Göcek koylarını yazmaya devam ediyorum. Bu yazımın konusu, Osmanağa Koyu. Osmanağa Koyu, birçok Göcek koyu gibi bakir bir koydur. Daha önce blogumda bahsetmiş olduğum Ayten Koyu‘nun biraz ilerisinde yer alıyor.

Kendi özel aracınızla bu koya gidebilirsiniz. Yolları pek düzgün değil. Ancak bu dert olmamalı bence. Çünkü bu sayede güzelim koylar biraz bakir kalabiliyor. Maalesef ki  toplum olarak doğaya gereken saygıyı gösteremiyoruz. Ben o yüzden bu yolların hiç mi hiç düzgün olmasını istemiyorum.

osmanağa koyu, göcek koyları
Osmanağa koyu, Göcek koyları

Yollar zemin olarak iyi değil ama yolların bize sunduğu manzara muhteşem. Hem masmavi deniz hem de yemyeşil çam ormanları bu yolda seyredenlerin en güzel eşlikçisi oluyor. Bu sebepten de Osmanaga Koyu’na giderken mutsuz olmazsınız bence.

Göcek Osmanağa Koyu çok küçük. Etrafta herhangi bir tabela yok. Dolayısıyla koya gelip gelmediğinizi ilk etapta anlayamayabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerin Osmanağa Koyu olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz. Ayten Koyu‘nu geçtikten sonra, araçla ilerlediğinizde rahatça denize girebileceğiniz ilk yerdir burası. Ayrıca koyda bir de çeşme göreceksiniz. İsmi Osmanaga Çeşmesi‘dir.

Ayten Koyu‘nu okumak için tıklayın: Ayten Koyu – Göcek

Osmanağa koyu, Göcek koyları : Osmanaga Koyu’nun yoldan görünüşü

Denizin girişi taşlık. Yanınızda  deniz ayakkabısı olmasında fayda var. Ben buralarda denize girerken hiç deniz ayakkabısı kullanmıyorum. Ama ihtiyaç duyanlar olabilir diye, belirtmek istedim. Suyu berrak ve güzeldir.

Osmanağa koyu, Göcek koyları
Osmanağa koyu, Göcek koyları
Osmanağa koyu, Göcek koyları
Osmanağa koyu, Göcek koyları

Koyda herhangi bir işletme yok. Dolayısıyla buraya piknik yapmak için gelebilirsiniz.(Duş, soyunma kabini, WC bulunmuyor)

Bu koyun biraz ilerisinde “günlüklü” isminde bir koy daha var. Ancak burayı haritalarda göremezsiniz. İsterseniz, yürüyerek ya da aracınızla Günlüklü Koyu’na geçebilirsiniz.

Haritalardan bakarsanız, bu çevreye yakın “günlüklü” isminde başka bir plaj daha olduğunu görebilirsiniz. Hatta o plaja daha önce blogumda da yer vermiştim. O “günlüklü” ile bu “günlüklü” aynı yer değil. Karışıklık olmaması açısından özellikle belirtmek istedim.

Bahsettiğim Günlüklü Plajı‘nı okumak için tıklayın  Günlüklü Koyu – Fethiye

Göcek koyları : Osmanaga Koyu’ndan yürüyerek Günlüklü Koyu’na doğru

Günlüklü Koyu’nda çok fazla günlük ağacı var. Koyun girişi aşağıdaki fotoğraftaki gibi. Çok serin ve huzurlu buluyorum ben burayı.

Günlüklü Koyu, Osmanağa Koyu’na göre daha büyük. Dolayısıyla burada denize girilebilecek daha fazla alan var.

Göcek koyları Göcek koyları : Günlük Koyu’nun Girişi.

Kamp yapmayı seviyorsanız, yanınızda çadırınızı da getirebilirsiniz. Buralar bir kamping alanı değil. Ancak çok az da olsa çadır kuranlar oluyor. Özellikle Günlüklü Koyu’nda  çadır görebilirsiniz.

Göcek’te konakladığınız takdirde, eğer kaldığınız otelin bir plajı yoksa, yürüme mesafesinde denize girebileceğiniz bir plaj yoktur. En yakın halk plajı, 5 km mesafedeki inlice plajıdır. İnlice hakkında yazdıklarımı okumak için tıklayın. İnlice Koyu – Göcek

Paylaşmak Güzeldir

Author

1 Comment

  1. Merhaba, öncelikle web siteniz çok düzenli ve güzel olmuş ayrıca anlatımlar harika bir yere gideceğim zaman sizin sitenizden yazıları okuyup öyle gidiyorum. çok daha iyi oluyor teşekkürler.

Write A Comment