• Menu
  • Menu

Tromso Norveç Gezi Notları ve Kuzey Işıkları

Norveç’in en kuzeyinde yer alan Tromso şehri, kuzey ışıklarını görmek için gidilen en iyi destinasyonlardan birisi. Peki kuzey ışıkları nedir? Kuzey ışıkları ne zaman görülebilirKuzey ışıkları, Dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların birleşmesi sonucu meydana gelen doğal ışımalar olarak tanımlanıyor. Kuzey ışıklarını, Ekim-Mart aralığında görebilmek mümkün. Dünyanın en büyüleyici gösterilerinden biri olan kuzey ışıklarını görmek birçok kişinin hayalidir.

Bu doğa olayına ben henüz tanık olamadım ama sevdiğim bir arkadaşım Kuzey şıkları gezisi için Tromso’ya gitti. Oradaki deneyimlerini ve çekmiş olduğu harika fotoğraflarını Facebook hesabından paylaştı. Bende kendisinin izniyle, Tromso kuzey ışıkları gezi notlarını bloguma taşımak istedim. Teşekkürler S.

Tromso nerede? Norveç Tromso kuzey ışıkları
Tromso nerede? Norveç Tromso kuzey ışıkları

Ben seyahat ettiğim günler haricinde 5 tam gün kaldım ve kuzey ışıkları gezisi için gittim. Her geceye bir kuzey ışığı turu ayarladım. Kuzey ışıkları turlarının tamamını resmi web sitesinden planladım ve ödedim (visittromso.no)

Buluşma saatinde belirtilen yerde oldum. Hiç birinde sorun çıkmadı. Kuzey ışıkları turlarının yemekli versiyonları var. Otobüs, minivan, bot seçenekleri var. Trip Advisor‘da otobüsle olanları çok kalabalık olduğu için zor oluyor, otobüs her yere park edemediği için esnek olamıyorsun yazıyordu. Aynen katılıyorum.

kuzey ışıkları tromso
kuzey ışıkları tromso
tromso kuzey ışıkları turları
tromso kuzey ışıkları turları
tromso turu
tromso turu

Biraz fiyat farkı ile az kişili turlardan memnun kaldım. Çoğunu yemekli ayarlamıştım. Bu size kalmış. Ben ateş başında bir şeyler yiyip içmeyi seviyorum. Soğukta saatlerce kuzey ışığı beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Böyle zaman daha kolay geçti.

Kuzey ışıklarını görmek için karanlıkta olmalısınız. Şehir merkezinden de yüksek aktiviteli gecelerde görmek mümkün ama gitmişken doğada tam karanlıkta görün derim.

Tromso’da Havalimanından Şehiriçine Ulaşım

Hava alanından Tromso şehir merkezine gitmek çok kolay. Hiç taksiye gerek yok. Uçak iniş ve kalkış saatlerine göre ayarlanmış hava alanı otobüsleri var.

Benim gidişte uçağım gece geç saatte iniyordu. Dönüşte de sabah çok erkendi. Yine de problem olmadı. Uygun saatte otobüs koymuşlar.

Tromso’da Para Meselesi

Tromso’da yanınızda nakit para bulundurmanıza pek gerek yok. Ben tüm ödemelerimi bankamatik kartımla yaptım. Çok az NOK çekmiştim havaalanında. Onu da kullanmadım. Hatta sonrasında dönüşte EUR’ya çevirecek yer bulmakta zorlandım.

Bilmeyenler için, bankamatik kartınızla bulunduğunuz ülkeden para çekebilirsiniz. O ülkenin para biriminden çekersiniz direkt. Hesabınızın EUR veya USD olmasına da gerek yok. Ben CZK(Çek Korunası) hesabımdan NOK(Norveç Kronu) çektim. Hesabınızın güvenlik ayarlarına ve bankanızın hizmet bedellerine bakın tabi.

Tromso Konaklama – Tromso’da Nerede Kalınır?

Otel Radisson’da kaldım. İş seyahatlerimden biriken puanlarla kalınca para ödemedim. Çok uygun olmasa da daha uygun oteller var. Kuzey ışıkları turları gece dönüşte sizi kaldığınız yere bırakıyor. Tam merkezde kalmasanız da olur.

