Roma kentinin sınırları çok geniş topraklara yayılmış olsa da, görülmesi gereken başlıca yerler küçük bir alanda toplanmıştır. Bu tarihi bölgede, zamanın nasıl geçtiğini farketmeyeceksiniz bile. Öncelikle, Roma gezilecek yerler haritası ile başlayalım.

roma gezilecek yerler haritası
Roma gezilecek yerler haritası: Roma’da başlıca gezilecek yerlerin çoğu nehrin sağ tarafında. Vatikan ve Trastevere nehrin sol tarafındadır.

Roma’yı  gezerken çok plan yapmayın. Sokakları yürüyerek gezin. İlginizi çeken eserleri inceleyin. Sokakları inceleyin. Kısacası keyif almaya bakın. Günün sonunda, nasıl olsa  gitmek isteyeceğiniz tüm noktaları gezmiş olacaksınız. Çünkü yürürken her an başka sürprizler çıkacak karşınıza.

Roma seyahatine nokta atışı bir başlangıç yapmak isterseniz,  Roma’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazım oldukça faydalı olacaktır.

Roma gezi günlüklerimi içeren  ve Roma hakkında daha ayrıntılı bilgilerin yer aldığı Roma Gezi Rehberi yazıma bakmayı unutmayın.

 Via del Corso (Corso Caddesi)

Öncelikle haritadan Via del Corso(Corso Caddesi) ‘yu bulun. Bu caddeyi İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzetebiliriz. Cadde üzerinde alışveriş dükkanları yer alıyor.  Caddenin ara sokakları özel butikler ve şarap evleriyle doludur. Roma gezilecek yerler, bu caddenin yakınlarında. Cadde, Piazza del Popolo (Halk Meydanı) ile Piazza Venezia(Venedik Meydanı) birbine bağlıyor.

Haritanın sol tarafındaki “View larger map” linkiyle haritayı büyütüp, daha detaylı bakabilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler 1 Piazza del Popolo (Popolo Meydanı)

Piazza del Popolo, halkın meydanı anlamına geliyor. Bizdeki Taksim Meydanı gibi. Her türlü miting ve gösteriler burada yapılıyor. Ayrıca, bir zamanlar dini kafirlerin idamı için de bu meydan kullanılıyormuş.

Şehri keşfetmeye buradan başlamak mantıklı olur. Meydanda yer alan Santa Maria del Popolo kilisesi ve Mısır’dan getirilen dikilitaş görülmeye değer.

Ulaşım:Line A Metrosu, Flaminio durağı.

Roma Gezilecek Yerler 2 : Piazza di Spagna ve İspanyol Merdivenleri

Piazza del Popolo’dan , Via del Corso boyunca ilerlediğinizde ilk olarak Piazza di Spagna‘ya doğru sapabilirsiniz.

Lüks markaların yer aldığı Condotti caddesi boyunca ilerlediğinizde karşınızda İspanyol Merdivenleri

Roma’nın popüler noktalarından biri İspanyol Merdivenleri. Şehrin en ünlü alışveriş caddesi –Via Condotti– merdivenlerin tam karşısında yer alıyor. Merdivenler, ismini burada yer alan İspanya elçiliğinden almış.
Burası her gün turist akınına uğrayan bir meydan ve merdivenlerde oturup dinlenmek hemen her turistin rutini haline gelmiş. Ancak merdivenlerde yeme içmeye izin yok.

Merdivenlerin hemen dibinde batık bir gemiyi andıran mermer çeşme, Fontana della Barcaccia yer alır.

ispanyol merdivenlerinden yukarı çıktığınızda meydanın görünümü

Her daim kalabalık bir meydan olan ispanyol merdivenlerini asıl bahar aylarında görmek gerek. İlkbaharda merdivenler pembe çiçeklerle süslenip, 1 ay boyunca bu dekorasyon korunuyormuş💕💕💕

İpucu:  İspanyol Merdivenlerinden indiğinizde, sağ tarafa doğru ilerleyip, sol taraftaki ara sokaklara girin. PastiFicio‘dan bir tabak makarna ; PastiFicio’nun az ilerisinde yer alan Pompi Tiramisu‘dan tiramisu almayı unutmayın.

Ulaşım: Line A Metrosu, Spagna durağı.

