Yurtdışında araç kiralama denince insanın aklına bir çok soru geliyor. Sizinde aklınızda, araç kiralama ne kadara mal olur? Kiralamayı hangi websitesinden yapmalı? Yurtdışında araç kiralama şartları nedir? Araba kirası dışında ekstra ücretler var mı? yurtdışında araç kiralamak için ehliyet hakkında sorular varsa, bu içerik tam size göre.

Ben kendi deneyimim ve araştırarak elde ettiğim bilgiler doğrultusunda bu yazıyı hazırladım. Umarım bir çok kişiye çok faydası olur.

Yurtdışında ilk kez Basel’de araç kiraladık. Tüm Alsace‘i araçla gezdik. Bu rotada araç kiralamak gezimizi inanılmaz kolaylaştırdı. İstediğimiz bir çok yere gidebildik.

Araç Kiralamayı Hangi Websitesinden Yapmalı

Öncelikle aracı kiralayacağımız websitesine karar verelim. Araç kiralama başlı başına fazla maliyetli olduğundan bu sorunu en ekonomik şekilde çözme taraftarıyım. Ancak çok risk almak istemem.
Araç kiralamadan önce hem internette hem de yakın çevremde çokça araştırma yaptım. Benim edindiğim bilgilere göre yurtdışında ekonomik araç kiralama siteleri şöyle:

Eurocar, Sixt gibi firmalarda ise araç kiralama fiyatları çok yüksek. Ancak bu sitelere güven tam ve bir sorun yaşanmalı ihtimalinin çok düşük olduğu söyleniyor.

Ben araç kiralamak için  rentalcars.com‘u seçtim. Bu site  booking.com‘un bir iştirakı. O yüzden güvenli buldum. Aynı zamanda ekonomik çokca seçenek var.  Sitenin arayüzü türkçe ve kullanımı çok kolay. Firma ise Budget. Özellikle bu firmayı seçmedim. rentalcars.com‘daki araçları  ücretine göre sıraladığımda  en ekonomik araçları Budget sundu.

Pegasus’un araba kiralama hizmetine de baktım. Hemen hemen yakın fiyatlar çıkıyor.

Yurtdışında araç kiralama önerileri konusunda söyleyeceğim en net şey, rentalcars.com  

NOT: Araç kiralama öncesi sigorta şartlarını dikkatli bir şekilde okumayı unutmayın.

NOT 2: Aracı zamanından önce teslim etmiyorlar. Yani saat 15.00 seçtiyseniz, 15.00’de alabilirsiniz. 5dk bile erken vermiyorlar.  Eğer uçağınız 13.20’de Basel’e varıyorsa, araç teslim saatini 14.00 seçebilirsiniz.

Yurtdışında Araç Kiralama Maliyeti

Araç kiralama ücretleri, seçtiğiniz ülkeye, hatta aracı aldığınız noktaya göre bile değişkenlik gösteriyor. Havalimanından  aracı alıp, yine havalimanına bırakmak en güzeli. Şehir merkezindeki bir noktadan ya da tren istasyonlarından araç kiralama yaptığınızda daha yüksek ücretler çıkabilir. Siz en iyisi her iki seçeneği kontrol etmeyi unutmayın.

Eğer aracı aldığınız noktaya bırakmayacaksanız, yani A noktasından alıp, B noktasına bırakacaksanız “tek yön ücreti” diye ekstra bir ücret ortaya çıkıyor. Bu ücreti de ödemeniz gerekir.

Örnek olması açısından kiralamış olduğum aracın ücretini paylaşmak istiyorum. Araç kiralama ücretini TL olarak yazıyorum.(aracı kiraladığımızda EUR kuru: 4,8)

  • 4 tam günlük araç kiralama ücreti: 400 TL
  • Tam korumalı günlük araç sigortası 112 TL , 4 günlük toplam sigorta ücreti 450 TL

Toplamda 850 TL.

Ayrıca yanınızda bebek-çocuk varsa, onun için de koltuk seçmeyi unutmayın. 4 gün için 20 EUR.

Tam korumalı sigorta yapmadan araç kiralayanlar var. O zaman 400 TL civarı oluyor. Günlüğü 90-100 TL’ye geliyor. Ancak ben ilk defa yurtdışında araba kiraladığım için tam korumalı sigortayı yapmak istedim.

Aracı Teslim Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracı teslim alırken ek bir masraf yok. Sadece kredi kartından depozito alınıyor. Kredi kartı arabayı kullanacak kişiye ait olmalı. Bu çok önemli. Sürücünün pasaport ve ehliyet göstermesi zorunlu. (deposite ise 200 EUR idi sanırım.)