Tromso Norveç Pahalı mı ?

Norveç pahalı bir ülke. Tur basına 100 EUR gibi düşünebilirsiniz.

Norveç Tromso Kuzey Işıkları Turları

Tromso kuzey ışıkları turları 6-7 saat kadar sürüyor. Memnun kaldığım ve kalmadığım turlar oldu. Listesi ve görüşlerim aşağıda. Bu turlar termal suit ve tripot da sağlıyorlar. Ben nasıl bir şeyle karşılaşacağımı bilmediğim için tedarikli gitmiştim ama daha hafif seyahat edeyim derseniz de mümkün.

1. Aurora Excursion – Nilsen Northern Lights Hunter: Gittiğimiz yer fena değildi ama çok da güzeldi diyemem. Avantajı fotoğraf çekilmeyi seviyorsanız bütün gece çektiler 🙂
2. Chasing “The Green Lady” – AuroraPhotoGuide: Bu kötüydü, eleman nereye gideceğini pek bilmiyordu. Yol üzerinde durup dağların arasından kuzey ışığı görmeye çalıştık. Bir de hava kötüydü. Bazı turlar kötü havada iptal opsiyonu tanıyor ve paranızın tamamını iade ediyor. Bunlar hiç sormadı.
3. Aurora Hunt – Chase the Lights in a Small Group – Wandering Owl: Bu iyiydi.
4. Polar Northern Lights chase from Tromsø in a small group – Polar Adventures: Bu iyiydi.
5. A Nordic Night Tour – Northern Soul Adventures: Hava kötü görme şansınız az, isterseniz iptal edelim dediler. Ben de kabul ettim. Benim gibi önceden turları ayarlayacaksanız güzel bir yaklaşım.

kuzey ışıkları hangi tarihte görülür
kuzey ışıkları hangi tarihte görülür: Ekim-Mart ayları arasında en iyi görüldüğü dönem
norveç kuzey ışıkları nedir
norveç kuzey ışıkları nedir
kuzey ışıkları gezisi
kuzey ışıkları gezisi

Alternatif olarak oradayken günlük tahminlere bakıp öyle tur ayarlayabilirsiniz. Ama bu durumda hangi turda yer varsa onlardan birini seçmeniz gerekecek. Ben, mesela bir tur beğenmiştim hem değerlendirmeleri güzel hem de fiyatı daha uygundu ama hiç yer kalmamıştı.

Kuzey ışıkları için tur ayarlamayıp kendiniz de araba kiralayıp kuzey ışığı avına çıkabilirsiniz. Aurora estimate ve cloud cover takibi yapıp doğru noktaya gitmelisiniz.

Tromso Gezilecek Yerler

Tromso‘da kuzey ışıkları dışında yapılabilecek birçok gündüz aktivitesi var. Tromso gezilecek yerler listesi için visittromso.no adresine bakabilirsiniz.. Ben gittiğimde ayarlarım diye düşünmüştüm ama her gece kuzey ışığı gezisi yapınca çok yorucu oldu. Gündüz sadece etrafta yürüyerek dolaştım.

20 Kasım’dan itibaren Tromso‘da güneş doğmuyor. 2 ay boyunca güneş hiç görünmeyecek. Tam karanlık olmuyor ama gün ışığı fotoğraflardaki gibi kısıtlı. Gündüz aktivitesi planlanacaksa dikkate almakta fayda var.

Tromso gezilecek yerler
Tromso gezilecek yerler

Norveç Tromso’ya Nasıl Gidilir – Tromso Nerede

SAS ile Oslo üzerinden uçtum. Aktarma ile ilgili bir bilgi paylaşayım. Valizimi Prag’tan verdiğimde doğrudan Tromso’ya gideceğini söylediler ama Oslo‘da indiğimizde valizimizi alıp Tromso için tekrar check’ine teslim ettik. Uluslararası uçuştan yerel uçuşa geçtiğimiz için bunu yapmamız gerekiyormuş. Aklınızda olsun. (Arkadaşım Prag’da yaşadığından oradan nasıl gittiğini yazmış. Türkiye’den gitmek için ise THY ve Pegasus ile Oslo’ya ulaşmak mümkün.)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.