Roma Gezilecek Yerler 3 Fontana di Trevi (Üç Yol Çeşmesi – Aşk Çeşmesi)

Via del Corso’dan ya da başka ara sokaklardan ilerleyerek biz türklerin aşk çeşmesi olarak ifade ettiği üç yol çeşmesine ulaşabilirsiniz. Çeşme 3 yolun kesişim noktasında yer aldığından “3 yol çeşmesi” olarak adlandırılmış.

Eğer güzel bir fotoğrafınız olsun isterseniz, buraya sabahın erken saatlerinde gelin. Çünkü çeşme başı her zaman kalabalık oluyor.

Roma’nın bir başka simgesi, Trevi çeşmesi. Ortamı çooook güzel 🙂

Bir rivayete göre, çeşmenin suyu çok tatlıdır. Ve her kim bu sudan içerse, tekrar Roma’ya gelecektir. Bu günümüzdeki modern efsanenin doğmasına sebep olmuş. Çeşmeye para atıp dilek dilemek, Roma’ya gelen ziyaretçilerin turistik aktivitesi haline gelmiş.. Kimileri bir daha Roma’ya gelmek için kimileri ise aşk diliyor. Arkanız dönükken sol omzunuzun üstünden para atıp bu rutini yerine getirebilirsiniz. Havuzda biriken paralar belediye tarafından toplanıp hayır kuruluşlarına bağışlanıyormuş.

Ben havuza para atmayı denemedim nedense. Yağmurlu bir günde uğramıştık buraya, pek kalabalık değildi. Çeşmenin dibine kadar gelip, gayet güzel fotoğraflar çektik. Ama acele ettiğimizden onlar da bulanık çıkmış 🙂

Ulaşım : Line A Metrosu, Barberini durağı.

Roma Gezilecek Yerler 4 Pantheon

Trevi çeşmesinden çıkıp, tekrar Via del Corso’ ya geçip, ara sokaklara girerek Pantheon‘u bulun.

Pantheon

Roma sokaklarında gezerken birden bire karşımıza çıkıveren Pantheon, benim Roma’da en çok etkilendiğim yer oldu.
Anıt devasa bir yapı. Bu kadar ihtişamlı olduğunu hiç düşünmemiştim. Ne kadar okursak okuyalım, gezip görmek bambaşka birşeymiş.
Pantheon, Roma’nın en iyi korunmus anıtı. Pantheon’un adı Yunanca pan theios( tüm tanrıların tapınağı) kelimesinden geliyor. Şu anki Pantheon aynı yerde duran üçüncü örnek. Önceki ikisi yangınlarda tahrip olmuş. Yapının inşaası M.S 117 – M.S 127 yılları arasında tamamlanmış.
Pantheon’un devasa kubbesi, dünyanın en büyük takviyesiz beton kubbesi olmayı sürdürüyor.

Roma’da en çok vakit geçirdiğimiz yer Pantheon’un önündeki bu meydan oldu. Hem gün içinde hem de akşamları burada güzel şarkılar çalan müzisyenlere denk geldik.

İpucu: Pantheon’a kadar gelmişken, yakınlarda bulunan Sant’Eustachio‘ da espresso;
Tazza d’Oro’ da capuccino içmeden dönmeyin.

Giriş: Ücretsiz. Hafta içi 19.30; Hafta sonu ise 18’e kadar açık.

Ulaşım: 1.seçenek: Line A Metrosu, Barberini durağı. (Trevi Çeşmesinin yakınındaki bu duraktan, Pantheon’a kadar yürümek gerekiyor.) 2. seçenek: Tramvay:8

Roma Gezilecek Yerler 5 Piazza Navona (Navona meydanı)

Pantheon’un bulunduğu yerden ara sokaklara girdiğinizde kısa sürede Navona meydanındasınız.

Bir stadyum olarak tasarlanan meydan, Roma’nın en güzel meydanı olarak geçiyor. Sokak sanatçılarına bolca rastlayabilirsiniz.

Arkamızda 4 nehir çeşmesi

Meydan fazla turistik olduğundan etraftaki kafelerin fiyatları biraz yüksektir.

Meydanda 3 önemli çeşme göreceksiniz. Fontana del Moro, Fontana di Nettuno ve Fontana dei Quattro Fiumi.

