• Menu
 • Menu

Roma Gezi Rehberi : İtalya Roma Hakkında Tüm Bilgiler

Yurt dışında en çok görmek istediğin şehir neresi diye sorsalar, cevabım tek değil, iki şehir olur. Biri Roma;  diğeri ise Barselona. Barselona’yla henüz tanışmadık. Onu es geçiyorum şimdilik. Roma ile nihayet tanışabildik. Roma’yı gezip, görmüş olmak acayip bir mutlulukmuş. 🙂

İlk kez yurt dışına çıkacaklara, genel öneri Roma’dır. Çünkü Roma keyif alınacak en garanti şehirdir. Bir kere gezmesi kolaydır. Yemeklerden yana sıkıntı çekmezsiniz. Bizim kültürümüze yakındır. Ama en çok da yüzyıllarca ayakta kalmış bir ülkenin geçmişine yolculuk yaparsınız bu şehirde. Tarihe ve sanata doyacağınız bir seyahat olacaktır.

Biraz da bağımlılık yapan bir tarafı var ki, sormayın. Şimdi Roma Gezi Rehberi yazımı hazırlarken, yeniden o günlere geri dönüyorum. Özlediğimi hissediyorum.

Roma Hakkında

Eski bir Anglo-Sakson kehaneti şöyle der: “Colosseum ayakta kaldıkça Roma da yaşayacak, Colosseum yıkıldığında Roma da yıkılacak ve Roma yıkıldığında dünya da yıkılacak”

Roma denizden 35 km içeride, Tiber nehrinin çevresindeki 7 tepe üzerine kurulmuş.  Biliyorsunuz, İstanbul da 7 tepe üzerine kurulu bir şehirdir. Roma imparatoru Konstantin, İstanbul’a geldiğinde 7 tepeli yeni bir şehir istemiş ve İstanbul’u, Roma imparatorluğunun yeni başkenti yapmış. Bu sebepten dolayı İstanbul’un diğer adı yeni roma olarak da geçiyor.

Bütün yollar Roma’ya çıkar sözünü mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Bu söz, sadece bir mecaz değil. Antik çağlarda gerçekten de bütün yollar Roma İmparatorluğu’nun başkentinden yayılırmış. Dünyanın başkenti olarak görülen Roma, batıda Galya ve İspanya’ya; doğuda Mısır ve Anadolu’ya kadar uzanan  geniş bir imparatorluk olmuş. O yüzden Roma, ebedi kent olarak da bilinir. Ve farklı halkları içinde barındırmış.

Roma’da gezilecek yerlerle ilgili bilgiler için “Roma  Gezilecek Yerler ” yazıma bakabilirsiniz..

Roma Gezi Planı – Roma Seyahati Hazırlıkları

Bu içeriği ilk defa yurt dışına çıkmaya hazırlanan bir kişiyi temel alarak hazırladım. En temel bilgileri içermekle birlikte, daha önce çokça kez yurt dışına çıkmış birisi de Roma şehri hakkında kendine faydalı bilgiler bulabilecek.

Roma, sadece turistik gezi amaçlı değil, bir çok sebepten dolayı ziyaret edilmekte. Roma’da aşk başkadır diyenin Roma’ya seyahat sebebi Roma’da nikah ya da  Roma’da balayı. Ama her ne sebeple giderseniz gidin, Roma’yı çok seversiniz, hatta Roma’dan sonra Avrupa turu yapmak bile isteyebilirsiniz.

İtalya’ya gitmeden önce bilinmesi gerekenler nelerdir?  Roma gezi planı nasıl olmalı? Roma gezisi hakkında önemli bilgiler, Roma’da Nerede Kalınır ? , Roma’da Ne Yenir ? , Roma’da Gezilecek Yerler, Roma gezi turu, Roma’dan Ne Alınır ? Roma Şehir İçi Ulaşım, Roma’da Çekilen Filmler ve çok daha fazlası. İşte başlıyoruz…

Uçak Bileti

Roma uçak biletlerini hava yolu şirketlerinin kampanyalarını takip ederek çok uyguna getirebilirsiniz. Bir kişi gidiş-dönüş toplamda 400 -500 liraya bilet bulmak mümkün. Bu konuda en iyi kampanyaları yapan firma ise Pegasus. Her ay,  bilemedin 2 ayda bir kampanya oluyor. E-mail bültenlerine mutlaka üye olun.

Roma’ya uçak biletinizi aldınız. Şimdi beni neler bekliyor diyorsanız, okumaya devam

Pasaport

Pasaportunuzun geçerlilik süresini mutlaka kontrol edin. Biz pasaportlarımızı yeni çıkardığımız için bu konuda bir sorunumuz yoktu. Pasaport çıkarmayı düşünüyorsanız mutlaka 10 yıllık alın. Pasaport hakkında bilgi almak için tıklayın

Roma Konaklama – Roma Otelleri

Roma’da konaklama yapacağınız oteli rezerve edin.  Booking.com, dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılan bir otel arama sitesidir. Ve gayet de güvenilirdir. Buradan istediğiniz tarihlere göre rezervasyonunuzu yapın. Kredi kartı bilgilerinizi girerek rezervasyon yapıyorsunuz. Ama korkmayın, konaklama yapacağınız tarihe kadar kartınızdan para çekmiyorlar. İsterseniz rezervasyonu hiç bir ücret ödemeden iptal edebilir, yine hiçbir ücret ödemeden başka bir otele rezervasyon yapabilirsiniz.

Bir  de airbnb.com var. Bu site daha çok ev kiralamak isteyenler için uygun. Yurt dışında yine popüler bir kullanımı var. Ülkemizde de kullanımı yaygınlaşıyor. Ben özellikle, buradan ev kiralamak istedim. Çünkü çocuklu yaşamda ev ortamı daha rahat oluyor. Bir de yurt dışındayken daha lokal yaşamak istedim.

Benim gördüğüm kadarıyla, Termini civarı konaklama için en çok tercih edilen bölge. Çünkü burası Roma’nın tüm ulaşım ağlarının kilit noktasında. Ancak Termini’nin arka sokaklarına dikkat. Pek tekin değil. Ben Vatikan tarafında bir ev kiraladım. Vatikan tarafları çok nezih ve hoş.  

Vize

Roma’ya gitmek için Schengen vizesi almak şart. Seyahatinize 1 ay kala vize başvurunuzu yapmış olun. Aslında vizenin çıkması çok uzun sürmüyor. Genelde 1 haftalık süre veriliyor. Hatta benim vizem 1 günde çıkmıştı. Ama ne olur ne olmaz, kendimizi garantiye alalım.

İtalya için vize başvurularını aracı bir kurum yürütüyor. iData’nın websitesine girip, başvuru için gereken belgeleri görebilirsiniz. Tüm belgelerinizi topladığınızda, iData’nın websitesinden randevu alıyorsunuz. Randevu gününde tüm evraklarınız teslim edip, vizenin sonuçlanmasını beklemeye başlıyorsunuz.

Vize başvurusuna otel ve  uçak bileti rezervasyonlarının çıktılarını da mutlaka ekleyin. Hatta daha uzun vize alabilmek için daha ileri bir tarihe uçak bileti ve otel rezervasyonu yapıp, çıktılarını vize başvurusuna ekleyebilirsiniz. Uçak bileti rezervasyonunu ücretsiz olarak, kredi kartı bilgisi girmeden THY’den yapabilirsiniz. Otel rezervasyonunu booking.com üzerinden kredi kartı bilgilerinizi girerek ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Vizeniz sonuçlandığında, her iki rezervasyonu iptal etmeyi unutmayın.

