• Menu
 • Menu

Roma Gezilecek Yerler

Roma kentinin sınırları çok geniş topraklara yayılmış olsa da, görülmesi gereken başlıca yerler küçük bir alanda toplanmıştır. Bu tarihi bölgede zamanın nasıl geçtiğini farketmeyeceksiniz bile. Roma gezilecek yerler haritası ile başlayalım.

Roma Gezilecek Yerler Haritası

roma gezilecek yerler haritası
Roma’da başlıca gezilecek yerlerin çoğu nehrin sağ tarafında. Vatikan ve Trastevere nehrin sol tarafındadır.

Roma’yı gezerken çok plan yapmaya gerek yok. Sokakları yürüyerek gezin. İlginizi çeken eserleri inceleyin. Sokakları inceleyin. Kısacası keyif almaya bakın. Günün sonunda nasıl olsa  gitmek isteyeceğiniz tüm noktaları gezmiş olacaksınız. Çünkü yürürken her an başka sürprizler çıkacak karşınıza.

Roma hakkında daha ayrıntılı bilgilerin yer aldığı Roma Gezi Rehberi yazıma bakmayı unutmayın.

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma gezilecek yerler listesindeki sırayı gezme kolaylığına göre hazırladım. Muhtemelen her yeri yürüyerek gezeceksiniz. Ancak zaman zaman toplu taşımaya da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden her yerin ulaşım bilgilerini ekledim. Bu listedeki ilk 14 yeri 3 günde gezip tamamlayabilirsiniz. Daha fazla vaktiniz olursa 15. maddeden itibaren devam edebilirsiniz.

1. Via del Corso (Corso Caddesi)

Öncelikle haritadan Via del Corso(Corso Caddesi) ‘yu bulun. Bu caddeyi İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzetebiliriz. Cadde üzerinde alışveriş dükkanları var.  Caddenin ara sokakları özel butikler ve şarap evleriyle dolu. Roma gezilecek yerler, bu caddenin yakınlarında. Cadde, Piazza del Popolo (Halk Meydanı) ile Piazza Venezia(Venedik Meydanı) birbirine bağlıyor.

Haritanın sol tarafındaki “View larger map” linkiyle haritayı büyütüp, Roma gezilecek yerler listesine daha detaylı bakabilirsiniz.

2. Piazza del Popolo (Popolo Meydanı)

Piazza del Popolo, halkın meydanı anlamına geliyor. Bizdeki Taksim Meydanı gibi. Her türlü miting ve gösteriler burada yapılıyor. Ayrıca bir zamanlar dini kafirlerin idamı için bu meydan kullanılmış.

Roma gezilecek yerler listesinin en başına bu meydanı koyabiliriz. Çünkü burası şehri keşfetmeye başlamak için çok uygun. Meydanda yer alan Santa Maria del Popolo kilisesi ve Mısır’dan getirilen dikilitaş görülmeye değer.

Ulaşım: Line A Metrosu, Flaminio durağı.

3. Piazza di Spagna ve İspanyol Merdivenleri

Piazza del Popolo’dan Via del Corso boyunca ilerlediğinizde ilk olarak Piazza di Spagna‘ya doğru sapabilirsiniz.

Lüks markaların yer aldığı Condotti caddesi boyunca ilerlediğinizde karşınızda İspanyol Merdivenleri

Roma gezilecek yerler listesinin popüler noktalarından biri İspanyol Merdivenleri. Şehrin en ünlü alışveriş caddesi –Via Condotti– merdivenlerin tam karşısında. Merdivenler, ismini burada yer alan İspanya elçiliğinden almış.
Burası her gün turist akınına uğrayan bir meydan ve merdivenlerde oturup dinlenmek hemen her turistin rutini. Ancak merdivenlerde yeme içmeye izin yok.

Merdivenlerin hemen dibinde batık bir gemiyi andıran mermer çeşme Fontana della Barcaccia yer alır.

ispanyol merdivenlerinden yukarı çıktığınızda meydanın görünümü

Her daim kalabalık bir meydan olan ispanyol merdivenlerini asıl bahar aylarında görmek gerek. İlkbaharda merdivenler pembe çiçeklerle süsleniyor ve 1 ay boyunca bu dekorasyon korunuyor.

Ulaşım: Line A Metrosu, Spagna durağı.
İpucu:  İspanyol Merdivenleri’nden indiğinizde, sağ tarafa doğru ilerleyip, sol taraftaki ara sokaklara girin. PastiFicio‘dan bir tabak makarna ; PastiFicio’nun az ilerisinde yer alan Pompi Tiramisu‘dan tiramisu almayı unutmayın.