Fontana dei Quattro Fiumi(4 nehir çeşmesi), Ünlü italyan mimar Gian Lorenzo Bernini’ye ait. Eser, 4 kıtadaki, dört büyük nehirden ilham alınarak tasarlanmış. Bu nehirler, Afrika kıtasından Nil;  Amerika kıtasından  Rio de la Plata; Asya kıtasından Ganj ve Avrupa kıtasından Tuna nehirleridir.

Ayrıca, aralık ayında Roma’ya gelirseniz; burada kurulan noel pazarını da görebilirsiniz.

Ulaşım: 70, 81, 116, 186 ve 492 No’lu otobüsler.

Roma Gezilecek Yerler 6 Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

Navona Meydanından, şehrin bir başka önemli meydanı olan Venedik meydanına doğru yürüyebilirsiniz.

Meydan, başkentin anayollarının birleştiği bir noktada yer alıyor.  Roma’daki otobüslerin bir çoğu buradan hareket ediyor. Buraya geldiğinizde  Vittorio Emanuele II Anıtı ilk dikkatinizi çekecek yapıdır.

 

 

Piazza Venezia’da Vittorio Emanuelle II Anıtı. Terasına mutlaka çıkın 🙂

İtalyan şehir devletlerinin birleşimi anısına yaptırılan anıt, çevresindeki bir çok yapıya göre çok çok yeni. Bembeyaz görüntüsünden dolayı çok dikkat çekicidir. Yapımı 1885’ten 1911 yılına kadar sürmüş. Anıtta bir kafe, bir kitabevi ve bir müze var. Güzel bir Roma manzarası için anıtın terasına çıkın. Bizim zamanımız olmadığından yapamadık.

Giriş: Anıt girişi ücretsiz. Terasa çıkış 8 EUR (2018 yılı)

Roma’nın ilk Rönesans sarayı olan Palazzo Venezia(Venedik Sarayı) meydanın batı tarafında bulunuyor. Bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’ne  ait olan saray, 20. yüzyılda Mussolini’nin karargahı olmuş. Sarayda çeşitli sanat eserlerinin sergilendiği  bir de müze var.

Giriş ücretli.(08.30-19.30 arası açık)

Roma Gezilecek Yerler 7 Via dei Fori Imperiali (Fori İmperiali Caddesi)

Vittorio Emanuelle II Anıtı‘nın yanından bu caddeye giriş yapabilirsiniz. Ve karşınızda yüzyıllardır ayakta olan Kolezyum. Tüm ihtişamıyla size selam veriyor. Bu cadde üzerinde ilerlerken Foro Romano’ya(Roma Forumu) göz atabilir. Sokak sanatçılarına kulak verebilirsiniz. Biz bu sokakta yürürken hava o kadar güzeldi ki,  zaman zaman banklara oturup, sokak şarkılarına eşlik ettik.

Ayrıca, havada oturan adamlar, 10-15 dakikada sprey boyalarla mükemmel resim yapan kişilere rastlayabilirsiniz. Çok keyifli bir sokak.

Roma Gezilecek Yerler 8 Colosseo (Kolezyum)

Roma’nın asli gerçekliğini, Roma’daki diğer eserlere göre daha çok yansıtan Colosseum, kentin ebediliğinin en iyi simgesi. Bir zamanlar halkın buluşma noktası olan, gladyatör dövüşlerinin sahnelendiği bu arenayı mutlaka görün.

Roma’yı en iyi anlatan yer: Kolezyum

Eski bir Anglo-Sakson kehaneti şöyle der: “Colosseum ayakta kaldıkça Roma da yaşayacak,
Colosseum yıkıldığında Roma da yıkılacak ve Roma yıkıldığında dünya da yıkılacak”.

Kolezyumu dışarıdan izlemek çok keyifli. İsteyen içeriye girip gezebilir. Biz içeriye girmeyi tercih etmedik.

Giriş: Her ayın ilk pazar günü, giriş ücretsizRomaPAss Card alacaksanız, ücretsiz müze gezme haklarınızdan birini burada kullanabilirsiniz. RomaPass Card sahipleri sıra beklemeden direk içeri girebiliyor.

RomaPAss Card almayacaksanız, kolezyum giriş bileti 12 EUR (2018 yılı). Bilet almak için tıklayın . 18 yaşının altınları kişiler için giriş ücretsiz.

Ulaşım:  1. seçenek: Line B Metrosu, Colosseo durağı.