Dil

Roma’ya gitmeden önce bir kaç italyanca kelime bilmek faydalı olur diye düşündüm. Hatta daha fazla kelime öğrenmek biraz konuşabilmek ise, hem eğlenceli hem de acayip bir özgüven sağlamaz mı? İtalya öğle bir ülke ki, mutlaka bir başka köşesine yine yolumuz düşecektir. O yüzden ben biraz italyanca kelime öğrendim. Bunun için telefonuma, duolingo uygulamasını indirdim. İngilizce bilenler için dil eğitimi sayfasına girerek italyancayı seçtim. ve pratik yapmaya başladım. Bu biraz oyun gibi, bulmaca gibi. Kesinlikle eğlenceli. İngilizce üzerinden italyanca öğrenmeye çalıştığım için ingilizce bilgimi de taze tutmuş oluyorum.

Roma’da devamlı karşınıza çıkacak bir kaç kelime

Piazza Meydan
Via Cadde
Ponte Köprü

 

Roma’da günlük konuşma dilinde işinize yarayacak bir kaç kelime

Merhaba Ciao
Evet/Hayır Si/No (si/no)
Günaydın Buon giorno ( bon joorno)
Hoşgeldiniz Prego
İngilizce biliyor musunuz Parla inglese (parla iinggleese)
Lütfen Per Favore (per favoore)
Teşekkür ederim Grazie (graatzie)

 

Sipariş verirken işinize yarayacak bir kaç kelime

Balık  del pesce
Bira  una birra
Kahve una caffe
Dondurma un gelato
Et delle carne
Süt del latte
Şeker dello zucchero
Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurt dışına çıkmadan önce bir harç ödemesi yapmak gerekiyor. Bu ödemeyi havalimanında yapabileceğiniz gibi bankalar üzerinden yapmak da mümkün. Ben hava limanında uğraşmamak için bankaya ödeme yapmıştım. Dekontunu pasaportumun içine koydum. Yurtdışı çıkış harcı ücreti 15 lira.

Roma Gezi Rehberi Kitap Önerileri

Biraz ülkelerin tarihine, kültürüne merakınız varsa ve kitap okumayı da çok severim diyorsanız size seyahat kitaplarını öneririm. Ben national geographic‘in hazırlamış olduğu Roma Rehberi‘ni almıştım. Roma gezi planı ve Roma gezilecek yerlerle ilgili bilgileri o kadar güzel anlatmışlar ki. Süper bir kitap.  Bir de Roma cep kitabı  almıştım. Ofise gidip gelirken metroda büyük bir keyif ve ilgiyle okudum hepsini.

Roma Online Rezervasyonlar

Vatikan Müzeleri‘ni ve Kolezyum‘un içini görmek isterseniz, biletlerinizi online almanızda fayda var. Bu sayede sıra bekleme derdinden kurtulursunuz. Biz Kolezyum’un içini görmeyi tercih etmedik. Vatikan için biletleri online satın aldık.

  *Vatikan Müzelerine Nasıl Bilet Alınır?

Vatikan Müzeleri’ne online bilet almak için Vatikan Müzeleri Bileti linkine tıklayın. İlgili linkten, ADMISSION TICKETS bölümünden ilerleyip, istediğiniz günü ve saati seçerek devam edebilirsiniz. Bilet e-mail adresinize düşecektir. Bileti print edip, yanınıza alınız. Müzeye seçtiğiniz saatte gitmelisiniz. Eğer daha erken giderseniz, içeriye almıyorlar.

Vatikan Hakkındaki ayrıntılı bilgilere Vatikan Gezi Rehberi yazımdan bakabilirsiniz.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir ? – Roma Hava Durumu

Roma'ya ne zaman gidilir
Roma’ya ne zaman gidilir

Bazı şehirlerin mevsimleri vardır. Bazılarının ise mevsimi olmazmış. Roma’nın mevsimi yok bence. Her daim gidilir. Ama en çok bahar ayları güzel. Yaz aylarında yoğun turist kalabalığından ve sıcaklardan dolayı gezmek keyifli değil.

Roma’nın iklimi ılıman. Enlem olarak İstanbul ile aynı. O yüzden İstanbul’daki hava durumu ile Roma’nın hava durumu çok çok yakın.

Gideceğiniz tarihler için hava durumunun nasıl olacağını kontrol etmeyi unutmayın. Biz gitmeden önce baktığımızda Roma yağmurlu görünüyordu. Yanımıza şemsiye alıp gitmiştik. 

Kasım ayının ilk haftası Roma’daydık. Hava muhteşemdi. Güneşli havada ince bir üst yetti. Ancak hava kararmaya başlayınca bir kazak ya da hırkaya ihtiyaç duyduk. Sadece 1 gün öğleden sonra yağmurlu oldu. Ama yağmura rağmen gezmek sandığım kadar zor olmadı. Hatta güzel bile oldu.

Valizinize, hava durumuna uygun kıyafetler ekleyin.

Roma’ya Nasıl Gidilir ?

Roma şehrinde 2 adet uluslararası havalimanı var. Fiumicino Havalimanı( Leonardo da Vinci), Roma’nın 30 km güneybatısında. Ve Campio Havalimanı şehrin güneydoğusunda.

İstanbul’dan Roma’ya uçabileceğiniz havayolu firmaları Turkish Airlines, Pegasus Airlines ve Alitalia. Bu firmalar Fiumicino Havalimanı’na uçuş gerçekleştirmekte.

Campio Havalimanı’na ise Ryanair, Wizz Air ve EasyJet  gibi firmalar uçuş düzenlemekte.

Roma Fiumicino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Fiumicino havalimanı’ndan, Roma’nın tüm ulaşım ağlarını barındıran Termini istasyonuna otobüs, taksi yada tren ile ulaşabilirsiniz.

Trenler(Leonardo Express)yarım saatte bir kalkarken, Termini’ye varış süresi 30 dakika. Kişi başı ücreti 14 EUR
Otobüsler yarım saatte bir kalkıyor. Şehre varışı 1 saati buluyor. Ücretleri ise 8 EUR
Taksilerin hava limanından şehir merkezine geliş ücretlerini sabitlemişler. 48 EUR

Otobüs ve tren biletlerini online satın alabilirsiniz. Otobüs bileti için  terravision , SitBusShuttle  linklerine; tren bileti için  LeonardoExpress linkine tıklayın. Biletleri havalimanındaki makinelerden ya da otobüsten satın almanız da mümkün.

Bizim otelimiz Vatikan tarafında olduğu için Vatikan’a direk servisi olan SitBusShuttle isimli otobüs firmasını tercih ettik. Bu firmanın otobüsleri hem Vatikan’a hem de Termini’ye gidiyor. Biletleri, havalimanına vardığımızda otobüsten satın aldık. 

Roma gezimiz bittiğinde hava limanına dönerken ise, metro ile Termini istasyonuna gittik. Termini’den tren ile havalimanına ulaştık.