4. Fontana di Trevi (Üç Yol Çeşmesi – Aşk Çeşmesi)

Via del Corso’dan ya da başka ara sokaklardan ilerleyerek biz türklerin Aşk Çeşmesi olarak ifade ettiği Üç Yol Çeşmesi‘ne ulaşabilirsiniz.

Roma’nın bir başka simgesi, Trevi çeşmesi. Ortamı çooook güzel 🙂

Çeşme 3 yolun kesişim noktasında yer aldığından “3 yol çeşmesi” olarak adlandırılmış. Eğer güzel bir fotoğrafınız olsun isterseniz, buraya sabahın erken saatlerinde gelmelisiniz. Çünkü çeşme başı her daim kalabalık.

Bir rivayete göre çeşmenin suyu çok tatlıdır. Ve her kim bu sudan içerse, tekrar Roma’ya gelecektir. Bu günümüzdeki modern efsanenin doğmasına sebep olmuş. Çeşmeye para atıp dilek dilemek, Roma’ya gelen ziyaretçilerin turistik aktivitesi. Kimileri bir daha Roma’ya gelmek için dilek diliyor; kimileri ise sadece aşk diliyor. Arkanız dönükken sol omzunuzun üstünden para atarak bu rutini sizde yerine getirebilirsiniz. Havuzda biriken paralar belediye tarafından toplanıp hayır kuruluşlarına bağışlanmakta.

Ben havuza para atmayı denemedim nedense. Yağmurlu bir günde uğramıştık buraya. Pek kalabalık değildi. Çeşmenin dibine kadar gelip gayet güzel fotoğraflar çektik. Ama acele ettiğimizden onlar da bulanık çıkmış 🙂

Giriş: Ücretsiz.
Ulaşım: Line A Metrosu, Barberini durağı.

5. Pantheon

Trevi çeşmesinden çıkıp, tekrar Via del Corso’ ya geçip, ara sokaklara girerek Pantheon‘u bulun.

Pantheon

Roma sokaklarında gezerken birden bire karşımıza çıkıveren Pantheon, benim Roma’da en çok etkilendiğim yer oldu. Roma gezilecek yerler arasındaki ilk favorim burası diyebilirim.
Anıt devasa bir yapı. Bu kadar ihtişamlı olduğunu hiç düşünmemiştim. Ne kadar okursak okuyalım, gezip görmek bambaşka bir şey.
Pantheon, Roma’nın en iyi korunmus anıtı. Pantheon’un adı Yunanca pan theios( tüm tanrıların tapınağı) kelimesinden gelmekte. Şu anki Pantheon aynı yerde duran üçüncü örnek. Önceki ikisi yangınlarda tahrip olmuş. Yapının inşaası M.S 117 – M.S 127 yılları arasında tamamlanmış. Pantheon’un devasa kubbesi, dünyanın en büyük takviyesiz beton kubbesi olmayı sürdürüyor.

Roma’da en çok vakit geçirdiğimiz yer Pantheon’un önündeki bu meydan oldu. Hem gün içinde hem de akşamları burada güzel şarkılar çalan müzisyenlere denk geldik.

Giriş: Ücretsiz. (Pazartesiden Cumartesiye 8.30 – 19.30 arası açık. Pazar günleri 9.00 – 18.00 arası açık)
Ulaşım:  Line A Metrosu, Barberini durağı. (Trevi Çeşmesinin yakınındaki bu duraktan, Pantheon’a kadar yürümek gerekiyor.)
İpucu: Pantheon’a kadar gelmişken, yakınlarda bulunan Sant’Eustachio‘ da espresso;
Tazza d’Oro’ da capuccino içmeyi unutmayın.

6. Piazza Navona (Navona Meydanı)

Pantheon’un bulunduğu yerden ara sokaklara girdiğinizde kısa sürede Navona Meydanı‘ndasınız.

Arkamızda 4 nehir çeşmesi

Bir stadyum olarak tasarlanan meydan, Roma’nın en güzel meydanı olarak geçiyor. Burada sokak sanatçılarına bolca rastlayabilirsiniz. Meydan fazla turistik olduğundan etraftaki kafelerin fiyatları biraz yüksek.

Meydanda 3 önemli çeşme göreceksiniz. Fontana del Moro, Fontana di Nettuno ve Fontana dei Quattro Fiumi.

Fontana dei Quattro Fiumi (4 nehir çeşmesi), ünlü italyan mimar Gian Lorenzo Bernini’ye ait. Eser 4 kıtadaki, dört büyük nehirden ilham alınarak tasarlanmış. Bu nehirler Afrika kıtasından Nil;  Amerika kıtasından  Rio de la Plata; Asya kıtasından Ganj ve Avrupa kıtasından Tuna nehirleri.

