Ormancı Türküsü hepimizin dilindedir. İyi biliriz. Ama hikayesini pek kimse bilmez. Bu blog yazımda, sizi bu acı türkünün hikayesine götürüyorum.

Yollarda olmayı severim. Dolayısıyla, yol üstünde mola vermeye değer yerler benim hep ilgimi çekmiştir. Bu bir lezzet durağı, iyi kahve adresi yada görülmesi gereken ama pek zaman gerektirmeyen bir yer olabilir.

Şimdi  size yol üstünde uğrayabileceğiniz ama çok da fazla zaman harcamayacağınız bir yerden bahsetmek istiyorum.

Adı, Belen Kahvesi. Muğla civarından geçtiyseniz bu tabelayı mutlaka hatırlarsınız .

Burası benim hep merak ettiğim bir yerdi. Nihayet bu sene uğrayabildik.

“AMAN ORMANCI, CANIM ORMANCI
KÖYÜMÜZE BIRAKTIN YOKTAN BİR ACI”

Dizeleriyle akıllarda yer eden Ormancı Türküsü’nün hikayesini yerinde öğrendik.

Ormancı Türküsü Hikayesi

Mustafa Şahbudak ve köy muhtarı Tevfik Cezayir çok yakın arkadaştır. Her akşam köy kahvesinde dama oynarlar. Bu ikilinin dosthane karşılaşması kahvedekiler tarafından çok sevilir. Bir temmuz akşamı yine iki arkadaş dama tahtasının  başına otururlar. Oyun esnasında “Sarı Mehmet” lakaplı  orman memuru Mehmet İn gelir. Kendisi sarhoştur. İlçeye bir evrak gönderimi için  muhtardan bekçiyi ister. Muhtar, bekçiyi veremeyeceğini söyler. Çünkü bekçinin seçim evraklarını götürmesi gerekmektedir.

Ormancının yumruğunu masaya vurmasıyla birlikte kavga çıkar. Köylüler kavgayı ayırmaya çalışsa da silahlar zaten ortaya çıkmıştır. Mustafa Şahbudak, arkadaşı Tevfik’i korumaya çalışırken yanlışlıkla arkadaşını vurur. Ormancı kaçar. Muğla Devlet Hastanesi’ne ulaştırılan Tevfik, hastanede hayatını kaybeder. Mustafa Şahbudak ise hapse girer.

Ormancı Türküsü Hikayesi

Bu acı hikayeyi, yıllar sonra Mustafa Şahbudak’ın bir yakını yazıp besteler. Zaman içinde türkü çok sevilir.  Belen Kahvesi, işte bu acı hikayenin yaşandığı yerdir.

OrmancıTürküsü

BELEN KAHVESİ’NDE NE YAPILIR

Belen kahvesine geldiğinizde;

  • Buradaki mini müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ormancı Türküsü nün hikayesini yerinde öğrenirsiniz. Müzeye giriş ücreti yok.
Müzenin Girişi
  • Bu tarihi kahvehanede yorgunluk kahvesi içebilirsiniz.  Kafede atıştırmalık yiyecekler de mevcut.
Belen Kahvesi’nin ovaya bakan manzarası

TARİHİ GEVENES KÖPRÜSÜ

Gevenes Köprüsü

Fotoğraftaki köprü ise tarihi gevenes köprüsü. Türkü’nün dizelerinde bu köprünün ismi de geçiyor. O yüzden biz de görmek istedik.  Köprü konum olarak Kahvehanenin çok yakınında.

NOT: Gevenes, Yatağan ilçesinin eski adıdır.

BELEN KAHVESİ’NE ULAŞIM

Muğla taraflarına gelirseniz, ana yoldan sapıp, bu güzel kahveye gelin. Dinlenin. Ve sonra tekrar yolunuza devam edin. Biz aynen böyle yaptık.

Belen Kahvesi’ne gelmek isterseniz,  Yatağan’ı geçtikten sonra (Muğla merkeze gelmeden önce) ana yoldan sapmanız gerekir. Yaklaşık 12dk’da ulaşabilirsiniz.

Bunu Sosyal medyada paylaşın...

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.