Tren biletlerini Termini İstasyonu’ndaki bilet makinelerinden satın alabilirsiniz. Ki biz alamadık bir türlü. Makineler, 1 saat sonraya bilet gösteriyordu. Daha sonra PaperShop‘dan bilet aldık. Bilette saat belirtilmemiş. Gün içinde istenen saatte kullanılabiliyor. Bileti trene binmeden hemen önce trenlerin bulunduğu noktada yer alan validasyon kutularından geçirmeniz gerekiyor. Bu çok önemli. Elinizde bilet olsa bile eğer valide edilmemişse, geçersiz sayılıyor. Ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu arada otobüsler gayet konforlu, ancak trenin konforu da bir başka:)

Roma’da Şehiriçi Ulaşım

Roma Pass

Şehir içinde çok fazla ulaşım aracı kullanacaksanız ve bol bol müze gezerim diyorsanız, RomaPass isimli kartlardan satın almanız gerekir. Roma Pass’in 2 çeşidi var.

48 saatlik : 48 saatlik olan kart ile 1 müzeye ücretsiz giriş yapabilir ve 48 saat boyunca şehir içi ulaşımdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.
72saatlik : 72 saatlik olan kart ise 2 tane müzeye ücretsiz giriş hakkı veriyor. 3 gün boyunca şehiriçi ulaşım ücretsiz oluyor.  
Ayrıca, Roma Pass bir çok müzeye indirimli giriş yapmayı sağlıyor. Roma Pass vatikan müzelerinde geçerli değil. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Toplu Taşıma

Toplu taşıma için 1 günlük, 3 günlük ve 1 haftalık bilet seçeneklerine bakabilirsiniz.

Metro : Roma’da 2 tane metro hattı var. Biri kırmızı A; diğeri ise Mavi B. Her iki hat Termini istasyonunda kesişiyor. Aktarma çok kolay. Metro hatları önemli turistik noktalardan geçiyor.

Otobüs : Metro olmayan noktalarda otobüs kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Otobüs saatlerini öğrenmek için Google Map’e bakabilirsiniz.

Biz RomaPass almayı hiç düşünmedik. Genelde yürüyerek gezdik şehri. Sadece akşam otele dönerken metro kullandık. Metro tek kullanımlık bilet ücreti 1.5 EUR 

Roma’da Gezilecek Yerler

Pantheon, mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Fotoğraflarda görünenden daha fazlası var. Oldukça ihtişamlı.

Roma’yı gezmek, keşfetmek o kadar güzel ki? Adeta bir açık hava müzesinde geziyor gibisiniz. Roma gezilecek yerler ulaşım açısından çok rahat. Turistik noktalar birbirine yakın olduğundan birinden çıkıp diğerine geçiyorsunuz ve zamanın nasıl geçtiğini farketmiyorsunuz.

Roma gezilecek yerler listesi özet olarak şöyle;

Via del Corso (Corso caddesi), Piazza del Popolo‘dan, Piazza Venezia‘ya kadar uzayan bir cadde. Bu cadde üzerinde yürürken ara sokaklara girerek(cadde üzerindeki tabelalar yönlendiriyor) aşağıdaki turistik yerleri gezebilirsiniz.

Piazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri) : Şehrin buluşma noktası olan bu meydanın atmosferi çok güzeldir.
Fontana Di Trevi (Trevi Çeşmesi-Aşk Çeşmesi):
Pantheon Yüzlerce yıllık bir yapı. Giriş ücretsiz.
Piazza Navona (Navona Meydanı) : Şehrin en güzel meydanı burası.

Piazza Venezia‘daki bembeyaz görüntüsüyle hemen dikkatinizi çekecek olan Vittorio Emanuele Anıtı’nın yan tarafında yer alan Via dei Fori Imperiali(Fori Imperiali caddesi) ‘ne girdiğiniz anda Colosseum bütün ihtişamıyla size hoşgeldiniz diyecektir.

Başka bir günü ise Vatikan’a ayırabilirsiniz. Eğer Vatikan Müze’lerinin tamamını gezmeyecekseniz, 1 günden daha kısa bir zamanda buraları gezebilirsiniz.
Vatikan Müzeleri  ve Sistina Şapeli Biz sadece sistina şapeline doğru ilerleyen müzeleri gezmiştik.
San Pietro Meydanı : Papa’nın vaazlarını verdiği meydan oldukça büyük
San Pietro Bazilikası : Giriş ücretli. Giriş kuyruğu çok uzun oluyor.
Castel Sant’Angelo : Giriş ücretli
Ponte Sant’Angelo  : Castel Sant’Angelo ‘nun hemen önündeki bu köprü, Tevere nehri üzerindeki en güzel köprüdür.

Roma gezilecek yerler hakkında ayrıntılı bir yazı hazırladım. Roma ücretsiz gezilecek yerler ve Roma’da gezilecek yerler harita dahil tüm gezi rotasını görmek tıklayın. Roma’da Gezilecek Yerler.

Roma’da Kaç Gün Kalmalı

Roma gezisi kaç gün olmalı? Bence en az 3 tam gün ayırmak gerekir. 3 günlük Roma gezisi sizi tatmin eder. Eğer bir çocukla Roma’ya seyahat edecekseniz 4 gün ideal.

Şehrin daha çok keyfine varmak ve Roma’yı tam olarak hissetmek isterseniz 5-6 gün ayırmak gerek.

Roma’da Ne Yenir ?  – Roma’da Yemek

Il Fornai. Pizzalarını çok sevdiğimiz bir fırın

Roma’da gezmek nasıl keyifliyse, yeme-içme meselesi de o derece keyifli gerçekten. Gayet ekonomik bir şekilde yeme içme meselesini halledebilirken, daha fazlasını  harcamak da mümkün.

İtalya denince aklınıza en çok hangi yiyecek geliyor? Benim aklıma ilk pizza geliyor. İtalyan mutfağı o kadar geniş ve güzel ki, insan hepsinden tatmak istiyor. Tabi paramızın değeri EUR karşısında değer kaybetmeye devam ettikçe, yeme içmeyi ekonomik kılmak hepimizin tek arzusu. Bu sebeple bende hem ekonomik hem de lezzetli seçeneklerle dolu ayrıntılı mini bir Roma yemek rehberi hazırladım.

Biz genelde fırın (italyancada forno) tarzı yerleri tercih ettik. Hem çok lezzetli yiyecekler yedik hem de ekonomik oldu. Fornolarda kahvaltılık ürünler, lezzetli dilim pizzalar bulabilirsiniz. Ancak böyle yerlerde oturma sıkıntısı var. Oturacak bir kaç bar sandalyesi dışında bir şey yok.

Bu arada gitmek istediğiniz yerleri maps.me yada google map‘te işaretleyin. Roma sokaklarında gezerken, işaretlediğiniz mekanlardan hangisine yakınsanız, oraya geçersiniz. Çünkü insan gezerken zamanın nasıl geçtiğini ve ne kadar yorulduğunun pek farkına varmıyor.

mapsMe harita uygulaması. Gezmek istediğim yerleri KIRMIZI; yemek için tercih edeceğim yerleri MAVİ; iyi dondurma adreslerini ise PEMBE ile işaretlemiştim. Hatta bazı işaret noktalarına not da eklemiştim.

İtalyan mutfağı denince akla bir çok lezzet geliyor. Hatta öyle ki bu yiyecekler bir çok dilde, italyancadaki ismiyle yerini almış bile. Hatta ve hatta bambaşka kültürlerin mutfaklarına yerleşmiş olarak da görüyoruz. Neler mi var? İşte onlardan bazıları : Pizzalar, makarnalar, tiramisu, dondurma, ricotto peyniri, risotto, lazanya, espresso, cappuccino

Roma Yemek Rehberi
Pizzalar

Roma’ya vardığımızda, otele yerleşimin ardından, soluğu bir fırında aldık. Haliyle ilk yediğimiz yiyecek pizza oldu. O yüzden yazıma başlangıcı pizza ile yapıyorum.