Ayrıca, aralık ayında Roma’ya gelirseniz; burada kurulan noel pazarını görebilirsiniz.

Ulaşım: Line A Metrosu, Barberini durağı.(en yakın metro istasyonu)

7. Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

Navona Meydanı’ndan, şehrin bir başka önemli meydanı olan Venedik Meydanı’na doğru yürüyebilirsiniz.

Piazza Venezia’da Vittorio Emanuelle II Anıtı. Terasına mutlaka çıkın 🙂

Meydan, başkentin anayollarının birleştiği bir noktada.  Roma’daki otobüslerin bir çoğu buradan hareket ediyor. Buraya geldiğinizde  Vittorio Emanuele II Anıtı ilk dikkatinizi çekecek yapıdır.

İtalyan şehir devletlerinin birleşimi anısına yaptırılan anıt, çevresindeki bir çok yapıya göre çok çok yeni. Bembeyaz görüntüsünden dolayı çok dikkat çekici. Yapımı 1885’ten 1911 yılına kadar sürmüş. Anıtta bir kafe, bir kitabevi ve bir müze var. Güzel bir Roma manzarası için anıtın terasına çıkın. Bizim zamanımız olmadığından yapamadık.

Giriş: Anıt girişi ücretsiz. Terasa çıkış 8 EUR

Roma’nın ilk Rönesans sarayı olan Palazzo Venezia(Venedik Sarayı) meydanın batı tarafında. Bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’ne ait olan saray, 20. yüzyılda Mussolini’nin karargahı olmuş. Sarayda çeşitli sanat eserlerinin sergilendiği bir müze var.

Giriş Ücreti: 5 EUR  (Pazartesiden Cumartesiye 10 – 13 ve 14 – 18 arasında açık. Pazar günleri kapalı)

Ulaşım: 40, 63, 70, 75, 81, 87, 95, 160, 170, 204, 628, 630 ve 716 No’lu otobüsler

8. Via dei Fori Imperiali (Fori İmperiali Caddesi)

Vittorio Emanuelle II Anıtı‘nın yanından bu caddeye giriş yapabilirsiniz. Ve karşınızda yüzyıllardır ayakta duran Kolezyum. Tüm ihtişamıyla size selam veriyor. Bu cadde üzerinde ilerlerken Foro Romano’ya ( Roma Forumu ) göz atabilir. Sokak sanatçılarına kulak verebilirsiniz. Biz bu sokakta yürürken hava o kadar güzeldi ki;  zaman zaman banklara oturup sokak şarkılarına eşlik ettik.

Ayrıca bu sokakta, havada oturan adamlara ve 10-15 dakikada sprey boyalarla mükemmel resim yapan kişilere rastlayabilirsiniz. Çok keyifli bir sokak.

9. Colosseo (Kolezyum)

Roma’yı en iyi anlatan yer: Kolezyum

Roma’nın asli gerçekliğini, Roma’daki diğer eserlere göre daha çok yansıtan Kolezyum, kentin ebediliğinin en iyi simgesi. Bir zamanlar halkın buluşma noktası olan gladyatör dövüşlerinin sahnelendiği bu arenayı mutlaka görün.

Eski bir Anglo-Sakson kehaneti şöyle der: “Kolezyum ayakta kaldıkça Roma da yaşayacak,
Kolezyum yıkıldığında Roma da yıkılacak ve Roma yıkıldığında dünya da yıkılacak”.

Giriş: Her ayın ilk pazar günü, Kolezyum’a giriş ücretsiz.
*Roma Pass Card alacaksanız, ücretsiz müze gezme haklarınızdan birini burada kullanabilirsiniz. Ayrıca RomaPass Card sahipleri sıra beklemeden direk içeri girebiliyor.
*Roma PAss Card almayacaksanız, Kolezyum giriş ücreti 18 EUR  (09.00-19.00). Online bilet almak için tıklayın .
*18 yaşının altındaki kişiler için giriş ücretsiz.
Ulaşım:  1. seçenek: Line B Metrosu, Colosseo durağı.
2. seçenek: Tramvay

10. Foro Romano (Roma Forumu)

Roma Forumu, ilkel bir  pazar yerinden imparatorluğun yönetim merkezine dönüşmüş. Ayrıca yıllar boyu halkın  buluşma  noktası olmuş. Roma Forumu, Kolezyum’un hemen yanı başında.

Giriş: Ücretli. Kolezyum için alınan bilet burada da geçerli.
Ulaşım: 1. seçenek: Line B Metrosu, Colosseo durağı.
2. seçenek: Tramvay

11. Campo de Fiori

Roma Forumu’ndan tekrar Piazza Venezia’ya gelip, Corso Vittorio Emanuele II caddesine giriş yapın. Biraz ilerledikten sonra, ara sokaklara girerek Campo de Fiori‘ye ulaşın.

