• Menu
 • Menu

YOĞURT YAPIMI

Yoğurt yapımı ne kadar zor olabilir ki? 🙂 Yoğurt mayalamanın basit kuralları vardır.

rp_ev-yapimi-yogurt-tarifi-300x300.jpg

Bu kurallara uyduğunuz takdirde istenen yoğurdu elde edersiniz. Çocukluğum köyde geçtiğinden, yoğurt yapmak benim için çocuk oyuncağıdır. Çünkü defalarca  yoğurt yapmışımdır.

Bebek sahibi olunca, her anne gibi ben de bebeğimi daha doğal beslemenin gayreti içine girdim. O yüzden evde yoğurt yapmaya başladım.

Bilen bilir, yoğurt  her yaştaki insan için faydalıdır. Sağlam bir kalsiyum kaynağı ve sindirim sistemi düzenleyicisidir. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bebeklerin ek gıdaya geçişinde de en çok tercih edilen yiyeceklerden biri.

PASTÖRİZE GÜNLÜK SÜT MÜ YOKSA SÜTÇÜ SÜTÜ MÜ?

Bebeğim için cam şişede satılan pastörize günlük sütü tercih ediyorum. Bence daha güvenilir. Yine açık süt de alıyoruz evimize, onu da pişiriyorum. Kendimiz için yoğurt yapıyorum.

YOĞURDU GÜNLÜK YAPMAK GEREKİYOR

Bebekler için yoğurdu günlük yapmak gerekiyor. Öyle bir tencere yoğurt yapayım, 1 hafta yedireyim demeyin sakın. Çünkü yoğurt bekledikçe ekşime yapıyor. Ekşi yoğurt ise bebeklerin midesine iyi gelmiyor. Ben ilk zamanlar günlük yapıyordum yoğurdu. Daha sonra iki günde bir yapmaya başladım.

YOĞURDUM OLMUYOR

Ama bir sorun var. Yoğurt bazen tutuyor, bazen ise tutmuyor. :)Sütü mayaladıktan sonra çok sıkı bir şekilde battaniye ile sarmak ve sıcaklığını bir süre muhafaza etmesini sağlamak gerekir. Ben, yeterince sarıp sarmaladığımda da yoğurdu tutturamadığım oldu. Küçük cam kavanozlarda yapıyorum yoğurdu, tabi kavanozlar da çok çabuk soğuduğundan, sütün sıcaklığını bir süre muhafaza etmek güçleşiyor. İşte  bu yüzden yoğurt yapımı biraz özen istiyor.

Ben aşağıdaki şekilde yoğurt yapıyorum.

YOĞURT YAPIMI

 • Süt(Miktar önemli değil.)
 • 1  kaşık yoğurt
 • Cam konserve kavanozu
 1. Sütü tencereye koyun.Kaynayıncaya kadar ısıtın.( Dışardan açık süt alıyorsanız, mutlaka kaynatmalısınız.en az 10dk,en fazla da 20dk olmalı.)
 2. Sütü cam kavanozlara aktarın.
 3. Sütün ılınmasını bekleyin. Hızlı soğutmak isterseniz, Süt dolu kabı, soğuk su içerisinde de bekletebilirsiniz.
 4. Ilıklığını kontrol edin. Serçe parmağınızı sütün içine soktuğunuzda ,parmağınız yanmamalı. 4-5 sn kadar içinde tutabilmelisiniz..
 5. Bir kaşık yoğurdu küçük bir kasede, 1-2 kaşık sütle karıştırın. Özdeşleşsin.
 6. Daha sonra bu karışımı süte ekleyin. Hafifçe  karıştırın.
 7. kavanozların üstüne kağıt havlu koyun. Ve üzerini strech filmle güzelce kaplayın ki hava almasın.(Kağıt havlu,oluşan buharı emecektir.bu durumda susuz, taş gibi bir yoğurt olacaktır.)
 8. Kavanozu fazla hareket ettirmeden, 2-3 kat kazak yada battaniye ile sarıp, uygun bir yere kaldırın.

 

Yaklaşık 8 saat sonra yoğurdunuz hazırdır. Yoğurdu, çok bekletmeden buzdolabına kaldırmakta fayda vardır. Aksi durumda yoğurt ekşimeye başlar.

Ben yoğurdu akşamdan mayalıyorum. Sabaha kadar yoğurdum hazır oluyor…

 

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.