Roma seyahatinizde en çok tükettiğiniz yiyecek pizza olabilir. En azından bizim öyle olmuştu. Pizzalarda en çok rastladığım malzeme domates, en çok beğendiğim  pizza ise balıklı olan çeşidiydi.

Fırınlardan pizza almak isterseniz, manzara budur. Seçim yapmak çok zor:)

İl Fornaio: Campo de Fiori civarında. Pizzaları efsaneydi. ve oldukça ekonomik. 2 kişi, toplamda 8-10 EUR  ücret ödeyerek çok rahat doyarsınız.

Forno Campo de Fiori: Campo de Fiori’de rastlayabileceğiniz bu fırın lezzetli pizzaları ile ün salmış.

Pizzeria ai Marmi: Roma’da lokal birinin evinde kalan bir arkadaşım burayı önermişti. Onlara da ev sahipleri söylemiş. Pek turist göremeyeceğiniz ve lokallerle iç içe pizza yiyebileceğiniz nefis bir mekanmış. Bizdeki pide salonlarına benziyor biraz. Trastevere tarafına geçerseniz burası size alternatif bir mekan olsun. Mekan , tramvay yolu üzerinde. Adres:Viale di Trastevere, 53, 00153 Roma RM, Italy

Campagnia del Pane: Roma’ya ilk geldiğimizde, otelimize yakınlığından dolayı buraya uğramıştık. Kahvaltılıklar, atıştırmalıklar ve dilim pizzalar alabileceğiniz güzel bir mekan. Adres

Trattoria da Luigi: Roma’daki son günümüzde arkadaşlarımızla birlikte burada oturduk. Restoranın bahçesinde yemek yiyip sohbet ettik. Burada aradığınız bir çok yiyeceği bulabilirsiniz. Biz çeşitli pizzalar ve lazanya denedik. Roma’da akşam yemeği için çok uygun bir mekan. Adres

Pizzeria Da Baffetto: Popüler pizzacılardan biri burası. biz deneyimleyemedik maaalesef. Roma’da her saat, her yer açık olmuyor. Bazı saat aralıklarında dükkanlar kapanıyor. Buraya gelmeden önce, internettten açık olduğu saatleri kontrol etmeyi unutmayın. Adres

Pizzaeria la Montecarlo

Bonci Pizzarium

Makarnalar

Roma’ya gelince nefis makarnaların tadına mutlaka bakılmalı. Popüler ve ekonomik adreslerden biri İspanyol Merdivenleri’nin yakınlarında bulunan Pastificio. Burada bir tabak makarna 4 EUR(2018 yılı). Her gün öğlen civarı 2 çeşit makarna çıkıyor ve kısa sürede tükeniyor.

Tiramisu

Tiramisu yine mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. En popüler adres ise Pompi. Buradan 2 kez tiramisu aldık. Lezzetine bayıldık. Sade, çilekli …vb gibi çeşitleriyle sunuyorlar. Satın alıp dışarıda yiyebilirsiniz. Ücreti 4EUR. Pompi,  Pastificio ile aynı sokakta yer alıyor. Makarna sonrası bir tiramisu iyi gider. 🙂 Pompi’ye Roma’nın başka sokaklarında da rastlayabilirsiniz. Bir tanesi Vatikan’ın çok yakınında.

Italian Gelato (Dondurma)

Gelato, italyancada dondurma demek. İtalyan gelatoları o kadar meşhurdur ki, dünyanın her yerinden ilgi çeker. Hatta ülkemizde her şehirde, bir roma dondurmacısı vardır bile. Biz sadece  gelateriaDelTeatro adresini deneyimleyebildik.. Diğer meşhur adresler ise şöyle:
Geletaria ciampini, BlueIceGelato , Giolitti , Venchi
NOT: İtalya’ya gidemezsek, gelato yiyemeyecek miyiz diyebilirsiniz. Bu durumda size önerim, İstanbul’daki  cremeria milano olacaktır. Ben buranın dondurmalarını çok beğeniyorum. İstiklal Caddesi veya Bebek‘e giderseniz mutlaka uğrayın.

Diğer önemli lezzetler durakları ise Il sorpasso, Alfredo alla Scrofa, Ivo a trastevere, Panino divino, Canova, Trattoria Al Moro

Roma’da Kahve İçilecek Yerler – Roma Kahvecileri

İtalyanların kahve kültürü bizimki gibi değil. Hadi bir kahve içelim, oturup saatlerce sohbet edelim havası yok buralarda. Genelde, kahve ayakta ve hızlıca içilip bitiriliyor.

Kahve İtalyanların olmazsa olmazı. Espresso ve Cappuccino en popüler kahve çeşitleri. Güne kahveyle başlanıp, yine kahveyle devam ediliyor. Sabah içilen kahve capuccino; günün devamında ise espresso oluyor. Ben neredeyse her gün cappuccino içmiştim. Espresso ise birkaç kez denedim.  Espresso biraz daha acımsı ancak şeker ekleyince güzel olmuştu.  

Peki espresso  ve capuccino ne demek? Nasıl yapılıyor? Hiç merak ettiniz mi? Espresso sıcak suyun yüksek basınçtan geçirilmesiyle hızlı bir şekilde oluşturulan bir kahve. Oldukça yoğun kahve içerdiğinden tadı ilk etapta acı gelebilir. Şeker ilavesiyle tadı çok güzelleşiyor.

Capuccino ise italyanların sabah kahvesi. Bir miktar espresso, süt ve süt köpüğü ile hazırlanır. İşin püf noktası ise espresso ile süt köpüğünün iyi ayarlanmasında. İlk içtiğinizde yoğun miktarda süt tadı alırsınız. CafeLatte ile benzer bir tada sahip.

Roma’da Kahve Siparişi Vermek

Kahve siparişi verirken, sadece “cafe” derseniz, Büyük ihtimalle size espresso gelecektir. Çünkü kahve=espresso. Eğer latte içmek isterseniz sadece “latte” demeyin, çünkü bu durumda önünüze süt gelebilir. Çünkü “latte” italyancada “süt” demek. “cafe latte” diyerek bu durumu çözebilirsiniz.

İtalyancada kahve siparişi vermek şöyledir : “un caffe per favore” (yazıldığı gibi okuyabilirsiniz.)

Kahve içilen yerlerin ismi “bar” olarak geçiyor. Kahve siparişi verirken öncelikle kasaya geçip, kahvenizi söylüyorsunuz ve ücretini ödüyorsunuz. Daha sonra elinizdeki fiş ile kahvenin yapıldığı bar masasında beklemeye başlıyorsunuz. Kısa sürede kahveniz hazır. Ayakta kahve içmek ile oturarak içmek arasında ücret farkı var.

Roma’da o her yerde gördüğümüz 3. dalga kahveciler bulunmuyor. Hatta İtalya’nın tamamında yok. Yakın zamanda Milano’da açılan Starbucks’ı saymazsak tabi. Çünkü kahve italyanların hayatında önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden de kahve içilebilecek çok fazla lokal mekan var.