Çiçek Meydanı

Campo de Fiori,  Çiçek Meydanı anlamında. Bu meydanda her gün sabahtan öğlene kadar meyve-sebze pazarı kurulmakta. Akşam üzeri ise meydanın çevresindeki mekanların masalarını dışarı çıkarmasıyla birlikte ortam çok keyifli bir hale dönüyor.

lokal bir satıcı bulduk. Makarna aldık 🙂 3paket 10EUR

Ben özellikle pazarı çok merak etmiştim. Bir gün öğleden öncesinde pazara gittik. Ama hayal ettiğim gibi değilmiş. Biraz hayal kırıklığına uğradım. Burada yerel insanlardan alışveriş yapacağımı sanıyordum. Ama yerel insan bulabilmek zordu. Fazla turistik.

İpucu: Meydanın yakınlarındaki fırınlardan pizza almayı unutmayın. Bizim deneyimlediğimiz fırın, Bakery Il Fornaio (Adres : Via de’ Baullari, 5, 00186 Roma RM, Italy). Pizzaları mükemmeldi.  Forno Campo de Fiori  ise bir başka popüler fırın.

12. Trastevere

Campo de Fiori’den çıktıktan sonra Argentina tramvay durağına ulaşıp, tramvay ile Trastevere’ye geçebilirsiniz. Ya da yürüyebilirsiniz. (Ponte Sisto (Sisto Köprüsü) veya Ponte Gabribaldi(Gabribaldi Köprüsü)’ne doğru ilerleyin. Köprüden karşıya geçip, sokaklara girin.)

Her sokak başka güzel.

Trastevere,  Tevere(Tiber)’nin karşısı demek. Yani Tiber nehrinin karşı tarafı olarak düşünebiliriz.

Roma’nın son yıllarda popülerleşen semti Travestevere, Roma’ya gelen her ziyaretçinin uğraması gereken yerlerden bir tanesi. Zamanında esas romalıların oturduğu semt, günümüzde gençlerin ve turistlerin oldukça rağbet gösterdiği bir bölge olmuş. Burada dar sokakları gezip güzel ambiyanslı kafelerde oturup keyif yapabilirsiniz.

13. Castel San Angelo (Melekler Kalesi)

İmparator Hadrian tarafından yaptırılan kale,Vatikan’a çok yakın mesafede. Kale bir zamanlar Papaların ikametgahı olmuş. Kalenin gizli geçitlerle Vatikan’a bağlantısı olduğu biliniyor.

Önünde melek heykelleriyle kaplı çok güzel bir köprü var. Her biri Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinden simgeler taşıyan 10 melek heykeli köprüyü süslemekte. Heykeller, Bernini ve  öğrencileri tarafından 1598-1660 yılları arasında yapılmış.

Giriş Ücreti: 10.5 EUR ( 09:00-18:00 arası açık)

14. Vaticano (Vatikan)

Roma gezilecek yerler listesine Vatikan ile devam ediyoruz. Roma’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında Vatikan var.  Vatikan katolik dünyasının yönetim merkezi ve dünyanın en küçük ülkesi. Vatikan’ı gezmek 1 tam gününüzü alır.

Ayrıntılı bir vatikan gezi planı yapmak isterseniz, Vatikan Gezi Rehberi yazıma bakabilirsiniz. Vatikan Gezi Rehberi yazımda Vatikan nasıl gezilir? Vatikan’a nasıl gidilir? Vatikan giriş ücreti ne kadardır? Vatikan Müzeleri’ne online bilet nasıl alınır? sorularına cevaplar bulabilirsiniz.

Burada Vatikan gezisinden kısaca bahsetmek istiyorum.  Vatikan demek San Pietro Meydanı, San Pietro Bazilikası ve Vatikan Müzeleri demek. Yani bu noktaları gezdiğinizde Vatikan’ı baştan sona gezmiş oluyorsunuz.

14.1 Piazza San Pietro (San Pietro Meydanı – Aziz Petrus Meydanı)

Piazza Navona‘dan 20 dk yürüyerek San Pietro Meydanı’na ulaşabilirsiniz. San Pietro Meydanı’na giriş yaptığınızda artık Vatikan topraklarındasınız. Vatikan’a girişte herhangi bir sınır çizgisi yok. Direk giriş yapabilirsiniz.

14.2 Basilica di San Pietro (San Pietro Bazilikası – Aziz Petrus Bazilikası)

San Pietro Meydanı’ndaki en önemli ziyaret noktası San Pietro Bazilikası.  San Pietro Bazilika’sına giriş ücretsiz.