Aracın yakıtını mutlaka kontrol edin.

Araçta herhangi bir hasar olup olmadığına bakmayı unutmayın. Hatta aracın çeşitli bölgelerini fotoğraflayın ki daha sonra sorun çıkmasın.

Farklı bir ülkeye geçiş yapacaksanız, araç kiralama şirketine mutlaka bilgi vermelisiniz.

Ayrıca araç kullanırken hız limitlerine dikkat edin. Bunun için yandex haritalar açık olsun. Yandex’te sol tarafta kırmızı daire içinde, bulunduğunuz yoldaki hız limiti yazar.

Ehliyetim Yurtdışında Geçerli mi?

Türkiye’de kullandığımız ehliyetler yurtdışında geçerli oluyor. Uluslararası bir ehliyet zorunluluğu yok. Biz hiç sorun yaşamadık.

Yurtdışında Araca Nasıl Yakıt Doldurulur?

Kiralık aracı dolu teslim aldığımızdan, gezerken hiç yakıt almamız gerekmedi.. Ancak aracı teslim ederken, deponun dolu olması gerektiğinden aracı teslim etmeden önce havalimanın çok yakınındaki istasyondan yakıt alıp, deployu fulledik.. Aldığımız yakıt ücreti 30 EUR civarıydı.

Peki yakıtı nasıl aldık?

yurtdışında araç kiralama
yurtdışında araç kiralama

Yurtdışındaki benzin istasyonları genelde self servis oluyor.  Yani yakıtı araca kendiniz dolduruyorsunuz. Makineye kredi kartını taktığınızda, makine sizi yönlendiriyor.

Bizim yakıt aldığımız istasyonda sistem şöyleydi:

Kredi kartını makineye taktığımızda 90eur civarı bir depozite çekildi. Sonra kredi kartını makineden çekip aldık. Bu durumda araca yakıt dolmaya başladı..(Biz kartı makineye ilk taktığımızda, kartı çekip almadığımız için araca yakıt dolmadı. Sebebini de anlayamadık uzun süre :). O arada çok fazla uğraştık. Yardım alacak birilerini bulamadık. Sonra birileri geldi, yakıt aldı. Onları izleyince öğrenmiş olduk 🙂

Yakıt dolduktan sonra makine bir fiş veriyor. Orada kaç litre yakıt aldığınız, ücreti vs yazıyor. Karttan çekilen depositenin geri kalanı, daha sonra kartınıza iade oluyor. Bu konuda sıkıntı yok.

Araç Kiralama Sonrası Karşılaşabilceğiniz Sorunlar&Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracı teslim ederken herhangi bir ücret ödemedik. Bu noktada ödeyeceğimiz tek ücret çocuk koltuğu için olacaktı. O ücreti de depoziteden keseceklerini belirttiler.
Geri kalan tüm ücretin ise kartımıza iade olması gerekiyordu. Ancak ortaya sürpriz bir kesinti çıktı.(40eur civarı). Hemen rentalcars.com‘a girdim, ek kesintiyi sormak için form doldurup gönderdim.

Çok kısa bir süre sonra beni çağrı merkezinden aradılar. Durumu telefonda detaylı bir şekilde anlattım. (Bu arada arayan kişi yurtdışından aradı. Ancak kendisi türktü. )

Rentalcars.com, Budget firması ile görüştü. Aracı 1 gün geç teslim ettiğimizi söylemişler. Kayıtlara öyle geçmiş sanırım. Bu durumda zamanında teslim ettiğimizi kanıtlamamız gerekti.
Kanıtlamanın tek yolu ise uçuş kartını ibraz etmek oluyor.

Uçuş kartını ve vizenin fotoğrafını(ülkeye giriş-çıkış tarihlerini görmeleri için)gönderdikten sonra geri kalan ücretin iadesini alabildik.

  1. Araç kiralarsanız, aracı zamanında teslim ettiğinize dair belgeyi mutlaka alın ve saklayın.
  2. En önemlisi ise  uçuş boarding card. Bunu da mutlaka saklayın.

Depozitenin tamamını iade alana kadar bu iki belge sizde bulunsun.

 

Yurdışında araç kiralama ile ilgili anlatmak istediklerim böyleydi. Başka merak ettikleriniz olursa, yorum bölümünden yazabilirsiniz. Sizlerin yurtdışı araç kiralama tavsiyeleri varsa, onları da ekleyebilirsiniz. 

Bunu Sosyal medyada paylaşın...

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.