Roma’da Kahve İçilebilecek En İyi Mekanlar
Tazza d’Oro
Mutlaka uğrayın. Siz benim gibi günün her saati capuccino içmeyin. 🙂

Burası, Pantheon  girişinin çaprazında bulunuyor. Oldukça köklü bir kafe. İçeride, turist kafilesine denk gelmediyseniz şanslısınız demektir 🙂 Biz her uğradığımızda cappuccino içtik. İçeride oturacak bir kaç yer var. Ücretsiz oturabilirsiniz. Bir Cappuccino ücreti  1,10 EUR; Tiramisu 2,50 EUR

Sant’Eustachio il Caffe
Sant’Eustachio il Caffe. Espressoyu mutlaka deneyin.

Kafe, Pantheon’un arka tarafında. Espresso denemek isteyenler mutlaka uğrasınlar. Espresso’nun yanında şeker isteyip istemediğinizi soruyorlar. Ben kahveyi şekersiz içtiğim için şeker istememiştim. Ancak espressoyu sade olarak içemedim. Şekerlisi daha güzel.

Burada masalara oturmak isterseniz ekstra ücret ödüyorsunuz. Eğer ücret ödemek istemezseniz, kahvenizi ayakta içebilirsiniz. Zaten espresso çok konulmuyor bardağa. Yarım bardak gibi düşünün. Kısa sürede bitiveriyor. 🙂

Caffe Castroni 
Cappuccino ve kruvasan ile klasik italyan kahvaltısı

Vatikan yakınlarında bulunan bu şarküteri dükkanında hediyelik olarak aradığınız bir çok yiyeceği bulabilirsiniz. Sadece kahve içmek ya da klasik italyan kahvaltısı yapmak için uğrayabilirsiniz.

Biz buraya 2 gün kahvaltı yapmak için uğradık. Ayakta hızlıca kahvaltımızı bitirdik. Yani zamandan tasarruf 🙂 Kruvasan ve kruvasan benzeri unlu mamüller çok güzel. Kahveleri muhteşem.

Bar san Calisto

Trasteve‘de bir bar. Trastevere’de bir çok güzel mekan var. Hoşunuza giden bir yere direk girin bence. Biz öyle yaptık. Trastevere’deki  fiyatlar, Roma’nın merkezi noktalarındaki mekanlara göre bir tık daha yüksek.

Trasteve’de bir kafe. Ve ben yine capuccino içiyorum:)

Babingtons : Çay içmek için en keyifli adres burası. İspanyol merdivenlerinin hemen yanında.

Caffè Greco: Italyanın en eski kahve dükkanlarından biri. Goethe, Mendelsson, Berlioz, Wagner, Liszt, Gogol, Stendhal, Leopardi, Andersen gibi ünlü isimler burada kahve içmiş.

 Ciampini, Roscioli Caffe Pasticceria, Giolitti, Faro Luminari del Caffe, Barnum ve Rosati de Roma’nın iyi kahvecileri.

NOT: Roma’da Take away kahve alabileceğiniz mekanlar var.

Roma’da Nerede Kalınır ? – Roma Konaklama

Vatikan tarafındaki sokaklar çok nezih. Burada konaklamak güzel bir deneyim oldu bizim için.(Burası Vatikan’ın içi değil. Vatikan , vatikan müzelerinden ve San pietro meydanından oluşan küçük bir toprak parçası. )

Roma’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri var. Piazza Venezia(Venedik Meydanı) ve Piazza Navona(Navona Meydanı)‘ya yakın bir konumda yer almak güzel olur. Ancak unutmayın ki; Roma’da her yere yürüyebilirsiniz. O yüzden de illa ki merkezi bir konumda yer almak gerekmiyor. Biraz daha uygun fiyatlı seçenekler için Termini çevresine veya Vatikan taraflarına bakabilirsiniz. Termini istasyonun arka sokaklarından uzak durmak gerek. Bu çevre pek tekin değil.

Ben özellikle ev tipi bir yerde kalmak istediğimden  sadece AIRBNB(www.airbnb.com.tr) üzerinden  konaklama baktım. Airbnb’de haritayı açıp, harita üzerinde gezinerek, fiyat olarak uygun olduğunu düşündüğüm yerlere tıkladım. Roma Otellerinin fotoğraflarını inceleyip, hoşuma giden yerleri favorilere ekledim. Daha sonrasında eleyerek Seven Rooms Vatican 2‘de karar kıldım. Rezervasyonu yaptığımda, ödemeyi yapmış oldum. Belli bir zamana kadar iptal etme hakkım vardı. Rezervasyonu yapar yapmaz, ev sahibi hemen mesaj attı. Hava limanından otele ulaşım konusunda seçenekler sundu. Eğer kalabalık bir ekip olsaydık; bu seçenekler iş görürdü. Ancak ben ulaşım konusunu kendim halletmek istedim.

Kaldığımız ev, Vatikan’a 10dk’lık, Line A metrosunun Ottaviano durağına ise 5 dk’lık bir yürüme mesafesindeydi. Linki burada  Ev fena değil. Temiz. Otelin 7 odasına, Roma’nın kurulu olduğu 7 tepenin adı verilmiş. Otelin adının neden “seven rooms” olduğu anlaşılmıştır herhalde 🙂

Vatikan Konaklama

Biraz Vatikan tarafından bahsetmek gerekirse, Vatikan’ın bulunduğu bölge çok nezih. Biz bayıldık buralara.  Evler 3-4 katlı. Binalar birbiriyle uyumlu. Sokaklar ağaçlı, geniş ve her yer temiz. Hele sonbahar çok yakışmış. Yerlerde sarı yaprakları görünce, iyi ki sonbaharı tercih etmişim dedim. Lokallerin yoğun olduğu bir bölge aynı zamanda.

Kalacağınız yerin metroya yakınlığına dikkat edin. Çünkü gün boyu gezip yorulacağınız için akşam dönüşte metroya ihtiyaç duyabilirsiniz. Biz hemen her akşam metro kullandık.Ayrıca her gün yerel bir marketten kahvaltılık ve akşamları atıştırmak için yiyecekler satın aldık. Her gittiğimiz şehirde market dolaşmayı ihmal etmiyoruz. Çünkü seviyoruz.

Roma’dan Ne Alınır ? – Roma Alışveriş

Roma'dan ne alınır
Lüks markaların  sağlı sollu sıralandığı cadde : Via Condotti
Roma’da Alışveriş Yerleri

 Lüks markalar için –Via condotti-(Condotti Caddesi)’ye bakabilirsiniz. Bu cadde İspanyol Merdivenleri‘nin tam karşısında. Via del corso(Corso caddesi)  alışveriş için bakılabilecek bir diğer cadde. Burada ülkemizde gördüğünüz bir çok markayı bulabilirsiniz. Ayrıca güzel butikler de var. Çamaşır, çorap gibi temel ihtiyaçlar için Upim mağaza zincirlerine bakabilirsiniz.

En iyi antikacılar için İspanyol Merdivenleri’nin yakınındaki Via del Babuino ve Via Margutta caddelerine bakın. Piazza Navona yakınındaki Via dei Coronari caddesi de antika alışverişi yapabileceğiniz bir başka alternatif. Antika alışverişi yaparken garanti belgesi verebilen yerleri tercih etmeye özen gösterin.