14.3 Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli

San Pietro Meydanı ve San Pietro Bazilikası’sını gezdikten sonra Vatikan Müzeleri‘ne geçebilirsiniz. Ancak müzeye girişi ücretli. Biletinizi önceden online satın almanızda fayda var. Bu sayede müze girişinde sıra beklemezsiniz.

Roma’nın en büyük müze kompleksinde sayısız sanat eserleri, Rönesans freskleri ve Sistina Şapeli bulunuyor. Vatikan Müzeleri, 54 küçük müze ve galerilerden oluşuyor. Müzedeki eserlerin en kıymetlileri, stanze di raffaello (Raphael’in Odaları) ve capella sistina (Sistina Şapeli)‘dır. Vatikan Müzeleri için kısıtlı vaktiniz varsa Sistina Şapeli ve  Raphael’in Odaları‘nın bulunduğu yöne doğru ilerleyebilirsiniz.

Ulaşım:  Line A Metrosu, Ottaviano durağı.

15. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Bakire Meryem’e adanan en büyük kilise. Oldukça ihtişamlı bir yapı olan bu bazilikayı Roma gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Kolezyum’dan 16dk yürüyerek bu bazilikaya ulaşabilirsiniz.

Ulaşım:  Line A Metrosu, Vittorio Emanuele durağı(4dk yürüme ).  Line B Metrosu, Cavour durağı(8 dk yürüme)

16. Palatino Tepesi

Roma Forum’una yakın konumda bulunan Palatino Tepesi Roma’nın en eski bölgesi. Casa di Livia (Livia’nın Evi) , Capanne di Romulus (Romulus’un Kulubeleri), Antiquarium del Palatino (Palatine Müzesi), Casa di Augusto(Agusto’nun Evi),  botanik bahçesi Orti Farnesiani ve imparatorluk villası Domus Tiberiana burada görmeniz gereken önemli yerler.

Giriş Ücreti: 12 EUR (08.30-19.00 arası açık)
Ulaşım:  Line B Metrosu, Colosseo durağı.

17. Villa Borghese  (Borghese Bahçeleri) & Pincio Bahçeleri

Şehrin ortasında yemyeşil bir park. Parkta yürüyüş yolları, çeşmeler, heykeller ve gölet var. Burası bir parktan çok daha fazlasını içeriyor. Parka gelmişken önemli bir sanat galerisi olan Galleria Borghese’i ziyaret etmelisiniz.

Galleria Borghese, Papa V. Paul’un yeğeni olan Cardinal Scipione Borghese’ye ait olan sanat eserlerinin sergilenmesi için kurulmuş. Napolyon buradaki bazı önemli eserleri Paris’teki Louvre müzesine taşıtmış. Ancak ana Rönesans koleksiyonu ve Scipione’nin villa için yaptırdığı barok parçalar hala müzede sergilenmekte.

Villa Borghese gezisinin devamında batı tarafta bulunan Pinco Bahçeleri‘ne geçebilirsiniz. Pincio Bahçeleri’nden hem  Piazza del Popolo’nun hem de kentin panoramik manzarasını görmek mümkün. Özellikle gün batımı saatlerinde manzara muhteşem.

Borghese Bahçeleri
Giriş: Ücretsiz
Ulaşım:  1. seçenek: Line A Metrosu, Flaminio durağı veya Spagna durağı.
2. seçenek: 49, 88, 95, 490 ve 495 No’lu otobüsler

Galleria Borghese
Giriş Ücreti:  11 EUR (Salıdan Pazara 8.30 – 19.30 arası açık. Pazartesi günleri kapalı.)
Ulaşım:  1. seçenek: Line A Metrosu, Spagna durağı.
2. seçenek: 5, 19, 52, 53, 63, 86, 88, 92, 95, 116, 204, 217, 231, 360,490, 491, 495, 630, 910 ve 926 No’lu otobüsler.

18. Capitolino Tepesi

Roma’nın 7 tepesinden en yükseği burası. O yüzden iyi bir roma manzarası için Capitolino Tepesi’ne mutlaka gitmelisiniz. Roma dönemine ait önemli eserlerin bir arada bulunduğu Capitoline Museums (Musei Capitolini) bu tepenin en önemli ziyaret noktası.

Capitoline Museums
Giriş Ücreti: 14 EUR (Salıdan Pazara 9.30 – 19.30 arası açık. Pazartesi günleri kapalı)
Ulaşım:  Line B Metrosu, Colosseo durağı veya herhangi bir otobüsle Piazza Venezia ulaşıp, oradan yürüyerek 2 dk’da ulaşabilirsiniz.

19. Caracalla Hamamları

3. yuzyildan kalan bu hamamlar, insanların lüks ve zerafet içinde yıkanması için inşaa edilmiş. Gününümüzde ise açık hava  bale ve operalarına ev sahipliği yapmakta.

