• Menu
  • Menu

SÜT POMPASI

Süt pompası almayı düşünüyorsanız iyice araştırmanızda fayda var. Piyasada çok çeşitli modeller var. Hepsinin kendine göre artısı, eksisi vardır.

 

Ben süt pompasını hamileyken almamıştım. O zamanlar gerekli bir ürün olduğunu düşünmüyordum. Doğumdan 3 ay sonra almaya karar verdim. Amacım, hem sütümü artırmak hem de buzdolabında bir miktar süt biriktirmekti.

HANGI MARKA DAHA İYİ?

Ben hangi markayı alsam daha iyi olur derken blogları gezmeye başladım.Denenmiş bir ürün almak her zaman daha iyidir. Genel olarak gördüğüm marka Medela idi. Herkes memnun olduğunu yazmış. Ben de bu ürünü denemek istedim. Joker ‘in internet sitesinden Medela’nın Mini Elektrikli olan modelini sipariş verdim. 2 gün sonra ürün elimdeydi. Hemen denemeye başladım.Ürün genel olarak çok güzel. Çekim gücü  iyi, kullanım kolaylığı var.

SÜT POMPASI NE KADAR GEREKLİ? İHTİYAÇ DUYAR MIYIM?

Çalışan bir anne ya da gezmeyi çok seven biriyseniz ihtiyaç duyacaksınızdır. Ama tabi yine ihtiyaç duyduğunuz anda alışveriş yapmak en mantıklısı.

Ben şu şekilde kullandım: Henüz işe başlamadığım zamanlarda, özellikle sabahları hem oğlumu emzirdim hem de makine ile süt sağdım. Çünkü oğlumun gece uykusu iyiydi. Ve sabahları, bende süt birikimi fazla oluyordu. Sağdığım sütleri hemen buzdolabının alt katına koyuyordum. Bebeğimle dışarı çıkacağım zamanlarda, bir biberon süt alıyordum yanıma. Emziremediğim durumlarda, bebeğimi biberon ile beslemiştim.

Bazen de kendim dışarı çıkacağım zamanlarda, evde oğlumun içeceği sütün hazır olduğunu bilmek de büyük kolaylık sağlamıştı bana. Bir de ara ara biberon ile süt verdim oğluma ki biberonu unutsun istemedim. Çünkü ben işe başladığımda biberon ile beslenecekti.

SÜT SAKLAMA KOŞULLARI

Bir süre sonra sağdığım sütler buzdolabının alt katında  birikmeye başladı. Bu durumda sütleri süt saklama poşetlerine koyup, üzerine sağdığım tarih ve de saati de yazarak derin dondurucuya kaldırdım. Başlangıçta,derin dondurucuyu pek tercih etmedim. Çünkü, süt dondurulduğu durumda bir miktar vitamin kaybı oluyormuş.

Sağlık bakanlığına göre süt saklama koşulları şu şekilde ;

Oda sıcaklığında 3SAAT(sıcak yaz günlerinde,hemen dolaba kaldırmakta fayda var),

Buzdolabının alt katında 3GÜN,

Derin dondurucuda ise 3AY.

Sütleri kullanırken, son kullanma tarihini en yakın olanı tercih etmek gerek.

SÜT POMPASININ ÇEKIM GÜCÜNDE AZALMA

Aldığım makineden çok memnun kalmıştım. Ancak benim yanlış kullanımımdan dolayı, makinem bir süre sonra bozuldu. Bu makinenin bozulacağına hiç ihtimal vermemiştim aslında. Ürünü kullanırken şuna dikkat etmek gerek. Süt pompasının ucundaki mebranın(sütün pompadan biberona aktığı beyaz kısım) biberonun içinde biriken süte değmemesi gerekiyormuş. Eğer değerse, pompa kendi içine süt çekiyormuş. İşte ben de böyle bir durum oldu. Zamanla makinemin çekim gücü azaldı. Ben, önceleri sütümün azaldığını düşündüm. Ama sonradan farkettim ki, sorun makinede. Hemen servisi aradım. Garantisi devam ediyordu. Medela’nın Bahçelievlerdeki Servisi’ne götürdüm makinemi.15 gün sonra teslim alabileceğimi söylediler.

HASTANE TIPI SÜT POMPALARININ ÇEKIM GÜCÜ NASIL?

Benim bu durumda başka bir makine kiralamam gerekti. Ben de  hastane tipi olan modeli  kiralamak istedim. Bu makineler satın alınamıyor. Sadece kiralanabiliyor. En az bir aylığına kiralamak gerekiyor. 1 aylık  kira  bedeli  ise 80 tl.

Hastane tipli bu makineler gerçekten de çok iyi. Süt kanallarını açıyor. Sütünüzün arttığını hissediyorsunuz. Ben bu makine sayesinde oğluma bir süre daha süt verebildim.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.