Pazar günleri Trastevere’de kurulan bit pazarlarına uğrayabilirsiniz. Burada antika süs eşyaları, kitaplar, eski ve yeni giysiler bulabilirsiniz. Pazarların kurulduğu sokaklar Porta Portese ve Piazza Ippolito Nievo arasında.

Roma’dan gıda olarak peynir(parmesan), jambon, zeytinyağı, şarap ve paket makarnalar satın alabilirsiniz. Alışveriş için Campo de Fiori’de kurulan pazarı kaçırmayın. Ayrıca Campo de Fiori’ye çıkan sokaklarda zanaatkar butikleri de görebilirsiniz.

Roma’da Outlet mağazalar için  şehrin dışında yer alan  Castel Romano Outlet‘e gidebilir, Gün boyu doya doya alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer  TAX FREE (GLOBAL BLUE) etiketi bulunduran mağazalardan alışveriş yaparsanız, harcadığınız tutarın bir kısmını geri alabilirsiniz. Harcadığınız tutar 155 EUR  ve üzeri ise vergi indiriminden yararlanmak mümkün. Peki nasıl bir yol izlemem gerek? Derseniz,  Şöyle ki; Alışveriş yaptığınızda mağaza çalışanına pasaportunuzu gösterip bir form doldurun.  Hava limanına gittiğinizde, tax-free-refund  bölümüne alışveriş fişi, alışveriş formu ve satın aldığınız ürünleri göstererek vergi indiriminden yararlanın.

Roma Gece Hayatı & Eğlence

Roma’nın yaz festivali l’estate romana hazirandan eylüle kadar devam ediyor. Festival kapsamı boyunca şehrin çeşitli yerlerinde dans, müzik, tiyatro ve film gösterileri yapılmakta.

Sinema salonlarındaki filmler genellikle italyanca dublajlı. Bir filmi orjinal dilinde izlemek isterseniz, Alcazar veya Nuovo Olimpia’a bakabilirsiniz.

Opera ve bale gösterileri Teatro dell’Opera’da. Opera sezonu kasımdan ilkbaharın son aylarına kadar devam ediyor.

Roma’da iyi müzik dinleyebileceğiniz çok fazla müzik kulübü var. Caz, rock, blues, folk, salsa hangisini isterseniz. Caz müzik için Alexanderplatz Jazz Club ( En yakın istasyon Ottaviano veya Cipro). Trastevere’deki Big Mama Live Music & Bar caz ve blues dinleyebileceğiniz iyi bir bar (Adres: Vicolo di S. Francesco a Ripa, 18). Avrupanın en iyi gece kulüplerinden olan Goa Club ve İrlanda pubı Fiddler’s Elbow gidebileceğiniz diğer alternatifler.

Dünyanın en eski müzik akademilerinden biri olan Accademia Nazionale di Santa Cecilia’nın konserleri Auditorium Parco della Musica’da. Konserler ekim ayından mayısa kadar sürüyor. Ayrıca Auditorium Parco della Musica’nın etkinlik takvimini mutlaka incelemelisiniz. Çünkü Roma’nın en güzel etkinlikleri burada. Etkinliklere bakmak için tıklayın.

Pincio bahceleri’nde mayıstan temmuz ortalarına kadar ücretsiz konserler var. Bu konserleri askeri ve sivil bandolar gerçekleştiriyor.

Roma’da Geçen Filmler 

Bir yere gitmeden önce, orada çekilmiş filmleri izlemek çok keyifli. Roma için ünlü yazar Dan Brown‘un aynı adlı kitabından uyarlanan “Angels & Demons ( Melekler ve Şeytanlar )” filmi ilk favorim. Film heyacan dolu olmasının yanısıra, Roma ve Vatikan hakkında çok fazla bilgi içeriyor.

İkinci film tavsiyem ise Eat Pray Love ( Ye Dua Et Sev ). Elizaberth Gilbert’in romanından uyarlanan filmde başrolleri Julia Roberts ve Javier Bardem paylaşıyor. Roma’nın meşhur yemeklerini ve güzel sokaklarını çok net görebileceğiniz romantik bir film.

İtalya’da geçen romantik filmleraksiyon filmleri, aşk filmleri ve daha niceleri. İşte benim  Roma’da çekilen filmler listem.

Roma’ya Gitmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler – 18 Film Tavsiyesi
 1. Spectre –  (Sam Mendes – 2015) –  IMDB: 6.8
  Daniel Craig’in 4. Bond filmi. Bond filmlerinin takipçisiyseniz, bu film kaçmaz.
 2. La Grande Bellezza – Muhteşem Güzellik – (Paolo Sorrentino – 2013)  – IMDB: 7.7
  ‘En İyi Yabancı Film Oskarı’ ve ‘En iyi Yabancı Film’ dalında ‘Altın Küre’ ve ‘Bafta’ ödüllerini kazanmış başarılı bir film.
 3. To Rome with Love – Roma’ya Sevgilerle – (Woody Allen – 2012) – IMDB: 6.3
  Woody Allen bu filmde Roma’daki hayatlardan kesitler sunuyor. Filmdeki karakterlerle Fellini’ye ve onun önemli eserleri, La Dolce Vita ve Fellini’s Roma’ya atıflarda bulunuyor.
 4. Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı – (Woody Allen – 2011) – IMDB:7.7
 5. Eat Pray Love – Ye Dua Et Sev – (Ryan Murphy – 2010) – IMDB: 5.7
 6. When in Rome – Aşk Çeşmesi – (Mark Steven Johnson-2010)IMDB: 5.6
  Filmin kahramanları, Roma’nın ünlü Aşk Çeşmesi’nde dileklerini diliyorlar ve sonrasında beklenmedik olaylarla karşılaşıyorlar.
 7. Habitacion En Roma – Ateşli Oda – (Julio Medem – 2010) – IMDB: 6.2
 8. Angels & Demons – Melekler ve Şeytanlar(Ron Howard – 2009) – IMDB: 6.7
 9. Scusa Ma Ti Chiamo Amore – Pardon! Seni Seviyorum – (Federico Moccia – 2008) – IMDB: 6.2
  İtalya’da çok izlenen filmlerden.
 10. The Belly of An Architect – (Peter Greenaway – 1987) – IMDB: 7.0
  Film, İtalya’yı‘ ‘Bereketli topraklar, sanat, tarih, iyi yemek ve yüksek idealler….’’ şeklinde tanımlıyor.
 11. Fellini’s Roma – Roma’da Aşk Başka – (Federico Fellini – 1972) – IMDB: 7.4
  Ünlü italyan yönetmen Federico Fellini’in Roma’sını anlatan bir film.
 12. Giulietta Degli Spiriti – Ruhların Giulietta’sı – (Federico Fellini – 1965) – IMDB: 7.7
 13. Mamma Roma – (Pier Paolo Pasolini – 1962) – IMDB: 7.9
 14. Accattone – Dilenci – (Pier Paolo Pasolini – 1961) – IMDB: 7.8
 15. La Dolce Vita – Tatlı Hayat – (Federico Fellini – 1960) IMDB: 8.1
  Roma denince ilk akla gelen film La Dolce Vita’dır.
 16. Roman Holiday – Roma Tatili – (William Wyler – 1953) – IMDB: 8.1
  10 dalda Oscar adayı olan film, Audrey Hepburn’e “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazandırmış.
 17. Ladri Di Biciclette – Bisiklet Hırsızları – (Vittorio De Sica – 1948) –  IMDB: 8.3
 18. Roma Citta Aperta – Roma Açık Şehir –  (Roberto Rosselini – 1945) – IMDB: 8.1
İtalya’ya Gitmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler – 6 Film Önerisi

İtalya’nın başka şehirlerine seyahat edecekseniz şu filmlere bakabilirsiniz.