Giriş Ücreti: 15 EUR ( 9:00-18:30 arası açık)
Ulaşım:  Line B Metrosu, Circo Massimo durağı.

20. Museo Nazionale Romano

Burası bir müze kompleksi. Eserler 3 ayrı yerde sergilenmekte. Diocletianus Hamamları, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo alle Terme ve Crypta Balbi.

Terme di Diocleziano’da, Roma’ya ait yunan eserleri ve Roma döneminin eserleri; Palazzo Altemps’de Ludovisi, Brancaccio, Del Drago ve Mattei koleksiyonları; Palazzo Massimo alle Terme’de imparatorluk villası Livia’dan alınmış freskler sergilenmekte.

Giriş Ücreti: 12 EUR

Çocuklarla Roma Gezilecek Yerler Listesi

Çocuğunuzla birlikte Roma seyahatinden keyif alacağınız yerler şöyle: Kolezyum, Piazza Navona, Piazza di Spagna, Villa Borghese. Ayrıca bu listeye ek olarak Circo Massimo, Time Elevator, Museo Explora, Technotown, Bioparco’yu da ekleyebiliriz.

Roma Gezi Günlüğü

Roma Gezi Rehberi
Roma Gezi Rehberi

Gezilecek yerleri yazıyoruz, okuyoruz bir yerlerden ama nasıl gezeriz? nereden nereye geçeriz? hep bir muamma olarak kalır aklımızda. Bu yüzden bende gün gün kendi rotalarımızı paylaşmaya karar verdim. Biz Roma gezi planını nasıl yapmışız? Roma gezilecek yerler listesinden nerelere birden fazla kez gitme ihtiyacı hissetmişiz? hepsini yazdım. Roma’dayken paylaştığım instagram postlarını da bu yazıya dahil ediyorum ki, sıcağı sıcağına neler paylaşmışım, gelin hep birlikte görelim.

Biz her gün 9 gibi çıktık otelden.  Belli bir nokta belirleyip oraya yöneldik.

Roma Gezisi: 1. Gün:

Bir çarşamba günü öğleden sonrasında, RomaFiumicino hava limanına vardık. Uçaktan indikten sonra, Pasaport kontrol noktasına geldik. Pasaport kuyruğunda bir süre bekledikten sonra, etrafta gezinen bir görevli, yanımızda çocuk olduğunu fark edince bizi pek sıra olmayan bir gişeye aldı. (Bazı hava limanlarında, çocuklu ailelere öncelik tanıyorlar. Aklınızda olsun 🙂 ) Böylece hızlıca pasaport işlemlerimizi tamamlamış olduk. Pasaportun dışında otel rezervasyonları ve dönüş uçak biletlerini de görevliye göstermek gerekiyor. O yüzden mutlaka bu belgelerin çıktıları ile gelin. Pasaport kontrolünün ardından, otele en çabuk ulaşmamızı sağlayacak olan Vatikan otobüslerinin kalkış noktasına geldik. Otobüs biletlerini otobüsün yanındaki görevliden satın alıp, otobüse geçtik. Direkt olarak  Vatikan’a geldik. Via Crescenzio (Crescenzio caddesi)’de otobüsten indik. Kalacağımız airbnb evi –Seven Rooms Vatican– bu caddeye yürüme mesafesindeydi.  Otele yerleşimin ardından “compagniadelpane”  isimli bir restoranda pizza yedik. Burası fırın tarzı bir yerdi. Atıştırmalıklar, dilim pizzalar ve kahvaltılıklar satan bir dükkan olarak düşünebilirsiniz. İlk pizzamız olduğundan çok beğenmiştik, daha iyi pizzalar tadacağımızı bilmeden.

Restorandan çıktığımızda hava kararmıştı. Sokakları yürüyerek sırasıyla Roma gezilecek yerler listesindeki şu noktalara uğradık.

 • Castel Sant’Angelo (Melekler Kalesi): Kalenin önünde güzel müzik yapan gruplara denk geldik. Güzeldi.
 • Ponte Sant’Angelo(Melekler Köprüsü):Castel Sant’Angelo’nun önündeki bu köprü, Tevere nehri üstündeki en güzel köprüdür.
 • Piazza Navona: Güzel bir sokak gösterisi izledik.
 • Pantheon: Roma’da en sevdiğim yer.
 • Pantheon yakınlarında bulunan “La Casa Del Caffè Tazza D’oro” da Cappuccino ile günü bitirdik.

