporlarını yapabilme imkanınız da var burada.

Adres: İstanbuldere Mahallesi, Mahmudiye Mh Dereiçi Mevkii No 61, 54600 Sapanca/Sakarya.
Web: sopeli.com.tr
Tel: 0532 065 52 39
Konum için tıklayın.

Sapanca için diğer önerilerim

Sapanca Gölü kıyısındaki İskele Cafe Ve Restaurant’da balık yiyebilirsiniz. Mahmudiye Köyü ve Soğucak Köyü Sapanca gezilecek yerler arasında.

Maşukiye Kahvaltı Yerleri ve Sapanca Kahvaltı Önerileri Rehberi burada bitti. Daha önce edinmiş olduğum bilgileri de ekleyerek bu rehberi yazdım. Umarım sizlere çok faydalı olur.

İstanbul’a yakın başka kahvaltı yerleri ararsanız, Kilyos Kahvaltı yazıma bakabilirsiniz.

İnstagram’da varım. Oraya da beklerim.

https://www.instagram.com/p/Bs5JXt5n8FN/

Paylaşmak Güzeldir

Author

Write A Comment