 • The Tourist – Turist – (Florian Henckel von Donnersmarck – 2010) – IMDB: 6.0
  Johnny Depp ve Angelina Jolie başrolde. Film Venedik ve çevresinde geçiyor.
 • Letters To Juliet  – Aşk Mektupları – (Gary Winick – 2010)IMDB: 6.6
  İtalya’da tatilini geçiren bir amerikalı kızın maceralarının anlatıldığı film.
 • The Italian Job – İtalyan İşi – (F. Gary Gray – 2003) – IMDB: 7.0
  Jason Statham, Edward Norton, Charlize Theron gibi ünlü oyuncular başrolde. Film, güzel italyan şehirleri Venedik ve Cenova’da geçiyor.
 • Talented Mr. Ripley – Yetenekli Bay Ripley – (Anthony Minghella – 1999) – IMDB: 7.4
 • Tea With Mussolini – Mussolini ile Çay – (Franco Zeffirelli – 1999)IMDB: 6.9
  Floransa sokaklarını ve tarihini iyi gösteren bir film.
 • Stealing Beauty – Çalınmış Güzellik – (Bernardo Bertolucci – 1996)IMDB: 6.6
  Liv Tyler başrolde. Toskana hakkında fikir sahibi olabilceğiniz çok tatlı bir film.

Çocukla Roma & Bebekle Roma Seyahati

Seyahatlerde hatta evde bile çocuklarının aç kaldığından şikayet eden annelerden misiniz? O zaman Roma seyahati tam size göre. Çünkü burada çocukların aç kalması mümkün değil. Hiç bir çocuk pizza, makarna, dondurma veya tiramisu’ya hayır diyemez.

Tamam iyi güzel de peki ya organik beslenme derseniz, tavsiyem Crispy – Bio Market. Burada sağlıklı atıştırmalıklar, organik ürünler, vejetaryen  ve glutensiz seçenekler var. Yemek, sandviç, salata çeşitlerinden birini seçebilirsiniz. Crispy – Bio Market İspanyol Merdivenleri’ne yakın mesafede.

Yemek konusu tamamsa, gelelim çocukların daha çok ilgisini çekecek şeylere.

Museo Explora (Explora Müzesi) : Burası “Learning by Doing” yani “Yaparken öğrenme” mottosunu kendine ilke edinmiş bir çocuk müzesi. Her yaştan çocuğun keyifli vakit geçirebileceği bir akvite merkezi aynı zamanda.

Explora Müzesi, hastanesi, mağazaları ve postanesiyle birlikte küçük bir şehir gibi. Çocuklar burada çeşitli materyalleri kullanarak atölye çalışmaları yapıyor. Özellikle yaşlarına uygun yaklaşımları nedeniyle müze çok çocuklu. 0-3 yaş, 3-6 yaş ve 6-12 yaşları için uygun.  Faaliyetler çevre, iletişim, ekonomi ve yeni teknolojilere göre kategorilendirilmiş.
1 yaş altı çocuklar ücretsiz giriş yapabilir.
1-3 yaş çocuklar için giriş ücreti 3,00 € (3,88 $)
3 yaş ve yetişkinler için giriş ücreti 7,00 € (9,00 $)
Ziyaret yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmekte. Ayrıca dört turdan birine de kayıt olabilirsiniz.

Turlar rehber eşliğinde değil. Çocuklar ve aileler nerede ve ne zaman oynayacaklarını özgürce seçme şansına sahip. Sergiler italyanca ama eğer ihtiyaç duyarsanız, ingilizce bilen bir yardımcı talep edebilirsiniz. Basılı malzemeler ve açıklamalar iniglizce olarak mevcut. Piazza del Popolo’dan 10 dk yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. En yakın istasyon: Flaminio.

Piazza Navona : Her türlü sokak eğlencesinin mevcut olduğu bir meydan burası. Roma’dayken mutlaka yolunuz buradan geçecektir. Sihirbazlar, eğlenceli gösteriler, dans grupları, sokak sanatçıları hep bu meydanda.
Al Songo : Roma’nın en iyi oyuncakçısı. Al Songo’yu Piazza Navona’da bulabilirsiniz.

Citta Del Sole : Piazza Cola di Rienzo yakınlarındaki bu oyuncak dükkanı çok popüler. En yakın istasyon: Lepanto.

The San Carlino – Puppet Theater in Rome (Gianicolo Kukla Tiyatrosu) : Roma’da farklı bir aktivite ararsanız, mutlaka gitmeniz gereken yer burası. Gösteriler italyanca ancak kuklaların vücut dili, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar çok anlam içeriyor. Dolayısıyla çocukların sıkılması söz konusu değil. Gianicolo Kukla Tiyatrosu, doğaçlama geliştirilen bir tiyatro türü olan Commedia dell’Arte geleneğini takip etmiş. Tiyatronun geçmişi 1959’a kadar gitmekte. En yakın istasyon: Ottaviano (güneye doğru 30 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var.)

Little Big Town :  İtalya’nın en büyük oyuncak mağazalarından biri. Çeşitli oyuncaklar için bakabilirsiniz.

Villa Borghese Bahçeleri : 1 tam gününüzü alabilecek büyük bir park. İçinde çeşitli kafe ve restoranlar var. Burada piknik yapmayı düşünebilirsiniz. Parkta 2’li bisikletlerle ya da trenle küçük gezintiler yapabilirsiniz. En yakın istasyon: Flaminio

Ferrari Store Roma (Ferrari Mağazası ) : Bu mağaza çocukların ilgisini çekebilir. Via Tomacelli(Tomacelli Sokak)’da

Zooloji Müzesi : Çocukların keyifli vakit geçirebileceği bir diğer alternatif. En yakın istasyon: Flaminio.

Roma Para Birimi & Harcalamalar

İtalya bir schengen ülkesi olduğu için para birimi EUR. Yanınızda size yetecek kadar Euro ile gidin. Çünkü kredi kartı kullanımı pek yaygın değil. 

Şehirde ekonomik yemek içmek bir hayli önemli.. Biz genelde yemek yemek için fırın(Forno) tarzı yerleri tercih ettik. Hem çok lezzetli hem de ekonomik oldu. Buraların tek sıkıntısı oturacak pek yerlerinin olmayışı. Ayakta yiyorsunuz genelde. Roma’daki son akşamımızda ise geleneksel yemeklerin olduğu bir trattoria’ya tercih ettik.

Roma’da Faydalandığımız Mobil Aplikasyonlar

mapsMe harita uygulaması. Gezmek istediğim yerleri KIRMIZI; yemek için tercih edeceğim yerleri MAVİ; iyi dondurma adreslerini ise PEMBE ile işaretlemiştim. Hatta bazı işaret noktalarına not da eklemiştim.

Seyahat esnasında fayda sağlayabilecek telefon uygulamalarını mutlaka önceden kurup, deneyin.

Bizim en çok kullandığımız uygulama MAPS.ME harita uygulaması oldu. Haritanın en büyük artısı çevrimdışı kullanılabiliyor olması. Birde oldukça kolay bir kullanımı  var. Ben Roma’ya gitmeden önce, gezilecek yerleri, yemek yiyebileceğimiz hem ekonomik hem de lezzetli adresleri, kahve içebileceğimiz köklü kafeleri ve iyi dondurmayı tadabileceğimiz bir çok yeri haritada işaretlemiştim. Hatta işaretlemeleri renk renk yapmıştım ki; arama kolaylığı olsun.