Günün instagram paylaşımı için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.instagram.com/p/BbP3KGGFit1/?taken-by=mutludusler

Roma Gezisi: 2. Gün

Bu günü tamamen Vatikan‘a ayırdım. Oteldeki mini kahvaltımızın ardından  Vatikan’a kadar yürüdük.  Vatikan Müzeleri tabelasını takip ederek, Vatikan’ı çevreleyen surların dış tarafından biraz dolandık. Müze girişine ulaştık.

Roma’da tek bir müze gezmek istesem bu Vatikan müzeleri olurdu dedim ve müze anlamında sadece buraya zaman ayırdım. Çünkü Roma gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Vatikan Müzeleri’dir.

Vatikan Müzeleri, büyük bir müzeler topluluğu

Müze gezimiz bitince, giriş yaptığımız aynı noktadan çıkış yaptık. Yine surların etrafından dolanarak, San Pietro meydanına ulaştık. Meydana direk giriş yapıyorsunuz. Burada herhangi bir kapı ya da bir sınır çizgisi filan yok.

Vatikan müzelerine online bilet nasıl alınır? Vatikan müzeleri’ne ulaşım, Vatikan müzeleri nasıl gezilir? ,Vatikan Gezilecek Yerler hakkında ayrıntılı bilgileri Vatikan Gezi Rehberi yazımda bulabilirsiniz.

Gün içinde sırasıyla nerelere uğramışız:

 • Musei Vaticani (Vatikan müzeleri): Vatikan müzelerinin tamamını gezmek için 1 tam gün ayırmak gerekir. Biz, Sistina Şapeli’ne doğru ilerleyen müzeleri gezdik.
 • Piazza San Pietro(San Pietro Meydanı):San Pietro bazilikasına girmedik. Önünde çok sıra vardı.
 • Castel Sant’Angelo (Melekler Kalesi): Gündüz gözüyle kaleyi bir kez daha gördük. Kale içini gezmedik.
 • Ponte Sant’Angelo (Melekler Köprüsü): Kalenin hemen önünde yer alan bu köprü, sağlı sollu melek heykelleriyle kaplı. Gündüz gözüyle de görmek güzel oldu.
 • Gelateria del Teatro‘da dondurma  molası: İyi dondurma adreslerinden biri burası.
 • Piaazza Navona: Bir önceki gün pek bir şey anlamamıştık. Bu kez meydanı etraflıca gezdik.
 • Pantheon yakınlarındaki, Sant’Eustachio Il Caffè‘de espresso molası: Müdavimi çok olan bu kafeye uğramasak olmazdı. Espressoyu şekersiz içemedik. Mutlaka şeker ekleyin.
 • Campo de fiori,
 • Campo de fiori yakınlarında bulunan  Il Forno‘da pizza molası: Yediğimiz en iyi pizzalardı. Özellikle balıklı olan şahaneydi.
 • Corso Vittorio Emanuele II(Vittorio Emanuele II caddesi) boyunca ilerleyerek, Piazza Venezia’ya ulaştık.
 • Via del Corso’ya geçip, cadde boyunca ilerledikten sonra ara sokaklara girerek Fontana di Trevi‘ye(Aşk Çeşmesi) ulaştık. Hava oldukça yağmurlu olduğundan, pek zaman geçiremedik burada.
 • Line A metrosunun, Barberini durağına ulaşıp, metro ile otele döndük.

Günün instagram paylaşımı için aşağıdaki linklere tıklayın.

https://www.instagram.com/p/BbTlmQUlBo7/?taken-by=mutludusler

https://www.instagram.com/p/BbSRBmbFAYt/?taken-by=mutludusler
Roma Gezisi: 3. Gün

Roma’daki 3. günümüzde o kadar yorgunduk ki gün boyu her yere metro ile gidelim istedik. Kaldığımız evin metroya yakınlığı acayip mutlu etmişti bizi(Line A metrosu, Ottaviano durağı). Ama metroyu kullanamadık maalesef. Çünkü o gün grev günüymüş 🙂 Metro girişleri kapatılmıştı. Metroyu kullanamayınca başladık yürümeye. Yol üstünde bir çok güzel yapıyla karşılaştık. Sokakları daha çok içimize çekmiş olduk.

İlerlediğimiz yoldan hiç sapmadan gittik. Ponte Cavour‘u(Cavour köprüsü) geçip, ilerledikten sonra Via Condotti(Condotti caddesi)’ye bağlanıp, İspanyol Merdivenleri’ne ulaştık.