2. seçenek: Tramvay

Roma Gezilecek Yerler  9 Foro Romano (Roma Forumu)

Foro romano, İlkel bir  pazar yerinden, imparatorluğun yönetim merkezine dönüşmüş. Ayrıca, yıllar boyu halkın  buluşma  noktası olmuş. Foro Romano, Kolezyumun hemen yanı başında bulunuyor.

Giriş: Ücretli. Kolezyum için alınan bilet burada da geçerli oluyor.

Ulaşım: 1. seçenek: Line B Metrosu, Colosseo durağı.

2. seçenek: Tramvay

Roma Gezilecek Yerler 10 Campo de Fiori

Foro Romano’dan tekrar Piazza Venezia’ya gelip, Corso Vittorio Emanuele II caddesine giriş yapın. Biraz ilerledikten sonra, ara sokaklara girerek Campo de Fiori’ye ulaşın.

Campo de Fiori,  Çiçek meydanı anlamına geliyor. Bu meydanda  her gün sabahtan öğlene kadar meyve-sebze pazarı kuruluyor. Akşam üzeri ise meydanın çevresindeki mekanlar masalarını dışarı çıkarıp, eğlencelik hoş bir ortama dönüşüyormuş.

Çiçek Meydanı

Ben özellikle pazarı çok merak etmiştim. Bir gün öğleden öncesinde pazara geldik. Ama hayal ettiğim gibi değilmiş. Biraz hayal kırıklığına uğradım. Burada yerel insanlardan alışveriş yapacağımı sanıyordum. Ama yerel insan bulabilmek zordu. Fazla turistik.

lokal bir satıcı bulduk. Makarna aldık 🙂 3paket 10EUR
Bir başka pazar tezgahı

İpucu: Meydanın yakınlarındaki fırınlardan pizza almayı unutmayın. Bizim deneyimlediğimiz fırın, Bakery Il Fornaio (Adres : Via de’ Baullari, 5, 00186 Roma RM, Italy). Pizzaları mükemmeldi.  Forno Campo de Fiori  ise bir başka popüler fırın.

Roma Gezilecek Yerler 11 Trastevere

Campo de Fiori’den çıktıktan sonra Argentina tramvay durağına ulaşıp, tramvay ile Trastevere’ye geçebilirsiniz. Ya da yürüyebilirsiniz. (Ponte Sisto (Sisto Köprüsü) veya Ponte Gabribaldi(Gabribaldi Köprüsü)’ne doğru ilerleyin. Köprüden karşıya geçip, sokaklara girin.)

Trastevere,  Tevere(Tiber)’nin karşısı demek. Yani Tiber nehrinin karşı tarafı olarak düşünebiliriz.

Roma’nın son yıllarda popülerleşen semti Travestevere, Roma’ya gelen her ziyaretçinin uğraması gereken yerlerden bir tanesi. Zamanında esas romalıların oturduğu semt, günümüzde gençlerin ve turistlerin oldukça rağbet gösterdiği bir bölge olmuş. Burada dar sokakları gezip, güzel ambiyanslı kafelerde oturup, keyif yapabilirsiniz.

Her sokak başka güzel.

Roma Gezilecek Yerler 12 Vaticano (Vatikan)

Haritada “vatikan city” olarak gördümüz bölge, bir müzeler topluluğundan oluşuyor. Yani böyle gezilecek caddelerin, kafelerin, otellerin olduğu bir yer olarak düşünmeyin.

Vatikan nasıl gezilir?Vatikan’a ulaşım gibi bilgilerin yer aldığı rehber  yazım burada.

Roma Gezilecek Yerler 13 Castel San Angelo (Melekler Kalesi)

İmparator Hadrian tarafından yaptırılan kale, Vatikan’a çok yakın mesafededir. Kale, bir zamanlar Papaların ikametgahı olmuş. Kalenin gizli geçitlerle Vatikan’a bağlantısı olduğu söylenmektedir.

Önünde melek heykelleriyle kaplı çok güzel bir köprü var. Her biri Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinden simgeler taşıyan 10 melek heykeli köprüyü süslemektedir. Heykeller, Bernini ve  öğrencileri tarafından 1598-1660 yılları arasında yapılmıştır.

Kale giriş ücreti 10.5 EUR(2017 yılı).

Vatikan gezisini yaptığınız bir günde burayı da gezebilirsiniz.

Bunu Sosyal medyada paylaşın...

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.