Roma gezisi esnasında, karnımız acıktığında bulunduğumuz yere en yakın olan yeri seçip gitmek büyük rahatlık oldu bizim için. Ayrıca günü bitirdiğimizde metroya en kısa yoldan gitmek için haritamız çok yardımcı oldu.

GoogleHaritalar telefonumda kurulu. Ancak pek ihtiyaç duymadım. GoogleTranslate ise zaman zaman işimize yaradı.

Roma Etkinlik Takvimi – Resmi Tatiller – Festivaller

01 Ocak                         Yılbaşı  (  Capodanno )
5-6 Ocak                        Hristiyanların 6 ocak yortusu; Piazza Navona’da şenlik. Befana(Epifanya)
08-09 Nisan                  Paskalya (Pasqua)
25 Nisan                        Özgürlük Bayramı. Resmi tatil günü (Festa della Liberazione)
01 Mayıs                        İşçi Bayramı (Festa del Lavoro )
02 Haziran                    Cumhuriyet Bayramı (  Festa della Repubblica)
29 Haziran                    San Pietro Meydanı’nda dini törenler. Resmi Tatil  (Festa del Patrono )
Temmuz                       Trastevere’de iki hafta boyunca süren çeşitli festivaller.(Noantri)
Temmuz                       Yıllık Mağaza indirimleri.
15 Ağustos                    Hz. Meryem’in  göğe yükselişi. Resmi tatil (Ferragosto)
01 Kasım                       Azizler Yortusu. Resmi tatil (Ognissanti )
Aralık                             Piazza Navona’da Noel pazarı
24 Aralık                        Noel Akşamı.

Roma’da Ne Yapılır ?

 Roma’da Mutlaka Yapın.
 • Meşhur italyan Gelato‘larını denemeden asla Roma’dan dönmeyin. En iyileri için bir kaç link bırakıyorum.  gelateriaDelTeatro, BlueIceGelato, Giolitti, Venchi
 • Kruvasan ve Cappuccino ikilisinden oluşan bir kahvaltı yapın. Vatikan yakınlarındaki Caffe Castroni bunun için iyi bir adres olacaktır. Burası aynı zamanda bir şarküteri. Hediyelik yiyecekler de alabilirsiniz kendinize.
 • Pompide mutlaka tiramisu deneyin. İspanyol merdivenleri yakınlarında Pompi‘nin şubesi var. Tiramisu’yu aldığınızda, görevlinin size  türkçe olarak “kaşık içinde” demesine şaşırmayın. 😀
 • Pompi’nin sokağında yer alan Pastifico‘ya uğrayıp, makarna yiyin. Burada her gün öğleye doğru 2 çeşit makarna çıkıyor. Kısa sürede tükeniyor.
 • Cappuccino için Pantheon yakınlarında yer alan köklü bir kafe Tazza d’Oro ; Espresso için yine Pantheon yakınlarında Sant’Eustachio il Caffe
 • Trastevere sokaklarını gezin.
 • Vatikan müzelerinde Sistina Şapelini mutlaka görün.
 • Roma sokaklarını yürüyerek gezin.
 • Roma’nın ikonik simgeleri Kolezyuma, Trevi çeşmesine, İspanyol merdivenlerine mutlaka gidin.
 • Fırın tarzı yerlerde pizza yiyin. Hem ekonomik hem de çok lezzetli. Campo De Fiori yakınlarında yer alan ilForno adlı mekanı denemiştik. Çok çok sevmiştik. Burası bir ayhansicimoğlu tavsiyesidir. Bir de PizzeriaBaffetto var çok tavsiye edilen ancak belli saatlerde kapalı oluyor. Biz açık olduğu saati yakalayamamıştık.  Pizza hakkındaki bu liste uzar gider aslında. Ben sadece 1-2 seçenek paylaştım.

Roma Gezisi ile İlgili Önerilerim ve Uyarılarım

 • Trene binmeden önce mutlaka elinizdeki bileti makineye okutmayı unutmayın. Aksi durumda biletiniz olmasına rağmen ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. 
 • Pasaportların fotokopisini yanınızda bulundurun. Eğer pasaportlarınıza birşey olursa, konsolosluğa gidip daha kolay biçimde pasaport çıkartabilirsiniz.
 • Yanınızda mutlaka su şişesi bulundurun. Roma’daki çeşmelerden su içilebiliyor. Her defasında suya para ödemekten kurtulmuş olursunuz.
 • Merkezi konumlardaki kafelerde masaya oturup birşeyler yiyip içtiğinizde ekstra para ödüyorsunuz. Ekstra para ödemek istemiyorsanız, ayakta yiyip içebilirsiniz. Aklınızda olsun.
 • Roma’yı muhtemelen yürüyerek gezeceğiniz için yanınızda mutlaka spor ayakkabı götürün.

Roma’ya Yakın Şehirler – Roma’ya Yakın Gezilecek Yerler

Civita di Bagnoregio : Burası ölen şehir olarak tanımlanıyor. Çok enterasan bir konumu var. Kışın 20 kişi filan yaşıyormuş, Yazın turistlerle bu sayı biraz daha artıyor. Hakkında pek türkçe kaynak yok. Sadece Ayhan Sicimoğlu’nun yaptığı  bir video var. İzlemek için tıklayın Orvieto: Güzel bir ortaçağ kasabası. Roma’dan tren ile 1 saatte ulaşmak mümkün. Buraya 1 gün ayırmak yeterli olur

Yabancı bloglardan mutlaka okuyun. Buraya Orvieto’dan kalkan  otobüslerle ulaşılıyormuş. Otobüs seferleri çok değil. O yüzden iyi bir planlama gerektiriyor. Detaylı bilgi için tıklayın. https://wikitravel.org/en/Civita_di_Bagnoregio 

Nemi: Burası çilekli köy olarak biliniyor. Muhteşem bir yer. Çilek severler mutlaka baksın.

Floransa: Roma’dan, sabah ilk tren ile giderseniz,  şehri gezmek için hatrı sayılır bir zamanınız olacaktır. Akşam son tren ile Roma’ya geri dönersiniz. Oldukça yorucu aynı zamanda.

Pompei:  Vezüv yanardağının faaliyete geçmesi sonucu, birden bire yok olan şehir -Pompei-  gezmek isterseniz 1 gününüzü buraya ayırmalısınız. Hüzünlü bir gezi olacaktır. Hem Napoli’ye kadar gitmişken, pizzanın doğduğu topraklarda dünyanın en iyi pizzalarını tadarsınız.. Buraya avrupanın düşük maliyetli otobüs firması Flixbus ile ulaşırsanız, yolculuğunuzu ekonomik hale getirmiş olursunuz. linki burada.

 

Roma Gezi Rehberi yazım burada bitti. Her türlü soru, görüş ve önerilerinizi bu yazının altındaki yorum bölümünden bana yazabilirsiniz. Gün içinde dönüş yapmaya çalışacağım.

Roma hakkında yazdığım diğer yazıların linkleri şöyle:

 

İnstagram ve facebook’da varım. Oralara da beklerim.

instagram.com/mutludusler/

facebook.com/MutluDusler/

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.