Bugünün Roma gezilecek yerler listesi şöyleydi:

 • Piazza di Spagna(İspanyol Merdivenleri): Merdivenlerde oturup dinlendik. Etrafı seyrettik
 • PastiFicio: Piazza di Spagna yakınlarındaki lezzet duraklarından biri olan PastiFicio‘da nefis makarnaların tadına baktık.
 • Pompi Tiramisu: PastiFicio’nun az ilerisinde yer alan Pompi Tiramisu‘dan tiramisu aldık.
 • Pantheon: Via del corso’dan ilerleyerek  Pantheon’ sapağından giriş yapıp, gündüz gözüyle Pantheon’u bir kez daha gezdik.
 • Colosseo(Kolezyum): Pantheon’dan ara sokaklara girip, Via imperiali(İmperiali caddesi)’ye ulaştık. Caddeden ilerleyerek Kolezyuma geldik. Burada arkadaşlarımızla buluştuk.
 • Pizzeria Baffetto : Karnımız acıkınca istikamet Pizzeria Baffetto oldu. Ancak buranın kapalı olduğu bir saate denk geldiğimizden, bir önceki gün pizza yediğimiz yere Campo de Fiori’ye yöneldik. Il Forno‘da akşam pizzalarımızı yedik.
 • Piazza Navona(Navona Meydnaı):
 • Pantheon yakınlarındaki La Casa Del Caffè Tazza D’oro” da Cappuccino ile günü tamamladık.
 • Metronun çalışmadığı gün olduğu için mecbur tekrar yürüyerek otele geri döndük.

Günün instagram paylaşımı:

http://www.instagram.com/p/BbVB-M8l-Wj/?taken-by=mutludusler

 

Roma Gezisi: 4. Gün

Günün kahvaltısını, italyanlar gibi yapalım dedik. Otelimize yakın mesafede olan Castroniye(Vatikan yakınlarında bir şarküteri dükkanı) uğradık. Kruvasan-Cappuccino ikilisiyle kahvaltı yaptık.

Şanslı günümüzdeydik. Nihayet metrolar çalışıyordu. 🙂 Metroya atlayıp, Termini istasyonuna gittik. Aktarma yaparak B metrosuna geçiş yaptık. Kısa sürede Kolezyum’a ulaştık.

Günün Roma gezilecek yerler listesi

 • Colosseo (Kolezyum): Bir önceki gün geldiğimizde, pek gezememiştik. O yüzden 2. kez gelmek iyi oldu. Kolezyum içini gezmedik. Sadece dış tarafında zaman geçirdik.
 • Piazza Venezia: Kolezyumdan ayrıldıktan sonra, Vittorio Emmanuele Monument(Vittorio Emmanuele abidesi) ‘in önüne geldik. Anıtın terasına çıksak mı çıkmasak mı derken, meyve -sebze pazarını görmek daha cazip göründü.
 • Campo de fiori : Corso Vittorio Emanuele II(Vittorio Emanuele II caddesi) boyunca ilerleyip, ara sokaklara girdik.  Campo de Fiori’ye ulaştık. Meyve-sebze pazarını gezip, çeşitli makarnalar satın aldık.
 • Travestere: Argentina tramvay durağına ulaşıp, tramvay ile Trastevere’ye geçtik. Sokaklarda gezindikten sonra bir kafede oturup kahve içtik. Acıkınca, yerel insanların geldiği, pek turistik olmayan pizza fırını “pizzeria ai marmi‘ye yöneldik. Yine kapalı saate denk geldiğimizden, burayı deneyimleyemedik. Tekrar tramvaya binip, Trastevere’den ayrıldık.
 •  Campo de fiori: Tramvaydan daha erken inip, Campo de fiori’nin içinden yürüyerek geçtik. Meydanın akşam halini de görmüş olduk.
 • Trattoria : Trattoria Da Luigi adlı bir restoranda son akşam yemeğimizi yedik. Bu restoranda aradığınız herseyi bulabilirsiniz. Bahçeli güzel bir yerdi.
 • Piazza di Spagna’ya yürüyüş.
 • Pompi Tiramisu’dan son kez bir tiramisu daha satın alıp, Spagna durağından metro ile otele dönüş.

Günün instagram paylaşımı için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.instagram.com/p/BbX8TsmFJGf/?taken-by=mutludusler

Roma Gezisi: 5. Gün

Uçağımız öğlen saatlerinde  olduğundan  bugüne bir şey planlamamıştım. Dünkü klasik italyan kahvaltısı çok hoşumuza gidince bugün tekrar Castroni‘ye uğradık. Kahvaltının ardından Crescenzio caddesine geldik. Hava limanı otobüs saatlerini kontrol ettiğimizde 1 saat sonrasında otobüs geleceğini öğrenince, metroya yürüyüp, Termini‘ye geçtik. Termini’den, Leonardo Express ile hava limanına sorunsuz ulaştık.

Günün instagram paylaşımı:

http://www.instagram.com/p/BbZvbbGF1cd/?taken-by=mutludusler

 

Roma gezilecek yerler yazım burada bitti. Roma hakkında yazdığım diğer yazıları okumayı unutmayın.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.